Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

kriko

Νεοφερμένος

Ο kriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά.Αν και παλιό βλέπω πως το topic είναι ακόμη ενεργό και αυτό με χαροποιει.Αλλιώς τα υπολογιζα τα πράγματα και αλλιώς κάποιοι άλλοι αποφάσισαν να γίνουν οπότε αφήνω κατά 99% την Θεσσαλονίκη και έρχομαι Πάτρα. Είναι μεγάλη η αλλαγή δεδομένου ότι είμαι από Κατερίνη!Είδα αρκετά πράγματα στο φόρουμ αλλά επειδή είναι 4-5 ετών δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα. Θα ήθελα οποιος ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τα ακόλουθα
1)Σε ποια περιοχή να αναζητησω σπίτι και που κυμαίνονται τα ενοίκια?Υπάρχει περίπτωση να έρθω πακέτο με φιλαρακι.
2)Με τους μετανάστες υπάρχει τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως δείχνει η TV?
3)Το φαγητό είναι ακριβό?Υπάρχουν ετοιματζιδικα με μαγειρευτά?
4)Τα γυμναστήρια έχουν φυσιολογικές τιμές εκεί?
5)Έχουμε κανέναν ηλεκτρολόγο μηχανικό να μου δώσει πληροφορίες για την σχολή?
6)Γενικά η Πάτρα είναι ωραία φοιτητουπολη από ότι κατάλαβα, σωστά?
7)Και μια τελευταία ερώτηση με χιουμοριστικό χαρακτήρα και καμία διάθεση για προσβολή, είναι οι Πατρινιες οντως πουτ@νες?????

Γεια σου Ιασονα,
1) Θα σου προτεινα κεντρο μεταξυ Αγιας Σοφιας και Πλατειας Γεωργιου, ετσι ωστε να εχεις ολα κοντα και να μην χρειαζεσαι λεωφορεια για να πας για καφε, βολτα και ψωνια. Τα ενοικια ειναι γενικα σε καλες τιμες απο 200-350 ευρω, αναλογα ποσο μεγαλο θα ειναι.
2) Οχι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα.
3) Ειναι σε στανταρ τιμες σουβλακια, πιτσες, burger, κρεπες ισως και λιγο πιο φθηνα απο αθηνα. Φυσικα υπαρχουν αρκετα μαγειρευτα και για πακετο με 5-6 ευρω η μεριδα.
4) Ειναι αρκετα πιο ακριβα απο Αθηνα. Τωρα απο αλλες περιοχες της επαρχιας δε ξερω.
6) Ναι παρα πολυ ωραια και με παρα πολλους φοιτητες, σκεψου εχει ολες σχεδον τις σχολες.
7) Δε ξερω τι να σου πω, οπως παντα αναλογα με την περιπτωση, για περαιτερω πληροφοριες ρωτα τον Οικονομοπουλο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε kriko.Τώρα άμα μπεί και κανέναν συνάδελφος να πει τίποτα για την σχολή θα είμαι κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υπάρχουν Πατρινιές; :P Απ' όσο γνωρίζω η Πάτρα σε πολύ ποσοστό μεγάλο κατοικείται (και μόνιμα) από Έλληνες άλλων περιοχών της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kriko

Νεοφερμένος

Ο kriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπάρχουν Πατρινιές; :P Απ' όσο γνωρίζω η Πάτρα σε πολύ ποσοστό μεγάλο κατοικείται (και μόνιμα) από Έλληνες άλλων περιοχών της χώρας.
Oντως περισσοτερα ατομα εχω γνωρισει που δεν ειναι απο την πατρα παρα πατρινους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όντως, ειδικα απο Αγρίνιο-Πύργο είναι παρα πολλοί. Εγώ έχω ρίζες απο Λάρισα και Πύργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όλο το Αγρίνιο πάει Πάτρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jo97

Νεοφερμένος

Η jo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειναι κανενας χημικο μηχανικο πατρας? :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ψαροφάϊ και Σκαγιοπούλειο σαν περιοχές πώς είναι?Είναι μακριά απο κέντρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kriko

Νεοφερμένος

Ο kriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
νομιζω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ψαροφάϊ και Σκαγιοπούλειο σαν περιοχές πώς είναι?Είναι μακριά απο κέντρο?

Μονο αν εισαι φοιτητης στα ΤΕΙ διαφορετικα για κανενα λογο. Περα απο το "μακρια" ειναι αθλιες σαν περιοχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis...

Νεοφερμένος

Ο antonis... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πλατεια βουδ ειναι καλη περιοχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
πλατεια βουδ ειναι καλη περιοχη?

Εξαρταται το σημειο. Ειναι αναμεσα στα ψηλαλωνια και στα προσφυγικα. Αν μπορουσες να βρεις κατι αλλο θα ηταν προτιμοτερο.:)
*Δεν ειναι καν πλατεια ενα τριγωνακι ειναι με ενα περιπτερο, πιατσα ταξι και 2 παγκακια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μόνο αν πέρασες ΤΕΙ, είναι καλά προς τα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis...

Νεοφερμένος

Ο antonis... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τει περασα.ποια ειναι καλυτερη περιοχη? (προτιμω κοντα στ κεντρο αλλα προς τ τει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ψηλαλώνια θα έλεγα. :)
Εκεί μένουν οι περισσότεροι των ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
τει περασα.ποια ειναι καλυτερη περιοχη? (προτιμω κοντα στ κεντρο αλλα προς τ τει )

Kοιτα καλυτερα να νοικιασεις κεντρο γιατι για συγκοινωνιες το βραδυ μετα τις 11 ουτε λογος. Απλα θα υπαρχουν φορες που θα εχεις πρωινα μαθηματα/εργαστηρια στις 9 αν οχι νωριτερα οποτε θα πρεπει να ξυπνας νωρίς. Διαλλεγεις και αποφασίζεις. https://www.astikopatras.gr/attachments/File/WINTER_13-14/MODERN/2_stops.pdf Εδω ειναι οι στάσεις της γραμμης 2 του αστικου το οποιο θα χρησιμοποιείς. Ριξε μια ματια στους δρομους :)
Μεχρι την σταση Αγ. νικολαου θεωρω εισαι καλα γι ανα εισαι και κεντρο. Μετα πας προς το πανεπιστημιο και θα σου παιρνει πολυ ωρα να πας προς τα τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Βρήκα σπίτι μέσω ενος γνωστού μου δίπλα απο τον ΟΣΕ στον Άγιο Ανδρέα. Ποιά είναι η γνώμη σας?Σε ΑΕΙ εχω περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Βρήκα σπίτι μέσω ενος γνωστού μου δίπλα απο τον ΟΣΕ στον Άγιο Ανδρέα. Ποιά είναι η γνώμη σας?Σε ΑΕΙ εχω περάσει.

Νομιζω θα σαι τελεια :D Θα βγαζεις μηνιαια καρτα με 15 ευρω (νομιζω) για τον προαστιακο και θα πηγαινεις σχολη ολοι ετσι κανουν. Δεν συμφερει με το λεωφορειο ουτως ή αλλως γιατι τα εισιτήρια είναι πανάκριβα και δεν υπαρχει καρτα. Εισαι και 10 λεπτα το πολυ απο το κεντρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
πως σας φαινεται η πατρα παιδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής.Και τα μέρη είναι όμορφα αν και δεν έχω δεί πολλά ακόμα και ο κόσμος.Απλά τα βράδια δεν βλέπω πάρα πολύ κόσμο έξω και με παραξενεύει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top