Φροντιστήριο Αγγλικών

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Το Δεκέμβριο του 2012 πήρα το Β2 του ΚΠΓ και του PTE,με καλούς βαθμούς.Αλλά μετά δεν συνέχισα τα αγγλικά γιατί ήθελα να συνεχίσω τα γαλλικά μου.Το πρόβλημα είναι πως από τότε που τα άφησα νομίζω πως έχω ξεκινήσει να τα ξεχνάω (αν και όλοι μου λένε το αντίθετο:whistle:),τεσπα έχω ξεκινήσει να διαβάζω κάτι παλιά readers που τα είχα αγοράσει λίγο πριν το Β2 αλλά δεν τα διάβασα ποτέ,βλέπω στο youtube τα αγαπημένα μου τραγούδια με στίχους και βρίσκω τις άγνωστες λέξεις στο λεξικό (έχω ήδη γεμίσει αρκετές σελίδες) και έχω κατεβάσει κάποια επεισόδια από την αγαπημένη μου σειρά (The nanny) στα αγγλικά -χωρίς υπότιτλους- και καταλαβαίνω άνετα τι λένε (όλοι εκτός από το Νάιλς,τον βαριεστημένο μπάτλερ που μιλάει με βαριά αγγλική προφορά και τη σπάει συνέχεια στη μις Μπάμπκοπ:P) Τι άλλο να κάνω?:)
Tαινίες χωρίς υπότιτλους μπορείς να βλέπεις, βοηθάει πολύ..ή μπορείς να τις βλέπεις αρχικά με αγγλικούς υπότιτλους και στη συνέχεια καθόλου..επίσης να ξεκινήσεις να διαβάζεις λογοτεχνικά βιβλία γραμμένα στην αγγλική γλώσσα..δεν μπορείς να φανταστείς πόσες λέξεις υπάρχουν που δε γνωρίζουμε..είχα ξεκινήσει να διαβάζω ένα βιβλίο πριν 2 χρόνια και ήμουν τακτικά πάνω από το λεξικό :P;)
Εφημερίδες στα Αγγλικά ακόμη..Αν μένεις Θεσσ/νίκη νομίζω βγάζουν μια στ΄αγγλικά..αλλιώς άρθρα στο internet από γνωστές και μη εφημερίδες και περιοδικά του εξωτερικού..BBC να βλέπεις και Deutsche Welle (DW)..ή εκπομπές από αυτά κι από άλλα κανάλια μέσω internet
Αυτά..αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω αυτό εδώ για τα phrasals https://www.amazon.co.uk/Macmillan-Phrasal-Verbs-Martin-Shovel/dp/319002877X , και από λεξικό έχω του longman το αγγλικό-αγγλικό αλλά εσύ πρέπει να έχεις το Oxford English-Greek Learner's Dictionary που είναι φοβερό κι αυτό.

Ναι,αυτό το λεξικό έχω!!!:) Το να μιλάω με Άγγλους ή Αμερικανούς από το penpalworld βοηθάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για καθημερινό λεξιλόγιο ναι αλλά για πιο εξειδικευμένο δεν ξέρω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Για καθημερινό λεξιλόγιο ναι αλλά για πιο εξειδικευμένο δεν ξέρω :hmm:

Νταξ,πριν πιάσω κουβέντα με κάποιον,θα διευκρινίσω πως θέλω να μιλήσουμε για πυρηνική φυσική :P:P:P:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Άμα θες να εμπλουτίσεις το αγγλικό σου λεξιλόγιο και να βελτιώσεις την αγγλική προφορά σου πέρα από όλα τα σχετικά,συνιστώ να διαβάζεις πολλά άρθρα (Κατά προτίμηση αυτά στο Flipboard ) να παρακολουθείς ταινίες χωρίς υπότιτλους και πάντοτε να έχεις κάποιο λεξικό δίπλα σου. Και να θυμάσαι πάντα πως το φροντιστήριο μας μαθαίνει τα βασικά,αν θες να μάθεις κάτι παραπάνω από αυτά που σου προσφέρει το φροντιστήριο πρέπει να ψαχτείς από μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να βελτιωσεις το λεξιλογιο σου ειναι να παρεις ενα vocabulary και να διαβαζεις 15-20 λεξεις την ημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να βελτιωσεις το λεξιλογιο σου ειναι να παρεις ενα vocabulary και να διαβαζεις 15-20 λεξεις την ημερα...

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό?

για επιπεδο proficiency, το καλυτερο ειναι το words you need by silvia kar.
εξαιρετικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
για επιπεδο proficiency, το καλυτερο ειναι το words you need by silvia kar.
εξαιρετικο...

Χαλάρωσε λίγο...Είπα να φρεσκάρω λίγο τα αγγλικά μου,να μάθω κάτι παραπάνω,όχι να πάω για προφίσενσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αποφασισα μετα απο αρκετα χρονια να ξεκινησω μαθηματα για proficiency. Ειχα παρει το lower στην πρωτη λυκειου και εχουν περασει αρκετα χρονια χωρις να εχω ιδιαιτερη επαφη με το αντικειμενο. Θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια φροντηστηρια για φοιτητες στην αθηνα ? Σκεφτηκα να κανω μονος μου την προετοιμασια αλλα δεν εχω που να κανω τα προφορικα και πιστευω οτι τα φροντηστηρια εχουν εμπειρια στης εξετασεις οποτε αυτο βοηθαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Θελω προτασεις για φροντιστηρια Θεσσαλονικη-Κεντρο. Θελω να ξεκινησω Οκτωβρη να δωσω Μαιο, χωρις αγχος ομως, αν δουμε με τον καθηγητη οτι δεν προχωραει το πραγμα τοσο γρηγορα οσο θελω, μπορει και το ερχομενο φθινοπωρο/χειμωνα (2015). Θα προτιμουσα να αποφυγω μεγαλο-φροντηστηρια, εργοστασιακης παραγωγης οπως ''Axon'', ''Eυρωγνωση'' κτλ, και να βρω κατι στο πιο ''συνοικιακο'' (καλα κεντρο Θεσσαλονικης το ξερω δυσκολα, αλλα λεμε τωρα...). Εχω ακουσει καλα λογια για ενα στην Καρολου Ντηλ αλλα μου ειπαν οτι το Γ2 το κανουν σε 2 χρονια και δυστυχως τοσο δεν μπορω να διαθεσω γιατι ληγει η αναβολη για τον στρατο και θελω να το παρω πριν μπω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το πιστοποιητικο που εχω κατα νου κι εγω ειναι το MSU- CELP (C2). Aκουω προτασεις παιδια :D
Εμ,μπορείς να μου πεις ένα καλό λόγο για τον οποίο σκέφτεσαι το MSU τη στιγμή που έχεις ECPE;:confused:
Εγώ μάλλον κάτι από IELTS θα πρότεινα ειδικά σε περίπτωση που σκέφτεσαι να φύγεις έξω για μεταπτυχιακό ή κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εμ,μπορείς να μου πεις ένα καλό λόγο για τον οποίο σκέφτεσαι το MSU τη στιγμή που έχεις ECPE;:confused:
Εγώ μάλλον κάτι από IELTS θα πρότεινα ειδικά σε περίπτωση που σκέφτεσαι να φύγεις έξω για μεταπτυχιακό ή κάτι..

My mistake, ECCE. Καλα θα ηταν να εχω και το ECPE να ειχα ξεμπερδεψει :P

fixed και στο αρχικο post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
My mistake, ECCE. Καλα θα ηταν να εχω και το ECPE να ειχα ξεμπερδεψει :P
fixed και στο αρχικο post
Ops,sorry.:P
Εμ,εάν έχεις σκοπό να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν το θεωρώ τόσο καλή ιδέα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ops,sorry.:P
Εμ,εάν έχεις σκοπό να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν το θεωρώ τόσο καλή ιδέα.:/:

Για Ελλαδα το θελω, να εχω ενα χαρτι proficiency, γιατι απο πολλα δικηγορικα γραφεια ζητουν να εχεις κατι, αν και δεν τους νοιαζει και πολυ ποιο, για αυτο ελεγα για MSU. Οπως εγραφα και στο αλλο thread, στο ΕCCE ΜΙΣΟΥΣΑ το vocabulary για αυτο εαν ειχα χρονο τωρα να προετοιμαστω καλα θα εδινα για το CPE. Αλλα επειδη ειναι και αλλες υποχρεωσεις φετος και θελω να το παρω το χαρτι πριν μπω στρατο μεχρι το τελος του 2015 θελω να δωσω. Οποτε σκεφτομουν το MSU που το format του μου φανηκε καπως πιο βατο και με καποια προσπαθεια ειτε Μαιο ειτε Δεκεμβρη του 2015 να δωσω.

Για μεταπτυχιακο IELTS εννοειται, αλλα δεν το θελω για αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για Ελλαδα το θελω, να εχω ενα χαρτι proficiency, γιατι απο πολλα δικηγορικα γραφεια ζητουν να εχεις κατι, αν και δεν τους νοιαζει και πολυ ποιο, για αυτο ελεγα για MSU. Οπως εγραφα και στο αλλο thread, στο ΕCCE ΜΙΣΟΥΣΑ το vocabulary για αυτο εαν ειχα χρονο τωρα να προετοιμαστω καλα θα εδινα για το CPE. Αλλα επειδη ειναι και αλλες υποχρεωσεις φετος και θελω να το παρω το χαρτι πριν μπω στρατο μεχρι το τελος του 2015 θελω να δωσω. Οποτε σκεφτομουν το MSU που το format του μου φανηκε καπως πιο βατο και με καποια προσπαθεια ειτε Μαιο ειτε Δεκεμβρη του 2015 να δωσω.
Δεν μπορείς να πετύχεις επίπεδο C2 χωρίς καλό λεξιλόγιο. Αυτό είναι νόμος. Ούτε μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις, ειδικά σε αντικείμενο όπως το δικό σου, χωρίς άψογο λεξιλόγιο. Οπότε είτε σου άρεσε το λεξιλόγιο στο ECCE είτε όχι, δεν έχει καμία σημασία. Τώρα θα σου αρέσει :P

Όσο για τα δικηγορικά γραφεία, μπορεί να ζητάνε να έχεις "κάτι" για να σε πάρουν, αλλά μόλις σε πάρουν, θα σου πουν γράψε και ένα ημέιλ στην τάδε δικηγορική εταιρεία στο εξωτερικό και πες τους τα εξής. Τα οποία εξής είναι μια σελίδα μίνιμουμ. Κι εκεί θα δεις τα δύσκολα. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία γιατί τυχαίνει να έχω μαθητές ασκούμενους δικηγόρους (και έχω διορθώσει άπειρα τέτοια ημέιλ που έχουν γράψει). Το επόμενο βήμα είναι πάρε τηλέφωνο τον τάδε δικηγόρο στο εξωτερικό και συνεννοήσου. Εκεί θα δεις τα πιο δύσκολα ;)

Οπότε γνώμη μου είναι να διαλέξεις ένα καλό φροντιστήριο και να προσπαθήσεις για το ECPE. Αν τρεις μήνες πριν τις εξετάσεις δεις ότι δεν το περνάς, αποφασίζεις τι να κάνεις, είτε να δώσεις μόνο MSU είτε και τα δύο. Αλλά μην ξεκινάς με χαμηλό στόχο γιατί σκάβεις λάκο. Να ήσουν μηχανικός θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Αλλά νομικάριος χρειάζεσαι πάρα πολύ καλή γνώση της γλώσσας. Ανάλογες θα είναι και οι απαιτήσεις στο IELTS αν ποτέ δοκιμάσεις να πας για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.

Επίσης κάτι άλλο: είναι πολύ βασικό αν έχεις ελλείψεις από την εποχή του Lower να κάνεις ένα πλήρες πρόγραμμα 2 χρόνων ώστε να αποκτήσεις καλές βάσεις. Ακόμα κι αν έχεις ένα μόνο χρόνο στη διάθεσή σου, είναι καλύτερα να κάνεις τον πρώτο χρόνο του Proficiency αναλυτικά και μετά μια μικρή προετοιμασία και να δώσεις, παρά να πασαλείψεις δύο χρόνους σε 8 μήνες και να πας να δώσεις ένα πτυχίο πατσαβουράκι για να έχεις το χαρτί.

Ακόμα κι αν σκοπεύεις να δώσεις για IELTS στο μέλλον, τη γλώσσα πρέπει να τη μάθεις ΤΩΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εχει κανεις καποιος μαθηματα στο φροντιστηριο billios ( https://www.billios.org/index.php ) η στο m&m learning ( https://mmlearning.gr/ )στη θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια θεωρειτε οτι θα γινει καλη δουλεια αν παω σε καποιο φροντιστηριο της Θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα,
Βρισκομαι και εγω σε μια αναζητηση φροντιστηριου για το Proficiency....Περιμενω με μεγαλη χαρα να ακουσω τις γνωμες σας, ειδικα αν εχετε προσωπικη εμπειρια με καποια απο τα αυτα τα κεντρα.
Σας ζητω ενα μεγαλο συγνωμη αν σας κουρασα!

Αν βρήκες άκρη πες μας τελικά τι επέλεξες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αν είστε πάνω από 5 άτομα στο τμήμα κλάφτα Χαράλαμπε κατ'εμέ , αν το τμήμα τώρα είναι μέχρι 5 άτομα και ομοιογενές και με προσωπικό σου διάβασμα θα αποδόσεις (αν πετύχεις και καλό καθηγητή θα είναι μια χαρά), καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο φροντιστήριο με αποδεδειγμένη επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top