Χημικών Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών vs Μηχανολόγων Μηχανικών

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Άλλο αυτό. Μηχανική ναι. Μηχανική κάνουν μέχρι και κάποιοι ηλεκτρολόγοι (!).Φυσική όχι.


Ε ολα φυσικη ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ε ναι, εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
To επίπεδο των μαθηματικών στους πμ είναι υψηλοτερο απο τα μαθηματικά 3 λυκείου ή ίδιο επόπεδο(είτε κατεύθυνσης είτε γενικής)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ψηλότερο. Εντάξει. Απλά ίσως δεν είναι το ίδιο με άλλες πολυτεχνικές σχολές (π.χ. ηλεκτρολόγοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εννοειται υψηλοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να ξέρεις επίσης οτι μετά τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο, η μόνη χρήσιμη ειδικότητα μηχανικού θα είναι οι πολιτικοί μηχανικοί...

Γκεμπελική προπαγανδα!

χεχεχεχ θα μπορούσε αυτό πάντως να είναι μέσα στα φυλλάδια που μοιράζουν "μετά το λύκειο τι?".

ΗΜΜΥ και ξερο ψωμί! Δεν θα βρείς χειρότερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τελοσπάντων. Πέρα απο την πλάκα, εγώ δε σας προτείνω με τίποτα να σπουδάσετε κάτι μονο κ μονο επειδή έχει υποτίθεται επαγγελματική αποκατάσταση.
Το βασικό σας κριτήριο πρέπει να είναι τα προσωπικά σας θέλω και γούστα. Μην ακούτε τους άλλους. Καλό το πολυτεχνείο αλλά είναι μονο για αυτούς που γουστάρουν. Δεν είναι ωραίο να ταλαιπωρήστε αδικα σε μια σχολή που δε σας ταιριάζει μονο κ μονο επειδή αυτή έχει ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ φίλε θα σου προτείνω Πολιτικός Μηχανικός ή Αρχιτέκτονας.
Είναι πολύ πιο ευγενή και σικάτα επαγγέλματα από ότι οι υπόλοιπες πολυτεχνικές. Ο Πολιτικός Μηχανικός ειδικά είναι το πιο "αρχαίο" και κλασικό επάγγελμα μηχανικού. Τα μαθηματικά είναι σχετικά χαλαρά και μετά θα μπορείς να φτιάχνεις γέφυρες, ουρανοξύστες, εκκλησίες κτλπ...:jumpy::jumpy:
Μα δεν είναι συγκλονιστικό???

Τους χημικούς μηχανικούς άστους, είναι βρώμικο (πλαστικά, παλιοχρώματα κτλπ) κ κορεσμένο επάγγελμα
Οι Ηλεκτρολόγοι είναι επίσης πολύ καμμένο επάγγελμα...Εχει πολλά Μαθηματικά (θα πήξεις) . Να πας ηλεκτρολόγος άμα το κάψιμο (ατέλειωτο διάβασμα, μαθηματικούρες κτλπ) είναι στοιχείο της προσωπικότητας σου
Μηχανολόγος προσωπικά δε με συγκινεί...
Μηχανικός Η/Υ...μακριά, εκτός άμα είσαι άρρωστος με τον προγραμματισμό. Αλλα σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να προτιμήσεις ηλεκτρολόγος

Να ξέρεις επίσης οτι μετά τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο, η μόνη χρήσιμη ειδικότητα μηχανικού θα είναι οι πολιτικοί μηχανικοί...


εντάξει τώρα λες βλακείες , αλλά τέλος πάντων.

τι πάει να πει ευγενές?

όλοι οι μηχανικοί έχουν πολύ μεγάλη χρησιμότητα και ενδιαφέρον στον κλάδο τους. Και ο τοπογράφος και ο χημικός και ο ηλεκτρολόγος.

Γιατί μωρέ βάζετε ταμπέλες στον καθένα???
Αυτό προκαλέι αηδία.

Με μία παράδοξη λογική που δεν πολυκαταλαβαίνω και δεν πολυγουστάρω, ξαφνικά φτάσαμε να λέμε:
αρχιτέκτονας=καλλιτέχνης
πολιτικός=πιο πάνω απο όλους
ηλεκτρλόγος-ηλεκτρονικός=καμμένος
χημικός=βρώμικος.


Έλεος ρε, ξεκολλάτε με τις ταμπέλες. Ό,τι γουστάρει ο καθένας θα κάνει στην ζωή του.

Είμαστε μηχανικοί , έχουμε διαφορετικές αρμοδιότητες και αντικείμενα ο καθένας (γιαυτό υπάρχουν και διαφορετικές σχολές και δεν είναι όλα ένα).

Ούτε οι πολιτικοί δέχομαι ότι μπορούν να τα κάνουν όλα (ειδικά αυτά των ηλεκτρολόγων μηχανικών-δεν ξέρω για τις άλλες σχολές).

πάντως σχετικά με κάτι που διάβασα και παραπάνω , οι ΗΜΜΥ έχουν μηχανική , στο τμήμα μου τουλάχιστον.
Και Μαθηματικά αρκετά, απο διακριτά μαθηματικά για υπολογιστές , μέχρι ανάλυση και γραμμική άλγεβρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Φίλε inflames gn, από τη στιγμή που η ίδια η φύση κ ο τίτλος του θέματος έχει μια δόση υπερβολής και χιούμορ
, με αυτό το πνευμα απάντησα και εγώ. Εννοείται οτι ολες οι ειδικότητες μηχανικών (κ ολα τα επαγγέλματα θεωρώ) είναι ισάξιες κ χρησιμες.
Καμμία ταμπέλα σε κανέναν. Και φυσικά δεν είμαι σε θέση εγώ να αλλάξω τα δεδομένα...πλάκα να γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Άλλο αυτό. Μηχανική ναι. Μηχανική κάνουν μέχρι και κάποιοι ηλεκτρολόγοι (!).Φυσική όχι.

μωρε και οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι και οι πολιτικοι κλπ κανουν μηχανικη ....το θεμα ειναι ποιος τις περναει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καλά, οι ηλεκτρολόγοι δεν κάνουν... τουλάχιστον απ' όσα προγράμματα σπουδών έχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Καλά, οι ηλεκτρολόγοι δεν κάνουν... τουλάχιστον απ' όσα προγράμματα σπουδών έχω δει.

Στη πατρα νομιζω κανουν...στατικη απ οσο θυμαμαι...!καλα η αληθεια ειναι πως δεν παιρνω και ορκο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Α, γι' αυτό είχε πεταχτεί κάποιος εδώ μέσα πριν κανένα εξάμηνο και ρώταγε αν μπορείς να σηκώσεις διώροφο σπίτι με δίπλωμα ηλεκτρολόγου; Έτσι ξεκινούν φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Καλά, οι ηλεκτρολόγοι δεν κάνουν... τουλάχιστον απ' όσα προγράμματα σπουδών έχω δει.


Κάνεις λάθος.:)
-----------------------------------------
Επίσης στο πολυτεχνείο μας είπαν ότι έχουμε δικαίωμα για διώροφο σπίτι (:P)..

Εκτός αν λένε ψέματα και οι καθηγητές , δεν ξέρω.

Πάντως οφείλω να πω , ότι όταν το άκουσα σκέφτηκα ότι είναι κάπως παράλογο και too much για ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Αφού ενδιαφέρεσαι για Θεσσαλονίκη θα σ πω όσα ξέρω σαν πρωτοετής ακόμα..

Οι χημικοί μηχανικοί είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και έχει απίστευτα πολλά ανοίγματα άσχετα αν στην Ελλάδα έχουν αυτό το επάγγελμα συνυφασμένο με τις βιομηχανίες κτλ. Και σαν επάγγελμα είναι ενδιαφέρον και αν ψαχτείς έχει πολύ καλή αποκατάσταση! Στην Πολυτεχνική του ΑΠΘ θεωρείται η δεύτερη δυσκολότερη σχολή (και έχω ήδη συνειδητοποιήσει γιατί).

Οι ΗΜΜΗΥ είναι μια άλλη εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σχολή και έχει πάρα πολύ ευρύ φάσμα.. Θεωρείται η πιο δύσκολη σχολή της Πολυτεχνικής ΑΠΘ (παρόλα αυτά όλοι οι πρωτοετείς ΗΜΜΗΥ που ξέρω, ξύνονται:P)! Από θέμα αποκατάστασης είναι τοπ!

Οι μηχανολόγοι μηχανικοί είναι μια εξίσου ενδιαφέρουσα σχολή και έχει να κάνει κυρίως με αξιοποίηση ενέργειας και γενικά με οτιδήποτε μηχανολογικό μπορείς να φανταστείς. Άρα αν έχει κλίση κατά κει,μπορείς να διαλέξεις αυτό. Από δυσκολία και αποκατάσταση δεν ξέρω τι να σου πω.

Οι πολιτικοί μηχανικοί είναι κι αυτή μια πολύ ωραία σχολή και δεν είναι τόσο δύσκολη όσο οι προηγούμενες. Αν θες να ανεβάζεις κτίσματα αυτή η σχολή είναι ότι πρέπει. Αλλά δεν έχει το πλεονέκτημα της δημιουργικότητας της έρευνας, κάτι που έχουν οι παραπάνω 3 σχολές και κυρίως οι χημικοί μηχανικοί. Από θέμα αποκατάστασης αν έχεις ήδη μια ''πλάτη'' τα πράγματα είναι απλά: Θα χ$#τείς στο τάληρο!


Κάνε πραγματικά ότι σου αρέσει και μην ακούς κανένα. Ο καθένας θα παινέψει το ''σπίτι του'' και θα φροντίσει να καταβαραθρώσει και να υποβιβάσει τις άλλες σχολές. Ειδικά τώρα που είμαι στο πολυτεχνείο το καταλαβαίνω έχοντας μιλήσει με άτομα απ' όλες τις σχολές και έχοντας ακούσει συζητήσεις. Σε όποια σχολή και να μπεις θα υπάρχουν κομπλεξικά παιδάκια που θα προσπαθήσουν να σε πείσουν πως είσαι στην καλύτερη σχολή του κόσμου!!!! Κακά τα ψέματα όλοι οι μηχανικοί στο τέλος συνεργάζονται μεταξύ τους καθώς έχουν ανάγκη ο ένας τον άλλον. Διάβασε μερικά προγράμματα σπουδών λαι δες τι σου ταιριάζει!! Και κυρίως?? μην επηρεαστείς από τα μόριά σου και βάλεις την υψηλότερη σχολή έτσι απλά!

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Επίσης στο πολυτεχνείο μας είπαν ότι έχουμε δικαίωμα για διώροφο σπίτι (:P)..

Για στατική μελέτη... Μάλιστα. Τότε ίσως και να σας παραμυθιάζουν. Ή, ζούμε σε μια άκρως επικίνδυνη χώρα, οπότε, εξηγούνται πολλά γιατί πάμε κατά διαόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Για στατική μελέτη... Μάλιστα. Τότε ίσως και να σας παραμυθιάζουν. Ή, ζούμε σε μια άκρως επικίνδυνη χώρα, οπότε, εξηγούνται πολλά γιατί πάμε κατά διαόλου...

Νομίζω δεν χρειαζόταν αυτό για να καταλάβουμε ότι ζούμε σε επικίνδυνη χώρα.
Βέβαια αν κάποιος έχει τις γνώσεις να κάνει κάτι , και βοσκός να είναι , γιατί να μην το κάνει?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Κάνεις λάθος.:)
-----------------------------------------
Επίσης στο πολυτεχνείο μας είπαν ότι έχουμε δικαίωμα για διώροφο σπίτι (:P)..

Εκτός αν λένε ψέματα και οι καθηγητές , δεν ξέρω.

Πάντως οφείλω να πω , ότι όταν το άκουσα σκέφτηκα ότι είναι κάπως παράλογο και too much για ΗΜΜΥ.

για ποιο πράγμα έχετε δικαιώμα?! :!:
πλάκα με κάνετε?! από πού κ ως πού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
για ποιο πράγμα έχετε δικαιώμα?! :!:
πλάκα με κάνετε?! από πού κ ως πού?

μας το είπε μηχανολόγος μηχανικός που μας κάνει το σχέδιο.

κατά πόσο ισχύει , δεν γνωρίζω. Και μένα μου φάνηκε κάπως πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
πολυ χλωμο το κοβω...γιατι πρωτα πρωτα ...δεν ξερει τι να κανει στη περιπτωση της στατικης μελετης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top