Φυσικό vs Μαθηματικό

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
mathematics-based subjects economics, statistics, ...
https://www.lse.ac.uk/maths/Degrees/MSc_Financial_Mathematics.aspx



τα economics και τα finance...ειναι "mathematics-based subject"
φουλ στατιστικη ειναι

Και επισης αυτο δεν ειναι μετρο συγκρισης, τα financial engineering και τα συναφη, ειναι τα πιο "τεχνικα" μαστερ, αν θα πας σπουδασεις οικονομικα, θα πας για master in economics/banking/finance mba

Αν το financial engineering ειναι πολυ συγκεκριμμενο, δεν βλεπω το λογο να το κανει κανεις, αλλα παρολα αυτα μια χαρα μπορεις ανα ανταπεξελθεις

https://www.lse.ac.uk/maths/Degrees/MSc_Financial_Mathematics.aspx

επισης αν δεις τα μαθηματα και δεις εναν απο το οικονομικο, τα μισα τα εχει ηδη κανει...

Βασικα αν ηθελε καποιος κατι τετοιο, δεν θα εκανε financial engineering, θα εκανε απλα statistics.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
mathematics-based subjects economics, statistics, ...
https://www.lse.ac.uk/maths/Degrees/MSc_Financial_Mathematics.aspx



τα economics και τα finance...ειναι "mathematics-based subject"
φουλ στατιστικη ειναι

Και επισης αυτο δεν ειναι μετρο συγκρισης, τα financial engineering και τα συναφη, ειναι τα πιο "τεχνικα" μαστερ, αν θα πας σπουδασεις οικονομικα, θα πας για master in economics/banking/finance mba

Αν το financial engineering ειναι πολυ συγκεκριμμενο, δεν βλεπω το λογο να το κανει κανεις, αλλα παρολα αυτα μια χαρα μπορεις ανα ανταπεξελθεις

https://www.lse.ac.uk/maths/Degrees/MSc_Financial_Mathematics.aspx

επισης αν δεις τα μαθηματα και δεις εναν απο το οικονομικο, τα μισα τα εχει ηδη κανει...

Στα τεχνικά αναφέρομαι κυρίως.

Εκεί τονίζω οτι έχουμε το πλεονέκτημα, για αυτό στο πρώτο μου πόστ έδωσα και παραδέιγματα (financial eng, fianancial mathematics,quant finance,διαχείριση ρίσκου κλπ)

Φυσικά σε μεταπτυχίακα πάνω στην Οικονομική Θεωρία ας πούμε, φυσικά είστε μπρστά, αλλά γιατί να κάνω τέτοιο μεταπτυχιακό την στιγμή που θα έχω strong mathematical backgroung ως απόφοιτος μαθηματικού;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
E για τον ιδιο λογο, γιατι να κανει financial engineering ο αποφοιτος οικονομικης σχολης θα ελεγα εγω.

Ωστοσο σε οποιοδηποτε business master θα μαθεις τα μαθηματικα που πρεπει εφαρμοσμενα, αυτο λεω τοση ωρα

Βεβαια το γιατι να κανεις κατι τοσο τεχνικο (εκτος αν σκοπευεις να κανεις phd μετα, τοτε πασο)?????? ειναι κατι που με ξεπερνα.

Οπως ειπα και πριν, τα κυρια master, ειναι το mba και τα economics/finance/banking. Επειδη λιγο πολυ καλυπτουν οτι θες να κανεις. Αλλωστε οσο πιο ευκολο και απλο ειναι το μοντελο σου στα οικονομικα, τοσο το καλυτερο

Και σε οποιοδηποτε μαστερ economics, θα κανεις τουλαχιστον 2 οικονομετριες (full στατιστικη)
Γιατι να παρεις financial engineering?

Μα ακριβως επειδη ο μαθηματικος ειναι καλος στα τεχνικα κομματια, καλυτερα να παει σε economics, να μαθει και τη θεωρια να ειναι ενταξει. Τίποτα παραπανω απο μαθηματικα...ε δεν προκειται να μαθει. Αυτο που θα μαθει με την οικονομετρια, ειναι πως εφαρμοζονται ολα αυτα στα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
E για τον ιδιο λογο, γιατι να κανει financial engineering ο αποφοιτος οικονομικης σχολης θα ελεγα εγω.

Ωστοσο σε οποιοδηποτε business master θα μαθεις τα μαθηματικα που πρεπει εφαρμοσμενα, αυτο λεω τοση ωρα

Βεβαια το γιατι να κανεις κατι τοσο τεχνικο (εκτος αν σκοπευεις να κανεις phd μετα, τοτε πασο)?????? ειναι κατι που με ξεπερνα.

Οπως ειπα και πριν, τα κυρια master, ειναι το mba και τα economics/finance/banking. Επειδη λιγο πολυ καλυπτουν οτι θες να κανεις. Αλλωστε οσο πιο ευκολο και απλο ειναι το μοντελο σου στα οικονομικα, τοσο το καλυτερο

Και σε οποιοδηποτε μαστερ economics, θα κανεις τουλαχιστον 2 οικονομετριες (full στατιστικη)
Γιατι να παρεις financial engineering?

Μα ακριβως επειδη ο μαθηματικος ειναι καλος στα τεχνικα κομματια, καλυτερα να παει σε economics, να μαθει και τη θεωρια να ειναι ενταξει. Τίποτα παραπανω απο μαθηματικα...ε δεν προκειται να μαθει. Αυτο που θα μαθει με την οικονομετρια, ειναι πως εφαρμοζονται ολα αυτα στα οικονομικα.

Δεν συγκλίνουμε πουθενά απ' όσο βλέπω...

Άστο, εγώ παρέθεσα παραπάνω τα επειχηρήματα για αυτά που υποστηρίζω και ας κρίνει ο καθένας απο τα λεγόμενα του καθενός.

Τα τεχνικά Msc που ανέφερα παραπάνω έχουν τρομερή χρησιμότητα στο είδος του το καθένα.

Η διαχείριση ρίσκου, οι quants, το finance κλπ...

Δεν θα δώσω άλλη απάντηση για να μην χαλάσω το thread του παιδιού γιατί όσο πάμε και ξεφεύγουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Eπειδη κιολας ειμαι αρκετη ωρα στο ποδι και ειμαι αρκετα κουρασμενος, θα σε καληνυχτησω και θα σου παραθεσω 2 οδηγους σπουδων

https://www.econ.aueb.gr/GraduatePrograms/MonetaryCurriculum.html

https://www.postgraduate-accfin.aueb.gr/Files/Προγραμμα Μαθηματων.pdf

Τα πιο πολλα ειναι ποσοτικα, δεν ειναι οτι γινεται διαγωνισμος ποιος ξερει τα πιο πολλα μαθηματικα. Οι μαθηματικοι, no doubt.
Ομως αν επιλεξεις το μαστερ που θες, θα σου μαθει εκεινο ολα τα μαθηματικα που απαιτει η ερευνα που θα σου μαθει να κανεις.

Πχ και τα 2 εχουν διαχειριση χαρτοφυλακιου...(στην τελικη, εκει ειναι το ζουμι) ε θα σου πει, τι θεωρηματα υπαρχουν και πως εφαρμοζονται στο portofolio managment για να το κανεις. Δεν θα μαθεις μιγαδικη αναλυση, επειδη δεν σου χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
the mother of science (μαθηματικό). Πιστεύω είναι μεγαλύτερη "ομπρέλα" από το φυσικό, δηλαδή δίνει περισσότερες μετέπειτα επιλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πχ και τα 2 εχουν διαχειριση χαρτοφυλακιου...(στην τελικη, εκει ειναι το ζουμι) ε θα σου πει, τι θεωρηματα υπαρχουν και πως εφαρμοζονται στο portofolio managment για να το κανεις. Δεν θα μαθεις μιγαδικη αναλυση, επειδη δεν σου χρειαζεται

Η μιγαδική ανάλυση χρειάζεται (επειδή βλέπω πόσο ...περιττή τη θεωρείς :D) σε θέματα μερικών διαφορικών εξισώσεων που εμφανίζονται σε finance modelling. Σε καλά μεταπτυχιακά προγράμματα Οικονομικών Μαθηματικών θέλει καλό πακέτο μαθηματικών. Όχι απλά παίρνω και εφαρμόζω το θεώρημα. Αν δεν έχεις καταλάβει το θεώρημα τι θέλει να διατυπώσει, και πως αποδεικνύεται μαθηματικά...τι θα εφαρμόσεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαθηματικο ερχομαστε ΡΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μα το καθαρο μαθηματικο θωρημα, θα το παρει ο αντιστοιχος απο τα οικονομικα, θα κανει ερευνα με αυτο και θα φτιαξει ενα οικονομετρικο θεωρημα το οποιο και θα εφαρμοσει ο κοινος θνητος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και εγώ το πιστεύω αλλά δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει η ομπρέλα η το χερούλι της κατάλαβες! :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Και εγώ το πιστεύω αλλά δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει η ομπρέλα η το χερούλι της κατάλαβες! :-P

Με το χερούλι σκέτο δουλειά δε γίνεται όμως, όποιο και να είναι το χερούλι που θα διαλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Προφανώς και ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Ο Φυσικός έχει ΚΑΙ μαθηματικό υπόβαθρο, ενώ ο Μαθηματικός δεν έχει και τη νοοτροπία της Φυσικής.


Ο μαθηματικός μπορεί να αποκτήσει πιο εύκολα την φυσική νοοτροπία που βασίζεται στη μαθηματική μοντελοποιηση της φύσης από ότι να αποκτήσει ο φυσικός το μαθηματικό υπόβαθρο που του λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ο μαθηματικός μπορεί να αποκτήσει πιο εύκολα την φυσική νοοτροπία που βασίζεται στη μαθηματική μοντελοποιηση της φύσης από ότι να αποκτήσει ο φυσικός το μαθηματικό υπόβαθρο που του λείπει.
Δικαίωμά σου να το πιστεύεις και δικαίωμά μου να διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Απλά ας μας πουν τα παιδιά πόσες φορές τους έλυσε φυσικός άσκηση μαθηματικών και πόσες φορές μαθηματικός άσκηση φυσικής.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Φιλοσοφικη ερωτηση, αν το μαθηματικο ειναι τοσο γουαου γιατι δεν εχουμε μονο σχολες μαθηματικων?

Αφου συμφωνα με μερικους, ενας μαθηματικος για πλακα εξειδικευται μονος του σε οτι θελει
Απο κβαντομηχανικη σε χαρτυλακια και δημογραφια

ολα αυτα που λεμε, εκμηδενιζουν την εννοια "ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ"

οι πανεπιστημονες που τα εκαναν ολα, πεθαναν με την αρχαια αθηνα, που να χτυπας τον ποπο σου κατω, σημερα με τοση γνωση δεν γινεται

αν θελετε μπορειτε να το πιστευετε ωστοσο.

Συγκεκριμενα προκαλεσα χτες σε πμ το παλικαρι που μιλουσε πιο πανω, το λεω και εδω

Δεν ξερω για την φυσικη και την πληροφορικη, ξερω για τα οικονομικα,
ειχα την ιδια απορια
"τι στο καλο μαθηματικα θελουν τα χρηματοοικονομικα, μη θελουν τιποτα τρελο"
οποτε ρωτησα μερικους καθηγητες χρηματοοικονομικης

στο λοχρη ασοεε, (στειλτε mail οσοι θελετε)
ηταν και οι 2 στο βαθμο του αναπληρωτη
ο ενας πρωην μαθηματικος, ο αλλος καθαρος economics

συμπτωματικα που ειπαν και οι 2 το ιδιο πραγμα
" μην τρελενεσαι, πρεπει να ξερεις 3 πραγματα, τι ειναι ο μεσος ορος, τι ειναι η διακυμανση, τι ειναι η παλινδρομηση, τα υπολοιπα τα μαθαινεις στην πορεια μεσα απο εφαρμογες στο καθε μαθημα"

Δεν λεω "τι μου ειπε ενας φιλος μου, τι εκανε ενας θειος μου"
Μιλαω με σαφηνεια, μελη ΔΕΠ
https://www.aueb.gr/pages/spoudes/spoudes_TMHMA.php?depid=6

Ρωτηστε λοιπον οποιος θελει,

Προφανως και ΓΙΝΕΤΑΙ να πας απο μαθηματικο σε business μαστερ, αλλα δεν θα σε αντιμετωπιζουν σαν κατι καλυτερο, θα εχουν ιδιες απαιτησεις απο εσενα οπως για ολους, και εσενα ισως σου ειναι πιο δυσκολες, γιατι δεν θα εχεις την θεωρια

Οσο για τις ποσοτικες μεθοδους, θα στις μαθουν αυτοι ουτως ή αλλως...απλα θα κανεις καποια πραγματα 2 φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι εξειδικεύσεις δεν μια θεωρητική αναφορά. Νομίζω υπάρχουν οι εργασίες που τις πιστοποιούν. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα, οι Μαθηματικοί αναλώθηκαν τόσα χρόνια στο δημόσιο: μέση εκπαίδευση και φυσικά λόγω έλλειψης βιομηχανιών και ιδιωτικού τομέα παροχής υψηλού επιπέδου υπηρεσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosarkan

Νεοφερμένος

Ο panosarkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να το πιστεύεις και δικαίωμά μου να διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Απλά ας μας πουν τα παιδιά πόσες φορές τους έλυσε φυσικός άσκηση μαθηματικών και πόσες φορές μαθηματικός άσκηση φυσικής.


Συμφωνώ απόλυτα,ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο τμήμα μου τα μαθήματα μαθηματικών (τα οποία είναι αρκετά) διδάσκονται μόνο απο φυσικούς....Σίγουρα αυτή η επιλογή έχει ως στόχο τη κατανόηση των μαθηματικών ως εργαλείο για τις διάφορες εφαρμογές στη φυσική αλλά σίγουρα είναι μια ισχυρή απόδειξη ότι ένας φυσικός γνωρίζει πάρα πολύ καλά μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
O καθενας κατι τη δουλεια του, με τη λογικη του "οποιος εχει πτυχιο στα μαθηματικα ξερει ολα τα μαθηματικα σε ολες τις εφαρμογες διαβαζοντας ενα βιβλιο παραπανω"

ο ψυχολογος ξερει ΟΛΕΣ τισ προσωπικοτητες διαβαζοντας ενα βιβλιο
ο φυσικος βλεπει τα μορια και τα ατομα αν βαλλει φακους επαφης
και ο χημικος ειναι ο dr octopus

Συμφωνώ απόλυτα,ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο τμήμα μου τα μαθήματα μαθηματικών (τα οποία είναι αρκετά) διδάσκονται μόνο απο φυσικούς....Σίγουρα αυτή η επιλογή έχει ως στόχο τη κατανόηση των μαθηματικών ως εργαλείο για τις διάφορες εφαρμογές στη φυσική αλλά σίγουρα είναι μια ισχυρή απόδειξη ότι ένας φυσικός γνωρίζει πάρα πολύ καλά μαθηματικά.

αυτο λογικα πρεπει να ισχυει παντου

σε εμας (οικονομικο τμημα) μας τα κανουν τα μαθηματικα οικονομολογοι
σε εσας, οι φυσικοι
σε 2 φιλους πληροφορικαριους που εχω, τους τα κανουν οι πληροφορικαριοι
για μηχανικους δεν ξερω δεν εχω γνωστο, αλλα φανταζομαι το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ και του ΕΚΠΑ, οι καθηγητές του Τομέα Αστροφυσικής στην πλειοψηφία τους είναι πτυχιούχοι Μαθηματικοί με ερευνητικό έργο στη Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
πτυχιουχος μπορει να ειναι οπου θελει, τι δηλωνει ειναι το θεμα

αν κανεις πτυχιο μαθηματικου και μαστερ και Phd φυσικη, ε φυσικος εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosarkan

Νεοφερμένος

Ο panosarkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στο Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ και του ΕΚΠΑ, οι καθηγητές του Τομέα Αστροφυσικής στην πλειοψηφία τους είναι πτυχιούχοι Μαθηματικοί με ερευνητικό έργο στη Φυσική.
Δέν δημιούργησα την προηγούμενη παράθεση για να υποβαθμίσω το έργο των μαθηματικών κάθε άλλο....Το παράδειγμα που ανέφερα όπως φυσικά και το δικό σου αποδεικνύει περίτρανα ότι οι δύο αυτές επιστήμες αλληλοσυμπληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top