Φοιτητική ζωή στην Θεσσαλονίκη

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τι έγινε;Όλοι Θεσσαλονίκη περνάμε; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τον Αύγουστο θα ανοίξει και η δομή του ΑΠΘ όπου οι ιδιώτες ανεβάζουν σπίτια προς ενοικίαση. Νομίζω είναι πιο "ασφαλές" από τον μεσίτη, γιατί ο ιδιώτης λίγο να τον ζορίσεις με πιο "ψαγμένες" ερωτήσεις (έτος κατασκευής, τετραγωνικά, περιοχή, αν είναι παλιό αν έχει γίνει ανακαίνιση και πότε, αν έχει ασανσέρ, τι κοινόχρηστα έχει, με τι θερμαίνεται κλπ), δεν θα μπορέσει να σε πιάσει κορόιδο γιατί 1 σπίτι θα προσπαθεί να νοικιάσει κι αυτός, δεν είναι μεσιτικό γραφείο.
Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω τότε :)

Τι έγινε;Όλοι Θεσσαλονίκη περνάμε; :clapup:
Να μαζευόμαστε σιγά σιγά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Πάντως παιδια ελάτε Τούμπα,σε απόσταση 600 μέτρων απο το σπιτι μου εχω 5 συμφοιτητές και γενικα πολυ καλη φοιτητοπεριοχη.Ησυχη (δεν θα πατε να μείνετε ακριβώς δίπλα στο γήπεδο),με ωραια σπίτια και καλα ενοίκια.Και πολυ κοντα στο κεντρο (10 με 15 λεπτα μ το λεωφορείο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukouvayia

Νεοφερμένος

Η koukouvayia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά η αγίου δημητρίου είναι καλός δρόμος για σπίτι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πάντως παιδια ελάτε Τούμπα,σε απόσταση 600 μέτρων απο το σπιτι μου εχω 5 συμφοιτητές και γενικα πολυ καλη φοιτητοπεριοχη.Ησυχη (δεν θα πατε να μείνετε ακριβώς δίπλα στο γήπεδο),με ωραια σπίτια και καλα ενοίκια.Και πολυ κοντα στο κεντρο (10 με 15 λεπτα μ το λεωφορείο)
Δεν είναι να έχεις αυτοκίνητο εκεί, όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θα σπουδάσω Θεσσαλονίκη απ ότι φαίνεται στο ΠΑΜΑΚ, δεν θέλω όμως να κινούμε με λεωφορεία θέλω διαμέρισμα κοντά από το πανεπιστήμιο,10-20 λεπτά με τα πόδια, μπορείτε να μου πείτε κάποιες περιοχές γιατί δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν γνωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θα σπουδάσω Θεσσαλονίκη απ ότι φαίνεται στο ΠΑΜΑΚ, δεν θέλω όμως να κινούμε με λεωφορεία θέλω διαμέρισμα κοντά από το πανεπιστήμιο,10-20 λεπτά με τα πόδια, μπορείτε να μου πείτε κάποιες περιοχές γιατί δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν γνωρίζω!

Να ψάξεις Αρμενοπούλου ή Μελενίκου.Είναι πολύ κοντά στο ΠΑΜΑΚ και μένουν αρκετοί φοιτητές εκεί(ιδιαίτερα στη Μελενίκου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εντάξει θα το ψάξω γιατί θέλω να έχω κάποια ιδέα πριν έρθω να τα δω! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εντάξει θα το ψάξω γιατί θέλω να έχω κάποια ιδέα πριν έρθω να τα δω! Ευχαριστώ!

Ψάξε επισης σπίτια στην ευρύτερη περιοχή Καυταυζογλου-Γαλλικού Ινστιτούτου-Παπαφη μιας και εκει ειναι πιο λογικές οι τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ψάξε επισης σπίτια στην ευρύτερη περιοχή Καυταυζογλου-Γαλλικού Ινστιτούτου-Παπαφη μιας και εκει ειναι πιο λογικές οι τιμές.
Ναι!! Αυτό θα έλεγα και εγώ Γαλλικό Ινστιτούτο - Λεωφόρου Στρατού και ίσως αρχικά της Δελφών. Επίσης να προτιμήσεις την Παπάφη, θα υπάρχει και σταθμός του μετρό όταν αποφοιτήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω, αλλά μέχρι τώρα ΄που έχω δει μερικά έχουν πολύ λογικές τιμές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ βρήκα πολλά γύρω στα 200.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βρήκα και εγώ 200 και το θεωρώ υπερβολικά καλή τιμή αν το συγκρίνω με τις τιμές των φοιτητικών διαμερισμάτων στην Κύπρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά εξαρτάται τι σπίτι είναι και τι περιλαμβάνεται στα 200. Ένα ανακαινισμένο ή καινούριο σπίτι κοντά στα 50 τ.μ. ας πούμε κοντά στο Ιπποκράτειο με 180-200 ευρώ είναι τζάμι. Ένα σπίτι-ερείπιο-τρύπα στην Καμάρα με 200 ευρώ είναι πιάσιμο κώλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θα σπουδάσω Θεσσαλονίκη απ ότι φαίνεται στο ΠΑΜΑΚ, δεν θέλω όμως να κινούμε με λεωφορεία θέλω διαμέρισμα κοντά από το πανεπιστήμιο,10-20 λεπτά με τα πόδια, μπορείτε να μου πείτε κάποιες περιοχές γιατί δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν γνωρίζω!

Να ψάξεις Αρμενοπούλου ή Μελενίκου.Είναι πολύ κοντά στο ΠΑΜΑΚ και μένουν αρκετοί φοιτητές εκεί(ιδιαίτερα στη Μελενίκου)!
Να σου πω.Εγώ μένω Μελενίκου. Είναι κεντρο κεντρο, πιο κεντρο δεν υπάρχει, δίπλα είναι η καμάρα, ροτόντα, πανεπιστήμια και με τα πόδια στα 5 λεπτα λευκός πύργος-παραλία και στα 10 η Αριστοτέλους.Πρόκειται για ενα πεζόδρομο ουσιαστικά με φωτοτυπαδικα και καφετέριες, ειδικα εκεί που ειμαι εγώ είναι ακριβως απο κάτω 3 καφέ (λίγο χαμός όταν έχει αγώνες κλπ αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!).Πράγματι έχει πολλους φοιτητές η Μελενίκου μιας και είναι παρα μα παρα πολύ κοντά στην πανεπιστημιούπολη. Βέβαια για το παμακ θα πρεπει να πας γύρω στα 10+ λεπτα με τα πόδια,μιας και θα πρεπει να πας όλην την εγνατία κλπ (ειναι ακριβως απέναντι απο τη φοιτητική λέσχη του ΑΠΘ το παμακ).Βέβαια μπορείς να βρεις σπίτι και απο πλευρα παμακ προς τα εκεί κάτω αλλά θα είσαι κάπως πιο απόμερα απο κεντρο, αλλά με το αστικό 5 λεπτα είναι (σπάνια χρησιμοποιώ αστικό εγώ, μιας και η πολυτεχνική σχολή είναι κι αυτή πολύ κοντά απο εκεί που μένω).Τωρα,το μονο αρνητικό της Μελενικου μπορω να πω είναι το κάπως υψηλό ενοίκιο λόγω θέσης, τσιμπανε αρκετά τις τιμες. Γιαυτό ίσως να σε βολεψει να βρεις προς αρμενοπουλου και προς τα εκεί λίγο πιο πανω απο Μελενίκου οπου είναι ας πούμε 5 λεπτά πιο μακρια αλλά φθηνότερα.Και περιττό να πω πως τα διαμερίσματα στη Μελενίκου είναι κυρίως πολύ μικρά, στούντιο,ενα δωμάτιο + μπάνιο.Οπότε προτείνω να ψαχτεις πριν καταλήξεις και να λάβεις υπόψιν οικονομικό, θέση και κατάσταση διαμερίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις δε μου εξασφαλίζουν μέχρι στιγμής την εισαγωγή μου στους ΗΜΜΥ του Ε.Μ.Π. οπότε είναι πιθανό να περάσω στην αντίστοιχη του ΑΠΘ.Θα ήθελα πληροφορίες σε ό,τι αφορά τις περιοχές αναζήτησης σπιτιού και όποια άλλη συμβουλή έχετε να μου δώσετε ως προς αυτό.Επικοινωνώντας με φίλο μου,μου τόνισε τα εξής:
-Να μην αναζητήσω σπίτι γύρω από την Πλατεία Δικαστηρίων
-Μόνο αν είμαι απελπισμένος(π.χ. δεν έχω βρει πουθενά αλλού) να αναζητήσω σπίτι στην Άνω Πόλη καθώς έχει αρκετό περπάτημα.
-Στη Ροτόντα έτσι κι έτσι,λόγω των υψηλών ενοικίων.
-Να προτιμήσω με τα χίλια σπίτι στις εξής περιοχές:40 Εκκλησίες,Αγία Τριάδα(Τούμπα),Τριανδρία.

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά για τις προτάσεις του φίλου μου;

Επειδή είμαι πάνω από 650 χιλιόμετρα μακριά από Θεσσαλονίκη(κάτι λιγότερο από 7 ώρες με αυτοκίνητο),μόλις τοιχοκολληθούν οι βάσεις στον πίνακα ανακοινώσεων,αν και εφόσον έχω περάσει Θεσσαλονίκη πρέπει να φύγω σφαίρα,μήπως και προλάβω κάτι καλό.Οπότε,θα ήθελα τουλάχιστον να ξέρω πού ψάχνω και όχι να τριγυρνώ τυχαία.Γι' αυτό ζητώ και από τόσο νωρίς info.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις δε μου εξασφαλίζουν μέχρι στιγμής την εισαγωγή μου στους ΗΜΜΥ του Ε.Μ.Π. οπότε είναι πιθανό να περάσω στην αντίστοιχη του ΑΠΘ.Θα ήθελα πληροφορίες σε ό,τι αφορά τις περιοχές αναζήτησης σπιτιού και όποια άλλη συμβουλή έχετε να μου δώσετε ως προς αυτό.Επικοινωνώντας με φίλο μου,μου τόνισε τα εξής:
-Να μην αναζητήσω σπίτι γύρω από την Πλατεία Δικαστηρίων
-Μόνο αν είμαι απελπισμένος(π.χ. δεν έχω βρει πουθενά αλλού) να αναζητήσω σπίτι στην Άνω Πόλη καθώς έχει αρκετό περπάτημα.
-Στη Ροτόντα έτσι κι έτσι,λόγω των υψηλών ενοικίων.
-Να προτιμήσω με τα χίλια σπίτι στις εξής περιοχές:40 Εκκλησίες,Αγία Τριάδα(Τούμπα),Τριανδρία.

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά για τις προτάσεις του φίλου μου;

Επειδή είμαι πάνω από 650 χιλιόμετρα μακριά από Θεσσαλονίκη(κάτι λιγότερο από 7 ώρες με αυτοκίνητο),μόλις τοιχοκολληθούν οι βάσεις στον πίνακα ανακοινώσεων,αν και εφόσον έχω περάσει Θεσσαλονίκη πρέπει να φύγω σφαίρα,μήπως και προλάβω κάτι καλό.Οπότε,θα ήθελα τουλάχιστον να ξέρω πού ψάχνω και όχι να τριγυρνώ τυχαία.Γι' αυτό ζητώ και από τόσο νωρίς info.

Και εγώ σε παρόμοια φάση είμαι λόγω απόστασης.


Σπίτι εσείς από το Ίντερνετ είχατε βρει και μετά πήγατε και τα είδατε από κοντά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις δε μου εξασφαλίζουν μέχρι στιγμής την εισαγωγή μου στους ΗΜΜΥ του Ε.Μ.Π. οπότε είναι πιθανό να περάσω στην αντίστοιχη του ΑΠΘ.Θα ήθελα πληροφορίες σε ό,τι αφορά τις περιοχές αναζήτησης σπιτιού και όποια άλλη συμβουλή έχετε να μου δώσετε ως προς αυτό.Επικοινωνώντας με φίλο μου,μου τόνισε τα εξής:
-Να μην αναζητήσω σπίτι γύρω από την Πλατεία Δικαστηρίων
-Μόνο αν είμαι απελπισμένος(π.χ. δεν έχω βρει πουθενά αλλού) να αναζητήσω σπίτι στην Άνω Πόλη καθώς έχει αρκετό περπάτημα.
-Στη Ροτόντα έτσι κι έτσι,λόγω των υψηλών ενοικίων.
-Να προτιμήσω με τα χίλια σπίτι στις εξής περιοχές:40 Εκκλησίες,Αγία Τριάδα(Τούμπα),Τριανδρία.

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά για τις προτάσεις του φίλου μου;

Επειδή είμαι πάνω από 650 χιλιόμετρα μακριά από Θεσσαλονίκη(κάτι λιγότερο από 7 ώρες με αυτοκίνητο),μόλις τοιχοκολληθούν οι βάσεις στον πίνακα ανακοινώσεων,αν και εφόσον έχω περάσει Θεσσαλονίκη πρέπει να φύγω σφαίρα,μήπως και προλάβω κάτι καλό.Οπότε,θα ήθελα τουλάχιστον να ξέρω πού ψάχνω και όχι να τριγυρνώ τυχαία.Γι' αυτό ζητώ και από τόσο νωρίς info.

Σωστά στα είπε ο φίλος σου. Από τις περιοχές που σου πρότεινε πιστεύω η Τούμπα θα είναι η καλύτερη για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Παιζει να ερθω και εγω Θεσσαλονικη αν χασω την Αθηνα. Λεω να μεινω κεντρο ή παραλία προς Καλαμαριά. Σωστή επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Παιζει να ερθω και εγω Θεσσαλονικη αν χασω την Αθηνα. Λεω να μεινω κεντρο ή παραλία προς Καλαμαριά. Σωστή επιλογή;

Τα σπιτια στην Καλαμαρια ειναι ακριβα εαν βλεπουν θαλασσα. υπαρχουν ομως και πιο φθηνα αλλα πολυ πιο μακρια απ'το κεντρικο δρομο. Γενικα ομως αν μεινεις Καλαμαρια θες τουλαχιστον 30-40 λεπτα με αστικο για να πας κεντρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top