[06/06/2023] Βιολογία Προσανατολισμού

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,963 μηνύματα.
Screenshot_20230607-192342_TikTok.jpg

*θεματοδότης
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν τα πήγα τόσο καλά βιολογία (περίπου 18), αλλά δεν ήρθε το τέλος, ε; Δώστε λίγη αισιοδοξία σε εμένα και στους υπόλοιπους υποψηφίους, οι έμπειροι των παλαιότερων ετών στις πανελλαδικές! Αν είστε στην ίδια θέση με εμένα παιδιά, πάμε να σκίσουμε στα υπόλοιπα! Όταν τελειώσει όλο το πανηγύρι κοιτάμε σχολές, βάσεις κτλ
Εξαρτάται σε ποια σχολή θες να περάσεις, πως θα γράψεις στα υπόλοιπα και κυρίως πως θα γράψουν οι άλλοι. Προς το παρόν άφησε το πίσω σου και ασχολήσου με το να έχεις καλή διάθεση, θα σε βοηθήσει η καλή ψυχολογία.
Σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία. Δύο χρονιές έδινε ο γιος μου στο υγείας και ξέρω τις δυσκολίες, τις έχω ζήσει. Εύχομαι ότι καλύτερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ιατρικη ειμαι στην πατρα
Μπράβο σου! Συγχαρητήρια, καλή πρόοδο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,783 μηνύματα.
IMG_1059.jpeg

Άδικο. Προσωπικά το γ έβαλα, αλλά ήταν μια άκρως κακά διατυπωμένη ερώτηση πολλαπλής. Το είχα σκεφτεί και εγώ για το α απλά είχα κάνει μια παρόμοια ερώτηση στον Σαλαμαστράκη που για τα ινίδια τόνιζε πως αποτελούνται από νουκλεοσώματα. Γι’αυτό και το επέλεξα για μεγαλύτερη σιγουριά. Πάντως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ινίδια στην πρόφαση, άλλο που αρχίζουν να συσπειρώνονται. Τότε δεν ήταν κακά διατυπωμένη η ερώτηση, αλλά η συγκεκριμένη παράγραφος του βιβλίου.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
View attachment 116832
Άδικο. Προσωπικά το γ έβαλα, αλλά ήταν μια άκρως κακά διατυπωμένη ερώτηση πολλαπλής. Το είχα σκεφτεί και εγώ για το α απλά είχα κάνει μια παρόμοια ερώτηση στον Σαλαμαστράκη που για τα ινίδια τόνιζε πως αποτελούνται από νουκλεοσώματα. Γι’αυτό και το επέλεξα για μεγαλύτερη σιγουριά. Πάντως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ινίδια στην πρόφαση, άλλο που αρχίζουν να συσπειρώνονται. Τότε δεν ήταν κακά διατυπωμένη η ερώτηση, αλλά η συγκεκριμένη παράγραφος του βιβλίου.
Αυτό πόνεσε.
 

Guest 681441

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει το ενδεχόμενο έστω κι εκ των υστέρων να πάρουν και το δ σωστό(Α.1);Έχει ήδη ξεκινήσει η διόρθωση ... Εντελώς ανήθικο εκ μέρους τους να μην λάβουν υπόψη την διευκρίνηση της ΠΕΒ και τις ενστάσεις από όλα σχεδόν τα βαθμολογικά στην Ελλάδα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,783 μηνύματα.
Update. Ακούστηκε πως πήραν ως σωστό ΚΑΙ το δ. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά το ελπίζω. Just a heads up.
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Νομίζω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια εχω να μιλήσω με καθηγητή από το βαθμολογικό από την προηγούμενη βδομάδα.
 

Guest 681441

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Update. Ακούστηκε πως πήραν ως σωστό ΚΑΙ το δ. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά το ελπίζω. Just a heads up.
Από που το άκουσες ; Πραγματικά το εύχομαι αν και εγώ με όσους έχω μιλήσει από βαθμολογικά( από την προηγούμενη εβδομάδα) μου είπαν ότι δεν το δέχτηκαν
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,783 μηνύματα.
Από που το άκουσες ; Πραγματικά το εύχομαι αν και εγώ με όσους έχω μιλήσει από βαθμολογικά( από την προηγούμενη εβδομάδα) μου είπαν ότι δεν το δέχτηκαν
Ε τότε ίσως δεν ισχύει. Το άκουσα να το λένε. Μου το είπε γνωστός μου που δεν ξέρω από που το έμαθε.
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στο ερώτημα Γ3 (με την γονιδιωματικη βιβλιοθήκη) έβαλα πως υπάρχει και και δεύτερη εναλλακτική.Αν τα δύο σπερματοζωάρια έχουν προκύψει από το ίδιο κύτταρο(αυτό που προκύπτει από την 1η μειωτική διαίρεση) και (χωρίς επιχιασμο) θα είναι ίδια (άρα και ίδιες γονιδιωματικες βιβλιοθήκες)
Επίσης στον ορισμό για την στατική φάση δεν έβαλα ότι αφορά κλειστή καλλιέργεια παρά βιομηχανικές καλλιεργειες(είχα δει σε μια ασκηση πως στατική φάση μπορεί να έχει και μια ανοιχτή καλλιέργεια). Επίσης στο Δ2β δεν έγραψα στην αιτιολόγηση πως ο γενετικός κώδικας είναι τριαδικός συνεχής και μη επικαλυπτόμενος(είδα πως η ΚΕΕ χει συμπεριλάβει τα χαρακτηριστικά αυτά).Ούτε στο Δ4 έγραψα για τα χαρακτηριστικά του γενετικου κώδικα.Πόσα μόρια πιστευετε πως θα χάσω.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,868 μηνύματα.
Στο ερώτημα Γ3 (με την γονιδιωματικη βιβλιοθήκη) έβαλα πως υπάρχει και και δεύτερη εναλλακτική.Αν τα δύο σπερματοζωάρια έχουν προκύψει από το ίδιο κύτταρο(αυτό που προκύπτει από την 1η μειωτική διαίρεση) και (χωρίς επιχιασμο) θα είναι ίδια (άρα και ίδιες γονιδιωματικες βιβλιοθήκες)
Επίσης στον ορισμό για την στατική φάση δεν έβαλα ότι αφορά κλειστή καλλιέργεια παρά βιομηχανικές καλλιεργειες(είχα δει σε μια ασκηση πως στατική φάση μπορεί να έχει και μια ανοιχτή καλλιέργεια). Επίσης στο Δ2β δεν έγραψα στην αιτιολόγηση πως ο γενετικός κώδικας είναι τριαδικός συνεχής και μη επικαλυπτόμενος(είδα πως η ΚΕΕ χει συμπεριλάβει τα χαρακτηριστικά αυτά).Ούτε στο Δ4 έγραψα για τα χαρακτηριστικά του γενετικου κώδικα.Πόσα μόρια πιστευετε πως θα χάσω.
Μην αγχώνεσαι δεν έχεις κάνει σημαντικά λάθη , στο Γ3 δεν θα κόψουν , δεν έχεις γράψει κάτι που είναι λάθος , ίσως να μην κόψουν και στον ορισμό (αν κόψουν θα είναι περίπου 0.5) , για τις παραλήψεις στον γενετικό κώδικα ίσως από 1 μονάδα στο Δ2 και άλλη μία στο Δ4
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Υπάρχουν διαθέσιμες κάπου οι επίσημες απαντήσεις της ΚΕΕ για βιολογία;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top