Φυσική vs Ιατρική

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε οποιοδηποτε επαγγελμα,αν σου αρεσει αρκετα μπορεις να γινεις σπουδαιος..και φυσικος να γινεις..αν κανεις μεταπτυχιακα καταλληλα και εχεις αναλογο ταλεντο μεχρι και σε διαστημικη υπηρεσια ή σε μεγαλα ερευνητικα κεντρα(πχ Cern) μπορεις να καταληξεις..ο χωκινγκ θεωρητικος φυσικος ειναι..οπως και πολλοι αλλοι αστροφυσικοι ή πυρηνικοι φυσικοι και ο αινσταιν... σε καθε επαγγελμα μπορεις να γινεις κατι σημαντικο ή οχι αναλογα με το ποσο σου αρεσει...οπως και μπορεις να γινεις γιατρος και να γραφεις συνταγες για μια ζωη...πισω απο ενα γραφειο..

κανε αναμεσα στα δυο αυτο που ειναι πιο κοντα στις βαθυτερες σου κλισεις σαν χαρακτηρας..τι πραγματικα σου παει περισσοτερο στον χαρακτηρα. και τι να σου ειναι πιο ευχαριστο....και απο τα δυο μπορεις να γινεις απο μεγαλος ερευνητης μεχρι υπαλληλακος πισω απο ενα γραφειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι νομίζω οτι ένας γιάτρος πράγματι θα μπόρουσε να με κατατοπίσει καλύτερα και να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες...Πραγματίκα έχω ακούσει πολλές απόψεις...Πολλοί μου έχουν πει ότι η αναμονή για ειδικότητα είναι αρκετά μεγάλη και ότι μπορεί η ιατρική να θεωρείται ένα επαγγελμα με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά κανείς δεν μου εγγυάται ότι σε 12 χρόνια που θα τελιώσω τα πράγματα θα είναι έτσι...Επίσης για το φυσικό 'εχω ακούσει οτι τα μαθήματα ειναι αρκετά δύσκολα και στο τέλος δεν έχεις και τίποτα αλλο να κάνεις απο το να περιμένεις τον διορισμό...Όπως και να έχουν τα πράγματα έγω θα προσπαθήσω να μιλήσω και με κάποιον φυσικό και με κάποιον γιατρό και θα πάρω τις αποφάσεις μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η επαγγελματικη αποκατασταση, σορρυ για τους ρομαντικους της δεκαετιας των 20, αλλα ειναι η σημαντικοτερη. Και με την Ιατρικη θα εχεις σιγουρη, ακομα και την πιο "κουλη" ειδικοτητα να επιλεξεις!

Με έχουν χαρακτηρίσει πολλές φορές ρομαντική και είναι τιμή μου.
Σ' ευχαριστώ λοιπόν για τη φιλοφρόνηση. :kissing:

Αν το πρόβλημα είναι η οικονομική αποκατάσταση, εγώ θα πρότεινα στη φίλη μας να γίνει υδραυλικός. Ξέρεις πόσα ζητάνε οι άτιμοι για να σου αλλάξουν μια βρύση; :P

Πέρα από την πλάκα, αγαπητή G1@nNa, φοβάμαι ότι ό,τι και να διαλέξεις, αφού και τα δύο σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ, στα δύσκολα, πάντα θα κοιτάζεις πίσω και θα σκέφτεσαι γιατί δεν ακολούθησες το άλλο. Είναι στη φύση του ανθρώπου αυτό, ειδικά όταν έχει επιλογές και μάλιστα τόσο ελκυστικές.
Γι' αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις, κάποιοι πιστεύουμε ότι πρέπει να αποφασίζεις με την καρδιά ή όπως λέει και ο Castaneda: "να ακολουθείς ένα δρόμο με καρδιά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
.Όπως και να έχουν τα πράγματα έγω θα προσπαθήσω να μιλήσω και με κάποιον φυσικό και με κάποιον γιατρό και θα πάρω τις αποφάσεις μου...


αυτο ακριβως......μαθε τι πραγματικα πρακτικα σημαινει το καθε επαγγελμα και πραξε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αν ημουν στη θεση σου θα διαλεγα φυσικη γιατι με τραβαει περισσοτερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς κάνουν, μιας και η πρώτη φορά που το άκουσα ήταν μέσω της κοπέλας που επέβλεπα στη διπλωματική της, η οποία τελειώνει τη σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών με κατεύθυνση Φυσικού (για να μην σε μπερδέψω αν δεν την ξέρεις τη σχολή θεώρησε ότι μιλάμε για κάποιον με πτυχίο φυσικού), η οποία ανέφερε ότι θέλει να κάνει μεταπτυχικό στην ακτινοφυσική ή κάπως έτσι και με ένα πολύ γρήγορο searching στο google βρήκα αυτό το οποίο στο καταστατικό του αναφέρει

Σκοπός της είναι:
Η προαγωγή της εφαρμογής της ιατρικής φυσικής και της ακτινοπροστασίας στα ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα, νοσηλευτικά ιδρύματα, ιατρικά ιδρύματα, ιατρικά εργαστήρια, πυρηνικά κέντρα, τη βιομηχανία, τις μεταφορές και οπουδήποτε γίνεται χρήση ιοντιζουσών ακτινοβολιών.

Δεν γνωρίζω περισσότερα δυστυχώς για να σε κατατοπίσω, απλώς το αναφέρω μιας και σε εμένα μου φαίνεται να συνδυάζει τις γνώσεις του φυσικού [που λες ότι σου αρέσει] με τη δουλειά του γιατρού [που επίσης λες ότι σου αρέσει]. Ίσως κάποιος με περισσότερες γνώσεις επί του θέματος να μπορούσε να σε κατατοπίσει περισσότερο [τι ακριβώς είναι/πόσο εύκολο είναι να ακολουθήσεις αυτήν την επαγγελματική πορεία κοκ]


Good luck σε ότι κι αν αποφασίσεις πάντως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες....Το είχα ακούσει αλλά θα το ψάξω περισσότερο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σχετικά με την αποκατάσταση αν αποφασίσεις να ζήσεις μελλοντικά στην Κύπρο δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα όποια σχολή και αν διαλέξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
εγώ θα σου πω ένα πράγμα που είναι τα σοφά λόγια ενός φίλου


Ό,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ :D :D :D

χιχιχι

με απλά λόγια και τα δύο θα έχουν αρνητικά και θετικά

και στα δύο θα φας φρίκες

και στα δύο θα γκρινιάζεις για το τί θα γινόταν αν...

για αυτό μην το αναλύεις πάρα πολύ και κάνε αυτό που είπε η ισιλιελ που το έκλεψε απο τον Castaneda: "να ακολουθείς ένα δρόμο με καρδιά".

χοχο


με τη λογική του εξποσεδ δε συμφωνώ, αλλά έχει δίκιο λέγοντας ότι είναι κάτι που θα κάνεις 8 ώρες τουλ κάθε μέρα, ας είναι κάτι που σε ελκύει.

κι αν μπορείς να αφιερωθείς σε κάτι που ποτέ δε θα θέλεις να πάρεις σύνταξη
και ας δυσκολέυεσαι να πληρώσεις τους λογαριασμούς
και ας σε κοιτάνε περίεργα στις συναντήσεις παλιών συμμαθητών
είναι καλύτερο να αφιερωθείς σε κάτι που σε διασκεδάζει και ας μην μπορείς να βγάλεις το μήνα, παρά να περάσεις έστω και μια μέρα δουλεύοντας αποκλειστικά και μόνο για το χρήμα.

τα παραπάνω είανι λόγια του αγαπημένου μου τηλεμαιντανού :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομίζω πως έχετε δίκαιο...Άν κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πετύχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα!Φέτος είναι η σειρά μου να δώσω Πανελλήνιες..Μέχρι πέρυσι ήμουν αποφασισμένος για το τι ήθελα να ακολουθήσω..το μεγαλύτερο πάθος μου..την Ιατρική..από μικρός αυτό ήθελα..Όμως..όμως την περασμένη χρονιά διαπίστωσα ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακολουθήσω Ιατρική..ο λόγος?Ανακάλυψα ένα καινούριο πάθος..την Φυσική..όπου και να είμαι,ό,τι και να κάνω,πάντα το αναλύω μέσω φυσικής..και πιο συγκεκριμένα,αυτό που με τρελένει είναι το διάστημα και τα αστέρια..Σκεφτόμουν τι απ τα 2 να επιλέξω όμως..και τα δύο μου άρεσαν πάρα πολύ..Απ τη μία απέρριπτα την Ιατρική γιατί με προβλημάτιζαν πολύ τα χρόνια των σπουδών και το ότι θα ήμουν με τη μούρη σε ένα βιβλίο,και απ την άλλη απέρριπτα τη Φυσική γιατί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιο δύσκολη σε σχέση με την Ιατρική..Μίλησα με γιατρούς,γίνε φυσικός μου λέγανε..μίλησα με φυσικούς,γίνε γιατρός μου λέγανε..όπως καταλαβαίνετε με μπέρδεψαν πάρα πολύ..πλέον,βρίσκομαι σε αδιέξοδο..Βασικός παράγοντας επιλογής για μένα ήταν να κάνω κάτι που θα μου αρέσει..όμως αυτό το άφησα γιατί και τα 2 μου αρέσουν..οπότε δεν ξέρω τι να επιλέξω..όπως και να χει,το διάβασμα μου δεν θα επηρρεαστεί απο την επιλογή μου..όμως θέλω να διαλέξω γιατί με βασανίζει πολύ αυτή η σκέψη..ποια είναι η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Καταρχάς ψυχραιμία χρειάζεται. Σίγουρα είναι μία δύσκολη απόφαση την οποία όμως οφείλεις να πάρεις μόνος σου. Εκατό άτομα αν ρωτήσεις εκατό διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις με αποτέλεσμα να μπερδευτείς ακόμα περισσότερο.

Γνώμη μου είναι να δεις το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής. Θα καταλάβεις πολλά πράγματα και είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις αρχικά μία εικόνα για το τι να περιμένεις από άποψη μαθημάτων μέσα στη σχολή.

Από τη στιγμή που σου αρέσει τόσο πολύ η φυσική όπως λες και τα πάντα τα βλέπεις από τη σκοπιά της νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς αν το σπουδάσεις κιόλας, χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο. Να έχεις κατά νου ότι μπορείς τελειώνοντας το Φυσικό να ασχοληθείς με την Ιατρική Φυσική η οποία διδάσκεται στην Ιατρική Σχολή. Κάνε μία έρευνα για να δεις το αντικείμενο αυτού του κλάδου, μπορεί να είναι κάτι που σε ενδιαφέρει και έτσι με αυτό τον τρόπο να καταφέρεις να συνδυάσεις και τις δύο επιστήμες που σου αρέσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Συνδυάζονται αυτά τα 2 βασικά (βλ. Εμβιομηχανική, Ιατρική Φυσική, Πυρηνική Ιατρική κ.α.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχεις έναν ολόκληρο χρόνο για να αποφασίσεις...



...ποιό επάγγελμα θα ακολουθήσεις για να μείνεις άνεργος.

Χαλάρωσε.


πς: σοβαρά, κάνε αυτό που γουστάρεις, ασχολείσου με το ένα και ύστερα με το άλλο αφού και τα 2 συνδυάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής και το ενδιαφέρον μου τράβηξε αυτό της Φυσικής.Θα επέλεγα φυσική αλλά δεν γνωρίζω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει..δεν λέω ότι η Ιατρική έχει σίγουρη,αλλά σε σχέση με τη Φυσική έχει καλύτερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής και το ενδιαφέρον μου τράβηξε αυτό της Φυσικής.Θα επέλεγα φυσική αλλά δεν γνωρίζω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει..δεν λέω ότι η Ιατρική έχει σίγουρη,αλλά σε σχέση με τη Φυσική έχει καλύτερη..
Αναρωτήσου, όμως, αν θα σου άρεσε να ασχοληθείς με την έρευνα στη φυσική, αφού σου αρέσει τόσο πολύ κιόλας σαν επιστήμη.

Και έχε πάντα υπ' όψιν σου ότι συνδυάζεται με την Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στη Φυσική με έρευνα θέλω να ασχοληθώ,συγκεκριμένα με έρευνα στην αστροφυσική.
Ναι το γνωρίζω ότι συνδυάζεται με Ιατρική.
Απλά είδα τα βιβλία της Ιατρικής και της Φυσικής.Της Ιατρικής μια ανάγνωση τα έκανα και τρελάθηκα ενώ αντίθετα στη φυσική,παρόλο που έκανα μια ανάγνωση,τα ξαναδιάβασα γιατί μου έκαναν εντύπωση.Μόνο κ μόνο απο αυτό θα μπορούσα να ακολουθήσω Φυσική όμως όπως είπα,με απασχολεί το μετά,αφού τελειώσω τις σπουδές μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ιατρο ανεργο δε γνωριζω, αποφοιτους του τμηματος Φυσικης ομως ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serme

Νεοφερμένος

Ο serme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αυτο είναι το πρόβλημα που με μπερδεύει στην απόφαση μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhysicsSteve

Νεοφερμένος

Ο PhysicsSteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!!Στις φετινές πανελλήνιες συγκέντρωσα 19.215 μόρια...Οπότε πιάνω όλες σχεδόν τις σχολές...Το θέμα είναι τι να επιλέξω...'Και οι δυο επιστημες με ενδιαφερουν αλλα νομίζω οτι η φυσικη μου ταιριαζει περισσότερο διότι αποδίδω καλύτερα σε πιο πρακτικα πράγματα...Αυτό που πέρασα φέτος με τη βιολογία δεν θέλω να το ξαναπεράσω....Η ιατρική εχει πραγματικά ΤΟΟΣΗ αποστήθιση ή στοχεύει περισσότερο στην απλή κατανόηση των μηχανισμών;;;Δεν ξέρω τι να κάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top