Χορτοφαγία

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ο άνθρωπος δέν κινδηνεύει απο κανένα ζώο. έχουμε υποτάξει όλο το πλανήτη.
τρώμε τα πάντα. απο σκυλιά στην κίνα μέχρι σάυρες.

έχουμε κόψει ολόκληρα δάση για να τα αντικαταστήσουμε με εκατομύρια στρέματα καλλιέργειες φυτών που τρώνε οι χορτοφάγοι,

και έχουμε δημιουργήσει ολόκληρα εκτοφεία ζώων με εκκατομύρια ζωντανά που σφάζονται καθημερινά για να χορτάσουν την ανθρώπινη λαιμαργεία.

Kαι αυτο πολλοι το ονομαζουν ''νομους της φυσης''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Να συνεισφέρω κι εγώ στο θέμα...εγώ έγινα ιχθυφάγος αρκετά χρόνια πίσω, 3-4 για τον λόγο του ότι είμαι πολύ ευαίσθητος και είδα το Earthlings την Κυριακή του Πάσχα το βράδυ (ναι μετά το τσιμπούσι δυστυχώς) και εκεί έφριξα και δεν ξανάβαλα κρέας στο στόμα μου. Το θέμα είναι ότι πολλοί στην αρχή, φίλοι, συγγενείς κτλ δεν το πίστευαν και κυρίως η μάνα μου οπότε επέμενε να φτιάχνει "κανονικά" φαγητά για λίγο καιρό, μόλις είδε ότι δεν τα έτρωγα τότε το πίστεψε και από τότε μου έχει σταθεί πολύ.

Ιχθυφάγος ονομάζεται κάποιος που ναι μεν δεν τρώει κόκκινο κρέας/κοτόπουλο αλλα τρώει ψάρι. Εγώ τρώω ψάρι γιατί τα θεωρώ πολύ χαζά για να τα λυπηθώ :P Επίσης τρώω και γαλακτοκομικά και αυγά άρα είμαι kind of fake vegetarian :D

Παιδιά είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να τρώει κρέας σε κάποιες ποσότητες αλλά όπως με τα πάντα γύρω του έχει βρει ικανοποιητικά υποκατάστατα που καλύπτουν την ανάγκη για κρέας. Αν ήταν τόσο επικίνδυνο να είναι κανείς χορτοφάγος, δεν θα υπήρχαν τόσες υποστηρικτικές οργανώσεις (δε μιλάω μόνο για την Π.Ε.Τ.Α.).

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που τρώνε κρέας (αν και συνήθως δεν τρώω μαζί τους) αλλά έχω πρόβλημα με τους αυθάδεις. Δηλαδή αυτούς που σε μία συζήτηση περί τροφικών προτιμήσεων θα πουν "τρυφερό κρεατάκι","άχου τι νόστιμο που φαίνεται" και τέτοια, μόνο και μόνο για να προκαλέσουν τους χορτοφάγους. Κάτι τέτοιο πρόσεξα γίνεται και σε αυτό το θρεντ αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.


Καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον άλλον, είτε είναι φαγητό είτε σεξ είτε θρησκεία είτε οτιδήποτε.

Είπα κι ελάλησα. Lazaros out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
vegetarians= τρωνε και γαλακτοκομικα και προϊοντα απο ζωα εκτος απο κρεας
vegans= δεν τρωνε τιποτα ζωϊκης προελευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Να συνεισφέρω κι εγώ στο θέμα...εγώ έγινα ιχθυφάγος αρκετά χρόνια πίσω, 3-4 για τον λόγο του ότι είμαι πολύ ευαίσθητος και είδα το Earthlings την Κυριακή του Πάσχα το βράδυ (ναι μετά το τσιμπούσι δυστυχώς) και εκεί έφριξα και δεν ξανάβαλα κρέας στο στόμα μου. Το θέμα είναι ότι πολλοί στην αρχή, φίλοι, συγγενείς κτλ δεν το πίστευαν και κυρίως η μάνα μου οπότε επέμενε να φτιάχνει "κανονικά" φαγητά για λίγο καιρό, μόλις είδε ότι δεν τα έτρωγα τότε το πίστεψε και από τότε μου έχει σταθεί πολύ.

Ιχθυφάγος ονομάζεται κάποιος που ναι μεν δεν τρώει κόκκινο κρέας/κοτόπουλο αλλα τρώει ψάρι. Εγώ τρώω ψάρι γιατί τα θεωρώ πολύ χαζά για να τα λυπηθώ :P Επίσης τρώω και γαλακτοκομικά και αυγά άρα είμαι kind of fake vegetarian :D

Παιδιά είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να τρώει κρέας σε κάποιες ποσότητες αλλά όπως με τα πάντα γύρω του έχει βρει ικανοποιητικά υποκατάστατα που καλύπτουν την ανάγκη για κρέας. Αν ήταν τόσο επικίνδυνο να είναι κανείς χορτοφάγος, δεν θα υπήρχαν τόσες υποστηρικτικές οργανώσεις (δε μιλάω μόνο για την Π.Ε.Τ.Α.).

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που τρώνε κρέας (αν και συνήθως δεν τρώω μαζί τους) αλλά έχω πρόβλημα με τους αυθάδεις. Δηλαδή αυτούς που σε μία συζήτηση περί τροφικών προτιμήσεων θα πουν "τρυφερό κρεατάκι","άχου τι νόστιμο που φαίνεται" και τέτοια, μόνο και μόνο για να προκαλέσουν τους χορτοφάγους. Κάτι τέτοιο πρόσεξα γίνεται και σε αυτό το θρεντ αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.


Καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον άλλον, είτε είναι φαγητό είτε σεξ είτε θρησκεία είτε οτιδήποτε.

Είπα κι ελάλησα. Lazaros out.
Agree:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hectoire

Νεοφερμένος

Ο hectoire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
YouTube - Earthlings - Full length documentary (multi-subtitles) αν δεις αυτο το βιντεο στο youtube ισως να καταλαβεις οτι δεν αξιζει να ταλαιπωρουνται ετσι τα ζωα μονο και μονο επειδη εχουν νοστιμο κρεας.Το να επιτασσουμε τους δημιους που δουλευουν στα σφαγεια να κανουν οτι θελουν τα ζωα για να απολαμβανουμε εμεις ειναι σαδισμος.Οι αγελαδες σφαζονται και πεθαινουν απο ακατασχετη αιμορραγια κρεμασμενες αναποδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι κατασκευασμένος έτσι ώστε να έχει ανάγκη να τρώει και ζώα και φυτά. Το πού βρισκόμαστε στην τροφική αλυσίδα είναι δεδομένο. Ειδικά ο εγκέφαλος για να λειτουργεί σωστά χρειάζεται πρωτεΐνες που υπάρχουν μόνο στο κρέας. Θα μου επιτρέψετε να μην θεωρώ σοβαρά τα περί φυτοφαγίας και υποκατάστατων. Εντάξει, κρίμα είναι τα καημένα τα ζωάκια, αλλά η επιβίωση έχει προτεραιότητα.

Και είναι τόσο απολαυστικό ένα σουβλάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hectoire

Νεοφερμένος

Ο hectoire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το σουβλάκι μπορεί να είναι απολαυστικό αλλα τα ζώα που χρειάζεται να πεθάνουν για όλα αυτά τα σουβλάκια που τρώμε εμείς είναι άπειρα και δεν το απολαμβάνουν καθόλου πίστεψε με..όσο για τον εγκέφαλο μπορεί να δουλέψει μια χαρά και χωρίς να καταναλώνεις κρέας..μην υποτιμάμε την νοημοσύνη των χορτοφάγων..και τέλος τα σουβλάκια τα χούμε μπουχτίσει καιρός είναι να αλλάξουμε ρότα..sorry φιλε μου αλλα είσαι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
χορτοφαγοι?


ΚΡΕΑΣ ΡΕ να λιγδωσει το αντερακι σας,στα διαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
hectoire σεβαστό,αλλά είμαι της γνώμης πως το κρέας ωφελεί τον οργανισμό.Το πως θα το παρασκευάσεις,και το πως θα θανατωθεί ο οργανισμός,συζητιούνται.Sorry,αλλά και τα φυτά είναι οργανισμοί,και αξίζουν σεβασμό,και έχουν και δικαίωμα στην επιβίωση και το σεβασμό.Απλά με τα ζώα γίνεται ευκολότερα αντιληπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1.)Στο κρέας υπάρχουν βιταμίνες,πρωτεΐνες κλπ απαραίτητες για τον οργανισμό,που δεν μπορούμε να προσλάβουμε διαφορετικά.
2.)Και τα φυτά οργανισμοί είναι,όσο πόνο νιώθουν και τα ζώα,άλλο τόσο νιώθουν και αυτά.Για να 'στε συνεπείς στην ανθρωπιστική (sic) ηθική σας λοιπόν,"τα καημένα τα ζωάκια",μην τρώτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
2.)Και τα φυτά οργανισμοί είναι,όσο πόνο νιώθουν και τα ζώα,άλλο τόσο νιώθουν και αυτά.Για να 'στε συνεπείς στην ανθρωπιστική (sic) ηθική σας λοιπόν,"τα καημένα τα ζωάκια",μην τρώτε τίποτα.
Οι φυτικοί οργανισμοί δε διαθέτουν νευρικό δίκτυο και εγκέφαλο για να νιώθουν πόνο.
Ακόμη και να έχουν αναπτύξει κάποιο είδος αίσθησης γενικά ή πόνου ειδικά δεν είναι σε θέση η επιστήμη της βιολογίας να την ανακαλύψει και να τη μελετήσει.

Πάντως, όντως, ο άνθρωπος χρειάζεται να τρώει κρέας λόγους που ήδη έχουν αναφερθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hectoire

Νεοφερμένος

Ο hectoire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και μην πολυπιστευετε οτι τα σουβλακια γινονται απο χοιρινο..καποιοι λενε οτι οι "επιστημονες" εχουν αναπτυξει αλλες μεθοδους παραγωγης κρεατος προς καταναλωση..η καλλιεργεια κρεατομαζας σας λεει κατι;

https://kalodio.com/σε-λίγο-καιρό-θα-τρώμε-τεχνητό-κρέας-ή-α.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ είμαι χορτοφάγος...:P
Χωρίς κρέας αντέχω!! :P Όταν ήμουν πιο μικρή δεν τα πήγαινα κ τόσο καλά με τις σαλάτες κτλπ...αλλά αργότερα η μαμά μου προσπαθούσε να μου μάθει να τρώω χορταρικά...στην αρχή της έβγαλα την πίστη...αλλά εντάξει μωρέ..τώρα όλα κομπλέ..!! :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω.Εαν έφτανα στο σημείο να το κάνω θα ήταν σε στιγμή πολυ τεταμένη στην οποία δεν θα είχα συναίσθηση της κατάστασης.Ο άνθρωπος είναι αδύνατον να συλλάβει τον θάνατο.Ειναι πέρα από τις δυνατότητες του νου.Μπορεί να τον ξεχνάει με τον καιρό,αλλά πάντα θα τον φοβάται και θα τον αποφεύγει.Εαν τον σκοτώσω εγώ,γίνομαι η διοδος αυτου του ατόμου στον θάνατο.Με λίγα λόγια εγώ τον βοηθάω να πάθει κάτι το οποίο φοβάμαι εγώ ο ιδιος περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.Αμέσως μετα τον θάνατο,ακριβώς εκείνη την στιγμή που νιώθεις να ξεψυχεί ο άλλος,να χάνεται όλο του το ''είναι'' μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου,μεσα από τα δικά σου χέρια,βλέπεις τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτήν την πράξη ΤΟΣΟ μικρούς και ανύπαρκτους τόσο γελοίους που θέλεις να κάνεις τα πάντα ώστε να γυρίσεις τον χρόνο μερικές στιγμές πίσω.Και φυσικά θα το θυμάσαι όλη σου την ζωή και θα πονάς,θα βασανίζεσε όσες δικαιολογίες και να βρεις.Για το κοινο καλό?Για τον αγαπημένο σου άνθρωπο?Για τα λεφτά,την εξουσία,την ομορφιά?Για οποιαδηποτε εκδίκηση?Οτι και να σκεφτείς δεν είναι αρκετο ωστε να γεμίσεις το χασμα που δημιουργείται ανάμεσα στην αξία της ψυχή αυτου του ατόμου με την αξία κάποιου άλλου αγαθού.Ακόμα και αν αυτό το άτομο,αφαίρεσε την ζωή κάποιου αγαπημένου σου ατόμου,ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται να ησυχάσεις.Διοτι θα συνειδητοποιείς ότι σκοτώνοντας τον,βρίσκεσε στην θέση του.
γιατί τόση μεγάλη αξία για έναν άνθρωπο ενώ έχεις σκοτώσει τόσα ζώα???δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κατώτερα και δεν έχουν ίδιο δικαίωμα στη ζωή με τον άνθρωπο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
γιατί τόση μεγάλη αξία για έναν άνθρωπο ενώ έχεις σκοτώσει τόσα ζώα???δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κατώτερα και δεν έχουν ίδιο δικαίωμα στη ζωή με τον άνθρωπο...:/:

κυριαρχια του ισχυρου...ετσι ειναι η φυση, οχι μονο ο αν8ρωπος;)
(σε ικετευω, μην αρχισεις τα περι φυτοφαγιας, λυπησου με:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γιατί τόση μεγάλη αξία για έναν άνθρωπο ενώ έχεις σκοτώσει τόσα ζώα???δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κατώτερα και δεν έχουν ίδιο δικαίωμα στη ζωή με τον άνθρωπο...:/:
στην ζωή μου έχω φάει πολλά ζώα, μου αρέσει η αίσθηση του του τραγανού λίπους με λεμόνι στο στόμα μου, η ξερή πέτσα απο την πετσοκομένη φτερούγα ενός κοτόπουλου ή μια ζουμερή μπριζόλα.
είναι 100% φυσικό να τρώμε κρέας όπως και τα σαρκοφάγα ζώα τρώνε κρέας και τα φυτά φωτοσυνθέτουν.

μου έιναι αδύνατον να διατηρηθώ σωστά μόνο με φυτά ή δημητριακά.
το να σκοτώσεις άλλον άνθρωπο είναι τελείος διαφορετικό. δέν τον τρώς, το κάνεις για άλλους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
γιατί τόση μεγάλη αξία για έναν άνθρωπο ενώ έχεις σκοτώσει τόσα ζώα???δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...εκτός και αν θεωρείς ότι είναι κατώτερα και δεν έχουν ίδιο δικαίωμα στη ζωή με τον άνθρωπο...:/:
Συγνώμη?Με την ίδια λογική ούτε φυτά δεν θα έπρεπε να τρώμε μιας και αυτά είναι έμβια όντα!
Τι εννοείς κατώτερα;Δεν υπάρχει κατώτερο είδος ή ανώτερο.Το κάθε είδος είναι διαφορετικό.Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης που να μπορεί να διακρίνει τα είδη σε κατώτερα και σε ανώτερα ετσι γενικά και αόριστα.Ομως με μέτρο σύγκρισης τις επιδόσεις σε κάποιον ''τομέα'' μερικά χαρακτηρίζονται ποιο αποδοτικά απο κάποια άλλα.
Το δικαίωμα της ζωής αποκτάται όταν γεννιέται κάποιος.Αρα όλα τα έμβια όντα στον πλανήτη μας έχουν δικαίωμα στην ζωή.Δεν αλλάζει αυτο.
Ομως από όσο ξέρουμε,όλοι οι οργανισμοί έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες.Για παράδειγμα το φίδι τρώει τον βάτραχο.Θα του κάνεις λαικο δικαστήριο που ικανοποίησε την πείνα του?Αυτο είναι ένστικτο.Μας το έδωσε η φύση για να επιζήσουμε.Ετσι και στον άνθρωπο.Κάτι τον παρακίνησε πριν εκατομμύρια χρόνια να σφάξει ζώο και να το φάει.Το έκανε,του άρεσε και έφτασε εδώ που έφτασε.Εικάζεται ότι η εξέλιξη του ανθρώπου προς αυτήν την κατευθυνση που είναι τώρα άρχισε όταν ξεκίνησε να καταναλώνει κρέας.Αρα δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάτι που η φύση μας έδωσε για να επιζήσουμε!Γιατί ως γνωστόν και φυτα να έτρωγες μόνο θα είχες προβλήματα διότι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να διασπάσει κάποιες ουσίες από τα φυτα που μας είναι απαραίτητες.Οπότε θεωρείται φυσιο-λογικό να τρώμε ζώα.Δεν το καθορίζουμε εμείς αυτό.Ας μείνουμε εδώ γιατι θα μας πιάσει μεχρι το πρωι αν προσπαθήσω να αναλύσω το γιατί οι άνθρωποι δεν τρώνε ανθρώπους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ε καλά και εγώ τώρα δεν θα κάτσω να αναλύσω γιατί δεν πρέπει να τρώμε ζώα δεν είναι και το θέμα μας εδώ,απλά απο τη στιγμή που το ζώο το σκοτώνουν κάποιοι για να το φάνε(λόγος) ενώ παραπάνω είδα κάποιοι που λέγανε πως άνθρωπο δεν θα σκοτώνανε ακόμα και αν του απηλούσαν τη ζωή(επίσης λόγος)αφού και οι δύο αυτοί είναι λόγοι γιατί να μην το κάνει?η πείνα είναι λόγος ενώ η απειλή της ζωής δεν είναι?εν πάση περιπτώση θέλω να πω ότι όπως όλα στη φύση ανακυκλώνονται κάποια ζώα σκοτώνουν άλλα και κάποια σκοτώνουν και τα πρώτα και πάει λέγοντας έτσι πρέπει να συμμετέχει και ο άνθρωπος,το οτι οι περισσότεροι(εγωιστές)άνθρωποι πηστεύουν ότι είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας δεν συμαίνει ότι είναι έτσι,σας φαίνεται δηλαδή φυσιολογικό επειδή ο άνθρωπος θεωρείται(απο τους περισσότερους πάλι)το εξυπνότερο ων στον πλανήτη να μην τον σκοτώνει τίποτα και ενώ στα ζώα υπάρχει ένας ομαλός κύκλος ζωής,κάποια γεννιούνται κάποια τρώγονται κτλ ενώ ο άνθρωπος να μένει ζωντανός,να γενιούνται κι άλλοι,και να ζούν όλοι με κάποιες εξαιρέσεις(αρρώστιες κτλ)που υπάρχουν και στα ζώα?ο άνθρωπος είναι ένα είδος όπως όλα τα άλλα απλά δεν θέλει να το παραδεχτεί γιατί δεν τον συμφέρει,άλλο αυτό αλλά όχι και ότι ο θάνατος δεν είναι φυσιολογικός επειδή εμάς δεν μας αρέσει...είναι πολύ αφύσικο ένα ολόκληρο είδος να έχει τόσους λίγους θανάτους σε σύγκριση με όλα τα άλλα είδη...θέλω να καταλήξω στο ότι ο θάνατος είναι κάτι φυσιολογικό για να ανακυκλώνεται το περιβάλλον και δεν πρέπει να υπάρχουν ευαισθησίες σε τέτοιο βαθμό που να απειλή να σε σκοτώσει ο άλλος και εσύ να μην τον σκοτώσεις γιατί τον λυπάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ε καλά και εγώ τώρα δεν θα κάτσω να αναλύσω γιατί δεν πρέπει να τρώμε ζώα δεν είναι και το θέμα μας εδώ,απλά απο τη στιγμή που το ζώο το σκοτώνουν κάποιοι για να το φάνε(λόγος) ενώ παραπάνω είδα κάποιοι που λέγανε πως άνθρωπο δεν θα σκοτώνανε ακόμα και αν του απηλούσαν τη ζωή(επίσης λόγος)αφού και οι δύο αυτοί είναι λόγοι γιατί να μην το κάνει?η πείνα είναι λόγος ενώ η απειλή της ζωής δεν είναι?εν πάση περιπτώση θέλω να πω ότι όπως όλα στη φύση ανακυκλώνονται κάποια ζώα σκοτώνουν άλλα και κάποια σκοτώνουν και τα πρώτα και πάει λέγοντας έτσι πρέπει να συμμετέχει και ο άνθρωπος,το οτι οι περισσότεροι(εγωιστές)άνθρωποι πηστεύουν ότι είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας δεν συμαίνει ότι είναι έτσι,σας φαίνεται δηλαδή φυσιολογικό επειδή ο άνθρωπος θεωρείται(απο τους περισσότερους πάλι)το εξυπνότερο ων στον πλανήτη να μην τον σκοτώνει τίποτα και ενώ στα ζώα υπάρχει ένας ομαλός κύκλος ζωής,κάποια γεννιούνται κάποια τρώγονται κτλ ενώ ο άνθρωπος να μένει ζωντανός,να γενιούνται κι άλλοι,και να ζούν όλοι με κάποιες εξαιρέσεις(αρρώστιες κτλ)που υπάρχουν και στα ζώα?ο άνθρωπος είναι ένα είδος όπως όλα τα άλλα απλά δεν θέλει να το παραδεχτεί γιατί δεν τον συμφέρει,άλλο αυτό αλλά όχι και ότι ο θάνατος δεν είναι φυσιολογικός επειδή εμάς δεν μας αρέσει...είναι πολύ αφύσικο ένα ολόκληρο είδος να έχει τόσους λίγους θανάτους σε σύγκριση με όλα τα άλλα είδη...θέλω να καταλήξω στο ότι ο θάνατος είναι κάτι φυσιολογικό για να ανακυκλώνεται το περιβάλλον και δεν πρέπει να υπάρχουν ευαισθησίες σε τέτοιο βαθμό που να απειλή να σε σκοτώσει ο άλλος και εσύ να μην τον σκοτώσεις γιατί τον λυπάσαι...

Δεν ειναι θέμα εγωισμού το ότι είμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας!
Βασικά σε αυτά που γράφεις διέκρινα ότι είσαι εναντια σε οποιαδήποτε ανισότητα ακόμη και αν αυτη αφορά την διαφορετικότητα των ειδών!:/: Μαλλον δεν έχεις καταλάβει πως δεν λειτουργούν όλα τέλεια και ωραία.Ετσι πρέπει να είναι και έτσι είναι.Δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό...:confused:
Υ.Γ.Φυγαμε πολύ απο το θέμα οπότε το σταματάμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
ε καλά και εγώ τώρα δεν θα κάτσω να αναλύσω γιατί δεν πρέπει να τρώμε ζώα δεν είναι και το θέμα μας εδώ,απλά απο τη στιγμή που το ζώο το σκοτώνουν κάποιοι για να το φάνε(λόγος) ενώ παραπάνω είδα κάποιοι που λέγανε πως άνθρωπο δεν θα σκοτώνανε ακόμα και αν του απηλούσαν τη ζωή(επίσης λόγος)αφού και οι δύο αυτοί είναι λόγοι γιατί να μην το κάνει?η πείνα είναι λόγος ενώ η απειλή της ζωής δεν είναι?εν πάση περιπτώση θέλω να πω ότι όπως όλα στη φύση ανακυκλώνονται κάποια ζώα σκοτώνουν άλλα και κάποια σκοτώνουν και τα πρώτα και πάει λέγοντας έτσι πρέπει να συμμετέχει και ο άνθρωπος,το οτι οι περισσότεροι(εγωιστές)άνθρωποι πηστεύουν ότι είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας δεν συμαίνει ότι είναι έτσι,σας φαίνεται δηλαδή φυσιολογικό επειδή ο άνθρωπος θεωρείται(απο τους περισσότερους πάλι)το εξυπνότερο ων στον πλανήτη να μην τον σκοτώνει τίποτα και ενώ στα ζώα υπάρχει ένας ομαλός κύκλος ζωής,κάποια γεννιούνται κάποια τρώγονται κτλ ενώ ο άνθρωπος να μένει ζωντανός,να γενιούνται κι άλλοι,και να ζούν όλοι με κάποιες εξαιρέσεις(αρρώστιες κτλ)που υπάρχουν και στα ζώα?ο άνθρωπος είναι ένα είδος όπως όλα τα άλλα απλά δεν θέλει να το παραδεχτεί γιατί δεν τον συμφέρει,άλλο αυτό αλλά όχι και ότι ο θάνατος δεν είναι φυσιολογικός επειδή εμάς δεν μας αρέσει...είναι πολύ αφύσικο ένα ολόκληρο είδος να έχει τόσους λίγους θανάτους σε σύγκριση με όλα τα άλλα είδη...θέλω να καταλήξω στο ότι ο θάνατος είναι κάτι φυσιολογικό για να ανακυκλώνεται το περιβάλλον και δεν πρέπει να υπάρχουν ευαισθησίες σε τέτοιο βαθμό που να απειλή να σε σκοτώσει ο άλλος και εσύ να μην τον σκοτώσεις γιατί τον λυπάσαι...
ο άνθρωπος "πόνταρε" στο μυαλό ενώ άλλα ζώα "πόνταραν" στους μυς. Γιατί δηλαδή να μην χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος το μυαλό του για να προστατευτεί? Και τα ζώα άμα δεν ζούσαν σε αγέλες θα είχαν πολλούς περισσότερους θανάτους. τώρα από εκεί και πέρα μπαίνει και η ηθική και σου λέει δεν πρέπει να εξαφανίσουμε κανένα είδος και να προστατεύουμε τα υπό εξαφάνιση ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top