Φροντιστήριο Αγγλικών

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όπως προαναφέρθηκε, τα φροντιστήρια-αλυσίδες κατά πλειοψηφία δεν είναι καθόλου καλά. Λένε στους μαθητές ότι πάνε καλά και ότι πρέπει να προχωρήσουν επίπεδο (για να πάρει το φροντιστήριο παραπάνω λεφτά), ενώ οι μαθητές ούτε καλά πάνε ούτε είναι σε θέση να διδαχθούν ανώτερα διπλώματα. Γι αυτό στο τέλος δεν παίρνει κανείς τα διπλώματα :clapup: Να είστε προσεκτικοί στις επιλογές σας... Μην επαναπαυτείτε στην ιδεά "φροντιστήριο-αλυσίδα, άρα και καλό"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Bασικά ένα φροντιστήριο πιο μεγάλο συνήθως το βλέπει πού πιο εμπορικά το θέμα δηλαδή προσπαθεί να στέλνει όλα τα παιδιά για διπλώματα αλλά τα στέλνει στα πιο "εύκολα" όπως edexcel και toeic για να δείξει ότι έχει επιτυχίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για να λέμε πάντως την αλήθεια έχω ακούσει οτι τα μόνα καλά "της γειτονιάς" είναι αυτά που έχουν σήμα EUROPALSO SOCIETY FOR QUALITY TESTING.Είναι όντως καλύτερα από άλλα "της γειτόνιάς" που δν εχουν το εν λόγω σήμα?

Στον ΟΜΗΡΟ BTW όταν τς είπα να δώσω advanced μ είπαν να πάω απευθείας γ Proficiency..Δεν είμαι όμως σίγουρος αν θ το πάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στον ΟΜΗΡΟ BTW όταν τς είπα να δώσω advanced μ είπαν να πάω απευθείας γ Proficiency..Δεν είμαι όμως σίγουρος αν θ το πάρω..

Ούτε ο ΌΜΗΡΟΣ είναι σίγουρος αν θα το πάρεις... Είναι αυτό που είπα πριν - "πηδάνε" (όχι πονηριές :P) τάξεις και λένε στους μαθητές ότι θα πάνε όλα μια χαρά κλπ για να πάρουν πιο πολλά λεφτά (δίδακτρα CPE > διδακτρα CAE). Για να καταλάβω, έχεις πάρει το λόουερ και σου λένε με ένα χρόνο προετοιμασίας να πάρεις το Proficiency? Αν είναι ένας χρόνος, τότε είναι λίγο. Αν σου λένε με 2 χρόνια να πας να το δώσεις (χωρίς να δώσεις CAE) τότε no prob.

(Δεν ξέρω το φροντιστήριο "ΟΜΗΡΟΣ", δεν μιλάω προσωπικά για το συγκεκριμένο φροντιστήριο, μπορεί και να υπερβάλλω λίγο. Αλλά κατα πλειοψηφία, τα φροντιστήρια δρουν όπως σου είπα παραπάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Άκου...πέρυσι το καλοκαίρι πήρα το lower...απο πέρυσι τον Σεπτέμβρη μέχρι πριν 2 μήνες παρακολούθησα την τάξη C1 και απο φέτος τον Σεπτέμβρη μέχρι του χρόνου τον Μάη θα κάνω την ταξη C2 για Proficiency.Βέβαια οι γονείς μου ζορίζονται κάπως οικονομικά γτ η μητέρα μου είναι άνεργη και ο πατέρας μου δουλεύει 3-4 μέρες τον μήνα αλλά δν είναι και τόσο σύμφωνοι να αλλάξω φροντιστήριο μετα απο 9 χρόνια..φοβούνται μήπως δν μ αρέσει το "σύστημα" του νέου φροντιστηρίου και αποτύχω.Παίζει να γίνει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
φοβούνται μήπως δν μ αρέσει το "σύστημα" του νέου φροντιστηρίου και αποτύχω

Εαν εσένα σου αρέσει το σύστημα του ΟΜΗΡΟΥ, αλλά το βρίσκεις δυσανάλογο των διδάκτρων, τότε θα σου πρότεινα να αλλάξεις φροντιστήριο. Δεν είναι δίκαιο ούτε για σένα ούτε για την οικογένειά σου να δίνετε λεφτά για κάτι που μπορεί να μην αξίζει. Οπότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς εσύ ο ίδιος αν αξίζουν τα λεφτά. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μιλάμε για Γ2 και όχι για ένα εύκολο πτυχίο. Γιατί, μπορεί στο Β2 να ανταποκρίνεται το φροντιστήριο, αλλά σε υψηλότερα επίπεδα;

Μετά, αφού σκεφτείς, έχουμε δύο περιπτώσεις:

α) Ναι, αξίζουν τα λεφτά:

Συνεχίζεις κανονικά, με μεθοδικό και οργανωμένο διάβασμα και δίνεις τον Μάιο. Δυστυχώς αν δεις στην μέση της χρονιάς ότι δεν γίνεται δουλειά, έχεις περιορισμένες επιλογές, με επικρατέστερη αυτή του ιδιαιτέρου.

β) Όχι, δεν αξίζουν τα λεφτά:

Το συζητάς πρώτα με τους γονείς σου. Είμαι σίγουρος πως όχι μόνο θα σε καταλάβουν, αλλά στην τελική θα είναι εκείνοι που θα σου πούν (λόγω εργασιακής κατάστασης) να αλλάξεις φροντιστήριο.

Στη συνέχεια, ψάχνεις για φροντιστήριο (εδώ έρχεται το αρχικό σου ποστ). Πάρε γνώμες από άλλους φίλους σου που πηγαίνουν σε άλλα φροντιστήρια. Παρ' όλα αυτά, εγώ επιμένω για τα ιδιαίτερα (ο τρελός στην τρέλα του, αλλά τέλος πάντων).

---

Πιστεύω πως ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος (εκτός από αυτούς που θα σου πουν την γνώμη τους για άλλα φρονιστηρία) μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Εύχομαι ότι κι αν επιλέξεις, να έχεις καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν θέλετε τη γνώμη μου, ως καθηγήτριας που ΔΕΝ διδάσκει σε φροντιστήριο αλλά στο δημόσιο σχολείο και άρα ΔΕΝ έχει κανενα συμφέρον να σας λέει οτι σας λέει, μην παρασύρεστε απο διάφορα τρικς. Δηλαδή για παράδειγμα το σήμα Europalso είναι ένα σήμα που μπορεί να το έχει ΚΑΘΕ φροντιστήριο και δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο απο το οτι είναι μέλος του Πανελληνίου Συνδέσμου Φροντιστών και παίρνει μέρος στις εξετάσεις Palso. ΔΕΝ αποτελεί σήμα ποιότητας. Το πτυχίο Advanced ΔΕΝ αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για να συνεχίσεις για Proficiency. Στην πραγματικότητα το πτυχίο advanced δημιουργήθηκε για ενήλικους σπουδαστές της γλώσσας οι οποίοι ΔΕΝ είχαν ανάγκη απο πτυχίο C2 και χρειαζονταν απλά μια πιστοποίηση της γλωσσομάθειας σε υψηλό επίπεδο για τις ανάγκες της εργασίας τους. Γι'αυτό το λόγο και η δομή του είναι ΤΟΣΟ διαφορετική απο τη δομή των B2/C2. Τα φροντιστήρια σας προωθούν σε αυτό το πτυχίο για τους ευνόητους λόγους. Τα μικρά φροντιστήρια είναι πιο αξιόπιστα και έχουν σίγουρα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχιών, σας προδσέχουν προσωπικά και έχουν αμεσότερη επαφή με τους γονείς σας. Το αν θεωρείς κακό το να παίρνουν τηλέφωνο τους γονείς σε περίπτωση απουσίας...;) απλά το ...αντιπαρέρχομαι διότι κι εσύ ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι το πόσο σωστό είναι να σέβονται τον γονέα που πληρώνει για να πάει το παιδί στο φροντιστήριο κι όχι στην ...καφετέρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν υπάρχει ένα προβληματάκι με τς γονείς μου...παρά τα όποια οικονομικά θέματα υπάρχουν επιμένουν να συνεχίσω στον ΟΜΗΡΟ επειδή με ξέρουν 9 χρόνια και δν θέλουν να αλλάξω φροντιστήριο γιατι μ λένε οτι θα αποτύχω στις εξετάσεις..τι να κάνω?Λέτε να έχουν δίκιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω παντως εκατσα μεχρι την D κανονικη στον ΣΤΡΑΤΗΓΑΚΗ που ειναι απο τα πρωτα φροντιστηρια στην ελλαδα με ΟΝΟΜΑ και εφτασα να μην ξερω τιποτα.............εγραφα 4/20 εκθεση...οχι μονο εγω αλλα και αλλοι.....και μας ειχαν 14-15 παιδια σε μια αιθουσα.....και τωρα ακομα τρεχω και δεν φτανω........και παω για 4 φορα λοουερ....το πανεπιστημιο μου φαινεται μακραν πιο ευκολο απο το λοουερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
΅Εγω δεν θα αλλαζα φροντιστηριο για 20-30 ευρω το μηνα αν ημουν ευχαριστημενη. Απο φροντιστηρια δεν ξερω γιατι εκανα ολα τα χρονια ιδιαιτερο αλλα αμα εισαι ευχαριστημενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
΅Εγω δεν θα αλλαζα φροντιστηριο για 20-30 ευρω το μηνα αν ημουν ευχαριστημενη. Απο φροντιστηρια δεν ξερω γιατι εκανα ολα τα χρονια ιδιαιτερο αλλα αμα εισαι ευχαριστημενος...
Να σ πω την αληθεια?Αυτό π με ενοχλεί στον ΟΜΗΡΟ(περα απο το οτι αν λείπες 15' παιρνουν τηλ στο σπιτι σ)είναι οτι βάζουν ΠΟΛΛΕΣ ασκήσεις και τις ελέγχουν στο άλλο μάθημα ενώ πχ στην ΕΥΡΩΓΝΩΣΗ απ οσο ξέρω δν σ βάζουν παρά μόνο 2-3 ασκήσεις και δεν τις ελέγχουν.Ξέρω,ακούγομαι σαν κοπανατζής και τεμπέλης αλλά...θέλω να είμαι λίίίίίίίγο πιο άνετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
για τον ομηρο δεν ξερω.....αλλα στην ευρωγνωση για πολλα παραρτηματα εχω ακουσει πολλα παραπονα......Προσεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
αλλα στην ευρωγνωση για πολλα παραρτηματα εχω ακουσει πολλα παραπονα

Me too.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Nα κοιτάξω τότε για κανένα φροντιστήριο "της γειτονιάς"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω ξερω οτι σε αυτα γινεται η πιο καλη δουλεια........εγω θα σου πω κανε οτι νιωθεις....αλλα οταν η ευρωγνωση εχει 210 διδακτρα για Γ2 το δικο μου γειτονικο ειχε 125 διδακτρα για Γ2 με 9/10 επιτυχιες στο τελος.....για Β2 205 ευρω με 13/16 επιτυχιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα ταν καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω ξερω οτι σε αυτα γινεται η πιο καλη δουλεια........εγω θα σου πω κανε οτι νιωθεις....αλλα οταν η ευρωγνωση εχει 210 διδακτρα για Γ2 το δικο μου γειτονικο ειχε 125 διδακτρα για Γ2 με 9/10 επιτυχιες στο τελος.....για Β2 205 ευρω με 13/16 επιτυχιες
Για Β2 μάλλον 105 ευρώ θες να πεις..εδω ο ΟΜΗΡΟΣ είχε 150 ευρώ την τάξη Β2 και 180 την Γ1..δν παίζει να είναι 205 σε φροντ "της γειτονιάς" η τάξη Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Για Β2 μάλλον 105 ευρώ θες να πεις..εδω ο ΟΜΗΡΟΣ είχε 150 ευρώ την τάξη Β2 και 180 την Γ1..δν παίζει να είναι 205 σε φροντ "της γειτονιάς" η τάξη Β2.
105 ναι,,,,λαθος .......και παλι 150 ειναι πολλα...αλλα το δικο μου δεν ειναι μεσα χλιδατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλά, μην χαίρεστε και τόσο με τα φροντιστήρια της γειτονιάς. Υπάρχουν και φροντιστήρια της γειτονιάς μάπες. Ρώτα και κανα φίλο σου που ζει κοντά σου να σου πει την άποψή του κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene_K

Νεοφερμένος

Η Irene_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα με συγχωρήσετε κι εμένα που παρεμβαίνω στην κουβέντα σας, αλλά θα ήθελα να συμφωνήσω με τη συνάδελφο παραπάνω σε κάποια θέματα, αν κι εγώ δεν είμαι του δημοσίου, είχα όμως παράρτημα της Ευρωγνώσης στο παρελθόν... Η ποιότητα των μεγάλων αλυσίδων διαφοροποιείται από παράρτημα σε παράρτημα, αναλόγως του ιδιοκτήτη (που τις περισσότερες φορές δεν είναι εκπαιδευτικός, αλλά απλά επιχειρηματίας) και των καθηγητών που δουλεύουν εκεί. Όταν πάτε να κάνετε ερώτηση σε αλυσίδα, θα σας κάνουν μια super wow παρουσίαση του συστήματος και του προγράμματος που θα νομίζετε πως θα φοιτήσετε σε κολλέγιο! Το αν αυτά που θα σας πουν στην παρουσίαση πραγματοποιηθούν, εξαρτάται πάλι από το παράρτημα...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλύτερα να ενημερώνεστε για το αν ένα φροντιστήριο είναι καλό ή κακό (είτε είναι συνοικιακό είτε αλυσίδα) από φίλους και γνωστούς σας και μετά να σας θαμπώνει ή όχι η διαφήμιση. Επίσης οι πολλές φανφάρες με 100% ή 99% επιτυχία δεν λένε τίποτα. Κοιτάτε αναρτημένα ονόματα και πόσοι πέτυχαν στους πόσους. Έχω δει π.χ. ανάρτηση "100% επιτυχία στο Proficiency" σε site φροντιστηρίου στο Ίντερνετ, με μόνο έναν υποψήφιο που έδωσε εξετάσεις!:P Αν βέβαια δεν επιτύγχανε, κανείς δεν θα έβγαζε ανακοίνωση "0% επιτυχία"!
Αν είσαι ευχαριστημένος από το φροντιστήριό σου και οι γονείς σου αντέχουν οικονομικά να συνεχίσεις εκεί, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις φροντιστήριο για μία χρονιά! Όσο για τις ασκήσεις, δε σου φαίνεται λίγο παράλογο να μη διορθώνονται;;; Κανονικά θα πρέπει να διορθώνονται ΚΑΙ να επεξηγούνται τα λάθη! Επίσης έχεις φτάσει πλέον σε ένα επίπεδο όπου πρέπει να έχεις αρκετές ασκήσεις, Proficiency θα δώσεις... Δεν είμαστε και θαυματοποιοί εμείς οι καθηγητές...
Το θέμα της κοπάνας θα το αφήσω (σχετικά) ασχολίαστο, αλλά θα'θελα να μοιραστώ μια δική μου εμπειρία όταν ήμουν μαθήτρια. Κι εμένα το φροντιστήριό μου δεν καλούσε τους γονείς όταν έλειπες. Σε μια και μοναδική κοπάνα λοιπόν, με είδε (χωρίς να τον δω εγώ) ο διευθυντής του φροντιστηρίου να περιφέρομαι στους δρόμους, ενώ εκείνη την ώρα είχα μάθημα και τηλεφώνησε στη μητέρα μου... Εγώ στο μεταξύ γύρισα στο σπίτι στην ώρα μου, σαν να είχα σχολάσει κανονικά. Περιττό να σου πω το τί έγινε... :eek: Αν λοιπόν δε σε θέλει, με ή χωρίς ενημέρωση, πάλι την πατάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top