Φροντιστήριο Αγγλικών

chripol

Νεοφερμένος

Ο chripol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για ορισμένα φροντιστήρια Ευρωγνώση! Δεν είναι όμως όλα έτσι! Απ'αυτό που πήγα εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popcornaki

Νεοφερμένος

Η popcornaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, παιδιά !

Είμαι νέα στο φόρουμ, αν και παρακολουθώ διάφορες συζητήσεις σας δεν έτυχε να συμμετέχω σε αυτές. Έχω πάρει το lower του michigan και τώρα θέλω να πάρω και το proficiency (του michigan). :D

Λοιπόν, δημιούργησα αυτό το θέμα για να συγκεντρώσουμε υλικό σχετικά με το proficiency του michigan, αν και υπάρχουν κάποια παρόμοια. Aν κάποιος ξέρει κάποιο site με βοηθητικό υλικό, past-papers, ή έχει σημειώσεις λεξιλογίου (phrasal verbs, λέξεις επιπέδου proficiency, ιδιωματισμούς)/γραμματικής θα χαρώ πολύ αν τις ποστάρει εδώ. :P

Επίσης, αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Εσείς που έχετε δώσει, πως βρήκατε τα θέματα ; Με ποιον τρόπο διαβάζατε ; Πόσες ώρες την ημέρα ; Πόσο καιρό χρειάζεται προετοιμασία ; Αν αρχίσω να διαβάζω από τώρα το καλοκαίρι πότε μπορώ να το δώσω ; Ποια βιβλία έχετε εσείς και ποια μου προτείνετε να πάρω ; Που να δώσω περισσότερη βαρύτητα ;

Υ.Γ. Πολλές απορίες έχω ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω το πιο πολυ διαβασμα στα αγγλικα, δεν το εκανα σε τεστακια, κατεβατα λεξιλογιο η γραμματικης. Το πιο πολυ χρονο τον αφιερωσα διαβαζοντας αγγλικη λογοτεχνια. ΔΕΝ ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να γινεις καλος στα αγγλικα, αλλα αν δεν εχεις προβλημα να διαβαζεις λογοτεχνικα βιβλια, θα μαθεις τα αγγλικα σιγουρα πιο ευχαριστα. Τωρα για ακουστικο, υπαρχουν πολλοι σταθμοι στο ιντερνετ, σου δινω το λινκ του BBC:
https://www.bbc.co.uk/radio/

www.dictionary.com εδω ειναι λεξικο, + δινει συνωνημες λεξεις!

Γενικα πιστευω πως μονο διαβαζοντας βιβλια (που τα καταλαβαινεις, οχι απλως αναγνωση και στο τελος δεν καταλαβες τιποτα :P ) το GCVR το περνας, εκθεση θελει προπονηση ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΗ, δεν ειναι ευκολο πραγμα να γραφεις σωστη εκθεση σε μιση ωρα, βαζε χρονομετρο. Συνιστω 2 εκθεσεις καθε βδομαδα τουλαχιστον, με προυποθεση πως εχεις καθηγητρια (δεν αναφερεις στο ποστ σου). Ακουστικα μουσικη με στιχους διπλα και ραδιοφωνο, και προφορικα...
Βρες καποιον συμμαθητη σου στο σχολειο που ειναι ιδιο επιπεδο και να μιλατε αγγλικα. Το κανω εγω στα γαλλικα.
Στην σπανια περιπτωση να μην ενδιαφερεται κανεις απο το σχολειο σου, κανε voice chat με καναν Αμερικανο η Αγγλο, αν και δεν νομιζω να χρειαστει!

Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popcornaki

Νεοφερμένος

Η popcornaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αχά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ! Ποια λογοτεχνικά βιβλία διάβαζες συγκεκριμένα ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popcornaki

Νεοφερμένος

Η popcornaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιάαααα !! Κάποιος άλλος να μου δώσει συμβουλές ????????????? :( :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω εβλεπα ταινιες και σειρες (χωρις υποτιτλους) και διαβασα βιβλια...αυτο με βοηθησε περισσοτερο...
αν το παρεις μην επαναπαυθεις...να συνεχιζεις να εχεις επαφη με τη γλωσσα και να βελτιωνεις τα αγγλικα σου γιατι μπορει να παρεις το προφισιενσι αλλα δεν σημαινει οτι εισαι στο καλυτερο επιπεδο
καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρε παιδιά.. Εγώ έχω διαβάσει περισσότερα λογοτεχνικά αγγλικά βιβλία παρά ελληνικά. Ασχολούμαι με τη γλώσσα, διαβάζω και ποίηση που και λατρεύω.. Βλέπω ταινίες σχεδόν πάντα χωρίς υπότιτλους και παρ'όλα αυτά κόπηκα δύο φορές :(
Τώρα αποφάσισα να δώσω μόνη, ούτε θα το πω στην καθηγήτριά μου.. Πιστεύω θα είναι καλύτερα!!! Μπορώ όμως κάπου να βρω practice tests online ?
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
στην κατανοηση κειμενου δηλαδη υστερεις?
σε ολα τα αλλα εισαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Πριν πας να δώσεις, έπρεπε να κάνεις ένα τεστ, όπως των εξετάσεων, με την καθηγήτρια σου, για να δεις αν περνάς και αν ήσουν σίγουρη να δηλώσεις συμμετοχή στις εξετάσεις. :P Δεν πειράζει, την τρίτη φορά ! :clapup:

Τι λογοτεχνικά βιβλία προτείνετε για proficiency ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Παιδιά επειδή δίνω κι εγώ του χρόνου το μάιο proficiency και επειδή δε θέλω να χάσω επαφή με τη γλώσσα το καλοκαίρι θα ήθελα να μου πείτε κάποια λογοτεχνικά βιβλία στα αγγλικά με πλούσιο λεξιλόγιο , κάποια που να σας βοήθησαν αρκετά , αλλά να είναι και ευχάριστα στο διάβασμα. Αλλάζει κάτι σε περίπτωση που έχω διαβάσει και την ελληνική εκδοχή;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
υπαρχουν διαφορα λογοτεχνικα βιβλια απο τις εκδοσεις 'penguin readers' αναλογα με το επιπεδο του αναγνωστη.Δηλαδη για εκεινους που ειναι στο επιπεδο B1, B2 κ.ο.κ. αυτα μπορει κανεις να τα δει στην ιστοσελιδα: https://www.penguinreaders.com/
εγω προσωπικα πριν απο λιγες μερες ετυχε να αγορασω το <<περηφανεια και προκαταληψη>> .Ηταν πακετο με 4 CD και απ ο,τι ειδα και στο τελος του βιβλιου εχει και μικρες ασκησουλες σε στυλ κατανοησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Παιδιά, τι βιβλία προτείνετε για proficiency ??? Όποιοι το έχουν πάρει, τι βιβλία κάνατε ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας, αλλά επειδή δεν το έχεις αναφέρει, advanced έδωσες?

Παιδιά, τι βιβλία προτείνετε για proficiency ??? Όποιοι το έχουν πάρει, τι βιβλία κάνατε ???

Ο αδερφός μου έκανε τα βιβλία της Hellenic American Union και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina09

Νεοφερμένος

Η katerina09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας, παιδιά !

Είμαι νέα στο φόρουμ, αν και παρακολουθώ διάφορες συζητήσεις σας δεν έτυχε να συμμετέχω σε αυτές. Έχω πάρει το lower του michigan και τώρα θέλω να πάρω και το proficiency (του michigan). :D

Λοιπόν, δημιούργησα αυτό το θέμα για να συγκεντρώσουμε υλικό σχετικά με το proficiency του michigan, αν και υπάρχουν κάποια παρόμοια. Aν κάποιος ξέρει κάποιο site με βοηθητικό υλικό, past-papers, ή έχει σημειώσεις λεξιλογίου (phrasal verbs, λέξεις επιπέδου proficiency, ιδιωματισμούς)/γραμματικής θα χαρώ πολύ αν τις ποστάρει εδώ. :P

Επίσης, αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Εσείς που έχετε δώσει, πως βρήκατε τα θέματα ; Με ποιον τρόπο διαβάζατε ; Πόσες ώρες την ημέρα ; Πόσο καιρό χρειάζεται προετοιμασία ; Αν αρχίσω να διαβάζω από τώρα το καλοκαίρι πότε μπορώ να το δώσω ; Ποια βιβλία έχετε εσείς και ποια μου προτείνετε να πάρω ; Που να δώσω περισσότερη βαρύτητα ;

Υ.Γ. Πολλές απορίες έχω ! :P




έδωσα το proficiency του michigan πέρσυ που ήμουν δευτέρα λυκείου και το πήρα με high pass!ειλικρινά δεν διάβαζα πολλές ώρες την ημέρα γιατί με τα άλλα φροντιστήρια που χρόνος για τα αγγλικά!το μυστικό είναι να διαβάζεις κάθε μέρα απο λίγο κ είναι κ πιο αποδοτικό!επίσης εγώ διάβαζα πολλά αγγλικά λογοτεχνικά βιβλία και αυτό με βοήθησε πολύ στο να θυμάμαι ορισμένες εκφράσεις και να εμπλουτίζω το λεξιλόγιο μου!για να δώσουμε κάναμε περίπου 6 βιβλία :/: δεν τα θυμάμαι όλα δυστυχώς αλλά έχω ακόμη το ένα απο αυτά που μου ήταν αρκετά χρήσιμο και για το ειδικό μάθημα στις πανελλήνιεσ:)το λένε words you need είναι της sylvia kar και μέσα έχει τις 1.000 πιο συχνά εξεταζόμενες λέξεις του michigan :)θα σε βοηθήσει πολύ!!σχετικά με τα θέματα τώρα ομολογώ οτι τα θέματα του advanced είναι πιο δύσκολα απο οτι του proficiency:)το κόλπο είναι να είσαι εκεί συγκεντρωμένη και να σκέφτεσαι καλά τις απαντήσεις και επίσης να πάρεις όσους πιο πολλούς βαθμούς στα προφορικά:)είναι το όπλο σου:)αυτά απο μένα:)καλή επιτυχία :)fingers crossed;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Τόσα μέλη λένε για λογοτεχνικά βιβλία στα αγγλικά αλλά κανείς δεν έχει αναφέρει ένα τίτλο βιβλίου... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ νομίζω ότι η ανάγνωση βιβλίων είναι απ᾽τις καλύτερες μεθόδους βελτίωσης των αγγλικών(έχει γίνει και έρευνα που το αποδεικνύει), αλλά είναι σχετικά πιο χρονοβόρα. Αν και αυτή τη στιγμή ψάχνω κι εγώ ποια βιβλία θα έπρεπε να διαβάσω, νομίζω ότι πολύ καλά είναι τα βιβλία του Harry Potter στα αγγλικά, μιας και είναι κατανοητά, αλλά χρησιμοποιούν και πολύ ωραίες εκφράσεις, ιδιωματισμούς κλπ. Επίσης, νομίζω ότι πολύ καλή επιλογή είναι και η Jane Austen, της οποίας διάβασα βιβλίο πέρυσι το καλοκαίρι(όταν ήμουν λόουερ) και παρ᾽όλο που δυσκολεύτηκα κάπως γιατί έχει μεγάλες προτάσεις και αρκετά επίσημα αγγλικά, νομίζω ότι με βοήθησε αρκετά γιατί άρχισα να χρησιμοποιώ πιο περίπλοκες δομές! Αν τώρα βρω κάτι καλύτερο, θα το δημοσιεύσω εδώ. Πάντως, υπάρχουν πολλά διαθέσιμα βιβλία στα αγγλικά δωρεάν για κατέβασμα στο Project Gutenberg, κυρίως κλασικής αγγλικής λογοτεχνίας. Ελπίζω να βοήθησα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ποιο από τα βιβλία του Χάρι Πότερ ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αχά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ! Ποια λογοτεχνικά βιβλία διάβαζες συγκεκριμένα ;;;

guardians of ga'hoole (πωροση, καμια 12 αρια βιβλια εχω), island of the blue dolphins (ειναι μια γυναικα που επιβιωνει σε ενα νησι μονη της) , ενα ΠΟΛΥ ωραιο το πηρα απο το public, δεν θυμαμαι το τιτλο γιατι το εχω αφησει στο σπιτι της γιαγιας μου, αλλα εχει να κανει με τη ζωη ενος φανταστικου Σπαρτιατη, παιδι στρατηγου και τη ζωη του. Ειναι σκουρο μπλε και εχει 1 κρανος απο αυτα που φορουσαν παλια για εξωφυλλο.
Γενικα και να σου πω ολα τα αγγλικα βιβλια που εχω διαβασει, δεν θα σου ειναι ωφελιμο, μπορει ας πουμε το βιβλιο με τον Σπαρτιατη που με ξετρελανε εσενα να σου ειναι βαρετο. Πηγαινε σε ενα καταστημα που πουλαει ξενη λογοτεχνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μην πέσετε κατευθείαν στα βαθιά όμως, ξεκινήστε από Άρχοντα ξερωγώ και μετά πάτε σε Σιλμαρίλλιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι ο Harry Potter ειναι σχετικα light για αρχη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top