Φροντιστήριο Αγγλικών

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψή μου γιατί όπως είπα και παραπάνω το έχω ψάξει το θέμα. Βέβαια δεν αποκλείω ότι μπορεί σε κάποια φροντιστήρια να γίνεται σωστή δουλειά αλλά είναι σαν να σου έχει πέσει το λαχείο αν τα βρεις. Πολλοί επέλεξαν φροντιστήρια που μετά από λίγο καιρό δεν τους κάλυπταν και αναγκάστηκαν να ψάξουν αλλού ξοδεύοντας έτσι πολύτιμο χρόνο και χρήμα. Τουλάχιστον εκεί είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις αυτό για το οποίο πληρώνεις. Το ξέρω ότι έχουν παραρτήματα μόνο στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη αλλά από ότι είδα τα παιδιά που ρώτησαν παραπάνω ενδιαφέρονται για αυτές τις πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά καλά φροντιστήρια αλλά και αρκετά όχι τόσο καλά (και κάποια που θα ήταν καλύτερα αν δεν έβλεπαν το Proficiency μόνο σαν πηγή πλούσιου εισοδήματος). Πολλές φορές ο ίδιος καθηγητής δουλεύει σε δύο φροντιστήρια και κάνει εντελώς διαφορετική δουλειά στο κάθε φροντιστήριο, γιατί παίζει μεγάλο ρόλο ο διευθυντής σπουδών, το πλάνο ύλης (αν υπάρχει, αν τηρείται), το μέγεθος της τάξης, οι ώρες διδασκαλίας κλπ. Εγώ που είμαι πολλά χρόνια στο χώρο γνωρίζω αρκετούς αξιόλογους καθηγητές που δουλεύουν σε καλά φροντιστήρια ή κάνουν ιδιαίτερα. Απλά για να τους βρει κάποιος που δεν ξέρει θα πρέπει να το ψάξει αρκετά ή να είναι τυχερός.

Σίγουρα οι "πηγές" των γλωσσών είναι εγγύηση, αλλά δεν είναι η μοναδική λύση. Εγώ έμαθα αγγλικά σε μεγάλο φροντιστήριο και γαλλικά στο Γαλλικό Ινστιτούτο και οι συνθήκες μάθησης ήταν παρόμοιες. Το μόνο που θα έλεγα είναι ότι επειδή συνήθως τα τμήματα στο Βρετανικό κλπ είναι μεγάλα, πιστεύω πως αποτελούν ιδανική λύση μόνο για τον καλό, μελετηρό και συνεπή μαθητή. Ο μαθητής που θέλει περισσότερη δουλειά και μια πιο εξατομικευμένη προσέγγιση, καλύτερα να επιλέξει ένα φροντιστήριο με μικρά τμήματα (εφόσον τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις ποιότητας - δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι ο μικρός αριθμός στην τάξη είναι πανάκεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλά καλά φροντιστήρια αλλά και αρκετά όχι τόσο καλά (και κάποια που θα ήταν καλύτερα αν δεν έβλεπαν το Proficiency μόνο σαν πηγή πλούσιου εισοδήματος). Πολλές φορές ο ίδιος καθηγητής δουλεύει σε δύο φροντιστήρια και κάνει εντελώς διαφορετική δουλειά στο κάθε φροντιστήριο, γιατί παίζει μεγάλο ρόλο ο διευθυντής σπουδών, το πλάνο ύλης (αν υπάρχει, αν τηρείται), το μέγεθος της τάξης, οι ώρες διδασκαλίας κλπ. Εγώ που είμαι πολλά χρόνια στο χώρο γνωρίζω αρκετούς αξιόλογους καθηγητές που δουλεύουν σε καλά φροντιστήρια ή κάνουν ιδιαίτερα. Απλά για να τους βρει κάποιος που δεν ξέρει θα πρέπει να το ψάξει αρκετά ή να είναι τυχερός.

Σίγουρα οι "πηγές" των γλωσσών είναι εγγύηση, αλλά δεν είναι η μοναδική λύση. Εγώ έμαθα αγγλικά σε μεγάλο φροντιστήριο και γαλλικά στο Γαλλικό Ινστιτούτο και οι συνθήκες μάθησης ήταν παρόμοιες. Το μόνο που θα έλεγα είναι ότι επειδή συνήθως τα τμήματα στο Βρετανικό κλπ είναι μεγάλα, πιστεύω πως αποτελούν ιδανική λύση μόνο για τον καλό, μελετηρό και συνεπή μαθητή. Ο μαθητής που θέλει περισσότερη δουλειά και μια πιο εξατομικευμένη προσέγγιση, καλύτερα να επιλέξει ένα φροντιστήριο με μικρά τμήματα (εφόσον τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις ποιότητας - δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι ο μικρός αριθμός στην τάξη είναι πανάκεια).

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Γιαυτό έγραψα παραπάνω ότι για να βρεις αξιόλογο φροντιστήριο είναι σαν να κερδίζεις το λαχείο.΄Οταν λοιπόν κάποιος θέλει να τελειοποιήσει ή να μάθει μια γλώσσα καλό είναι να απευθυνθεί στις "πηγές" των γλωσσών όπου δεν θα τον περιμένουν δυσάρεστες εκπλήξεις. Εκεί είσαι σίγουρος εκ των προτέρων ότι "τηρούνται όλες οι προυποθέσεις ποιότητας" όπως λες κι εσύ. Το ότι κάποιος πρέπει να είναι μελετηρός και συνεπής το θεωρώ δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να δώσεις κάτι παραπάνω από το να κάνεις πειράματα. ' Οπως αναφέρεται και στο μήνυμα 176 εκεί είσαι σίγουρη. Εξάλλου μπορείς να τα δίνεις με δόσεις και να μην σου φανεί η διαφορά. Τώρα για την απόσταση που λες τι να σου πω ...


Πήγα εγώ και ρώτησα στο Βρετανικό για prof (c1 τάξη )πριν 3 βδομάδες περίπου και η διαφορά στα χρήματα φαίνεται... η δόση του μήνα βγαίνει 300 ευρώ (= 2400 ευρώ)!! Είναι πάρα πολλά τα λεφτά!! Εγώ τελικά γράφτηκα κοντά στην δουλειά μου που είναι στο κέντρο στην πλατεία Κάνιγγος - όχι ευρωδιάσταση!!- βρήκα και προηγούμενους μαθητές και άκουσα πολύ καλά λόγια, με άφησαν να παρακολουθήσω το πρώτο τους μάθημα που είναι προπαρασκευαστικό τμήμα - με επανάληψη γραμματική και συντακτικό (φαντάζεστε στιο ξαφνικό να πρεπει να γράψω έκθεση που έχω πάρει lower πριν 19 χρόνια χωρίς ανακεφαλαίωση?? tragic!!) μέχρι 10 Οκτώβρη και ενθουσιάστηκα! Στο προπαρασκευαστικό τμήμα είμαστε 10 άτομα που μετά θα χωριστούμε ανάλογα με το τί θα δώσουμε cambridge ή michigan ή προετοιμασία και για τα δυο μαζί. Τα λεφτά είναι super και ο ένας καθηγητής είναι αγγλόφωνος.
Και καμία από τις αλυσίδες - τα μεγάλα ονόματα συμπεριλαμβανομένου Βρετανικό και Αμερικανική δεν τα περιελάμβανε όλα αυτά.
Ψάξτε λίγο πριν αποφασίσετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αυτό θα πει τύχη.Καλή επίτυχια να έχεις όταν δώσεις.Ας ελπίσουμε να βρω κι εγώ κάτι καλό ή κάποιον καλό.

Ευχαριστώ, και καλή τύχη στο ψάξιμο/επιτυχία στις εξετάσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ τελικά γράφτηκα κοντά στην δουλειά μου που είναι στο κέντρο στην πλατεία Κάνιγγος - όχι ευρωδιάσταση!!- βρήκα και προηγούμενους μαθητές και άκουσα πολύ καλά λόγια, με άφησαν να παρακολουθήσω το πρώτο τους μάθημα που είναι προπαρασκευαστικό τμήμα - με επανάληψη γραμματική και συντακτικό (φαντάζεστε στιο ξαφνικό να πρεπει να γράψω έκθεση που έχω πάρει lower πριν 19 χρόνια χωρίς ανακεφαλαίωση?? tragic!!) μέχρι 10 Οκτώβρη και ενθουσιάστηκα!
Είδες που έλεγες ότι δεν θα έβρισκες φροντιστήριο που να σε αφήσει να μπεις δοκιμαστικά σε μάθημα; ;)

Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψή μου γιατί όπως είπα και παραπάνω το έχω ψάξει το θέμα. Βέβαια δεν αποκλείω ότι μπορεί σε κάποια φροντιστήρια να γίνεται σωστή δουλειά αλλά είναι σαν να σου έχει πέσει το λαχείο αν τα βρεις. Πολλοί επέλεξαν φροντιστήρια που μετά από λίγο καιρό δεν τους κάλυπταν και αναγκάστηκαν να ψάξουν αλλού ξοδεύοντας έτσι πολύτιμο χρόνο και χρήμα. Τουλάχιστον εκεί είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις αυτό για το οποίο πληρώνεις. Το ξέρω ότι έχουν παραρτήματα μόνο στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη αλλά από ότι είδα τα παιδιά που ρώτησαν παραπάνω ενδιαφέρονται για αυτές τις πόλεις.

Ναι,απλά μην τα εντάσσεις όλα σε αυτή την κατηγορία.
Επίσης,από πείρα της ξαδέρφης μου,μην το βλέπεις τόσο ρόδινο αυτό για τα Ινστιτούτα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι,απλά μην τα εντάσσεις όλα σε αυτή την κατηγορία.
Επίσης,από πείρα της ξαδέρφης μου,μην το βλέπεις τόσο ρόδινο αυτό για τα Ινστιτούτα.:redface:

Μα και εγώ από προσωπική πείρα μιλάω. Τόσο για ο Βρετανικό Συμβούλιο όσο και για το Γαλλικό Ινστιτούτο. Αυτό που λες για την ξαδέρφη σου ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω.Τόσο από μαθητές όσο και από έμπειρους ανθρώπους του χώρου μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει. Τα αυξημένα δίδακτρα είναι λίγο το πρόβλημα αλλά εγώ είχα κόψει τις άλλες δραστηριότητες προκειμένου να πάω εκεί. Επίσης μου άρεσε που έμπαινες στην κουλτούρα της χώρας με διάφορες εκδηλώσεις που μπορούσες να παρακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι το Βρετανικό δίνει ποσοστά σε μερικούς.... χι χι!! Ας χαλαρώσουμε λίγο αυτά ίσως είναι λίγο πολύ υποκειμενικά.. και εγώ έχω ακούσει άσχημα πράγματα για Βρετανικό και Αμερικάνικη.... είναι ανάλογα με το τί ταιριάζει στον καθένα..με ποιό τρόπο διδασκαλίας 'κολάει'.. Αυτό που σε σένα φαίνεται ιδανικό σε άλλον να είναι ανεπαρκή ...

Είδες που έλεγες ότι δεν θα έβρισκες φροντιστήριο που να σε αφήσει να μπεις δοκιμαστικά σε μάθημα; ;)

Καλή αρχή!

Ναι είχες δίκιο... ήταν όμως και το μοναδικό φροντιστήριο που μου το επέτρεψε.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ πήγα Ευρωδιάσταση για Proficiency και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το πήρα μέσα σε 8 μήνες (του Michigan) αν και είχα 10 χρόνια να κάνω Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Petrou

Νεοφερμένος

Η Maria Petrou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ στην Ευρωδιάσταση έκανα το 14-μηνο πρόγραμμα (ξεκίνησα Σεπτέμβριο και έδωσα Νοέμβρη του επόμενου έτους) με νορμάλ διάβασμα (όχι να ξημεροβραδιάζομαι πάνω στα βιβλία)

Και να φανταστείς ότι από μικρή είχα πάρει τα Αγγλικά με πολύ άσχημο μάτι - είχαμε στο συνοικιακό φροντιστήριο κάτι δασκάλες - βρικόλακες έτοιμες να σε κατασπαράξουν σε κάθε ερώτηση:eek:! Τελικά, παίζουν μεγάλο ρόλο οι καθηγητές... Στην Ευρωδιάσταση, εκτός του ότι ήταν όλοι κορυφαίοι από άποψη γνώσεων και μεθοδολογίας, ήταν και πολύ φιλικοί και προσιτοί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι το Βρετανικό δίνει ποσοστά σε μερικούς.... χι χι!!
Και όχι μόνο το Βρετανικό ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να λέει κάποιος τη γνώμη του και να μοιράζεται την εμπειρία του δεν σημαίνει ότι "παίρνει ποσοστά". Ειδικά στην περίπτωση μου δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος να πιστεύει ότι τα επίσημα ινστιτούτα της χώρας έχουν ανάγκη από τη δική μου διαφήμιση. Εξάλλου ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνά του πριν καταλήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το να λέει κάποιος τη γνώμη του και να μοιράζεται την εμπειρία του δεν σημαίνει ότι "παίρνει ποσοστά". Ειδικά στην περίπτωση μου δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος να πιστεύει ότι τα επίσημα ινστιτούτα της χώρας έχουν ανάγκη από τη δική μου διαφήμιση. Εξάλλου ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνά του πριν καταλήξει.


Χαλάρωσε λιγάκι...Εκτός του ότι το 'χι χι' στο τέλος της πρότασης σημαίνει ότι 'κάνω πλάκα', δεν νομίζω να απευθύνθηκα καθόλου σε εσένα, ούτε σαν παράθεση στο μήνυμά σου!!
Όπως είπα εξάλου αυτά είναι υποκειμένικά.. εσένα σου άρεσε υπερβολικά σε άλλον δεν άρεσε καθόλου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Καποιος απο Θεσσαλονικη που να εχει ακουστα το φροντιστηριο root στην Αγγελακη? 1000 ευρω για μεχρι τον Μαιο(προφισενσι) σε 5μελες τμημα,την ωρα που ολα τα αλλα που ρωτησα εχουν τμηματα 8-10 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καποιος απο Θεσσαλονικη που να εχει ακουστα το φροντιστηριο root στην Αγγελακη? 1000 ευρω για μεχρι τον Μαιο(προφισενσι) σε 5μελες τμημα,την ωρα που ολα τα αλλα που ρωτησα εχουν τμηματα 8-10 ατομα.

Ta αλλα τι τιμες ειχαν περιπου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μην κοιτάτε μόνο το μέγεθος του τμήματος αλλά και τις ώρες διδασκαλίας. Άλλο να κάνεις 4ωρα και άλλο 6ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εχω παρει το ecce εδω και 3 χρονια και τωρα ενδιαφερομαι για το ecpe
επισης ενδιαφερομαι να μαθω αγγλικα και οχι τοσο να παρω το χαρτι, μιας και θελω να φυγω για μεταπτυχιακο εξω, αρα χρειαζομαι το ielts ετσι κι αλλιως, οποτε αφου χρειαζομαι καλο σκορ εκει, αυτο θα επιτευχθει αν ξερω καλα αγγλικα, και οχι αν εχω δεκαδες χαρτια....
το βρετανικο συμβουλιο μου φανηκε πολυ καλο (απο προσωπικες εμπειριες ξερω πως εκει μαθαινεις σωστα αγγλικα, σε σημειο που ξεχνας τα ελληνικα, διοτι ολοι οι καθηγητες ειναι αγγλοι), αλλα τα >2000 τον χρονο που μου ζητησαν, ειναι παρα πολλα.. τουλαχιστον για τωρα.. ισως για ielts παω εκει.
συνοικιακά φροντιστηρια υπαρχουν πολλα (μενω κεντρο), ωστοσο δεν ξερω καποιον να μου συστησει καποιο, οποτε δεν το ρισκαρω να παω σε ενα στην τυχη.
τωρα οσον αφορα τα μεγαλα κεντρα (ευρωδιασταση, ευρωγνωση, soeasy, γραψα, ομηρος κ.α.), ουτε εδω εχω συστασεις απο γνωστους, αλλα κατι δεν μου αρεσει σε αυτα.. οι πολυ χαμηλες τιμες, οι απιστευτες προσφορες (φερε τον φιλο σου και εχετε και οι δυο 50% εκπτωση, διαλεγεις μια γλωσσα και παρακολουθεις και μια δευτερη εντελως δωρεαν), το οτι μερικα δεν εχουν τεστ καταταξης και διαφημιζουν ecpe σε 7-8 μηνες και μαλιστα με εγγυησεις... δεν ξερω, αλλα κατι δεν μου αρεσει σε ολα αυτα.. φροντιστηριο διαλεγω, οχι να αγορασω παπουτσια.. και στο κατω-κατω ολα αυτα μπορει να σου εξασφαλισουν το χαρτι (που πολυ αμφιβαλλω), αλλα δεν μαθαινεις αγγλικα ετσι .... ενα πασαλειμμα κανεις ..
ισως αδικω μερικα απο αυτα, επειδη γενικευω, και δεν ξερω, αλλα αυτη την εντυπωση μου εχουν δωσει βλεποντας τα sites τους και απο τα διαφημιστικα τους που τα μοιραζουν εξω απο το βρετανικο συμβουλιο !!

ετσι λοιπον εχω καταληξει μαλλον στην ελληνοαμερικανικη ενωση, επειδη 1) εχει νορμαλ τιμες, 2) δινω το ecpe, 3) εχει ενα κυρος σαν φροντιστηριο (τεστ καταταξης, γενικοτερη οργανωση κλπ..) και 4) πιστευω πως εκει μαθαινω οντως αγγλικα


εσεις τι λετε?
βασικα θα με ενδιεφεραν περισσοτερο εμπειριες απο την ελληνοαμερικανικη ενωση

υ.γ.: 6 ωρες την εβδομαδα ειναι τα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Καλή αρχή και καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JOHNZAV

Νεοφερμένος

Ο JOHNZAV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας και από μένα!!

έχω πάρει το Lower εδώ και 6-7 χρόνια, και από τότε τα αγγλικά μου τα χρησιμοποιώ μόνο για να παίζω football manager!!! επειδή όμως του χρόνου θα φύγω έξω για μεταπτυχιακό, πρέπει να πάρω το IELTS. Το πρόβλημα είναι όμως, ότι δεν θέλω απλά να ''πάρω'' το χαρτί. αλλά θέλω και την ουσία του , δηλαδή να μάθω αγγλικά!!! στην ευρωδιάσταση που ρώτησα, μου είπανε να ξεκινήσω την προετοιμασία του proficiency, το πρώτο 4μηνο( 5 ώρες την εβδομάδα) , όπου στην ουσία γίνεται επανάληψη όλων των βασικών που πρέπει να γνωρίζει κάποιος ( γραμματική, χρόνοι, listening κ.τ.λ.) . και στη συνέχεια θα κάνω 1,5 μήνα καθαρά την προετοιμασία του IELTS. όσον αφορά την τιμή, μου είπε 300 το πρώτο κομμάτι, και άλλα 300 το δεύτερο.

Εσείς τί πιστεύτε ? πρέπει γενικότερα να κάνω μια προετοιμασία 3-4 μηνών ή να πάω έτσι με 2 μήνες προετοιμασία που προσφέρουν τα περισσότερα φροντιστήρια ? οι τιμές πως σας φάνηκαν ? και τέλος, η ευρωδιάσταση τι σας λέει ? παρεπιπτόντως μένω Αιγάλεω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top