Φυσικό vs Μαθηματικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Στο Τμήμα Μαθηματικών της Πάτρας όπου φοιτώ, τα δυο εξαμηνιαία μαθήματα Μετεωρολογίας προσφέρονται από το Τμήμα Φυσικής με συνδιδασκαλία και συνεξέταση με τους φοιτητές του Τμ.Φυσικής. Υπάρχουν 8 εργαστηριακές ασκήσεις στην Μετεωρολογία Ι και 8 εργαστηριακές ασκήσεις στην Μετεωρολογία ΙΙ στο εργαστήριο του Τμ.Φυσικής (Φυσικής της Ατμόσφαιρας) με τα ανάλογα όργανα. Η Μετεωρολογία Ι ασχολείται με στοιχεία γεωλογίας, ατμοσφαιρική θερμοδυναμική, ρευστοδυναμική, φυσική νεφών και θεωρία κυκλοφορίας. Η Μετεωρολογία ΙΙ ασχολείται με ατμοσφαιρική ακτινοβολία, ηλεκτρισμό - μαγνητισμό, ατμοσφαιρική οπτική και στοιχεία ατμοσφαιρικής χημείας.


Το μόνο πρόβλημα είναι η απαίσια καθηγήτρια του μαθήματος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω ειμαι αναμεσα σε παιδαγωγικο και ηλεκτρολογων υπλογιστων...............εσεις που λετε να παω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγω ειμαι αναμεσα σε παιδαγωγικο και ηλεκτρολογων υπλογιστων...............εσεις που λετε να παω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εγώ λέω να πας σε άλλο thread γιατί είσαι off-topic:D.

Ξέρω εγώ το "γιατί", είναι η γνωστή "Πλύση εγκεφάλου περί ΕΜΠ"...

Μα τι έχει πια αυτό το ΕΜΠ; Μέλι; Δεν σας καταλαβαίνω...Κι εγώ ΕΜΠ θέλω να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μα τι έχει πια αυτό το ΕΜΠ; Μέλι; Δεν σας καταλαβαίνω...Κι εγώ ΕΜΠ θέλω να πάω.

έλα ρε civilara, αφου καταλαβαίνεις. δεν εχει τπτ το εμπ ισα ισα μια χαρα ειναι. απλα το προβλημα ειναι οτι πολλοι αντι να διαλεξουν τμημα, διαλεγουν πανεπιστημιο. δλδ αντι για μαθηματικο η φυσικο ΕΚΠΑ διαλεγουν σεμφε ΕΜΠ και καλα το ΕΜΠ ακουγεται πιο....--->:D
ενω το μαθηματικο η το φυσικο ειναι πιο...--->:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Φαντάσου να ήταν το ΕΜΠ Πανεπιστήμιο ΜΙΤ ή Berkeley, τι θα γινόταν...:D
Όλη η Ελλάδα θα ήθελε να περάσει εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Διαβασα καποια τρομακτικα πραγματακια κ σε αλλα φορουμ σχετικα με το Φυσικο Αθηνας ( 8μιση ετη ΜΟ φοιτησης, ποσοστο εγκαταλειψης 70%, μ@#$%κες καθηγητες κλπ) τα οποια με στρεφουν προς Μαθηματικο ΕΚΠΑ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Διαβασα καποια τρομακτικα πραγματακια κ σε αλλα φορουμ σχετικα με το Φυσικο Αθηνας ( 8μιση ετη ΜΟ φοιτησης, ποσοστο εγκαταλειψης 70%, μ@#$%κες καθηγητες κλπ) τα οποια με στρεφουν προς Μαθηματικο ΕΚΠΑ..
Αν μου επιτρέπεις να σου πω τη γνώμη μου (και ας είμαι πιο μικρός):
Αυτά που άκουσες για το φυσικό, άλλοι τα λένε για το μαθηματικό Αθήνας (ακριβώς τα ίδια).
Άρα: μην λαμβάνεις σοβαρά υπόψη σου ότι ακούς από εδώ και απο εκεί. Άκου μόνο πηγές που θεωρείς έγκυρες και αυτό που θέλει η καρδιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συμφωνώ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Παιδιά αν δεν διαβάζεις παντού 58 έτη θα κάνεις για πάρεις το Άγιο χαρτί (= πτυχίο). Απλά στις φυσικομαθηματικές σχολές, υπάρχει μια συνοχή ύλης και γνώσης. Οι περισσότεροι δεν την διαβάζουν σωστά και βασανίζονται μετά...και πετάνε λόγια της πλώρης δεξιά και αριστερά περί δύσκολης επιστήμης, περίεργων καθηγητών,...κτλ. Αν δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις, δύσκολο και ανιαρό θα είναι. Δυστυχώς, οι περισσότεροι που σπουδάζουν μαθηματικά ή φυσική, δεν το επέλεξαν αλλά τους επέλεξαν (λόγω μορίων). Οπότε και δεν τους αρέσουν, γι' αυτό και οι σπουδές τους, είναι μαρτύριο. Μόνο ένα 10-20% από τους εισακτέους στα Φυσικομαθηματικά Τμήματα, θέλουν την φυσικομαθηματική επιστήμη. Οι άλλοι απλά μπήκαν...το θέμα είναι αν θα βγούν...:whistle:

Προσοχή αυτό ισχύει λίγο ή πολύ σε όλες τις επιστήμες. Απλά στις άλλες επιστήμες εκτός φυσικομαθηματικού, δεν υπάρχει δικαιολογία μετά να "κλατάρει" ο φοιτητής, διότι υποτίθεται ότι επέλεξε την επιστήμη του στα 18 του, επειδή του άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Διας, στο πολυ το ενδιαφέρον λινκ που παραθέτεις, ο βιντεοανεβαστής σχολιάζει

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ''ΝΟΥΣ'' ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.! Η ΛΟΓΑΡΙΘΜΙΚΗ ΣΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ, ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΑΡΙΘΜΟ Φ = Φ= 1,6180... ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΠΕΙΡΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.. ΤΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ.
Η ΣΠΕΙΡΑ ΑΠΛΩΣ ΕΓΙΝΕ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ.


1,6180 και ακόμα 0,4292 που είναι η ακριβής τιμή της "απάντησης σε όλα", μας κάνει... 1.1888
Τυχαίο; Δε νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με nPb, αν και το θέμα των περίεργων καθηγητών ή περίεργης φιλοσοφίας για τη διδασκαλία του μαθήματος σε σχέση με την εξέταση (διδασκαλία στα ΒΑΣΙΚΆ και εξέταση σε πολλαπλάσιας δυσκολίας θέματα, αρνητική βαθμολόγηση κλπ), δε θα έπρεπε καθόλου να το υποτιμάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Ναι έχει δίκιο ο exc. Πολλές φορές πέφτουμε στην κυκλοφορούμενη παγίδα και εμείς και "βρίζουμε" τους καθηγητές για δύσκολα θέματα, δύσκολη ύλη,...κ.ο.κ και κυρίως όταν κοβόμαστε σε ένα μάθημα και το δίνουμε πολλές φορές για να το περάσουμε. Όμως, δεν φταίει πάντα ο καθηγητής. Είναι η φύση του μαθήματος τέτοια, όπου το αθώο και αγνό μυαλό των φοιτητών δεν πιάνει τόσο υψηλές ενέργειες...:D :laugh:

Και ποιος δεν θέλει να διδάσκεται υψηλού επιπέδου μαθήματα; Ποιος δεν θέλει να διδάσκεται γνώση που στο εξωτερικό ίσως υπάρχει και σε μεταπτυχιακό επίπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια εδωσα το μηχανογραφικο..
1.Φυσικο Αθηνας
2.Φυσικο Θεσ/νικης
3.Μαθηματικο Θεσ/νικης
4.Μαθηματικο Αθηνας
5.ΣΕΜΦΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
καλή επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Υποθέτω ότι δε θα ανέβει τόσο το Φυσικό Αθηνών, οπότε:
Καλώς ήρθες!

Μη σταματήσεις ποτέ να παρακολουθείς τα μαθήματα!
Μη γραφτείς σε καμία παράταξη! Μη δεχθείς βοήθεια από κανέναν, όταν θα πας για την εγγραφή σου!(κοματόσκυλα θα έρθουν να σε βοηθήσουν... Μη σου στείλουν καμιά κοπέλα και μασήσεις... :P)
Μην παίρνεις έτοιμες εργασίες στα εργαστήρια.
Να περνάς μαθήματα με την αξία σου, όχι με σκονάκια ή αντιγραφές σε όσο δύσκολη θέση και αν έρθεις ποτέ.
Μην κάθεσαι μακριά από τον πίνακα του αμφιθεάτρου, γιατί όσο πιο μακριά, τόσο πιο εύκολα θα αποσπάται η προσοχή σου.
Να διαβάζεις τα μαθήματα από τις σημειώσεις σου το πολύ μια εβδομάδα μετά την διάλεξη.

Αυτά ως μερικές συμβουλές που πρέπει να ακολουθούν όλοι οι φοιτητές σε οποιοδήποτε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Και εγω πρωτη επιλογη φυσικο αθηνας!! απεχει απ' τον βαθμο μου 660 μορια οποτε το βλεπω σιγουρο!!! Γιωργο καλη αρχη και επιτυχια μας ευχομαι ! ελπιζω να μην με απογοητευσει η εικονα που εχω σχηματισει για τις εγκαταστασεις του. Πολλοι μου λενε οτι ειναι λιγο μπαχαλο αλλα ελπιζω για το καλυτερο !

Υ.Γ exC ...τα σκονακια δυστυχως ειναι μεγαλος εθισμος :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Όλοι όσοι έγιναν επιστήμονες με έψιλον κεφαλαίο, έκαναν σκονάκια. Όποιος λέει ότι δεν έκανε μια φορά στην ζωή του, λέει ψέματα...:D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Συνήθως όταν κάποιος μπαίνει Φυσικό ή Μαθηματικό λέει εντάξει θα κάνω μεταπτυχιακά κλπ και θα δουλέψω στην NASA, στην Intel ή στην Microsoft.
Τελικά προσγειώνεσαι στην πραγματικότητα και καταλήγεις να δίνεις ΑΣΕΠ να διοριστείς καθηγητής.. Όχι ότι είναι άσχημα και δεν το λέω υποτιμητικά. Είμαι καθηγητής και δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο!

Πάντως αν κάποιος αγαπάει το επάγγελμα του καθηγητή, σαν μαθηματικός είναι πιο εύκολα να διοριστεί από οτι σαν Φυσικός, για τον απλούστατο λόγο ότι στον κλάδο των Φυσικών διαγωνίζονται ταυτόχρονα για τις ίδιες θέσεις και με τα ίδια θέματα Φυσικοί, Χημικοί, Γεωλόγοι, Βιολόγοι!!! ενώ στους μαθηματικούς διαγωνίζονται μονο... οι Μαθηματικοί! (κλειστό επάγγελμα κατά κάποιο τρόπο!)
Ο συναγωνισμός στον κλάδο των Φυσικών είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι στους Μαθηματικούς.
Οι Φυσικοί είναι κάτι σαν τους φιλολόγους όπου διαγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις από 500 διαφορετικά τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όλοι όσοι έγιναν επιστήμονες με έψιλον κεφαλαίο, έκαναν σκονάκια. Όποιος λέει ότι δεν έκανε μια φορά στην ζωή του, λέει ψέματα...:D :laugh:

Για να είσαι επιστήμονας με έψιλον κεφαλαίο πρέπει να είσαι και άνθρωπος με α κεφαλαίο. Η τιμιότητα είναι σημαντικός παράγοντας για αυτό. Προτιμώ να είμαι ένας ηλίθιος πτυχιούχος που δεν έκανε ούτε ένα σκονάκι ποτέ, παρά ένας μεγάλος επιστήμονας με σκονάκια. Γνώμη μου.
---
@nex:
Συγχαρητήρια για την επιλογή/εισαγωγή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Υποθέτω ότι δε θα ανέβει τόσο το Φυσικό Αθηνών, οπότε:
Καλώς ήρθες!

Μη σταματήσεις ποτέ να παρακολουθείς τα μαθήματα!
Μη γραφτείς σε καμία παράταξη! Μη δεχθείς βοήθεια από κανέναν, όταν θα πας για την εγγραφή σου!(κοματόσκυλα θα έρθουν να σε βοηθήσουν... Μη σου στείλουν καμιά κοπέλα και μασήσεις... :P)
Μην παίρνεις έτοιμες εργασίες στα εργαστήρια.
Να περνάς μαθήματα με την αξία σου, όχι με σκονάκια ή αντιγραφές σε όσο δύσκολη θέση και αν έρθεις ποτέ.
Μην κάθεσαι μακριά από τον πίνακα του αμφιθεάτρου, γιατί όσο πιο μακριά, τόσο πιο εύκολα θα αποσπάται η προσοχή σου.
Να διαβάζεις τα μαθήματα από τις σημειώσεις σου το πολύ μια εβδομάδα μετά την διάλεξη.

Αυτά ως μερικές συμβουλές που πρέπει να ακολουθούν όλοι οι φοιτητές σε οποιοδήποτε τμήμα.

thanks φιλε τα λεμε εκειιιι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top