Φυσική vs Ιατρική

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο πρώτος των πρώτων με 19.880 επέλεξε το Φυσικό έναντι κάθε άλλης σχολής όπου θα έμπαινε πρώτος.
Καλείσαι να επιλέξεις αυτό το οποίο αγαπάς, αυτό που φαντάζεσαι ότι δεν μπορείς μακριά του. Αυτό που θα έκανες και τζάμπα.
Αυτό είναι το ιδανικό.

Αν σου αρέσουν και τα 2 το ίδιο υπάρχει θεματάκι.
Αν και από το όνομά που επέλεξε καταλαβαίνει κανείς 1 πράγμα. Ότι λατρεύεις την φυσική.

Η ιατρική στο πτυχίο χαρακτηρίζεται από μπόλικη αποστήθιση με κατανόηση πάντα, όχι παπαγαλία.
Επαγγελματικά όμως δεν υπάρχει η αποστίθηση, αλλά ένα συνεχές διάβασμα αν θες να είσαι σωστός στη δουλειά σου και απέναντι στους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σου αρέσει στην ιατρική και τι δε σου αρέσει; Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για τη φυσική.
Πώς σκέφτεσαι τον εαυτό σου εάν έχεις τελειώσει τη μια ή την άλλη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος ενδοιασμός είναι τα μόρια που έβγαλες.Είναι λογικό με τόσα μόρια να αισθανθείς άδικο να μπεις σε μια σχολή με πολύ χαμηλότερη βάση.Μπες στις σχολές,δες πρόγραμμα σπουδών,ρώτα φυσικούς,ρώτα γιατρούς και αποφάσισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος ενδοιασμός είναι τα μόρια που έβγαλες.Είναι λογικό με τόσα μόρια να αισθανθείς άδικο να μπεις σε μια σχολή με πολύ χαμηλότερη βάση.Μπες στις σχολές,δες πρόγραμμα σπουδών,ρώτα φυσικούς,ρώτα γιατρούς και αποφάσισε.

Ρε παιδιά καταλάβετε το τα μόρια το μόνο που δείχνουν είναι η ζήτηση της σχολής και τίποτα άλλο ,δεν σημαίνει ότι αν κάποιος έχει 190000 μόρια και μέχρι να μάθει τους βαθμούς του ήθελε φυσικό ξαφνικά του αρέσει η ιατρική .Αν ήθελε φυσικό από την αρχή γιατί να έχει ενδοιασμούς???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε παιδιά καταλάβετε το τα μόρια το μόνο που δείχνουν είναι η ζήτηση της σχολής και τίποτα άλλο ,δεν σημαίνει ότι αν κάποιος έχει 190000 μόρια και μέχρι να μάθει τους βαθμούς του ήθελε φυσικό ξαφνικά του αρέσει η ιατρική .Αν ήθελε φυσικό από την αρχή γιατί να έχει ενδοιασμούς???

Καλά αυτός ο μαθητής έχει φύγει για NASA,τι συζητάμε τώρα :P


Αδερφέ, φυσική γουστάρεις==> φυσικό πρέπει να πας. Όλες οι άλλες σκέψεις είναι κατάλοιπα κοινωνικής μ@λ@κί@ς:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλά αυτός ο μαθητής έχει φύγει για NASA,τι συζητάμε τώρα :P


Αδερφέ, φυσική γουστάρεις==> φυσικό πρέπει να πας. Όλες οι άλλες σκέψεις είναι κατάλοιπα κοινωνικής μ@λ@κί@ς:whatever:

Αμάν βρε παιδί μου μπέρδεψα ένα μηδέν και το κάνεις θέμα:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας!!Στις φετινές πανελλήνιες συγκέντρωσα 19.215 μόρια...Οπότε πιάνω όλες σχεδόν τις σχολές...Το θέμα είναι τι να επιλέξω...'Και οι δυο επιστημες με ενδιαφερουν αλλα νομίζω οτι η φυσικη μου ταιριαζει περισσότερο διότι αποδίδω καλύτερα σε πιο πρακτικα πράγματα...Αυτό που πέρασα φέτος με τη βιολογία δεν θέλω να το ξαναπεράσω....Η ιατρική εχει πραγματικά ΤΟΟΣΗ αποστήθιση ή στοχεύει περισσότερο στην απλή κατανόηση των μηχανισμών;;;Δεν ξέρω τι να κάνω....

Ναι, η ιατρική έχει αποστήθιση. Όχι με την έννοια της παπαγαλίας, αλλά θα κληθείς να κατανοήσεις τόμους βιβλίων σε κάθε εξάμηνο, και αυτό το "κατανοήσεις" δεν είναι απλά το διάβασα και το κατάλαβα. Είναι δύσκολη σχολή. Για το Φυσικό δεν ξέρω να σου πω, αλλά τολμώ να πω ότι έχεις πιάσει 2 αρκετά άσχετα σαν αντικείμενα.

Ας σου κάνω μια ερώτηση κρίσης: Ας πούμε ότι έβγαζες 17.215 μόρια. Το φυσικό θα το έπιανες σίγουρα, αλλά την ιατρική δύσκολα έως μάλλον όχι. Προφανώς είναι πιο limited choices αλλά δεν σε εμποδίζει κανένας να δηλώσεις σχολές είτε τις πιάνεις είτε όχι. Ποια θα ήταν η σειρά στο μηχανογραφικό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Φαίνεται ότι είσαι ανάμεσα σε μια σχολή της οποίας το αντικείμενο σου αρέσει (Φυσικό) και μια σχολή που σου αρέσει λιγότερο από το φυσικό, αλλά παροτρύνεσαι περισσότερο να την επιλέξεις λόγω προοπτικών (Ιατρική). Είναι σαφές ότι το αντικείμενο που σου αρέσει είναι η φυσική. Ωστόσο, θα πρότεινα να σκεφτείς ως τι από τα 2 σε φαντάζεσαι στο μέλλον, γιατί αυτό θα σου δώσει και τη λύση. Οι σπουδές διαρκούν μερικά χρόνια, ενώ το επάγγελμα το έχεις εφ' όρου ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhysicsSteve

Νεοφερμένος

Ο PhysicsSteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Από μικρός ψαχνόμουν με την ιατρική αλλά μέσα μου ήξερα οτι προτιμώ φυσική
Θα το θέσω σαφώς:
Η ιατρική είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη για μένα και θα ήθελα κάποια στιγμή στη ζωή μου να ασχοληθώ μ'αυτή.
ΑΛΛΑ πως μπορώ στη ζωή μου να μην ασχοληθώ με τη φυσική!?
Απλά έχω ενδοιασμούς για την απορρόφηση μετά...

Φυσικό!!!!!

Φαίνεται ότι είσαι ανάμεσα σε μια σχολή της οποίας το αντικείμενο σου αρέσει (Φυσικό) και μια σχολή που σου αρέσει λιγότερο από το φυσικό, αλλά παροτρύνεσαι περισσότερο να την επιλέξεις λόγω προοπτικών (Ιατρική). Είναι σαφές ότι το αντικείμενο που σου αρέσει είναι η φυσική. Ωστόσο, θα πρότεινα να σκεφτείς ως τι από τα 2 σε φαντάζεσαι στο μέλλον, γιατί αυτό θα σου δώσει και τη λύση. Οι σπουδές διαρκούν μερικά χρόνια, ενώ το επάγγελμα το έχεις εφ' όρου ζωής.


Απλά μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου ως πιο ολοκληρωμένη προσωπικότητα αν επιλέξω φυσική

Ναι, η ιατρική έχει αποστήθιση. Όχι με την έννοια της παπαγαλίας, αλλά θα κληθείς να κατανοήσεις τόμους βιβλίων σε κάθε εξάμηνο, και αυτό το "κατανοήσεις" δεν είναι απλά το διάβασα και το κατάλαβα. Είναι δύσκολη σχολή. Για το Φυσικό δεν ξέρω να σου πω, αλλά τολμώ να πω ότι έχεις πιάσει 2 αρκετά άσχετα σαν αντικείμενα.

Ας σου κάνω μια ερώτηση κρίσης: Ας πούμε ότι έβγαζες 17.215 μόρια. Το φυσικό θα το έπιανες σίγουρα, αλλά την ιατρική δύσκολα έως μάλλον όχι. Προφανώς είναι πιο limited choices αλλά δεν σε εμποδίζει κανένας να δηλώσεις σχολές είτε τις πιάνεις είτε όχι. Ποια θα ήταν η σειρά στο μηχανογραφικό σου?

Τότε σίγουρα και μόνο φυσικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τότε σίγουρα και μόνο φυσικό!
Τότε απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου. :)

Μπορείς από την φυσική να ασχοληθείς (σε μεταπτυχιακό, ερευνητικό επίπεδο), με κομμάτι της φυσικής που χρησιμοποιείται στην ιατρική. Π.χ. ακτινοφυσική. Έτσι θα τα συνδυάσεις και τα 2 αλλά το κύριο αντικείμενό σου θα είναι αυτό που αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ λέω να πάς φυσικό και μετά έχει πολλά μεταπτυχιακά με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς..Ενα εξ αυτών είναι η ιατρική φυσική και κάνοντας πρακτική άσκηση σε νοσοκομεία γίνεσαι ακτινοφυσικός,(υπεύθυνος για την προστασία σε ακτινολογικά κέντρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
πολλοί πτυχιούχοι του φυσικού ασχολούνται με μεταπτυχιακές σπουδές σε οικονομικά ή συναφή κλάδο.Με το μαστερ στα οικονομικα εγγραφεσαι παντως στο οικονομικο επιμελητηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Γιατί δεν πας ΗΜΜΥ; Έχει και κύρος και θα κάνεις και περισσότερη και καλύτερη φυσική από ότι στο φυσικό.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

φυσικά και το μήνυμά μου είναι χιουμοριστικό.Οι θέσεις μου για το φυσικό έχουν διατυπωθεί ξεκάθαρα σε αυτό το φόρουμ.Άλλωστε γιατί να θάψω τη σχολή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top