Φροντιστήριο Αγγλικών

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ξέρω και δε με απασχολεί πλέον. Έχω κι εγώ τις παραξενιές μου φουλ ως άνθρωπος, αλλά προτιμώ να μου λένε κατάμουτρα τα λάθη μου, αν όντως έκανα λάθη στην προκειμένη περίπτωση, παρά να με αφήνουν με την απορία. Είναι πολύ εκνευριστικό όταν γίνεται και πάλι εγώ βγαίνω η ''κακιά'' της υπόθεσης. Τέλος πάντων, είμαι φουλ ξενερωμένη με τη φάση των μαθημάτων, όπως τα είχα στο μυαλό μου.
Μπορεί να μην φταις εσύ ή μπορεί το "πρόβλημα" να μην είναι θέμα προσωπικότητας ή παραξενιάς.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Μπορεί να μην φταις εσύ ή μπορεί το "πρόβλημα" να μην είναι θέμα προσωπικότητας ή παραξενιάς.
Καλημέρα!
Θα σου μιλήσω σαν μαθήτρια και σαν καθηγήτρια. Αν δεν ασχοληθείς μόνη σου, να αφιερώσεις χρόνο στη γλώσσα με εξωσχολικές δραστηριότητες ουσιαστικά βελτίωση δεν θα δεις. Πήγαινε σε κάποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερα, όπως βολεύεσαι εσύ, διάβαζε τα μαθήματα σου, και σαν έξτρα ενασχόληση διάβαζε ένα λογοτεχνικό βιβλίο, εφημερίδες, βλέπε ντοκιμαντερ χωρίς υπότιτλους, κοινώς ένταξε τη γλώσσα στη καθημερινότητα σου.
Σου εύχομαι από καρδιάς καλή συνέχεια στο ταξίδι σου στη γλώσσα!

Σας ευχαριστώ και τις δύο.
Βρήκα καθηγήτρια, την κοπέλα που μου είχε κάνει μαθήματα για το IELTS, τότε που η πρώτη καθηγήτρια δεν μπορούσε πάλι να βρει ώρες και μια κοπέλα με είχε παραπέμψει σ' αυτήν. Της έστειλα, είχε δύο ώρες διαθέσιμες και ξεκινήσαμε αμέσως διαδικτυακά και μου ζήτησε δικά της βιβλία, τα coursebook και companion On Course for the CPE του Γρίβα για την προετοιμασία του CAE. Εγώ, προκειμένου να μάθω το λεξιλόγιο ξαναδιαβάζω τις λυμένες ασκήσεις και τα κείμενα του coursebook με ανοιχτό το companion για να εμπεδώνω καλύτερα τα παραδείγματα αντί να φτιάχνω δικές μου προτάσεις ή να ψάχνω μια προς μια τις λέξεις στο monolingual λεξικό της Αγγλικής γλώσσας - το κάνω κι αυτό το τελευταίο όταν με δυσκολεύει η προφορά ή η έννοια μιας λέξης.
Επίσης, διαβάζω μόνη μου το student book with answers Objective Advanced των Cambridge University Press μαζί με το workbook της σειράς για επιπλέον εξάσκηση, αλλά με πιο αργούς ρυθμούς.
Στις ασκήσεις δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα μέχρι στιγμής και τα γραπτά μου είναι εντάξει, αλλά όταν έρχεται η ώρα να μιλήσω γκρεμίζονται ντουβάρια. Ευτυχώς, η καθηγήτρια μου μιλάει Αγγλικά καθ' όλη τη διάρκεια του μαθήματος, κάτι που δυστυχώς όμως δεν έκαναν οι προηγούμενες καθηγήτριες με συνέπεια να βολεύομαι στην ευκολία των Ελληνικών... στα ιδιαίτερα Αγγλικών (!)
Θεωρώ ότι τα CAE / CPE δεν είναι παλούκια στο επίπεδο των εβδομαδιαίων μαθημάτων, απλά πρέπει να διαβάζεις και να κρατάς καθημερινή επαφή με την γλώσσα διαβάζοντας και ακούγοντας Αγγλικά ώστε να χρησιμοποιείς το λεξιλόγιο που μαθαίνεις αλλιώς πάει στράφι η προσπάθεια. Το επίπεδο Γ2 δεν υφίσταται αν δεν περάσεις από το Γ1, οπότε θεωρώ ότι αυτό το επίπεδο, αυτής της δυσκολίας (Cambridge), το κατακτάς σε δύο χρόνια, άντε σε ενάμιση χρόνο με πολλή πίεση και προσωπική δουλειά. Σε έναν χρόνο, επί της ουσίας λίγους μήνες, δεν αποκτάς πραγματικά το Γ2 και οι γνώσεις είναι επιφανειακές. Μου κακοφαίνεται όταν καθηγητές ή/και φροντιστήρια (συνήθως μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων) υπόσχονται σε π.χ. 8 μήνες 100 τοις εκατό επιτυχία στο proficiency για να ψαρέψουν πελάτες. Τώρα βλέπω πιο καθαρά τα πράγματα και αφουγκράζομαι καλύτερα τις ανάγκες μου στα Αγγλικά και δεν προσπαθώ να λουφάρω όπως έκανα έως τα 25 μου σχεδόν. Αυτά θα συμβούλευα και κάποιο που ξεκινάει τώρα για Γ2 ή έστω Γ1, η διαφορά τους έγκειται στην "ποσότητα" του λεξιλογίου και μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εκανα 10 μαθήματα ιδιαίτερα προετοιμασία online για NOCN B2 στο Φροντιστήριο Τζανέτος.

Σίγουρα στο Reading για το επίπεδο B2 και χωρίς φροντιστήριο,το πέρναγα άνετα αλλά το φροντιστήριο το χρειάστηκα για την έκθεση κυρίως.

Μέσα από το φροντιστήριο έκανα διάφορα Mock Tests ώστε να ξέρω αν τα καταφέρνω και επίσης είχα την ευκαιρία να βελτιώσω την Γραμματική και πραγματικά από Γραμματική βελτίωσα τα Αγγλικά μου.

Αυτό το οποίο με παραξένευσε,είναι πως δεν έλαβα λέξιλόγιο για να μάθω όπως περίμενα.Βέβαια το NOCN Β2 δεν έχει απαιτητικό λεξιλόγιο,οπότε έτσι δικαιολογείται.

Το φροντιστήριο μου κόστισε 270 € και αν προσθέσουμε 180 € τα εξέταστρα για B2 NOCN θα μπορούσα να αγοράσω Playstation 5..πολλά τα εξέταστρα.Σκέφτομαι να μην δώσω κάν..άκου 180 €.:mpinelik:
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Εγώ αποφάσισα ν' ακολουθήσω τη συμβουλή της Νίνας, των οικείων μου, αλλά και απόψεις παιδιών από δω μέσα, να γραφτώ σε γκρουπ. Ονλάιν μαθήματα σε πολύ καλές τιμές βρήκα σε Ευρωδιάσταση και Τζανέτο για ECPE (δυστυχώς), ομαδικό, με διάρκεια 8-9 μήνες. Με την Ευρωδιάσταση επικοινώνησα κιόλας και ο υπάλληλος ήταν πολύ ευγενικός κατατοπίζοντάς με πλήρως, όμως με προβλημάτισαν τα όσα γράφετε εδώ μέσα. Άλλες επιλογές είναι ή να γραφτώ στον Τζανέτο ή σε κάποιο συνοικιακό φροντιστήριο και να κάνω διά ζώσης, συνεχίζοντας να διαβάζω μόνη μου για του Cambridge, μιας και γενικώς τα φροντιστήρια της περιοχής μου, από τη μικρή εμπειρία που έχω, αποτρέπουν τους μαθητές τους να δώσουν CPE και η εμπειρία μου από τα ιδιαίτερα είναι πολύ αρνητική.
 

manos2012

Νεοφερμένος

Ο manos2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ αποφάσισα ν' ακολουθήσω τη συμβουλή της Νίνας, των οικείων μου, αλλά και απόψεις παιδιών από δω μέσα, να γραφτώ σε γκρουπ. Ονλάιν μαθήματα σε πολύ καλές τιμές βρήκα σε Ευρωδιάσταση και Τζανέτο για ECPE (δυστυχώς), ομαδικό, με διάρκεια 8-9 μήνες. Με την Ευρωδιάσταση επικοινώνησα κιόλας και ο υπάλληλος ήταν πολύ ευγενικός κατατοπίζοντάς με πλήρως, όμως με προβλημάτισαν τα όσα γράφετε εδώ μέσα. Άλλες επιλογές είναι ή να γραφτώ στον Τζανέτο ή σε κάποιο συνοικιακό φροντιστήριο και να κάνω διά ζώσης, συνεχίζοντας να διαβάζω μόνη μου για του Cambridge, μιας και γενικώς τα φροντιστήρια της περιοχής μου, από τη μικρή εμπειρία που έχω, αποτρέπουν τους μαθητές τους να δώσουν CPE και η εμπειρία μου από τα ιδιαίτερα είναι πολύ αρνητική.
Συστήνω Τζανέτο αλλά δεν θα σου πω εγώ δες τι γράφουν τα παιδιά που ήδη πήγαν, θεωρώ ότι είναι μια πρώτη εικόνα για το κάθε φροντιστήριο. Εδώ διάβασε κριτικές για Proficiency από Google map και επίσης μπες στο site του μέσα στα προγράμματα Proficiency που έχει υπάρχουν κι άλλες. Τώρα για το συνικοιακό φροντιστήριο, είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Αν νομίζεις ότι διαθέτουν την εμπειρία σε ενηλικες οκ, αν όμως δεν... τότε σκέψου καλά γιατί δεν είναι μέρες να σπαταλάς χρόνο και λεφτά. Αυτά...!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το φροντιστήριο μου κόστισε 270 € και αν προσθέσουμε 180 € τα εξέταστρα για B2 NOCN θα μπορούσα να αγοράσω Playstation 5..πολλά τα εξέταστρα.Σκέφτομαι να μην δώσω κάν..άκου 180 €.:mpinelik:
180€ για B2? Σίγουρα ειναι πολλα! Αν δεν κανω λαθος, τοσο ειναι για C2 περίπου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
180€ για B2? Σίγουρα ειναι πολλα! Αν δεν κανω λαθος, τοσο ειναι για C2 περίπου.

Τόσα ήταν τα εξέταστρα για B2 NOCN, ξέρω πολύ καλά τι πλήρωσα , και επειδή εξετάστηκα από το σπίτι μέσω online proctoring πλήρωσα 205 € !
 

averel

Νεοφερμένος

Ο averel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχει καμιά πρόταση για φροντιστήριο αγγλικών με τμήματα ενηλίκων στη Θεσσαλονίκη;
Γενικά ξεκινάνε τμήματα αυτή την περίοδο;
 

manos2012

Νεοφερμένος

Ο manos2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

averel

Νεοφερμένος

Ο averel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για επίπεδο lower και κατά προτίμηση μαθήματα διά ζώσης...
Ευχαριστώ για την πρόταση ούτως ή άλλως...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για επίπεδο lower και κατά προτίμηση μαθήματα διά ζώσης...
Ευχαριστώ για την πρόταση ούτως ή άλλως...
Πρέπει να γράψεις και περιοχή αφού ζητάς μαθήματα δια ζώσης (δεν ενδιαφέρομαι).
 

averel

Νεοφερμένος

Ο averel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για Θεσσαλονίκη ήταν η ερώτηση, το ανέφερα πιο πάνω...


Υπάρχει καμιά πρόταση για φροντιστήριο αγγλικών με τμήματα ενηλίκων στη Θεσσαλονίκη;
Γενικά ξεκινάνε τμήματα αυτή την περίοδο;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Για Θεσσαλονίκη ήταν η ερώτηση, το ανέφερα πιο πάνω...
δεν γνωρίζω από θεσσαλονίκη για να προτείνω κάτι άλλο αλλα το φροντιστήριο που αναφέρθηκε παραπάνω απ'ότι είδα προσφέρει και μαθήματα δια ζώσης
 

Steahen76

Νεοφερμένος

Ο Steahen76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα.
Αν και μεγάλος αποφάσισα στα 47 μου να ξανά αρχίσω αγγλικά.
Στόχος πρώτα να μάθω καλά αγγλικά (να μιλάω και να γράφω αβίαστα) και η απόκτηση πτυχίου proficiency (Michigan πρώτα και cambridge στη συνέχεια - έχω lower cambridge 25 χρόνια πριν).

Έχω αρκετά κενά γραμματικής και λεξιλογίου που μου δημιουργούν ανασφάλεια (είμαι καλός στη κατανόηση κειμένου αλλά δεν μπορώ να γράψω και να μιλήσω αγγλικά) και οι λόγοι είναι ότι τότε έκανα διάσπαρτα μαθήματα ιδιαιτέρων με καθηγήτρια που δεν μιλούσαμε αγγλικά αφενός και αφετέρου δεν ήμουν και πολύ διαβαστερός τότε :bye2::bye2: Παρόλα αυτά το είχα πάρει με Β και με έφεση στο speaking(μη με ρωτήσετε πως..δεν ξέρω)..

Τις τελευταίες εβδομάδες κάνω έρευνα για φροντιστήριο για αγγλικά ενηλίκων και έχω απογοητευτεί.
Για ιδιαίτερα είναι πολύ υψηλό το κόστος και αυτή τη στιγμή αναμένω ταμείο ανεργίας και δεν μπορώ να το στηρίξω
Μένω δυτικά προάστια και δεν έχω βρει κάποιο τοπικό αξιόλογο φροντιστήριο για ενήλικες.
Όσα αναφέρω παρακάτω έχουν υψηλές κριτικές στο google...

Ένα στο χαιδάρι μου ζήτησε 70ευρώ/μήνα με ένα 2ωρο την εβδομάδα για να δώσω κάποια στιγμή michigan (Μαιο ή του χρόνου τα Χριστούγεννα) (βιβλία Γρίβα ) και μου πρότεινε να βλέπω πολλές ταινίες με υπότιτλους...Τεστ δεν με έβαλε να κάνω..

Ένα στο περιστέρι με έβαλε να κάνω τεστ LRN C2 που το πέρασα και μου πρότεινε και αυτό τάξη για C2..(120/μηνα ή 155/μηνα απογεύματα. Αλλά επειδή ειναι μακρυα απο μενα με δυσκολη προσβαση συγκοινωνίας αναγκαστικά θα έπρεπε να κανω ιντερνετικα που ΔΕΝ θα ήθελα.

Ένα άλλο στο χαιδάρι (χωρίς τσετ) πάλι τελικά αποφάσισε να μην κάνει τάξη ενηλίκων τελευταία στιγμη..και απο κει που έλεγε για τάξη με 140/μήνα και δύο δίωρα την εβδομάδα.. σήμερα μου είπε για ιδιαίτερα 20ευρω /ώρα..4 ώρες την εβδομάδα

Αναζήτησα ένα στο κέντρο Αθήνας που όμως πλέον το έχει γυρίσει μόνο στα ιντερνετικα καιι έιναι σχεδόν 530 ευρώ η τάξη σε τρίμηνα .Λέγεται the Pro. Με τεστ με κατέταξαν σε Β1

Τέλος πήγα και στην ΕΥΡΩΓΝΩΣΗ Αιγαλέου όπου σε τεστ C2 Michigan multiple choice 40 ερωτήσεων έπιασα 50%!. Μου είπαν και δεν ξερω αν ισχύει..ότι τότε το lower ήταν καλύτερου επιπέδου και πιο δύσκολο για αυτό και κατάφερα το τεστ. Μου έιπαν να με βάλουν σε τάξη για C2 τριών ατόμων που ήδη έχουν κάνει ενα μαθημα αλλά επειδή έχουν αφήσει καιρό τα αγγλικά θα κάνουν επανάληψη με εμβάθυνση..ενώ αν με βάλουν σε C1 τα χουν πιο πρόσφατα οι μαθητες και θα δυσκολευτω.. Βιβλία Mastermind (Burlighton) γραμματική και All American η σειρα των βιβλίων (students workbook companion testbook) Hamilton House.

Το θέμα μου είναι ότι ζητούν 130/μήνα για ενα 3ωρο την εβδομαδα (1 ωρα και 2ωρο) και απο το φλεβλαρη 4ωρο (1 ωρα τεστάκια).
Λίγες δεν είναι οι 3ωρες /εβδομαδα (4 απο φλεβαρη και μετα) ώρες;;; σε σχέση με τα χρήματα;; Θα με καλύψει κάτι τέτοιο;; Εδω μέσα κάποιοι λέτε για 5ωρα και εξαωρα αλλα δεν βρήκα τέτοιο φροντιστηριο. Μέχρι 4 ώρες βρήκα.
Έχει άριστες κριτικές σαν φροντιστήριο στο google αλλα δεν ξέρω αν αρκεί και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω.
Σκεφτομαι από τη μία μήπως μια προετοιμασία για CCPE με βοηθήσει να καλύψω τα κενά και αν το παρω απο το καλοκαιρι να ξεκινησω για cabridge CPE ΑΛΛΆ μια ανασφάλεια την έχω και με αυτα που διάβασα εδω μεσα δε θελω να πετάξω ζρήματα γτ δεν μου περισσευουν.

Κάθε γνώμη δεκτή καθοδήγηση και λύση.
Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο φροντιστήριο οχι απαραίτητα δυτικά προάστια αλλα και κεντρικά, αρκεί να έχει καλη πρόσβαση με συγκοινωνίες θα το εκτιμούσα (όχι τζανετος και ευρωδιασταση και για Γραψα..δεν ξερω..)

Με ενδιαφέρει εξίσου το ίδιο η εκμάθηση της γλώσσας σε βάθος και η απόκτηση πτυχίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top