Ψυχολογία Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή Ρεθύμνου;

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγώ ΑΠΘ σπουδάζω.Νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή .Είχα ψαχτεί αρκετά ως προς το πρόγραμμα σπουδών και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν επικεντρώνεται σε κάποιο κλάδο συγκεκριμένα και προσφέρει σφαιρικές γνώσεις .Σκεφτόμουν πολύ για Ρέθυμνο αλλά από ότι ξέρω δίνει ιδιαίτερη βάση στον κλάδο της νευροψυχολογίας και νομίζω η Πάντειος στην Κοινωνική.Ντάξει για νευροψυχολογία ενδιαφέρομαι αλλά δεν ήθελα στις προπτυχιακές σπουδές να παραβλέψω άλλους κλάδους.Πάντως παιδιά που ήρθαν με μετεγγραφή απο εκεί μου είπαν ότι τα μαθήματα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέροντα κ οι καθηγητές πολύ καλοί.Γενικά οργανωμένο τμήμα.Για το ΕΚΠΑ εχω ακούσει επίσης καλά λόγια αλλά το ΑΠΘ με τράβηξε γιατί νομίζω ότι τα συγκεντρώνει όλα.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καλά τα μαθήματα όλων των τμημάτων και να δεις ποια σε ενδιαφέρουν περισσότερο.Καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia-Tania

Νεοφερμένος

Η Georgia-Tania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και εγώ ΑΠΘ σπουδάζω.Νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή .Είχα ψαχτεί αρκετά ως προς το πρόγραμμα σπουδών και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν επικεντρώνεται σε κάποιο κλάδο συγκεκριμένα και προσφέρει σφαιρικές γνώσεις .Σκεφτόμουν πολύ για Ρέθυμνο αλλά από ότι ξέρω δίνει ιδιαίτερη βάση στον κλάδο της νευροψυχολογίας και νομίζω η Πάντειος στην Κοινωνική.Ντάξει για νευροψυχολογία ενδιαφέρομαι αλλά δεν ήθελα στις προπτυχιακές σπουδές να παραβλέψω άλλους κλάδους.Πάντως παιδιά που ήρθαν με μετεγγραφή απο εκεί μου είπαν ότι τα μαθήματα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέροντα κ οι καθηγητές πολύ καλοί.Γενικά οργανωμένο τμήμα.Για το ΕΚΠΑ εχω ακούσει επίσης καλά λόγια αλλά το ΑΠΘ με τράβηξε γιατί νομίζω ότι τα συγκεντρώνει όλα.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καλά τα μαθήματα όλων των τμημάτων και να δεις ποια σε ενδιαφέρουν περισσότερο.Καλή επιτυχία :)
σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! όντως θα χρειαστεί να το σκεφτώ πολύ πριν πάρω την απόφαση! ευτυχώς ακόμη έχω καιρό να ψαχτώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πάντως συνέχισε να ψάχνεις! Και καλύτερα να ρωτήσεις και ανθρώπους του χώρου!! Σου ευχομαι καλή τυχη!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia-Tania

Νεοφερμένος

Η Georgia-Tania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως συνέχισε να ψάχνεις! Και καλύτερα να ρωτήσεις και ανθρώπους του χώρου!! Σου ευχομαι καλή τυχη!!!!!!

ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και κυρίως για τη βοήθεια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
λοιπόν παιδιά πείτε μου, καλύτερο τμήμα στην ελλάδα -εξαιρώ αυτό του ρεθύμνου-, ποιο θεωρείτε πως είναι, απθ/παντείου/εκπα?
δευτερευόντως, ποιο προσφέρει καλύτερη πρακτική άσκηση ή αναγνωρίζεται περισσότερο από πανεπιστήμια του εξωτερικού?
τρίτον, διδάσκεται κλασσική ψυχανάλυση (φρόιντ/λακάν) και στα 3?
και τέταρτον και σημαντικότερο, πείτε μου για τις αναλογίες κοριτσιών/αγοριών, μην πήξω στο κοριτσομάνι που συνωστίζεται συνήθως στις φιλοσοφικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ 1ο έτος 'ημουν. Δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη σχολή αλλά και για ΕΚΠΑ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Ως προς την πρακτική άσκηση δεν έχω ψαχτεί ακόμη.Το ΑΠΘ έχει πολύ καλές συνδέσεις με το εξωτερικό γενικότερα και το τμήμα μας δεν είναι αποκομμένο.Πολλοί καθηγητές είναι ερευνητές και έχουν σχέσεις με πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Γυναικονίτης είμαστε :P Αλλά νομίζω παντού το ίδιο συμβαίνει.Έχουμε περισσοτερα αγόρια σε σύγκριση με φιλολογικό αλλά δεν υπάρχει ισος αριθμός αγοριών κοριτσιών. Θα έλεγα ότι είμαστε 80/20. :P Αλλά παλεύεται.Το συνηθίζεις.
3ο έτος παίρνουμε κατευθύνσεις οπότε πιστεύω ΄ότι στον τομέα της κλινικής ασχολούνται με κλασσική ψυχανάλυση αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο αυτός ο τομέας οπότε δεν έχω ασχοληθεί.
Αυτά τα λίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γεια σας !!!ξανα επαναφερω το θεμα γιατι θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες και προσωπικες εμπειριες για το τμημα του παντειου και της κρητης.πρωτη μου επιλογη θα ειναι το απθ αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει για το ποιο απο τα δυο τμηματα να βαλω δευτερο.ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι παρεχει το αρτιοτερο προγραμμα και τις περισσοτερες ευκαιριες για διαφυγη στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi K.

Νεοφερμένος

Η Efi K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Ποιά είναι η αποψη σας για το τμημα της ψυχολογιας στη θεσσαλονικη? Είναι καλο τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για πείτε κι υπόλοιποι βρε παιδιά...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κι εγώ θα ήθελα πληροφορίες για όλα τα τμήματα..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για Πάντειο βλέποντας το προγραμμα σπουδών, μαθήματα γύρω από κοινωνική ψυχολογία διεξάγονται. Επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο τομέα. Είναι γενικά κοινωνικών Επιστημών το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Από τα καινούργια τμήματα δεν είναι οργανωμένα και δεν έχουν ουσιαστικό προγραμμα σπουδών που το συζητούσα με μια καθηγήτρια ψυχολογιας που διδάσκει σε πανεπιστήμιο της χώρας μας.
Μια φίλη είχε πάει Ερασμους στην Ψυχολογία Παντειο και βρήκε αρκετά ανοργάνωτο το πανεπιστήμιο και τα μαθήματα. Οι περισσότεροι λένε στην Ελλάδα πως είναι το πιο οργανωμένο τμήμα.

Στο ΕΚΠΑ διαβάζω κάνουν μαθήματα από ΦΠΨ... δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο σίγουρα.
Το ΑΠΘ έχει τομείς και επικεντρώνεται σε ορισμένες πτυχές της ψυχολογίας πχ Κλινική.
https://moria.edu4u.gr/AllSchools.aspx εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες μαζεμένες για το κάθε τμήμα.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Για Πάντειο βλέποντας το προγραμμα σπουδών, μαθήματα γύρω από κοινωνική ψυχολογία διεξάγονται. Επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο τομέα. Είναι γενικά κοινωνικών Επιστημών το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Από τα καινούργια τμήματα δεν είναι οργανωμένα και δεν έχουν ουσιαστικό προγραμμα σπουδών που το συζητούσα με μια καθηγήτρια ψυχολογιας που διδάσκει σε πανεπιστήμιο της χώρας μας.
Μια φίλη είχε πάει Ερασμους στην Ψυχολογία Παντειο και βρήκε αρκετά ανοργάνωτο το πανεπιστήμιο και τα μαθήματα. Οι περισσότεροι λένε στην Ελλάδα πως είναι το πιο οργανωμένο τμήμα.

Στο ΕΚΠΑ διαβάζω κάνουν μαθήματα από ΦΠΨ... δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο σίγουρα.
Το ΑΠΘ έχει τομείς και επικεντρώνεται σε ορισμένες πτυχές της ψυχολογίας πχ Κλινική.
https://moria.edu4u.gr/AllSchools.aspx εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες μαζεμένες για το κάθε τμήμα.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλα δεν ενδιαφέρομαι για του Πάντειου. Θα ηθελα να μαθω για ΑΠΘ και Ρεθύμνου.

το Εκπα ξερω οτι συγχωνεύτηκε με το ΦΠΨ και οντως εχει παρα πολλούς φοιτητές . Δε νομιζω να ισχύει αυτο τα επόμενα χρονια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για Πάντειο βλέποντας το προγραμμα σπουδών, μαθήματα γύρω από κοινωνική ψυχολογία διεξάγονται. Επικεντρώνεται στο συγκεκριμένο τομέα. Είναι γενικά κοινωνικών Επιστημών το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Από τα καινούργια τμήματα δεν είναι οργανωμένα και δεν έχουν ουσιαστικό προγραμμα σπουδών που το συζητούσα με μια καθηγήτρια ψυχολογιας που διδάσκει σε πανεπιστήμιο της χώρας μας.
Μια φίλη είχε πάει Ερασμους στην Ψυχολογία Παντειο και βρήκε αρκετά ανοργάνωτο το πανεπιστήμιο και τα μαθήματα. Οι περισσότεροι λένε στην Ελλάδα πως είναι το πιο οργανωμένο τμήμα.

Στο ΕΚΠΑ διαβάζω κάνουν μαθήματα από ΦΠΨ... δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο σίγουρα.
Το ΑΠΘ έχει τομείς και επικεντρώνεται σε ορισμένες πτυχές της ψυχολογίας πχ Κλινική.
https://moria.edu4u.gr/AllSchools.aspx εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες μαζεμένες για το κάθε τμήμα.
Το λινκ που εβαλες δεν ανοιγει
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να μου πει καποιος σιγουρα αν το ΕΚΠΑ δεν εχει υποχρεωτικες παρακολουθησεις ή καποιο υποχρεωτικο εργαστηριο (περα απο το εξαμηνο της πρακτικης).:)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομίζω τώρα λειτουργεί φίλε.
Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο αναλυτικά για το ΕΚΠΑ το τμήμα.
Είναι πολύ δυνατά τμήματα και του Ρεθύμνου και της Θεσσαλονίκης. Ένα από τα δυο θα επέλεγα, από όσα έχω ακούσει από παιδιά που σπουδάζουν και στα 3 Παντειο, ΑΠΘ, Ρέθυμνο. Ίσως της Θεσσαλονίκης 🙂
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To Πανεπιστήμιο Κρήτης θεωρείται το καλύτερο της Ελλάδος!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι ανάλογα τις σχολές, το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο φημίζεται για την Ιατρική του, τη Φυσική. Είναι καλό πανεπιστήμιο αλλά δεν θα έλεγα το καλύτερο σε όλους τους κλάδους.

Επίσης, οι λίστες κατατάξης αλλάζουν τόσο μεταξύ τους οσο και κάθε χρόνο.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν τεχνικές ψυχολογίας να πώ, καλύτερα να επιλέξετε να εξειδικευτείτε σε ή Γνωστική ή Συνθετική ειναι οι πιο αποτελεσματικές ως θεραπευτικό μοντέλο από προσωπική εμπειρία αλλά και φίλων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι ανάλογα τις σχολές, το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο φημίζεται για την Ιατρική του, τη Φυσική. Είναι καλό πανεπιστήμιο αλλά δεν θα έλεγα το καλύτερο σε όλους τους κλάδους.

Επίσης, οι λίστες κατατάξης αλλάζουν τόσο μεταξύ τους οσο και κάθε χρόνο.

Το Ψυχολογίας Ρεθύμνου καλό θεωρείται σε γενικές γραμμές. Και το Οικονομικό. Επίσης έχω φίλη που έχει τελειώσει Φιλόλογος και είναι καλή σ'αυτό που κάνει.. γενικά οι σχολές του Ρεθύμνου θεωρούνται καλές. Ίσως του Ηρακλείου να είναι πιο δυνατό. Για το παράρτημα στα Χανιά δεν ξέρω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η γνωστική ψυχολογία δεν είναι εφαρμοσμένος κλάδος (στην Ελλάδα δεν έχει κλάδους κατοχυρωμένους, όλοι ψυχολόγοι είναι). Η συνθετική αναφέρεται στην Ψυχοθεραπεία και δεν είναι κλάδος ψυχολογίας. Εκπαιδεύεται κανεις σε αυτά, μεταπτυχιακο δεν κανεις. Ανάλογα τα ενδιαφέροντα του καθενός και το ηλικιακό φάσμα των πελατών/ασθενών σε συνδυασμό με το είδος των προβλημάτων που θέλει να συνδράμει στην επίλυση τους, επιλέγει κανεις το μεταπτυχιακο στον τομέα που τον ενδιαφέρει. Έχει πολλούς κλάδους για κάθε γούστο και ενδιαφέρον 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Φημίζεται πολυ κ η Ψυχολογια του Ρεθύμνου.. Τα αμφιθέατρα χωράνε εως 30 φοιτητές , χωρίζονται σε 30-30-30 κ το μαθημα ειναι σαν φροντηστηριακο διαβασα σε σαιτ... επισης εχει πολυ εξελιγμένα μαθηματα κ εργαστηρια ... φοιτά κανένας εκεί;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μια γνωστή μου που δίναμε μαζί πανελλήνιες τελείωσε στην Κρήτη. Ήταν αρκετά καλό το τμήμα, είχε επικοινωνία με τους διδάσκοντες, τα τμήματα ήταν μικρά και μαζεμένα. Από αυτά που λέγαμε κατάλαβα ότι πρόκειται για τμήμα με λίγο από όλα, όχι κάποιο συγκεκριμένο τομέα στον οποίο δίνει έμφαση, όπως γινεται πχ με Πάντειο. Είναι πολύ αξιόλογο τμήμα θεωρώ βάσει των όσων ακούω και διαβάζω από κόσμο που είτε έχει φοιτήσει είτε έκανε συγκρίσεις κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top