Χημικών Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών vs Μηχανολόγων Μηχανικών

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ο τίτλος τα λέει όλα!! ποια σχολή μου προτείνετε με βάση τα παρακάτω κριτήρια:
--επαγγελματική αποκατάσταση
--ευκολία-δυσκολία σχολής
--ενδιαφέρον σχολής
--δικά σας κριτήρια!!!!



όσοι έχουν εμπειρία και γνώση παρακαλώ να βοηθήσουν εφόσον το θέλουν... σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ο τίτλος τα λέει όλα!! ποια σχολή μου προτείνετε με βάση τα παρακάτω κριτήρια:
--επαγγελματική αποκατάσταση
--ευκολία-δυσκολία σχολής
--ενδιαφέρον σχολής
--δικά σας κριτήρια!!!!



όσοι έχουν εμπειρία και γνώση παρακαλώ να βοηθήσουν εφόσον το θέλουν... σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! ;)

Εγώ προσωπικά είμαι Πολιτικός Μηχανικός αλλά έχω μιλήσει με άτομα που έχουν τελειώσει Χημικοί Μηχανικοί, Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανολόγοι Μηχανικοί που έχουν τελειώσει ΕΜΠ. Οι χημικοί μηχανικοί είναι η πιο χαλαρή σχολή από τις 3 και δεν μου έχουν πει ιδιαίτερα παράπονα, οι ΗΜΜΥ είναι λίγο σε άλλο κόσμο και υποφέρουν από τους καθηγητές τους ενώ οι μηχανολόγοι και οι ναυπηγοί μηχανολόγοι έχουν φτύσει αίμα για να τελειώσουν. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ο τίτλος τα λέει όλα!! ποια σχολή μου προτείνετε με βάση τα παρακάτω κριτήρια:
--επαγγελματική αποκατάσταση
--ευκολία-δυσκολία σχολής
--ενδιαφέρον σχολής
--δικά σας κριτήρια!!!!



όσοι έχουν εμπειρία και γνώση παρακαλώ να βοηθήσουν εφόσον το θέλουν... σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! ;)
καλα ε....αυτο το τελευταιο κριτηριο ηταν θεικο...:lol::lol::lol::lol::lol:

βαζω στοιχημα οτι στο συγκεκριμενο θεμα θα γινει χαμος...ειναι χειροτερο και απ το <<Νομικη Αθηνας vs Νομικη Θεσ/νικης>>....

αυτο τα λεει ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι πολιτικός μηχανικός αλλά έχω μιλήσει με άτομα που έχουν τελειώσει Χημικοί Μηχανικοί, Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανολόγοι Μηχανικοί που έχουν τελειώσει ΕΜΠ. Οι χημικοί μηχανικοί είναι η πιο χαλαρή σχολή από τις 3, οι ΗΜΜΥ έχουν την πετριά τους ενώ οι μηχανολόγοι έχουν φτύσει αίμα για να τελειώσουν. Αυτά.
Ειχα την εντυπωση πως οι Ναυπηγοι και η ΗΜΜΥ ειναι οι πιο δυσκολες του ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως οι ναύπηγοι δεν έχουν καλές προοπτικές.Εκτός αν έχουν και τα δικαιώματα μηχανολόγου οπότε δεν ξέρω τι παίζει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πάντως οι ναύπηγοι δεν έχουν καλές προοπτικές.Εκτός αν έχουν και τα δικαιώματα μηχανολόγου οπότε δεν ξέρω τι παίζει εκεί.
Καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση απο τους αλλους και πολυ καλα λεφτα(σε ερευνα το 65% δηλωσε οτι περνει πανω απο 45.000 το χρονο)....Εχουν και δικαιωματα μηχανολογου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά τα ναυπηγεία είναι λίγα έως ελάχιστα εδώ.Για έξω δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ντουμπαι και σε αλλες χωρες παει το 80%.Αλλα το καλο αυτου του τμηματος ειναι οτι ειναι το μοναδικο στην Ελλαδα ( μονο στο ΕΜΠ) και οτι παιρνει λιγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
λάθος μου που δεν έβαλα στο παιχνίδι και πολιτικός μηχανικός καθώς κι αυτό με ενδιαφέρει....γενικότερα με έχει ρίξει στους μηχανικούς τώρα τελευταία:lol:... το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να περάσω Θεσσαλονίκη!!! τώρα σε ποιο τμήμα της πολυτεχνικής σχολής δεν ξέρω....γιαυτό βοήθειααααααααααααααα!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για αυτό και ανήβηκε πολύ:PKαλά κάτσε.Εχες ακόμα.Δεν δίνεις αύριο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Για αυτό και ανήβηκε πολύ:PKαλά κάτσε.Εχες ακόμα.Δεν δίνεις αύριο μηχανογραφικό.
Σωστο και αυτο.Κοντα στα 19k ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ναι αλλά πρέπει να ξέρω έστω και στο περίπου...να με ρωτάνε και να μην ξέρω τι να λέω??? ένα ξερό:Μηχανικός;;;;; χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εδω θα βρεις ο,τι χρειαζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
πολύ χρήσιμο!!! ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι αλλά πρέπει να ξέρω έστω και στο περίπου...να με ρωτάνε και να μην ξέρω τι να λέω??? ένα ξερό:Μηχανικός;;;;; χαχαχα

Να τους λες Πολυτεχνείο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Να τους λες Πολυτεχνείο.:)
και μηχανικος αυτοκινήτων αμα πεις το ίδιο είναι
-----------------------------------------
η καλύτερη επιλογή είναι οι μηχανολόγοι ,από άποψη δυσκολίας ,επαγγελματικής αποκατάστασης και εισαγωγής στη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι μηχανολογοι έχουν τεράστιο φάσμα εφαρμογών και σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει.Ωστόσο οι τομείς ενασχόλησης του μηχανολογου στην Ελλάδα είναι πολύ συγκεκριμένοι και δυστυχώς για μένα δεν έχουν ενδιαφέρον.Τα χρήματα μπορεί να είναι καλά μπορεί και όχι.Πολλοί αρχίζουν με 700 και σύντομα φτάνουν και στα 2000 ή και παραπάνω ανάλογα με την επιχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
με άλλα λόγια απορρίπτονται οι χημικοί μηχανικοί, εκτός και αν είσαι της θετικής ή δεν έχεις πιάσει τα μόρια για τις άλλες σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
τελικα που περασες?

γιατι δεν μας λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top