Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

leutis

Νεοφερμένος

Ο leutis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αλγεβρα και 'εκθεσηβασιά και νομίζω η ευθεία και ο κύκλος απο κατεύθηνση!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
απο χημεια γενικης φετος ποια κεφαλαια χρειαζονται για την θετικη του χρονου? δηλδη θα χρειαστουν και αντιδρασεις καυσεων και τετοια? η μονο τα βασικα της οργανικης ονοματολογια , ισομερεια και τετοια? Επισεις απο την θετικη πρεπει να πρεσεξω κατι ιδιαιτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
απο χημεια γενικης φετος ποια κεφαλαια χρειαζονται για την θετικη του χρονου? δηλδη θα χρειαστουν και αντιδρασεις καυσεων και τετοια? η μονο τα βασικα της οργανικης ονοματολογια , ισομερεια και τετοια? Επισεις απο την θετικη πρεπει να πρεσεξω κατι ιδιαιτερο?
Τελικά έχω καταλάβει ότι κάτι άλλο ισχύει. Δεν έχει νομίζω τόση σημασία πόσο κοινά έχει η ύλη ενός μαθήματος της Β με τη Γ αλλά πιο σημαντικό είναι το πόσο έχεις μπεί στο πνεύμα και τη φιλοσοφία του μαθήματος. Για παράδειγμα η φυσική Β κατεύθυνσης έχει ελάχιστα κοινά με της Γ. Όμως από τη φυσική Β μπαίνεις στον τρόπο σκέψης του μαθήματος διαφορετικά στη Γ θα υπάρχει δυσκολία. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τελικά έχω καταλάβει ότι κάτι άλλο ισχύει. Δεν έχει νομίζω τόση σημασία πόσο κοινά έχει η ύλη ενός μαθήματος της Β με τη Γ αλλά πιο σημαντικό είναι το πόσο έχεις μπεί στο πνεύμα και τη φιλοσοφία του μαθήματος. Για παράδειγμα η φυσική Β κατεύθυνσης έχει ελάχιστα κοινά με της Γ. Όμως από τη φυσική Β μπαίνεις στον τρόπο σκέψης του μαθήματος διαφορετικά στη Γ θα υπάρχει δυσκολία. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.


συμφωνοι με ολα αυτα αλλα δεν ειναι καποια που ειναι προαπαιτουμενα για να συνεχισεις? αυτα ζηταω :)

edit:α επισεις να ρωτησω σε περιπτωση που δε τα προλαβω ολα το καλοκαιρι (μαθηματικα κατ) σε ποια κεφαλαια να επικεντρωθω περισσοτερο? (τα ποιο σημαντικα δηλαδη)
-το ιδιο και για φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγω αφου ολκληρωση την αλγεβρα α λυκειου, τωρα διαβαζω την αλγεβρα β λυκειου. Απο αυτα που εχω δει, σκοπευω να διαβασω απο το πρωτο κεφαλαιο της τριγωνομετριας τις παραγραφου 1.1 και 1.2 και ισως την παραγραφο με την συναρτηση. Και τα δυο κεφαλαια με Ακολουθιες και Λογαριθμους.
απο το τριτο μονο και μονο που γνωριζω επιλυση εξισωσης με χορνερ νομιζω οτι ειναι αρκετο, δε χρειαζεται να διαβασω ολο το κεφαλαιο απο την αρχη.
Συμφωνει καποιος με αυτα;
δηλαδη απο το πρωτο κεφαλαιο χρειαζονται τα παντα για να ειμαι ενταξει οταν θα προχωρησω πλεον στη γ λυκειου; αν διαβασω τα δυο πρωτα κεφαλαια δεν θα ειμαι ενταξει για γ λυκειου; δηλαδη πρεπει να ξερω απ εξω εκεινα τα κεφαλαια με ημασυνα, ημαημβ, ημΑημΒ και τετοια πραγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ακολουθιες δεν αξιζει να ασχοληθεις καν.Ειναι ασκοπο χασιμο χρονου!

Δωσε εμφαση στα πολυωνυμα και στους λογαριθμους περισσοτερο.Τριγωνομετρια,μαθε τους τυπους και την παραγραφο αναγωγη στο 1ο τεταρτημοριο,γιατι στη Γ' Λυκειου θα τα χρειαστουμε,για καποιες ασκησεις της κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ακολουθιες δεν αξιζει να ασχοληθεις καν.Ειναι ασκοπο χασιμο χρονου!

Δωσε εμφαση στα πολυωνυμα και στους λογαριθμους περισσοτερο.Τριγωνομετρια,μαθε τους τυπους και την παραγραφο αναγωγη στο 1ο τεταρτημοριο,γιατι στη Γ' Λυκειου θα τα χρειαστουμε,για καποιες ασκησεις της κατευθυνσης.

Ενταξει, τοτε θα διαβασω τα δυο πρωτα κεφαλαια τριγωνομετρια, το δευτερο κεφαλαιο ( αν και γνωριζω να λυνω με συστημα χορνερ εξισωσεις ) και τους λογαριθμους.
Η αναγωγη στο πρωτο τεταρτημοριο δεν ειναι το κεφαλαιο 5.3 της αλγεβρας α λυκειου; Το εχω διαβασει.
Στην Τριγωνομετρια αλγεβρα β λυκειου, περα των δυο πρωτων παραγραφων δε θα σχοληθω και νομιζω να μην μου στοιχισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra007

Νεοφερμένος

Η alexandra007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά για πολιτικός μηχανικός θέλει να επιλέξεις αρχιτεκτονικό σχέδιο στη g; ισχύει και για τους μηχανολόγους μηχανικούς;

θέλω άμεση απάντηση ,please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Οχι οχι. Μονο για αρχιτεκτονας μηχανικος πρεπει να δωσεις σχεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra007

Νεοφερμένος

Η alexandra007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
από θετική κατ. μπορείς να δήλωσις τέταρτο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ακολουθιες δεν αξιζει να ασχοληθεις καν.Ειναι ασκοπο χασιμο χρονου!

Δωσε εμφαση στα πολυωνυμα και στους λογαριθμους περισσοτερο.Τριγωνομετρια,μαθε τους τυπους και την παραγραφο αναγωγη στο 1ο τεταρτημοριο,γιατι στη Γ' Λυκειου θα τα χρειαστουμε,για καποιες ασκησεις της κατευθυνσης.

οντως!!! αν κι εγω δν εκανα επιλογες στο διαβασμα μου ποτε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τελικά είμασταν το μόνο σχολείο με ασκήσεις στο κεφάλαιο των προόδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά είμασταν το μόνο σχολείο με ασκήσεις στο κεφάλαιο των προόδων.
Tι εννοείς? Εμας έπεσε και θέμα με προόδους στις εξετάσεις. Κακό είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tι εννοείς? Εμας έπεσε και θέμα με προόδους στις εξετάσεις. Κακό είναι?

Eχμ ασυνήθιστο θα έλεγα.Όταν όλοι φωνάζουν να μη βλέπουμε τις προόδους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smapy

Νεοφερμένος

Η smapy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά αν επιλέξω αοθ πόσα πεδία μπορώ να επιλέξω στο μηχανογραφικό;
ΆΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, PLEASE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδιά αν επιλέξω αοθ πόσα πεδία μπορώ να επιλέξω στο μηχανογραφικό;
ΆΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, PLEASE
Αν θέλεις άμεση απάντηση γράψε πρώτα από ποια κατεύθυνση είσαι. Έχει διαφορά στο ποια πεδία μπορείς αναλογα με την κατευθυνση. Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις είτε έχεις ΑΟΘ είτε όχι μπορείς να διαλέξεις το πολύ 2 πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εμείς είχαμε 2ο θέμα Προόδους :D
Και Ναι...θα μείνετε τώρα...δεν είχαμε ίχνος λογαρίθμων αφού (δεν ήταν κάν στην ύλη) !
Τέλοσπάντων , πάμε δυναμικά για τις Πανελλήνιες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και μεις είχαμε προόδους, αλλά δε το έλυσα.:P

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι , Λάουρα ! It's our turn now !
Δε βλέπω πουθενά topic για Πανελλήνιες 2011 (11 μήνες left)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του 2010 θα ανοίξει τόπικ και για μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top