Χημικών Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών vs Μηχανολόγων Μηχανικών

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
τεχνολογική είμαι και δεν έχω περάσει ακόμη... όντως, χημικός μηχανικός δεν με νοιάζει να γίνω...από τα άλλα 3 να δω τι θα διαλέξω. Δηλαδή είναι εύκολη η σχολή των μηχανολόγων???? η όχι??? με μπερδέψατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
αναμφιβολα δυσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν σου αρεσει το αντικειμενο μην κολλας στην δυσκολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου επισημάνει διαφορές-ομοιότητες σε πολιτικούς-μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους μηχανικούς και μηχανικούς Η/Υ ?? Ξέρω ότι ζητάω πολλά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
κανείς βοήθεια;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το google είναι φίλος σου:) Αλλά πως θες να περάσεις βρε εκεί αν δε ξες τι κάνουν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
κανείς βοήθεια;;;;
Μην περιμένεις από ένα φόρουμ να σου τα πουν όλα.Μπορείς να επισκεφτείς τις αντίστοιχες ιστοσελίδες των σχολών και να δεις ποιο είναι το αντικείμενο σπουδών,τί μαθήματα διδάσκονται και με τί ασχολούνται.Μπορείς επίσης να γράψεις στο google τη λέξη "επάγγελμα μηχανολόγος μηχανικός,ηλεκτρολόγος μηχανικός" κλπ και να βρεις τα πάντα για κάθε αντικείμενο.Με μια ώρα στο google θα βρεις πολύ περισσότερες πληροφορίες απ'ότι θα σου έλεγε ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα.;)

Δες εδώ https://195.251.20.34/ Πήγαινε στη κατηγορία "Περιγραφές επαγγελμάτων" και βάλε το επάγγελμα που θέλεις.Θα σου βγάλει σχετικές πληροφορίες για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ σπουδάζω ΗΜΜΥ και θα αναφέρω τα βασικά για τη συγκεκριμένη σχολή . Η σχολή μου φαίνεται αρκετά δύσκολη και θέλει αρκετό διάβασμα αν και είμαι ακόμη στο α εξάμηνο. Βέβαια αν σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο το διάβασμα δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα Άμα είσαι από θετική (όπως είμουν εγώ) προτείνω να το σκεφτείς πολύ γιατί θα έχεις πρόβλημα στον προγραμματισμό. Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης έχεις πάρα πολλές δυνατότητες. Μπορείς να ασχοληθείς με τον ενεργειακό τομέα, την ηλεκτρονική, τηλεπικοινωνίες, κ.α πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγώ φίλε θα σου προτείνω Πολιτικός Μηχανικός ή Αρχιτέκτονας.
Είναι πολύ πιο ευγενή και σικάτα επαγγέλματα από ότι οι υπόλοιπες πολυτεχνικές. Ο Πολιτικός Μηχανικός ειδικά είναι το πιο "αρχαίο" και κλασικό επάγγελμα μηχανικού. Τα μαθηματικά είναι σχετικά χαλαρά και μετά θα μπορείς να φτιάχνεις γέφυρες, ουρανοξύστες, εκκλησίες κτλπ...:jumpy::jumpy:
Μα δεν είναι συγκλονιστικό???

Τους χημικούς μηχανικούς άστους, είναι βρώμικο (πλαστικά, παλιοχρώματα κτλπ) κ κορεσμένο επάγγελμα
Οι Ηλεκτρολόγοι είναι επίσης πολύ καμμένο επάγγελμα...Εχει πολλά Μαθηματικά (θα πήξεις) . Να πας ηλεκτρολόγος άμα το κάψιμο (ατέλειωτο διάβασμα, μαθηματικούρες κτλπ) είναι στοιχείο της προσωπικότητας σου
Μηχανολόγος προσωπικά δε με συγκινεί...
Μηχανικός Η/Υ...μακριά, εκτός άμα είσαι άρρωστος με τον προγραμματισμό. Αλλα σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να προτιμήσεις ηλεκτρολόγος

Να ξέρεις επίσης οτι μετά τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο, η μόνη χρήσιμη ειδικότητα μηχανικού θα είναι οι πολιτικοί μηχανικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο ΠΜ ειναι τιγκα σε μαθηματικουρες και φυσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ο ΠΜ ειναι τιγκα σε μαθηματικουρες και φυσικη...


Οχι και τόσο όσο οι άλλοι...και είπαμε είναι πιο ευγενές επάγγελμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Λέγοντας πιο ευγενές; Εννοείς χαρτογιακάδες κουστουμάτοι και τέτοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι και τόσο όσο οι άλλοι...και είπαμε είναι πιο ευγενές επάγγελμα ;)

Εσυ τι σπουδαζεις;
Οι ΠΜ εχουν σχεδον αποκλειστικα τετοια μαθηματα. Περα απο καποια με υπολογιστες και διαφορα επιλογων ολα τα αλλα σχετιζονται με μαθηματικα και φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ε δεν είναι πιο ευγενές να σχεδιάζεις ένα κτίριο όπως το φαντάζεσαι, απο το να μπλέκεσαι με χρώματα ή να στραβώνεσαι από τον πολύ προγραμματισμό?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εσυ τι σπουδαζεις;
Οι ΠΜ εχουν σχεδον αποκλειστικα τετοια μαθηματα. Περα απο καποια με υπολογιστες και διαφορα επιλογων ολα τα αλλα σχετιζονται με μαθηματικα και φυσικη.

Krou, εδώ είσαι λάθος. Ειδικά οι ΠΜ είναι από τις πολυτεχνικές με τα λιγότερα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών.
Στον από πάνω: Γνώμη σου είναι αυτό. Για παράδειγμα εγώ θα βαριόμουν μέχρι θανάτου να ασχολούμαι με μπετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγω μέχρι στιγμής βλέπω πολλές πρακτικές εφαρμογές και μαθηματικά που δεν ξεφεύγουν και εστιάζουν καθαρά στα πρακτικά προβλήματα.
ΠΜ στην Πάτρα σπουδάζω για αυτό τα λέω. Οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι είναι πιο δύσκολες σχολές με πολύ περισσότερα μαθηματικά ειδικά οι πρώτοι!
-----------------------------------------
Krou, εδώ είσαι λάθος. Ειδικά οι ΠΜ είναι από τις πολυτεχνικές με τα λιγότερα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών.
Στον από πάνω: Γνώμη σου είναι αυτό. Για παράδειγμα εγώ θα βαριόμουν μέχρι θανάτου να ασχολούμαι με μπετά.


Με μπετά αποκλειστικά, ασχολείται ο μπετατζής...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou, εδώ είσαι λάθος. Ειδικά οι ΠΜ είναι από τις πολυτεχνικές με τα λιγότερα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών.
Στον από πάνω: Γνώμη σου είναι αυτό. Για παράδειγμα εγώ θα βαριόμουν μέχρι θανάτου να ασχολούμαι με μπετά.

Οταν λεω φυσικη δεν εννοω μαθηματα που κανει ενας στο φυσικο, αλλα μαθηματα που βασιζονται στη μηχανικη, τα υλικα κτλ που ειναι φυσικη στην ουσια.

Προσωπικα οχι δε μου φαινεται ευγενες να σχεδιαζεις ενα κτηριο οπως το φανταζεσαι, οχι περισσοτερο απο τα αλλα που λες τουλαχιστον. Για μενα ευγενη επαγγελματα ειναι τα ιατρικα, ειτε ιατρικη ειτε κτηνιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άλλο αυτό. Μηχανική ναι. Μηχανική κάνουν μέχρι και κάποιοι ηλεκτρολόγοι (!).Φυσική όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aπό όλα αυτά που λέει η κοπέλα στο 1ο ποστ αν τα είχα να διαλέξω από εκεί θα πήγαινα μηχανολόγους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top