Φροντιστήριο Αγγλικών

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,042 μηνύματα.
Μετα το προφισιενσυ τι μπορει να κανει κανεις σε ενα φροντιστηριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ένα δεύτερο Proficiency (π.χ. αν έχεις ECPE μπορείς να δώσεις το CPE), κάποιο άλλο δίπλωμα (π.χ. IELTS ή TOEIC), μαθήματα συντήρησης - προφορικής συνομιλίας - εξειδίκευσης (π.χ. επαγγελματικά αγγλικά) ή μια δεύτερη γλώσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να παρακολουθήσω ένα τμήμα συντήρησης. Να μην τα αφήσω τελείως μετά από τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχει κάνει κανείς προετοιμασία για ielts στο βρετανικό συμβούλιο???αν ναι,θέλω να μου πει εντυπώσεις από τα μαθήματα..έμεινε ικανοποιημένος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Μέτριες μέχρι τώρα. Κυρίως με ενοχλεί η προφορά ορισμένων καθηγητριών. Ακόμη επαναλήψεις κάνουμε, βέβαια. Περιμένω, να σχηματίσω άποψη όταν θα μπούμε στα κανονικά μαθήματα. Αισιόδοξος είμαι, γιατί φαίνεται ότι ξέρουν τη δουλειά τους, αλλά αυτό που είπα παραπάνω, στο λαιμό μού κάθεται! Είναι σαν τις καθηγήτριες Αγγλικών σε Ελληνικά σχολεία ένα πράγμα.
Πώς είναι τα πράγματα τώρα που πέρασε λίγος καιρός; Παραμένεις ευχαριστημένος; Πότε δίνεις αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

inyumen

Νεοφερμένος

Ο inyumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξεκίνησα φέτος ξένη γλώσσα στην Ευρωδιάσταση επιπέδου lower καθώς βόλευε και η τιμή και οι ώρες του πακέτου. Τελικά ένα βήμα πριν τις εξετάσεις κατέληξα στο συμπέρασμα πως όντως ότι πληρώνεις παίρνεις... Το πράγμα είχε στραβώσει από την αρχή, όταν για να με "ψήσουν" να γραφτώ στο τμήμα με ενημέρωσαν πως έχουν γίνει 1-2 μαθήματα ενώ όπως έμαθα αργότερα από άτομα του τμήματος είχα χάσει έναν μήνα περίπου εισαγωγικά μαθήματα. Θα μου πεις γιατί δεν διέκοψες; Γιατί υπογράφεις εξαρχής ότι άσχετα αν τελικά ολοκληρώσεις το πρόγραμμα οφείλεις να αποπληρώσεις ούτως ή άλλως όλο το πακέτο. Από κει και πέρα φυσικά οι λαμογιές έδιναν κι έπαιρναν κι εμένα τα νεύρα μου τεντώνονταν. Τα τμήματα από χ σπουδαστές αρχικά, άρχισαν λίγο λίγο να ξεφεύγουν, τα μισά βιβλία ήταν δικά τους και κακής ποιότητας, το επίπεδο του τμήματος ανεβοκατέβαινε διαρκώς κτλ κτλ. Το κερασάκι στην τούρτα... 5 μέρες πριν το πτυχίο έκτακτο μάθημα προφορικών(ενημερώθηκα το προηγούμενο βράδυ και παρόλο που απευθύνονται κυρίως σε εργαζόμενους δεν είχα την επιλογή μεταφοράς του μαθήματος) και κυριολεκτικά τελευταία στιγμή ενημέρωση για τις ώρες και ημέρες εξέτασης:mad:. Μοναδική εξαίρεση ο καθηγητής που ήταν καλός, άλλα προφανώς δεν αρκούσε. Με λίγα λόγια, το φυσάω και δεν κρυώνει, καθώς θα μπορούσα με τα ίδια χρήματα σε ιδιαίτερα, e-books και μηδέν έξοδα και χρόνο σε μετακινήσεις να φτάσω στο ίδιο και καλλίτερο επίπεδο, δεδομένου ότι το 80% ήταν προσωπική προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ξεκίνησα φέτος ξένη γλώσσα στην Ευρωδιάσταση επιπέδου lower καθώς βόλευε και η τιμή και οι ώρες του πακέτου. Τελικά ένα βήμα πριν τις εξετάσεις κατέληξα στο συμπέρασμα πως όντως ότι πληρώνεις παίρνεις...
Ξέρεις τι λένε... you pay peanuts, you get monkeys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πάντως εγώ την έχω πατήσει με το να ακριβοπληρώσω καθηγήτρια σε ιδιαίτερο (μιλάω για αρκετά χρόνια πριν βέβαια) και να μην κάνει καθόλου καλή δουλειά οπότε νομίζω πως έχει να κάνει με το που θα πέσεις και όχι πάντα με τα χρήματα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό που ισχύει με τα χρήματα είναι το εξής:

Το ακριβό δεν είναι απαραίτητα καλό, αλλά το φτηνό είναι σίγουρα μέτριο.

Δεν ισχύει αυτό που νομίζουν πολλοί, ότι όσο πιο πολλά πληρώσεις τόσο καλύτερο μάθημα θα κάνεις (ή τόσο καλύτερο προϊόν θα αγοράσεις) αλλά το φτηνό πάντα έχει λόγο που είναι φτηνό, με άλλα λόγια κάτι του λείπει.

Στο ιδιαίτερο, άμα δεις ότι η καθηγήτρια δεν σου κάνει, την ευχαριστείς κι από δω παν οι άλλοι. Το ίδιο βέβαια θα πρέπει να μπορείς να κάνεις και στο φροντιστήριο γι' αυτό προσοχή σε όσους ζητάνε προπληρωμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δυστυχώς Nina-Nina αν η καθηγήτρια είναι μέσω σύστασης γνωστού και έχει γίνει δηλαδή μπέρδεμα αν δεν τελειώσει η χρονιά δεν μπορείς να την διώξεις γιατί θα ενοχληθεί ένα σωρό κόσμος. Άστα βράστα ένα πράγμα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να σου πω κάτι; Διαφωνώ.

Εφόσον πληρώνεις, έχεις δικαίωμα να διακόψεις τη συνεργασία οποιαδήποτε στιγμή. Ο κόσμος που θα ενοχληθεί μπορεί να κάνει ο ίδιος μαθήματα με τη συγκεκριμένη καθηγήτρια, αν θέλει.

Και κάτι ακόμα. Συστάσεις παίρνουμε μόνο από γνωστούς που έχουμε εμπιστοσύνη στη γνώμη τους ή που ξέρουμε ότι έχουν βρεθεί στην ίδια θέση με μας. Όχι από τον οποιοδήποτε που θα μας προτείνει τη φίλη του ή την ξαδέρφη του ή την κολλητή του κουμπάρου του. Οι καλύτερες συστάσεις είναι το ιστορικό επιδόσεων του καθηγητή (πόσους μαθητές έχει αναλάβει σαν εμάς πριν από εμάς και ποια ήταν τα αποτελέσματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
:hello:

Διαθέτω πτυχίο B2.
Είμαι 19 χρονών και αποφάσισα πως είναι καιρός να αρχίσω ιδιαίτερα για να πάρω το Γ2.
Πόσο διάστημα προετοιμασίας και μαθημάτων χρειάζεται πριν βρεθώ στο θρανίο για να εξεταστώ?
Π.χ αν κάνω 2ωρες τη βδομάδα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
2 ώρες μάθημα είναι λίγες για το επίπεδο αυτό. Σκέψου ότι ένα listening κρατάει 45 λεπτά μόνο για να το κάνεις, όχι να το διορθώσεις, να το συζητήσεις κλπ. Αναλόγως με το επίπεδό σου (πτυχίο Β2 δεν λέει πολλά πράγματα, μπορεί το επίπεδό σου να είναι Β1, μπορεί να είναι Β2, μπορεί να είναι και Γ1) αν κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα με πολύ διάβασμα στο σπίτι, τότε μπορεί να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα σε 18 μήνες - αν υποθέσουμε ότι δίνεις το ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
:hello:

Διαθέτω πτυχίο B2.
Είμαι 19 χρονών και αποφάσισα πως είναι καιρός να αρχίσω ιδιαίτερα για να πάρω το Γ2.
Πόσο διάστημα προετοιμασίας και μαθημάτων χρειάζεται πριν βρεθώ στο θρανίο για να εξεταστώ?
Π.χ αν κάνω 2ωρες τη βδομάδα μάθημα.

Πραγματι 2 ωρες ειναι λιγες...
Ειναι το listening, ειναι τα προφορικα, ειναι η εκθεση και φυσικα το GCVR (αν πας για michigan).
Εγω εκανα 4-5 ωρες την εβδομαδα, ενω μια φιλη μου που πηγαινε σε μεγαλο -αλλα πολυ καλο, με εξαιρετικους καθηγητες- φροντηστηριο εκανε 6ωρα και βαλε... Ειναι και η εξασκηση βλεπεις, δεν ειναι μονο το διαβασμα στην προκειμενη περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερεκλής

Νεοφερμένος

Ο Μερεκλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καποια κριτικη για Axon καμαρας στη σαλονικα? απο τιμες τι παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το Δεκέμβριο του 2012 πήρα το Β2 του ΚΠΓ και του PTE,με καλούς βαθμούς.Αλλά μετά δεν συνέχισα τα αγγλικά γιατί ήθελα να συνεχίσω τα γαλλικά μου.Το πρόβλημα είναι πως από τότε που τα άφησα νομίζω πως έχω ξεκινήσει να τα ξεχνάω (αν και όλοι μου λένε το αντίθετο:whistle:),τεσπα έχω ξεκινήσει να διαβάζω κάτι παλιά readers που τα είχα αγοράσει λίγο πριν το Β2 αλλά δεν τα διάβασα ποτέ,βλέπω στο youtube τα αγαπημένα μου τραγούδια με στίχους και βρίσκω τις άγνωστες λέξεις στο λεξικό (έχω ήδη γεμίσει αρκετές σελίδες) και έχω κατεβάσει κάποια επεισόδια από την αγαπημένη μου σειρά (The nanny) στα αγγλικά -χωρίς υπότιτλους- και καταλαβαίνω άνετα τι λένε (όλοι εκτός από το Νάιλς,τον βαριεστημένο μπάτλερ που μιλάει με βαριά αγγλική προφορά και τη σπάει συνέχεια στη μις Μπάμπκοπ:P) Τι άλλο να κάνω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ αυτό που κάνω είναι να ξεφυλλίζω παλιά βιβλία μου , να ξεσκονίζω καμιά γραμματική και να διαβάζω και κανά phrasal verb (πανάθεμα τα ) από ένα βιβλίο που έχω και έχει αποκλειστικά phrasals , το φοβερά βαρετό άλλο που μπορείς να κάνεις (εγώ το προσπαθώ αλλά στην 1 ώρα τα έχω παρατήσει) είναι να ξεφυλλίζεις αγγλικό-αγγλικό λεξικό και να διαβάζεις τα παραδείγματα. Αυτά μου ήρθαν γρήγορα γρήγορα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στη γραμματική δεν έχω θέμα.Τα phrasal verbs τα μισώ κι εγώ.Ποιο βιβλίο έχεις?Αγγλοαγγλικό λεξικό δεν έχω,αλλά έχω ένα πάρα πολύ καλό αγγλοελληνικό (ένα μεγάλο μπλε της Οξφόρδης):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Έχω αυτό εδώ για τα phrasals https://www.amazon.co.uk/Macmillan-Phrasal-Verbs-Martin-Shovel/dp/319002877X , και από λεξικό έχω του longman το αγγλικό-αγγλικό αλλά εσύ πρέπει να έχεις το Oxford English-Greek Learner's Dictionary που είναι φοβερό κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top