Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Βασικά μιάς και το θέμα αναφέρεται στο Ηράκλειο. Είναι προτιμότερο από άποψη φοιτητικής ζωής,επιπέδου πανεπιστημίου(κυρίως σε θέματα οργάνωσης,προγράμματος σπουδών κτλ),εξόδων,παρέας κτλ το Ηράκλειο απτην Πάτρα; Δέν ξέρω ποιά απο τις δύο ιατρικές να βάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι δεν εχω ζησει ουτε φοιτησει στην Πατρα, το Κρητης ομως μαλλον σε θεματα οργανωσης ειναι καλυτερο, αλλα δε ξερω και σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καί επειδή μ ερώτησε ένα παιδί κατά που πέφτει το Πανεπιστήμιο και αν είναι διάσπαρτες οι σχολές δίνω το παρακάτω link.Αναφέρεται στο το ΙΤΕ αλλά κάπου εκεί είναι όλα.Στο δρόμο προς Κνωσσό ήταν τα παλιά κτίρια τα οποία κατήντησαν άντρο των τοξικομανών.Πριν λίγο καιρό έσπασαν τα παράθυρα και βούτηξαν υπολογιστές, χημικά αντιδραστήρια, αιθέρα ( ε ρε μαστούρα!) και ένα ραδιενεργό παρασκέυασμα! Ήταν εξωπανεπιστημιακά άτομα οι δράστες.
Έφαγε και κάμποσο ξύλο ο φύλακας.

Τα νέα κτίρια όμως είναι καθωσπρέπει (campus)

https://www.ics.forth.gr/contact-info/diagram-gr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι λιγο παλιος ο χαρτης, το Χημικο ειναι πλεον στις βουτες με το Φυσικο Βιολογικο την Ιατρικη και την επιστημη υλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pispirikos27

Νεοφερμένος

Ο pispirikos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
τα εφαρμοσμενα δεν ειναι στις βουτες ετσι??σε 2 χρονια θα πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι,τώρα είναι μαζί με την επιστήμη υπολογιστών στην Κνωσού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ρε παιδιά, το Ηράκλειο τι λέει? Και συγκεκριμένα η σχολή της Ιατρικής, αν γνωρίζει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το Ηράκλειο είναι καλή πόλη για να σπουδάσεις. Όχι χάος σαν την Αθήνα, αλλά ταυτόχρονα αρκετά μεγάλη ώστε να μην πάθεις πλήξη. Εντάξει στα τέσσερα χρόνια θα βαρεθείς κάπου, αλλά γενικά προσφέρει καλή ζωή για έναν φοιτητή. Ίσως είναι πιο ακριβή από άλλες πόλεις ανάλογου μεγέθους. Έχει βραδινή ζωή, πολλούς φοιτητές, καλά στέκια για όλες τις τσέπες.
Οι εγκαταστάσεις των θετικών τμημάτων έχουν μεταφερθεί λίγο έξω από το Ηράκλειο κοντά στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Τις είχα επισκεφθεί στη φάση που τις παρέδιδαν πριν 3-4 χρόνια και πρωτολειτουργούσαν και ήταν ΠΟΛΎ καλές. Κάθε σχολή το δικό της κτήριο με εξοπλισμούς κλπ (ειδικά το Χημικό μου είχε φανεί μεγάλος έρωτας). Η Ιατρική στεγάζεται στην ουσία σχεδόν μέσα στο νοσοκομείο. Έχω την αίσθηση πως δεν είναι τόσο καινούργιες οι εγκαταστάσεις, αλλά μια χαρά λόγια ακούω. Έχουν καλό επίπεδο, οι φοιτητές γνωρίζονται γρήγορα με τους καθηγητές και αυτό πάντα είναι καλό αν θες να εξελιχθείς. Απαιτητική σχολή (ποια Ιατρική δεν είναι άλλωστε) με πολύ καλή φήμη. Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή, απλά το μόνο μειον που βάζω είναι η απόσταση. Αν μένεις μακριά από Αθήνα θα σου τρώει 1-2 μέρες αν πας με συμβατικά μέσα και καράβι. Αν παίζουν λεφτά για αεροπλάνο συνέχεια, τότε είσαι κυριλέ.

----------------------------------------

Καλά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστς και αφού έφριξα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, ναι το Ηράκλειο είναι από τις χειρότερα σχεδιασμένες πόλεις, ναι έχει πολλή βρωμιά, ναι τα Χανιά είναι ομορφότερα, ναι αν ζεις πολλά χρόνια εκεί θα βαρεθείς. Όχι δεν είναι η ασχημότερη πόλη, γιατί είναι πόλη που αν την ψάξεις αρκετά σε κερδίζει. Δεν έχει κάτι που κάνει κρα από μακριά, αλλά έχει τη γοητεία της και τα καλά της μέρη. Σίγουρα δεν είναι πόλη που θα την πρωτοδείς και θα την ερωτευθείς. Είναι σαν να κατεβαίνεις Αθήνα πρώτη φορά από τον Πειραιά. Προσωπικά μου έκανε χάλια εντύπωση στην αρχή. Μετά έπαθα κόλλημα μαζί της. Άσχημα πάντως δε θα περάσεις. Και η επιλογή της σχολής είναι από τις καλύτερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το Ηράκλειο είναι καλή πόλη για να σπουδάσεις. Όχι χάος σαν την Αθήνα, αλλά ταυτόχρονα αρκετά μεγάλη ώστε να μην πάθεις πλήξη. Εντάξει στα τέσσερα χρόνια θα βαρεθείς κάπου, αλλά γενικά προσφέρει καλή ζωή για έναν φοιτητή. Ίσως είναι πιο ακριβή από άλλες πόλεις ανάλογου μεγέθους. Έχει βραδινή ζωή, πολλούς φοιτητές, καλά στέκια για όλες τις τσέπες.
Οι εγκαταστάσεις των θετικών τμημάτων έχουν μεταφερθεί λίγο έξω από το Ηράκλειο κοντά στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Τις είχα επισκεφθεί στη φάση που τις παρέδιδαν πριν 3-4 χρόνια και πρωτολειτουργούσαν και ήταν ΠΟΛΎ καλές. Κάθε σχολή το δικό της κτήριο με εξοπλισμούς κλπ (ειδικά το Χημικό μου είχε φανεί μεγάλος έρωτας). Η Ιατρική στεγάζεται στην ουσία σχεδόν μέσα στο νοσοκομείο. Έχω την αίσθηση πως δεν είναι τόσο καινούργιες οι εγκαταστάσεις, αλλά μια χαρά λόγια ακούω. Έχουν καλό επίπεδο, οι φοιτητές γνωρίζονται γρήγορα με τους καθηγητές και αυτό πάντα είναι καλό αν θες να εξελιχθείς. Απαιτητική σχολή (ποια Ιατρική δεν είναι άλλωστε) με πολύ καλή φήμη. Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή, απλά το μόνο μειον που βάζω είναι η απόσταση. Αν μένεις μακριά από Αθήνα θα σου τρώει 1-2 μέρες αν πας με συμβατικά μέσα και καράβι. Αν παίζουν λεφτά για αεροπλάνο συνέχεια, τότε είσαι κυριλέ.

----------------------------------------

Καλά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστς και αφού έφριξα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, ναι το Ηράκλειο είναι από τις χειρότερα σχεδιασμένες πόλεις, ναι έχει πολλή βρωμιά, ναι τα Χανιά είναι ομορφότερα, ναι αν ζεις πολλά χρόνια εκεί θα βαρεθείς. Όχι δεν είναι η ασχημότερη πόλη, γιατί είναι πόλη που αν την ψάξεις αρκετά σε κερδίζει. Δεν έχει κάτι που κάνει κρα από μακριά, αλλά έχει τη γοητεία της και τα καλά της μέρη. Σίγουρα δεν είναι πόλη που θα την πρωτοδείς και θα την ερωτευθείς. Είναι σαν να κατεβαίνεις Αθήνα πρώτη φορά από τον Πειραιά. Προσωπικά μου έκανε χάλια εντύπωση στην αρχή. Μετά έπαθα κόλλημα μαζί της. Άσχημα πάντως δε θα περάσεις. Και η επιλογή της σχολής είναι από τις καλύτερες!




Βασικά, δεν πολυγουστάρω πρωτεύουσα και έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για το πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το Ηράκλειο το χαλάνε οι αρχαιότητες!Ναι είναι η ευχή και η κατάρα της πόλης.
Και αυτό γιατι υπάρχει το Ενετικό τείχος.Πραγματικό τείχος με και όχι σαν το τείχος της Θεσσαλονίκης π.χ που είναι σαν φράχτης.(Την αγαπώ πολύ τη Θεσσαλονίκη γιά να μην παρεξηγηθώ).
Είναι δε τόσο φαρδύ σε μερικά σημεία που υπάρχουν πάνω σ' αυτό πάρκα και παιδικές χαρές. Το παλιό γήπεδο του Εργοτέλη το γνωστό Μαρτινέγκο βρίσκεται δίπλα στον τάφο του Καζαντζάκη πάνω στα τείχη!
Όταν λοιπόν υπάρχει αυτό το τείχος που διαχωρίζει την παλιά από τη νέα πόλη και επιτρέπει στην ουσία πέντε μόνο δρόμους από και προς το κέντρο τι περιμένει κανείς μετά σε θέματα κυκλοφορίας των αυτοκινήτων και ρυμοτομίας?Άφησαν και οι Τούρκοι τα σημάδια τους οπότε καταλαβαίνει κανείς πως όποιες παραμβάσεις και να γίνουν πλέον αυτή η πόλη τουλάχιστον στο κέντρο της δεν πρόκειται να αλλάξει.
Έξω από τα τείχη είναι μιά τυπική Ελληνική πόλη.Και συνήθως λίγοι φοιτητές μένουν στο κέντρο.Ως εκ των ανωτέρω, είναι απολύτως φυσιολογικό τα Χανιά να έχουν καλύτερη τάξη ως πόλη.

@woochoogir

Όταν λες βρωμιά τι ακριβώς εννοείς?Ότι ο δήμαρχος ας πούμε δεν κάνει καλά τη δουλειά του ή ότι οι κάτοικοι είναι.. άπλυτοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τώρα το είδα. Εννοώ ότι η πόλη δεν είναι ιδιαίτερα καθαρή. Και φταίνε όλοι γι'αυτό. Και οι κάτοικοι που πετάνε σκουπίδια από εδώ κι από εκεί, και ο δήμος που δεν καθαρίζει συχνά και όπως πρέπει και οι τουρίστες που παίρνουν πρέφα ότι εδώ μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και πετάνε κι αυτοί με ευκολία κάτι κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν,ζω στο Ηράκλειο 11 χρόνια και μπορώ να πω πως η πόλη σαν πόλη είναι άσχημη,βρώμικη,κακοσχεδιασμένη.Φυσικά μπορεί κάποιος να περάσει μια αξέχαστη φοιτητική ζωή τσο Ηράκλειο και το επίπεδο σπουδών είναι πολύ καλό.Αλλά η πόλη δεν είναι ωραία,πώς να το κάνουμε.
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Τώρα το είδα. Εννοώ ότι η πόλη δεν είναι ιδιαίτερα καθαρή. Και φταίνε όλοι γι'αυτό. Και οι κάτοικοι που πετάνε σκουπίδια από εδώ κι από εκεί, και ο δήμος που δεν καθαρίζει συχνά και όπως πρέπει και οι τουρίστες που παίρνουν πρέφα ότι εδώ μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και πετάνε κι αυτοί με ευκολία κάτι κάτω.


Καλά, δε με νοιάζει η βρωμιά... Το πανεπιστήμιο με ενδιαφέρει και η διαβίωση γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm, τώρα που φτιάχτηκε η παραλιακή, έχει τουλάχιστον ένα μέρος που είναι αξιόλογο από άποψης αισθητικής (βέβαια, σε μια περιοχή όπου αναστηλώνουν μια βυζαντινή εκκλησία έχει ακόμη δίχτυα κ.λπ.). Αλλά η πολεοδομία γενικότερα είναι πάρα πολύ κακή. Αν δεν ξέρεις τους δρόμους και ψάχνεις μια διεύθυνση, αλίμονο.

Εντάξει, δε θα την έλεγα όμορφη πόλη, ούτε όμως και κακάσχημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καλά, δε με νοιάζει η βρωμιά... Το πανεπιστήμιο με ενδιαφέρει και η διαβίωση γενικότερα...
To πανεπιστήμιο για θετικά και ιατρικά είανι το καλύτερο στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
To πανεπιστήμιο για θετικά και ιατρικά είανι το καλύτερο στην Ελλάδα.

τι αποδειξεις εχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτό είναι ειρωνικό;:PΑφήστε με να πω και μια καλή κουβέντα.
Απλά με ενδιαφέρει το θέμα και το έχω ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
To πανεπιστήμιο για θετικά και ιατρικά είανι το καλύτερο στην Ελλάδα.


Ναι, το έχω ακούσει από πολλά άτομα αυτό. Και από καθηγητές πανεπιστημίου και από φοιτητες που σπουδάζουν εκεί αλλά και αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pera_brexei

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας!Ειμαι απο Θεσσ/νικη και πριν λιγες μερες εμαθα οτι περασα κοινωνικη λειτουργος στο Ηρακλειο...το μονο προβλημα ειναι πως εχω ακουσει τα χειρροτερα για το Ηρακλειο και να πω την αληθεια ψιλογειωθηκα υστερα απο αυτο,δεν θελω να περασω φοιτητικη ζωη χαλια!Ισχυει οντως??ειναι κανεις απο Κρητη???ξερει κανεις ποσο απεχει το κεντρο της πολης απο τα τει??γιατι δν ξερω και απο που να ξεκινησω για σπιτι!!!:'(

ειναι καλυτερα να ζεις στο κεντρο στο Ηρακλειο η σε προαστιο??..εχω περασει κοινωνικη λειτουργος και δν ξερω απο που να ξεκινησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ειναι καλυτερα να ζεις στο κεντρο στο Ηρακλειο η σε προαστιο??..εχω περασει κοινωνικη λειτουργος και δν ξερω απο που να ξεκινησω..

εγω μενω κεντρο και ειμαι πολυ ικανοποιημενη γιατι τα παντα ειναι κοντα μου συμεριλαμβανομενου τα λεωφορεια οποτε τζιτζι.

Μια χαρα ειναι στο Ηρακλειο ζωη και κοτα, ειδικα αν μενεις κεντρο ειναι ολα κοντα σου με τα ποδια εκτος απο τει/αει. Στο τει δεν εχω παει αλλα ειναι πιο κοντα απο τη σχολη μου (γυρω στα 15-20 λεπτα με λεωφορειο) και λεωφορειο για ΤΕΙ εχει πολυ συχνα (και δεν εχει για το πανεπιστημιακο νοσκομειο τι μαλακες) οποτε δε θα εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top