[06/06/2022] Βιολογία Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Συνεχίζουνε λοιπόν οι υποψήφιοι των ΓΕΛ Σπουδών Υγείας & Ζωής, με Βιολογία! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2022. Για ό,τι αφορά τη Βιολογία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα!

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-*
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!

Ανακοινώθηκαν τα θέματα!
Βρείτε τα εδώ:
 

Συνημμένα

  • them_bio_gel_220606.pdf
    384.6 KB · Εμφανίσεις: 116
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Με μια πρώτη ματιά, αρκετά απαιτητικά σε χρόνο όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια. Δεν κατάλαβα το θέμα Γ1 και ίσως κρύβει παγίδα για τους εξεταζόμενους.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Περίμενα να δω περισσότερες ερωτήσεις από το 9ο και το 8ο κεφάλαιο, όχι μόνο ένα πολλαπλής και έναν ορισμό 2 σειρές για τα υβριδωματα. Το ίδιο ισχύει και για το 7ο το οποίο δεν το ακούμπησαν καν. Προτίμησαν να το ξεφτιλίσουν λίγο με το Α τεύχος
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ωραία τα θέματα βέβαια δεν καταλαβα το Γ1 από την εκφώνηση πώς ακριβώς να το λύσουν, βασικά εγώ θα το έλυνα παίρνοντας ένα ένα τα πλασμιδια και βάζοντας μετά να επωαστουν σε αντιβιοτικά οποτε θα έβλεπα ποια θα έμεναν , προϋποθέτοντας οτι θα μετασχηματίζονται κάθε φορά και οι τρεις διαφορετικοί μικροοργανισμοί. Δεν είμαι ωστόσο και σίγουρος κατα τα αλλα στο Δ2 θα έλεγα σαν πρώτο μηχανισμό γονιμοποίηση γαμετη πατρικού δίχως φυλετικά χρωμοσώματα με μητρικό που περιέχει δυο παθολογικά Χ χρωμοσώματα λόγω λάθους στην δεύτερη μειωτική διαίρεση ή de novo μετάλλαξη στο πατρικό Χ χρωμόσωμα και κανονική γονιμοποίηση. Επιςης υπάρχει και μια περίπτωση που δεν ξερω αν ειναι στα πλαίσια του βιβλίου στα θηλυκά άτομα γίνεται αυτο που λέμε αδρανοποίηση Χ χρωμοσωματος που σημαίνει οτι από τα δυο Χ χρωμοσώματα αδρανοποιείται το ένα οποτε μπορεί να αδρανοποιηθεί το φυσιολογικό Χ και να εκδηλωθεί νόσος.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ηλίθια θέματα για άλλη μια φορά που εξετάζουν την ψυχραιμία και την ικανότητα να γράψεις όλο το βιβλίο για αιτιολόγηση.
Καλά αποτελέσματα!
 

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Απαιτητικά, το Γ3 πρωτότυπο, τα θέματα Α ήθελαν χρόνο, θέμα Β κομπλέ, Δ στο τέλος απλά το ξεφτίλισαν
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τα πρόλαβα όλα, ενώ πολλά άτομα με τα οποία μίλησα δεν πρόλαβαν να κάνουν το Δ3β και δεν πρόσεξαν ότι στη πρωτεΐνη Γ η μετάλλαξη είναι αφαίρεση και όχι προσθήκη.

Ήταν δύσκολα για όσους δεν είχαν ξαναδεί παρόμοιες περιπτώσεις και για όσους "έχαναν" χρόνο να σκέφτονται, ήθελε άμεση ανταπόκριση.

Προσωπικά δεν έκανα λάθος το δύσκολο Α θέμα με το Bt αλλά εκείνο με τα μόρια DNA... Απογοήτευση αλλά τι να κάνουμε. Επίσης ξέχασα τελείως ότι ο ημισυντηρητικος τροπος αντιγραφής έχει να κάνει με την πιστότητα αντιγραφής, έγραψα μόνο τη DNA πολυμεραση, τα επιδιορθωτικα ένζυμα και την συμπληρωματικοτητα.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Τα πρόλαβα όλα, ενώ πολλά άτομα με τα οποία μίλησα δεν πρόλαβαν να κάνουν το Δ3β και δεν πρόσεξαν ότι στη πρωτεΐνη Γ η μετάλλαξη είναι αφαίρεση και όχι προσθήκη.

Ήταν δύσκολα για όσους δεν είχαν ξαναδεί παρόμοιες περιπτώσεις και για όσους "έχαναν" χρόνο να σκέφτονται, ήθελε άμεση ανταπόκριση.

Προσωπικά δεν έκανα λάθος το δύσκολο Α θέμα με το Bt αλλά εκείνο με τα μόρια DNA... Απογοήτευση αλλά τι να κάνουμε. Επίσης ξέχασα τελείως ότι ο ημισυντηρητικος τροπος αντιγραφής έχει να κάνει με την πιστότητα αντιγραφής, έγραψα μόνο τη DNA πολυμεραση, τα επιδιορθωτικα ένζυμα και την συμπληρωματικοτητα.
Μπράβο σου!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
δε θυμαμαι απολυτως τιποτα.αλλα ποσο απαισιο μαθημα θεε μου!!ποσο απαισιο!απο τη μια εχεις τα μαθηματικα που εχει την πλακα να λυσεις την ασκηση.σαν σκακι ειναι τα μαθηματικα.και απο την αλλη αυτη η μπουρδα να θυμασαι απεξω κομματια απο το βιβλιο.αντε ρε καντε μας την χαρη.και 19999 μορια να βγαλει καποιος αυτος σε αυτο το πεδιο αυτος που τα βγαλε με μαθηματικα περισσοτερη αξια εχει.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εμένα με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα τα θέματα β4 και β5. Δεν το έχω καθόλου με ερωτήσεις που είναι έστω και ελάχιστα συνδιαστικές ή κρίσεως και έπρεπε να σπάσω το κεφάλι μου το τελευταίο 20λεπτο. Παράτησα το Δ3β μιας και ήταν 2 μόρια για να κάνω αυτά
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τι έχετε γράψει οι προηγούμενοι, γιατί δε θέλω να επηρεαστεί και άλλο η ψυχολογία μου, αλλά θέλω να πω το εξής για να το βγάλω από μέσα μου.
Τα έχω λύσει όλα και αντέγραψα λάθος ένα ερώτημα που είχα λύσει σωστά. Μουτσώστε με ελεύθερα, η βιολογία ήταν το δυνατό μου μάθημα και έκανα την κορυφαία πατάτα.
Οσοι ξέρουν τον βίο και την πολιτεία μου μπορούν να καταλάβουν ότι η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.

Εχω μείνει έξω για 2 και για 203 μόρια εε δεν πάει άλλο :)
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τι έχετε γράψει οι προηγούμενοι, γιατί δε θέλω να επηρεαστεί και άλλο η ψυχολογία μου, αλλά θέλω να πω το εξής για να το βγάλω από μέσα μου.
Τα έχω λύσει όλα και αντέγραψα λάθος ένα ερώτημα που είχα λύσει σωστά. Μουτσώστε με ελεύθερα, η βιολογία ήταν το δυνατό μου μάθημα και έκανα την κορυφαία πατάτα.
Οσοι ξέρουν τον βίο και την πολιτεία μου μπορούν να καταλάβουν ότι η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.

Εχω μείνει έξω για 2 και για 203 μόρια εε δεν πάει άλλο :)
"Εχω μείνει έξω για 2 και για 203 μόρια εε δεν πάει άλλο"
Τι εννοείς με αυτό;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
"Εχω μείνει έξω για 2 και για 203 μόρια εε δεν πάει άλλο"
Τι εννοείς με αυτό;
Ας πούμε ότι δεν έχω δώσει μόνο μια φορά και δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να διαχειριστώ ένα σενάριο για το οποίο δε θέλω να κάνω ούτε λόγο αυτήν την στιγμή :popcorn:
Μίλησα για τα 2 και τα 203 μόρια μιας και έχω βιώσει πως είναι να μετράει και το κόμμα που λέει ο λόγος :)
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ας πούμε ότι δεν έχω δώσει μόνο μια φορά και δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να διαχειριστώ ένα σενάριο για το οποίο δε θέλω να κάνω ούτε λόγο αυτήν την στιγμή :popcorn:
Μίλησα για τα 2 και τα 203 μόρια μιας και έχω βιώσει πως είναι να μετράει και το κόμμα που λέει ο λόγος :)
Που στοχεύεις; Ποσό έπιανε το ερώτημα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε θυμαμαι απολυτως τιποτα.αλλα ποσο απαισιο μαθημα θεε μου!!ποσο απαισιο!απο τη μια εχεις τα μαθηματικα που εχει την πλακα να λυσεις την ασκηση.σαν σκακι ειναι τα μαθηματικα.και απο την αλλη αυτη η μπουρδα να θυμασαι απεξω κομματια απο το βιβλιο.αντε ρε καντε μας την χαρη.και 19999 μορια να βγαλει καποιος αυτος σε αυτο το πεδιο αυτος που τα βγαλε με μαθηματικα περισσοτερη αξια εχει.
Εμεις που δίναμε και μαθηματικά και βιολογία τι να πουμε; Που σου έβγαινε η ψυχή να τα μάθεις όλα στη βιολογία και έπρεπε να τα πας και τελεια στα μαθηματικά για να πιάσεις ιατρικές κτλ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Που στοχεύεις; Ποσό έπιανε το ερώτημα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εμεις που δίναμε και μαθηματικά και βιολογία τι να πουμε; Που σου έβγαινε η ψυχή να τα μάθεις όλα στη βιολογία και έπρεπε να τα πας και τελεια στα μαθηματικά για να πιάσεις ιατρικές κτλ;
με το ιδιο συστημα με σενα ημουνα φιλτατε μπαναωτη για αυτο ισως ακομα νευριαζω με αυτο το κωλομαθημα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Που στοχεύεις;
Εε ας πούμε ότι δεν το λέω, αλλά δε θέλω ιατρική και γνωρίζω ότι έχω περιθώριο λάθους ας πούμε. Απλά η βιολογία κοινός είναι το μάθημά μου και μου έριξε τρομερά την ψυχολογία όλο αυτό.
Ποσό έπιανε το ερώτημα;
Κοίτα δεν έπιανε πολύ είναι 4 και παίζει να έχω χάσει και γύρω στα 2 από το Γ (λαϊκιστή πέφτω στο 19 παρά), ΑΛΛΑ με πονάει που το είχα λύσει. Ξέρω ότι κάνω σα μωρό αυτήν την στιγμή, αλλά γνωρίζω ότι μετράει και η παραμικρή μονάδα.

Υ. Γ Τέλος πάντων είχα πει ότι δε θα ξανακλαφτώ στο φόρουμ
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εε ας πούμε ότι δεν το λέω, αλλά δε θέλω ιατρική και γνωρίζω ότι έχω περιθώριο λάθους ας πούμε. Απλά η βιολογία κοινός είναι το μάθημά μου και μου έριξε τρομερά την ψυχολογία όλο αυτό.

Κοίτα δεν έπιανε πολύ είναι 4 και παίζει να έχω χάσει και γύρω στα 2 από το Γ (λαϊκιστή πέφτω στο 19 παρά), ΑΛΛΑ με πονάει που το είχα λύσει. Ξέρω ότι κάνω σα μωρό αυτήν την στιγμή, αλλά γνωρίζω ότι μετράει και η παραμικρή μονάδα.

Υ. Γ Τέλος πάντων είχα πει ότι δε θα ξανακλαφτώ στο φόρουμ
Συγνώμη αλλά 19 παρά είναι πολύ καλό. Ακόμα και για Ιατρική
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά 19 παρά είναι πολύ καλό. Ακόμα και για Ιατρική
Δεν μπορώ να σας το εξηγήσω μόνο οποίος το έχει βιώσει μπορεί να με καταλάβει. Το ήξερα και το έγραψα λάθος και αν λάβουμε υπόψιν τι έχει προηγηθεί (δλδ τις αποτυχημένες μου προσπάθειες) δυσκολεύομαι να το διαχειριστώ και να πάω παρακάτω. Νιώθω μία επιπλέον πίεση για τα άλλα δύο μαθήματα.
Δεν έχω ανοίξει βιβλίο χημείας και μάλλον ούτε πρόκειται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top