Φοιτητική ζωή στην Πάτρα (tips)

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Να μην περνάτε από Προσφυγικά το βράδυ and you’ll be okay
Εγώ προσφυγικά εμένα,ακριβώς δίπλα στη μεγάλη πλατεία.Μια χαρά κυκλοφορούσα εκεί όλες τις ώρες της ημέρας κ έχει κ λιντλ δίπλα.Ωστοσο οι ρομα που είναι δίπλα στο πανεπιστήμιο εχουν ξεφύγει αρκετά.Εχω γυρίσει αρκετές φορές με τα πόδια από το Ρίο στο κέντρο κ μια φορά μ είχανε κλέψει εκεί κάτι πιτσιρίκια που μου άνοιξαν τη τσάντα χωρίς να το καταλάβω.Γενικοτερα εάν δεν είστε με παρεα Ρίο-κεντρο μόνο με λεωφορείο.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυυ💗💗
 

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
ποια μέρη να αποφεύγουμε;;🙃

Γενικά ασφαλής πόλη είναι η Πάτρα, αλλά από προσωπική εμπειρία (και δυστυχώς αρκετού άλλου κόσμου το τελευταίο διάστημα) θα σου έλεγα να προσέχεις την παραλιακή, ειδικά αν περπατάς μόνη σου το βράδυ. Στο μεγαλύτερο μήκος της δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά και κόσμος (σε κάποια σημεία υπάρχουν μόνο εγκαταλελειμμένα κτήρια ) και έχουν συμβεί περιστατατικά (κυρίως ληστείες). Εννοείται η περιοχή κοντά στο θεατράκι εξαιρείται.
Οπότε θα σου πρότεινα να πηγαίνεις από τους πιο 'πάνω' παράλληλους δρόμους (πχ Αγίου Ανδρέου, Έλληνος στρατιώτου) που μέσες άκρες έχουν ανοιχτά μαγαζιά και κόσμο μέχρι πιο αργά.

Κατά τα άλλα άσχημα λόγια ακούγονται για τα προσφυγικά, κυρίως σχετικά με ναρκωτικά αλλά οκ ίσως να είναι υπερβολές των τοπικών ΜΜΕ. Έχω πολύ καιρό να περάσω από εκεί όποτε δεν έχω προσωπική άποψη (ούτε έχω ακούσει κάτι άπο κάποιον γνωστό μου).
 
Τελευταία επεξεργασία:

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γενικά ασφαλής πόλη είναι η Πάτρα, αλλά από προσωπική εμπειρία (και δυστυχώς αρκετού άλλου κόσμου το τελευταίο διάστημα) θα σου έλεγα να προσέχεις την παραλιακή, ειδικά αν περπατάς μόνη σου το βράδυ. Στο μεγαλύτερο μήκος της δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά και κόσμος (σε κάποια σημεία υπάρχουν μόνο εγκαταλελειμμένα κτήρια ) και έχουν συμβεί περιστατατικά (κυρίως ληστείες). Εννοείται η περιοχή κοντά στο θεατράκι εξαιρείται.
Οπότε θα σου πρότεινα να πηγαίνεις από τους πιο 'πάνω' παράλληλους δρόμους (πχ Αγίου Ανδρέου, Έλληνος στρατιώτου) που μέσες άκρες έχουν ανοιχτά μαγαζιά και κόσμο μέχρι πιο αργά.

Κατά τα άλλα άσχημα λόγια ακούγονται για τα προσφυγικά, κυρίως σχετικά με ναρκωτικά αλλά οκ ίσως να είναι υπερβολές των τοπικών ΜΜΕ. Έχω πολύ καιρό να περάσω από εκεί όποτε δεν έχω προσωπική άποψη (ούτε έχω ακούσει κάτι άπο κάποιον γνωστό μου).
μου είπαν ότι θέλει προσοχή και η πλατεία Αγίας Σοφίας το βράδυ και η Αθηνάς
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
μου είπαν ότι θέλει προσοχή και η πλατεία Αγίας Σοφίας το βράδυ και η Αθηνάς
Αγια σοφια ναι , εχει ζακιαπρε . Εγω και ολγας ειχα δει. Στορυ ταιμ , ενα βραδυ ειχα μαζεψει φιλους στο σπιτι και αρχισε να βρεχει παρα πολυ. Οποτε τους λεω ας αραξουμε εδω, αφου δεν μπορειτε να φυγετε. Σταματησε η βροχη κατα τις 4 το πρωι και λεμε «δεν παμε καμια βολτα κεντρο;» Και περασαμε απο ολγας και ο τυπας λετζιτ μας ειπε «εχεις 1€ φιλαρακι να μου δωσεις ;» Εφυγα τρεχοντας εγω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Καλά αν μιλάμε για πρεζάκια και γύφτους, τους έχω πετύχει παντού. Δεν γλιτώνεις :lol:
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αγια σοφια ναι , εχει ζακιαπρε . Εγω και ολγας ειχα δει. Στορυ ταιμ , ενα βραδυ ειχα μαζεψει φιλους στο σπιτι και αρχισε να βρεχει παρα πολυ. Οποτε τους λεω ας αραξουμε εδω, αφου δεν μπορειτε να φυγετε. Σταματησε η βροχη κατα τις 4 το πρωι και λεμε «δεν παμε καμια βολτα κεντρο;» Και περασαμε απο ολγας και ο τυπας λετζιτ μας ειπε «εχεις 1€ φιλαρακι να μου δωσεις ;» Εφυγα τρεχοντας εγω
είχα πετύχει έξω από το θέατρο στην πλατεία γεωργιου💀
 

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Καλά ναρκομανείς και ρομά όντως παντού μπορείς να πετύχεις, απλά more likely than not δεν συντρέχει κίνδυνος. Την νύχτα μόνο θέλει λίγο προσοχή σε κάποιους δρόμους/μέρη.

μου είπαν ότι θέλει προσοχή και η πλατεία Αγίας Σοφίας το βράδυ και η Αθηνάς

Πλατεία Αγίας Σοφίας περνάω συχνά γενικά και δεν έχω προσέξει τίποτα ύποπτο. Ρομά μαζεύει σίγουρα και την μέρα. Ναρκομανείς δεν έχω δει αλλά έχω ακούσει για πιο νυχτερινές ώρες.
Πλατεία Όλγας είναι λίγο controversial, ακούω και υπερβολές γενικά για το κατά πόσο είναι ασφαλής η ευρύτερη περιοχή, έμενα προσωπικά ποτέ δεν μου έτυχε τίποτα. Πιστεύω καλό είναι να αποφύγεις να μπεις 'μέσα' στην πλατεία τις πιο βραδινές ώρες γιατί είναι και κάπως σκοτεινά λόγω έλλειψης φωτισμού. Νομίζω εκεί έχω ακούσει ότι κάποιες φορές μαζεύονται ναρκομανείς.
Πλατεία Αθηνάς δεν μου λέει κάτι να πω την αλήθεια, μήπως εννοείς κάποια άλλη;
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
οδος Αθηνών ήθελα να πω🧍‍♀️

Αν σου είπαν για το κομμάτι της Πατρών-Αθηνών που είναι στην πόλη δεν νομίζω ότι έχει κάτι το ιδιαίτερο να φοβάσαι. Εμπορικά καταστήματα έχει κυρίως και κάποια φαγάδικα, φούρνους. Αν δεν μένεις και σε τίποτα Μποζαΐτικα πολύ πιθανό να μην χρειαστεί να περάσεις ποτέ από εκεί ως πεζός :P
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
δεν έχω ιδέα πού πεφτει, μου είπαν να την προσεχω
Εχω περπατησει την πατρων αθηνων 4 η ωρα το πρωι , απο την πλαζ μεχρι το κεντρο με μεθυσμενα ατομα να με συνοδευουν και εγω να κανω την μαμα τους. Δεν ειδα ουτε εγω κατι περιεργο , και ειχε και πολλα φωτα μαλιστα καθως και κινηση , ειδικα για εκεινη την ωρα (βεβαια ηταν και ιουνιος και γινεται της ποπης στα κλαμπ εκει κοντα αλλα νταξει)
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Ξέρετε τίποτα «εναλλακτικά» μαγαζάκια στην Πάτρα πχ τύπου secondhand μαγαζιά, ειτε για ρούχα, βιβλία κτλ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top