η φυσικη ρε παιδια πως σας φαινεται??

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Απλά μου έκανε εντύπωση αυτό το μήνυμα (χωρίς παρεξήγηση)! Δε λέω να λέμε σε όλους ότι είναι παλούκια και να απογοητεύονται, αλλά όχι να λέμε ότι είναι και γελοία... Όλα θέλουν την προσπάθειά τους! Άλλο το ένα άλλο το άλλο :)
Φιλικά πάντα :)

Aκριβώς φίλε who! Για αυτό σε προηγούμενο post ανέφερα ότι η έννοια γελοίο μάθημα είναι πέρα ως πέρα πλασματική!!!!Για να κατανοήσεις, χρειάζεται κόπος,συγκέντρωση,συνθετική ικανότητα,προσπάθεια...Η ισοπέδωση είναι ο μεγαλύτερος εχθρός!!!Για αυτό για να μην εκτίθεστε μην κάνετε απόλυτους χαρακτηρισμούς!!! Είναι ένα θέμα που με είχε απασχολήσει καθ'ολη τη χρονιά και με είχε εκνευρίσει αφού τελικά όλοι τα έβρισκαν όλα πανεύκολα εκτός από έμενα...Βέβαια, για αυτό το λόγο καταποντίστηκαν οι περισσότεροι...(Είμαι πολύ κακός...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως, αν ρωτούσα κάποιον για κάποιο μάθημα που με δυσκολεύει και μου απαντούσε "εύκολο είναι, χαλαρά" τότε θα αισθανόμουν βλάκας και θα το παράταγα :) Τουλάχιστον, αν μου έλεγε ότι απαιτεί μια κάποια προσπάθεια, καλή προσπάθεια και όχι ξύσιμο, τότε θα έστρωνα των ποπό μου κάτω και θα προσπαθούσα! Συν του ότι θα ένιωθα ότι είναι και κάποιος άλλος στην θέση μου και με καταλαβαίνει :)
Να σου πω την μαυρη μου αληθεια κι εγω αισθανομαι πολυ βλακας που εγραψα 16,4 στα πιο γελοια θεματα Φυσικης της τελευταιας δεκαετιας (κατα τα λεγομενα ολων). Οποτε σε καταλαβαινω... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εξάλλου λέγοντας σε κάποιον (μόνο και μόνο για να μην απογοητευτεί) ότι κάτι είναι εύκολο, ή θα τον κάνουμε να εφησυχάσει και να παρατήσει την προσπάθειά του στο ελάχιστο ή θα τον κάνουμε να αισθανθεί βλάκας (που εμείς τα βρίσκουμε όλα εύκολα και ωραία και εκείνος δεν καταλαβαίνει χριστό)! Αποτέλεσμα? Θα τα παρατήσει και θα αφήσει την θέση του για κάποιον πιο "έξυπνο"...
Απλά, μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να σου πω την μαυρη μου αληθεια κι εγω αισθανομαι πολυ βλακας που εγραψα 16,4 στα πιο γελοια θεματα Φυσικης της τελευταιας δεκαετιας (κατα τα λεγομενα ολων). Οποτε σε καταλαβαινω... :p

Στα πιο εύκολα θέματα από καταβολής εξετάσεων θα έλεγα αλλά δεν τα πήγα και πολύ καλύτερα myself.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Για να μην λέτε ότι λέω αρλούμπες να σας πω μόνο, ότι την χρονιά μου (2005) έγραψα 11,4 φυσική κατεύθυνσης και την δεύτερη χρονιά, μάτωσα (αφού είχα λύσει 3-4 βιβλία ασκήσεων βαρβάτα) να γράψω 19! Γούστα είναι αυτά και κυρίως υποκειμενικά! Αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα :)
Δυστυχώς, έξω απ το χορό πολλά τραγούδια λέμε όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λες κι εγω απο το 10,5 στα μαθηματικα κατευθυνσης να εκτοξευτω στο 19;; (μπα, πολυ εξωπραγματικα ονειρα κανω! :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ας ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τη φυσική...


Στο φροντιστήριο μας είπανε ότι η ύλης της Β΄ Λυκείου δεν έχει καμία σχέση μ' αυτή της Γ' και γι' αυτό το λόγο του χρόνου θας μας κάνουν παράλληλα και την ύλης τη Β' και την ύλη της Γ' η οποία σχετίζεται με της πρώτης ώστε να μην ξεχάσουμε αυτα που ξέρουμε...


Το θεωρείτε σωστο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μέγιστη βλακεία κατά τη γνώμη μου! Θα σας κουράσουν! Θα κουραστείτε που θα κουραστείτε στην τρίτη, γιατί να το κάνετε απ την δευτέρα? Και θα σας γεμίσουν και με άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πραγματι η υλη της Β' δεν σχετιζεται μ' αυτη της Γ', αλλα το θεωρω απαραδεκτο να γινονται παραλληλα. Θα μπλεξετε τα μπουτια σας ετσι (πιο κοσμια δεν μπορω να το πω :P). Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Βασικά αυτό το "παράλληλα" είναι λίγο... κάπως. Otherwise η εισαγωγή της Γ' από νωρίς είναι σωστή πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μας λένε ότι ένας χρόνος είναι αρκετός για να ξεχαστεί η ύλη της Α' η οποία είναι η βάση της Γ'...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγω εκανα την υλη της Γ απο τον Φλεβαρη της Β σε Μαθ. κατ. και Φυσ. κατ. Και μετανιωσα, θεωρω οτι δεν μου προσεφερε τιποτε αλλο εκτος απο επιπλεον αγχος (βεβαια εξαρταται τι ανθρωπος εισαι)...
-----------------------------------------
Μας λένε ότι ένας χρόνος είναι αρκετός για να ξεχαστεί η ύλη της Α' η οποία είναι η βάση της Γ'...:(
Μια εβδομαδα αρκει για να ξαναθυμηθεις οσα χρειαζονται (αν διαβαζες Φυσικη στην Α' βεβαια) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Απλά μου έκανε εντύπωση αυτό το μήνυμα (χωρίς παρεξήγηση)! Δε λέω να λέμε σε όλους ότι είναι παλούκια και να απογοητεύονται, αλλά όχι να λέμε ότι είναι "τίποτα"... Όλα θέλουν την προσπάθειά τους! Άλλο το ένα άλλο το άλλο :)
Φιλικά πάντα :)

Προσωπικά πάντως, αν ρωτούσα κάποιον για κάποιο μάθημα που με δυσκολεύει και μου απαντούσε "εύκολο είναι, χαλαρά" τότε θα αισθανόμουν βλάκας και θα το παράταγα :) Τουλάχιστον, αν μου έλεγε ότι απαιτεί μια κάποια προσπάθεια, καλή προσπάθεια και όχι ξύσιμο, τότε θα έστρωνα των ποπό μου κάτω και θα προσπαθούσα! Συν του ότι θα ένιωθα ότι είναι και κάποιος άλλος στην θέση μου και με καταλαβαίνει :)
αυτο εννοειται δεν χρειαζοταν να το γραψω...πανελλαδικως εξεταζομενο μαθημα ειναι...φυσικα και χρειαζεται προσπαθεια...απλα σε σχεση με τα μαθηματικα για μενα ειναι "τιποτα" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω αυτο που λες το εχω με τα μαθηματικα! :p Και μονο στην ιδεα οτι πρεπει αλλον ενα χρονο να λυνω απαισιες, σιχαμενες, αθλιες ασκησεις μαθηματικων....
Θα επρεπε να ντρεπεσαι:P

Μας λένε ότι ένας χρόνος είναι αρκετός για να ξεχαστεί η ύλη της Α' η οποία είναι η βάση της Γ'...:(
Εγω στη Β' και στην Α' Λυκειου τα εξυνα κανονικα.Πηγα στη Γ' χωρις να εχω ιδεα απο φυσικη Α' Λυκειου(κυριολεκτικα δεν ηξερα τιποτα,μιλουσα με την ξανθια στο διπλανο θρανιο:P,να φανταστεις μου εβαζε 10 στο τετραμηνο χαριστικα γιατι δεν εκανα φασαρια,σε αλλους εβαζε 6!)κι ομως στρωθηκα και τελικα εγραψα 18,1 και μπορουσα να γραψω πανω απο 19 αν δεν εκανα κατι μαλακιες(αλλα αυτα ειναι λογια του αερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Καινουρια μόδα αυτη.

Αυτά τα περί προετοιμασίας και μπλα μπλα της ύλης της Γ από τη Β είναι ΒΛΕΚΕΙΕΣ...απλώς καταργηθηκαν οι πανελληνιες από τ Β, οι μαθητες δεν τρέχουν στα φρο από τ δευτέρα λυκ. κ έτσι έπρεπε κάποιος τρόπος να βρεθεί ώστε ν αναπληρωθούν οι "χαμένες ώρες"....Τα δε παιδια που δν κάνουν "προετοιμασια" ορ ουατεβερ βλέπουν τους συμμαθητες τους να διαβάζουν για τ Γ,αγχώνονται χωρίς λόγο, συνηθώς ξεκινάνε κ αυτά κ πέφτουν στ "παγίδα"....

Κ στ κάτω κάτω κ στο διάστημα που μεσολαβεί το καλοκαίρι είναι πολύ εύκολο να ξεχαστούν όλα όσα έκανε κάποιος τν προηγούμενη χρονιά για τ Γ αν δεν τα έχει διδαχθεί σωστά.

Συστηματικό διάβασμα κ μόνο χρειάζεται στ Γ λυκείου για να περάσεις όπου θες...
Μέχρι τότε μη φορτώνεστε με άχρηστες ώρες. Απλώς φροντίστε ν αποκτησετε καλές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iri_22

Νεοφερμένος

Η iri_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλά όντως φέτος ήταν πανεύκολη!!!:mad: Είχα λύσει του κόσμου τις τρελές ασκήσεις (η φυσική είναι το αγαπημένο μου μάθημα:no1:) και τελικά όταν είδα τα θέματα νόμιζα ότι μου κάναν πλάκα!!! Ακόμα και μαθητές του 16 γράψαν 19 και 20 και άλλοι πολλόι καλοί στη φυσική πέσαν στο 18 από λάθη στη θεωρία! Εγώ έγραψα 19.6 χωρίς να ξέρω πού έχω το λάθος! Παρόλα αυτά αν ξέρεις καλα φυσική της Α' λυκείου και την έχεις κατανοήσει σε βάθος νομίζω πως θα σας φανεί αρκετά βατή!
Καλή επιτυχία λοιπόν για του χρόνου στη φυσική και να εύχεστε να μην είναι τόσο εύκολα αφού έτσι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν οι καλοί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Βασικα η φυσικη ειναι μαθημα που και 5 ασκησεις να κανεις σε καθε παραγραφο καλυμενος εισαι αν εχεις διαβασει και κατανοησει επαρκως τη θεωρια.Καμια σχεση με τα μαθηματικα δηλαδη,οπου οσο περισσοτερες ασκησεις λυσεις τοσο το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iri_22

Νεοφερμένος

Η iri_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Βασικα η φυσικη ειναι μαθημα που και 5 ασκησεις να κανεις σε καθε παραγραφο καλυμενος εισαι αν εχεις διαβασει και κατανοησει επαρκως τη θεωρια.Καμια σχεση με τα μαθηματικα δηλαδη,οπου οσο περισσοτερες ασκησεις λυσεις τοσο το καλυτερο.
Θα διαφωνήσω για τη φυσική!:)
Υπήρχαν κάποιες ψαγμένες ασκήσεις (όχι βέβαια του βιβλίου) που ακόμα και αν ήξερες καλά τη θεωρία χρειαζόσουν αρκετό χρόνο και υπομονή για να τις λύσεις!
Παρόλα αυτά όντως η φυσική είναι μάθημα που για να λύσεις τις ασκήσεις θέλει να καταλάβεις πολύ καλά τη θεωρία!
Και ναι για τα μαθηματικά θα συμφωνήσω!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Μπορει να εκανες χρονο γιατι ειχε πολυπλοκες πραξεις.Οπως στις πανελληνιες μου πηρε πανω απο μια ωρα για να λυσω το τριτο θεμα του ΑΟΘ,που θεωρητικα δεν ηταν δυσκολο,αλλα ειχε πολλες και δυσκολες πραξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top