Φυσική vs Ιατρική

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας ...αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω .... είμαι από την Κύπρο και τελείωσα τώρα το σχολείο...Πέρασα στο πανεπιστήμιο Κύπρου φυσική με γενικό μαθών εξετάσεων 19.54 Κ ιατρική πανεπιστήμιο Αθηνών....το πρόβλημα μου είνε ότι τώρα δεν ξέρω τι να επιλέξω από τα 2...με προβληματίζει πολύ η επαγγελματική αποκατάσταση του φυσικού αλλά φοβάμαι ότι ίσως να έχω δυσκολίες στην χημεία αν τελικά πάω ιατρική γιατί τα μαθήματα που έδωσα για να περάσω είναι μαθηματικά,φυσική,βιολογία Κ νέα ελληνικά οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου με χημεία στο σχολειό...δεν την είχα επιλέξει καν.Και Ι ιατρική Κ Ι φυσική είναι 2 κλάδοι που μου αρέσουν αρκετά αλλά δεν μπορώ να επιλέξω με ευκολία..ας μου πει κάποιος την γνώμη του ...είνε απόφαση ζωής και είμαι πολλή μπερδεμένη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η Ιατρικη εχει σιγουρη και καλη επαγγελματικη αποκατασταση.
Το θεμα ειναι εαν σου αρεσει αυτη η επιστημη? Εαν ναι, τοτε μην αγχεσαι περι Χημειας. Θα ειναι το μικροτερο προβλημα που θα αντιμετωπισεις.

Προσωπικα, πολυ δυσκολα θα επελεγα το Φυσικο. Για να μην πω οτι ουτε καν θα αμφιταλαντευομουν αναμεσα στις δυο αυτες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexaras16

Νεοφερμένος

Ο alexaras16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με αυτα που ειπε η neraida πρεπει να διαλεξεις αυτο που σου αρεσει...

Εσυ τι προτιμας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νιώθεις μέσα σου την ανάγκη να βοηθάς τους συνανθρώπους σου; Σ' αρέσει να αφιερώσεις τη ζωή σου σ' αυτό;
Τότε ακολούθησε την Ιατρική.
Η Ιατρική είναι λειτούργημα, δεν είναι μοναχά ένα καλό επάγγελμα που πληρώνει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@isi, συμφωνώ ότι για να γίνει κάποιος γιατρός πρέπει να το σκεφτεί σοβαρά. Αλλά το ίδιο ισχύει για ΟΛΑ τα επαγγέλματα.

Δεν έχει νόημα να κάνεις ένα επάγγελμα που δεν σου αρέσει. Αν το επάγγελμα σου, σου αρέσει τότε ακόμη και μηδέν επαγγελματική αποκατάσταση να έχει ... θα το κάνεις τόσο καλά που θα γίνεις ξακουστός.

Δεν υπάρχει ούτε ένας καλός ή επιτυχημένος επαγγελματίας που δεν του άρεσε αυτό που έκανε. Δεν υπάρχει ούτε ένας επαγγελματίας που πραγματικά του άρεσε η εργασία του και να μην έγινε είτε επιτυχημένος είτε καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συμφώνω οτι το επαγγελμά που κάνεις πρέπει να σου αρέσει....Μου αρέσει πολύ η φυσική αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση ειναί περιορισμένη ...Στην ιατρική με ενθουσιάζουν συγκεκριμένοι κλάδοι,όπως πλαστική χειρουργική και ψυχιατρική...Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν μεταπτυχιακά στην φυσική με ζήτηση ή και το τι είναι απαραίτητο για να ακολουθήσει κάποιος καριέρα ακαδημα΄ι΄κού...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε διαφωνώ Πάνο, υπάρχουν όμως και επαγγέλματα που έρχεσαι σε άμεση και καθοριστική επαφή με ανθρώπους και η ενέργειές σου έχουν ύψιστη σημασία για τη ζωή τους.

Ένας αδιάφορος καθηγητής δε θα σε μάθει να αγαπάς τη γνώση ενώ ένας κακός γιατρός μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή σου κ.ο.κ.

Σε ένα επάγγελμα όπως η ιατρική, δε νομίζω ότι φτάνει να αγαπάς την επιστήμη σου. Θα πρέπει να αγαπάς κι αυτούς στους οποίους θα εφαρμόσεις την επιστήμη σου. Η επιστήμη για την επιστήμη, μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένας αδιάφορος καθηγητής δε θα σε μάθει να αγαπάς τη γνώση ενώ ένας κακός γιατρός μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή σου κ.ο.κ.
Φαντάζεσαι έναν κόσμο, που η γνώση δεν θα είναι κάτι το θεμιτό, κάτι που κόσμος δεν θα αγαπά; :)

Υ.γ.: Για εμένα η υγεία για την υγεία είναι κάτι το χειρότερο από την επιστήμη για την επιστήμη ή η τέχνη για την τέχνη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα το τελευταίο σου σχόλιο :hmm:

Ανάμεσα σε κάποιους που σκοπεύουν να γίνουν γιατροί, θα προτιμούσα εκείνον που νιώθει μέσα του μια ακατανίκητη ανάγκη να βοηθήσει το κοινωνικό σύνολο και το συνάνθρωπο, από κάποιον που θα σκεφτόταν ότι η ιατρική έχει καλά φράγκα και σίγουρη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ανάμεσα σε κάποιους που σκοπεύουν να γίνουν γιατροί, θα προτιμούσα εκείνον που νιώθει μέσα του μια ακατανίκητη ανάγκη να βοηθήσει το κοινωνικό σύνολο και το συνάνθρωπο, από κάποιον που θα σκεφτόταν ότι η ιατρική έχει καλά φράγκα και σίγουρη δουλειά.

Ναι συμφωνώ, όμως στο ίδιο βαθμό αρνητικό είναι και ο καθηγητής που έγινε καθηγητής για τα φράγκα. Φαντάζεσαι έναν κόσμο όπου κάνεις δεν θα νοιαζόταν για την μόρφωση, την γνώση, την καλλιέργεια και την παιδεία;

Εκεί που θα καταλήξω είναι ότι όπως άσχημο είναι κάποιος να γίνει γιατρός για τα φράγκα, το ίδιο άσχημο είναι και να γίνει οτιδήποτε άλλο.

Το να είσαι υγιής σε ένα περιβάλλον που δεν έχει νόημα να ζεις, είναι το λιγότερο που θα νοιάζει κάποιον. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Και αυτή η ισορροπία έχει ήδη "χαλάσει" επειδή ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του. Το χειρότερο είναι ότι παρόλα αυτά ούτε τον εαυτό μας δεν εξασφαλίσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ένας αδιάφορος καθηγητής δε θα σε μάθει να αγαπάς τη γνώση ενώ ένας κακός γιατρός μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή σου κ.ο.κ.
Ε...νταξει...μιλαμε για παρα πολυ κακο ιατρο, οχι απλα κακο...

G1@nNa : σε συμβουλευω να διαλεξεις με 1ο κριτηριο να σου αρεσει και να σου ταιριαζει, και με 2ο την αποκατασταση. Ειναι κοντα και αυτη γιατι ζουμε σε δυσκολη εποχη και αναγκαζομαστε να το κοιταμε κι αυτο, αλλα δε θα προτεινα να διαλεξεις κατι που εχει καλη αποκατασταση αλλα δε σου αρεσει. Αν σου αρεσει μεν αλλα λιγοτερο συγκριτικα με το αλλο που δεν εχει...εκει ειναι το διλλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εκεί που θα καταλήξω είναι ότι όπως άσχημο είναι κάποιος να γίνει γιατρός για τα φράγκα, το ίδιο άσχημο είναι και να γίνει οτιδήποτε άλλο.

Αναφέρθηκα ειδικά στους εκπαιδευτικούς γιατί θεωρώ και αυτό το επάγγελμα λειτούργημα, όπως και αυτό του γιατρού. Είναι κι αυτό δηλαδή επάγγελμα που κατά τη γνώμη μου, ιδανικά, θα έπρεπε να το ακολουθεί κανείς μόνον όταν το έχει αληθινό μεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G1@nNa

Νεοφερμένος

Η G1@nNa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά,νομίζω οτι ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα...Συμφωνώ ότι όταν είσαι εκπαιδευτικός και ακόμα περισσότερο γιάτρος εχείς μεγάλη ευθύνη και οτι πράγματι δεν πρέπει να κάνεις αυτό που κάνεις με κριτήριο τα χρήματα..Παρόλα αυτά εγώ ζήτησα μια πιο αντικειμενική άποψη πάνω στο θέμα της επιλογής γιατι πραγματικά μου αρεσουν και τα 2 παρα πολυ και πιστευω οτι καποιος που σπουδαζει κατι απο τα 2 ή έχει καποιο γνωστό που ασχολειται μπορεί να μου δώσει μια πιο καθαρή εικόνα για τις δυσκολίες αλλά και για την επαγγελματική αποκατάσταση.
Αν ήξερα οτι προτιμω καποιο περισσοτερο απο το αλλο δεν θα το σκεφτομουν καν,όμως τώρα έχω την ευκαιρία της επιλόγης και αυτό ειναι που κάνει το πράγμα δυσκολότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφώνω οτι το επαγγελμά που κάνεις πρέπει να σου αρέσει....Μου αρέσει πολύ η φυσική αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση ειναί περιορισμένη ...Στην ιατρική με ενθουσιάζουν συγκεκριμένοι κλάδοι,όπως πλαστική χειρουργική και ψυχιατρική...Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν μεταπτυχιακά στην φυσική με ζήτηση ή και το τι είναι απαραίτητο για να ακολουθήσει κάποιος καριέρα ακαδημα΄ι΄κού...?

Απο τη στιγμη που σε ενθουσιαζουν και οι δυο σχολες εξισου και βασικα δεν εχεις καποιο προβλημαμε την Ιατρικη, τοτε επελεξε αυτην.
Θα σε πω μονο, οτι δυο φιλους εχω που τελειωσαν το Φυσικο και ο ενας δουλευει στη Eurobank εχοντας κανει και μεταπτυχιακο και ειναι Πυρηνικος Φυσικος και ο αλλος συνεχισε το ηλεκτρολογειο του πατερα του.
Περνας Ιατρικη Αθηνας και το σκεφτεσαι?!
Πηγαινε καρδια μου εκει...
Η επαγγελματικη αποκατασταση, σορρυ για τους ρομαντικους της δεκαετιας των 20, αλλα ειναι η σημαντικοτερη. Και με την Ιατρικη θα εχεις σιγουρη, ακομα και την πιο "κουλη" ειδικοτητα να επιλεξεις!

Μην κανεις την πατατα και επιλεξεις το Φυσικο, θα σε μπουφλησω!!!!:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Neraida,

Η εργασία είναι κάτι που θα σου "τρώει" τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Φαντάζεσαι να μην σου αρέσει; Καταρχάς πότε δεν θα γίνεις κάτι το αξιόλογο. Ο ανταγωνισμός αλλά και οι θεσμοί τις κοινωνίας όσους δεν προσφέρουν κάτι τέτοιο τους αφήνουν στο περιθώριο, και έτσι πρέπει να γίνεται. Αγοράζεις πότε ρούχα από ένα μη αξιόλογο μαγαζί; Σαφώς και όχι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Παιδιά,νομίζω οτι ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα...Συμφωνώ ότι όταν είσαι εκπαιδευτικός και ακόμα περισσότερο γιάτρος εχείς μεγάλη ευθύνη και οτι πράγματι δεν πρέπει να κάνεις αυτό που κάνεις με κριτήριο τα χρήματα..Παρόλα αυτά εγώ ζήτησα μια πιο αντικειμενική άποψη πάνω στο θέμα της επιλογής γιατι πραγματικά μου αρεσουν και τα 2 παρα πολυ και πιστευω οτι καποιος που σπουδαζει κατι απο τα 2 ή έχει καποιο γνωστό που ασχολειται μπορεί να μου δώσει μια πιο καθαρή εικόνα για τις δυσκολίες αλλά και για την επαγγελματική αποκατάσταση.
Αν ήξερα οτι προτιμω καποιο περισσοτερο απο το αλλο δεν θα το σκεφτομουν καν,όμως τώρα έχω την ευκαιρία της επιλόγης και αυτό ειναι που κάνει το πράγμα δυσκολότερο..
Neraida,

Η εργασία είναι κάτι που θα σου "τρώει" τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Φαντάζεσαι να μην σου αρέσει; Καταρχάς πότε δεν θα γίνεις κάτι το αξιόλογο. Ο ανταγωνισμός αλλά και οι θεσμοί τις κοινωνίας όσους δεν προσφέρουν κάτι τέτοιο τους αφήνουν στο περιθώριο, και έτσι πρέπει να γίνεται. Αγοράζεις πότε ρούχα από ένα μη αξιόλογο μαγαζί; Σαφώς και όχι ...

irrelevant or what? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida,

Η εργασία είναι κάτι που θα σου "τρώει" τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Φαντάζεσαι να μην σου αρέσει; Καταρχάς πότε δεν θα γίνεις κάτι το αξιόλογο. Ο ανταγωνισμός αλλά και οι θεσμοί τις κοινωνίας όσους δεν προσφέρουν κάτι τέτοιο τους αφήνουν στο περιθώριο, και έτσι πρέπει να γίνεται.

Ειμαι 32 χρονων, εχεις την εντυπωση οτι δε γνωριζω τι συμβαινει?
Απο μια ηλικια και μετα αυτο που σε ενδιαφερει, να στο πω "λαικα", ειναι να γεμιζει η τσεπη σου και μονο.
Η κοπελα ειπε οτι ειναι ενθουσιασμενη εξισου και με τις δυο αυτες επιστημες.
Σοου, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η Ιατρικη παρεχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση και οτι απο μεριας οικονομικων απολαβων, σαφως και σε συγκρινεται . Που βλεπεις το ατοπο σε ολο αυτο?

Αγοράζεις πότε ρούχα από ένα μη αξιόλογο μαγαζί; Σαφώς και όχι ...
Τι ακριβως εννοεις με το "αξιολογο μαγαζι"?
Εγω θα αγορασω απο καπου το οτιδηποτε μονο εαν με ικανοποιει το προιον σε σχεση με την τιμη του. Τι σχεση εχει ο χαρακτηρισμος "αξιολογο" με τα υπολοιπα που γραφεις? Σε εχω χασει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1) Μιλάω γενικά
2) Αναφέρομαι, κυρίως, στην επιλογή ανάμεσα σε ένα επάγγελμα σου αρέσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ αλλά έχει καλά λεφτά και σε ένα επάγγελμα σου αρέσει αλλά, σε θεωρητικό επίπεδο, έχει ελάχιστα λεφτά.

Τι σχεση εχει ο χαρακτηρισμος "αξιολογο" με τα υπολοιπα που γραφεις? Σε εχω χασει..
Αναλογία. Όπως έχουμε εκπαιδευτεί να μην προτιμούμε τα "καλά" μαγαζιά, έτσι και οι κοινωνία δεν προτιμάει τους "καλούς" επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ακόμα και 100 διαφορετικά άτομα να ρωτήσεις 100 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις που θα σε μπερδέψουν ακόμα περισσότερο... Προσπάθησε να δεις τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο, κοίταξε αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής και ανάλογα αποφάσισε. Μη σε τρομάζει που δεν έχεις κάνει χημεία, θα διαβάσεις και θα τα καταφέρεις αν αυτό είναι το μόνο σου πρόβλημα. Αντίστοιχα κι εγώ πέρασα σε μία σχολή που είχε πολλά μαθήματα προγραμματισμού κι εγώ στο Λύκειο ήμουν στη Θετική κατεύθυνση με συνέπεια να μην ξέρω βασικά πράγματα. Αυτό είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί τώρα.

Απλά αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι και τα δύο επεγγέλματα έχουν κορεστεί εδώ και πολλά χρόνια και η κατάσταση είναι λίγο απελπιστική ειδικά στην Ελλάδα. Οι μεν φυσικοί θέλουν να απορροφηθούν ως καθηγητές σε κάποιο σχολείο (οι περισσότεροι τουλάχιστον), οι δε γιατροί έχουν πολλά χρόνια αναμονής για ειδικότητα μετά το τέλος της σχολής και πολλές φορές αναγκάζονται να κάνουν μία τελείως διαφορετική δουλειά για να επιβιώσουν. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε τρομάξω. Απλά το ιδανικό θα ήταν να κοιτάξεις με ψυχραιμία το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής και να δεις τι είναι αυτό που σε συναρπάζει, αυτό που θεωρείς ότι θα σου αρέσει περισσότερο και θα σε γεμίζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
2) Αναφέρομαι, κυρίως, στην επιλογή ανάμεσα σε ένα επάγγελμα σου αρέσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ αλλά έχει καλά λεφτά και σε ένα επάγγελμα σου αρέσει αλλά, σε θεωρητικό επίπεδο, έχει ελάχιστα λεφτά.
Γενικα ναι εχεις δικιο. Αλλα εδω ειπε η κοπελα οτι της αρεσουν εξισου και τα 2.


Το καλυτερο θα ηταν το εξης (αν μπορεις να το κανεις) : να πας διπλα σε ιατρο (ειδικοτητας που σε ενδιαφερει) και σε Φυσικο, να μιλησεις μαζι τους, να δεις λιγο πως ειναι η ζωη τους, ωστε να κρινεις λιγο καλυτερα τι σου ταιριαζει.

Οσο για απο κατασταση, ναι ιατρικη ειναι καλυτερα, αλλά εχει κι αυτη τα προβληματα της στην χωρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top