Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
:PΚάτι άκουσα για Ζωγράφου και Αρχιτεκτονική; Ωραίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πάντως που έχω περάσει και έχω νοικιάσει σπίτι στον Πειραιά(πιο ωραίος φυσιγνωμικά από την Αθήνα) δεν περνάω καθόλου καλά..Βέβαια είναι και το τι ζητάει ο καθένας..Πήγα σε φίλο μου στα γιάννενα,χανιά και εκεί έζησα αυτό που λέμε "φοιτητική ζωή".Στην Αττική για να περάσεις καλά θέλει χρήμα και αυτοκίνητο κάτι που η πλειοψηφία των φοιτητών δεν διαθέτει,οι αποστάσεις είναι μακρινές και αργά δεν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι γιατί τα μέσα πάνε για νάνι..Σε όποιον έχει την δυνατότητα να περάσει εκτός αθηνών και να είναι η σχολή του εκεί,να φύγει/πάει με 1000..Αθήνα για κλασσικό φοιτητή όπως το σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος δεν ταιριάζει..Αυτά από έναν απελπισμένο με την αθήνα φοιτητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο απο πανω.Τεραστιες αποστασεις,προβληματα με μεταφορικα,γενικα ειναι ψιλοχαος.
Εκτος και αν πεσεις σε παρεα που μενετε ολοι κοντα(κομματακι δυσκολο) η καποιος εχει αυτοκινητο και ειναι διατεθιμενος να μενει παντα νηφαλιος και να κανει στους υπολοιπους της παρεας τον ταξιτζη.
Ειχα παει 2 βδομαδες στην Πατρα σε εναν φιλο και καταλαβα την διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτά από έναν απελπισμένο με την αθήνα φοιτητή


απελπισμένε φοιτητή, επιβάλλεται να μας πεις και σε ποιο εξάμηνο είσαι...
(αν και μαντεύουμε.. :bleh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
μιλήστε για τον εαυτό σας παιδιά. μπορεί να φτάινε ο πειραιάς και η νίκαια που μένετε, να μην κολλάτε με τα παιδιά από τη σχολή σας, για τους αθηναίους ότι μένουν με τους γονείς τους ή 1002 άλλα. η αθήνα για μένα προσωπικά είναι τέλεια. προφανώς σε ένα βαθμό φταίει το ότι μένω ζωγράφου όπως και πολλοί άλλοι φοιτητές από επαρχία και έτσι υπάρχουν και τα + της "επαρχιώτικης" πόλης παράλληλα με τα θετικά της ίδιας της αθήνας. αλλά η αθήνα εάν την αξιοποιήσεις είναι έτσι και αλλιώς φοβερή για φοιτητική ζωή. και μπορεί να γίνει σχεδόν για όλους. αμέτρητα ενδιαφέροντα μέρη, άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα.

οι συγκρίσεις που βλέπω με γιάννενα, πάτρα κλπ. είναι τουλάχιστον γελοίες. και μένα φίλοι που έχουν έρθει από αυτές τις πόλεις αθήνα, ενώ πριν δεν είχαν και την καλύτερη άποψη για αυτή, ανανγώρισαν ότι είναι σαφώς καλύτερα από ότι εκεί. γενικότερα η άσχημη εικόνα της αθήνας ως πόλη για φοιτητές έχει καλλιεργηθεί επειδή ένα πολύ μεγάλο μέρος των φοιτητών είναι οι ίδιοι αθηναίοι και συνεπώς μένους με τους γονείς τους και συχνά σε μέρος μακριά του πανεπιστημίου, πηγαίνουνε και μια φορά σε φίλο τους από το σχολείο που έχει περάσει σε επαρχιακή πόλη, βλέπουν που έχει κάνει παρέες και περνάει καλά και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η χ πόλη είναι καλή για φοιτητική ζωή και η αθήνα χάλια. αν κάνει επίσης, όπως γίνεται συχνά, το λάθος και κλειστεί στις παρέες που έχει, έχει ήδη χάσει ένα μέρος της φοιτητικής ζωής. όσο για αυτούς που έχουν έρθει από επαρχία, μάλλον φταίει το ότι δεν έχουν βρει την κατάλληλη παρέα για να την εξερευνήσουν.

και για να συμφωνήσω με κάτι post στην πρώτη σελίδα, και μένα η αθήνα ανέκαθεν με μάγευε όταν εξακολουθεί να με μαγεύει τώρα που μένω σε αυτή. κάθε μέρα που κυκλοφορείς θα δεις κάτι διαφορετικό που θα σε κάνει να χαμογελάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ντάξει ρε gtaivpc έχει και τις (κρυμμένες) ομορφιές της η Αθήνα αλλά η γενική εικόνα ότι δλδ είναι απρόσωπη πόλη με καχύποπτους ανθρώπους, κλειστούς σαν στρείδια δεν είναι ψέμα. Και είναι πολύ λογικό σε ένα βαθμό με όλα αυτά που περνά τα τελευταία χρόνια, έχει εισπράξει την κρίση σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι η επαρχία. Και ναι μεν υπάρχει το θέμα της τεράστιας ποικιλίας επιλογών (από τρόπους ψυχαγωγίας μέχρι χόμπι,κλπ) αλλά αυτό δεν είναι το μοναδικό κριτήριο που χρησιμοποιεί κανείς για να προσδιορίσει το τι ορίζει ως "ποιότητα" φοιτητικής ζωής. Γενικά ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, αλλά υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα θέματα που ενδιαφέρουν έναν φοιτητή, καταρχάς η Αθήνα είναι πιο ακριβή πόλη, κατά 2ον οι αποστάσεις μπορεί να είναι τεράστιες και τα μέσα να μην βολεύουν. Ναι αν μένεις Ζωγράφου, Εξάρχεια ή σε περιοχές του κέντρου η συγκοινωνία σε βολεύει πολύ και μπορείς ακόμη και με περπάτημα να μετακινείσαι, ξέχωρα ότι τα πάντα βρίσκονται εκεί γύρω. Αν μένεις όμως σε κάνα Μαρούσι ή καμιά Νέα Ερυθραία ας πούμε (ακόμη χειρότερα) και τα τελευταία λεοφωρεία περνάν κατά τις 11.30 ενώ τα τελευταία τρένα άντε μέχρι 12.30 εσύ για να επιστρέψεις σπίτι θα πρέπει μέχρι εκείνη την ώρα να είσαι σε κάποιο σταθμό ή στάση. Κι άντε που γαμιέται η κουβέντα που αναγκάζεσαι να αφήσεις στην μέση με τα παιδιά που μένουν πιο κοντά και θα συνεχίσουν ενώ εσύ πρέπει να φύγεις, τι κάνεις όταν θες να πας σε συναυλία αγαπημένου σου συγκροτήματος στα Εξάρχεια που τελειώνει στις 2.30, έχεις σκάσει και εισιτήριο, δεν μπορεί κάποιος να σε φιλοξενήσει κέντρο και δεν υπάρχει μέσο εκείνη την ώρα? Πόσες φορές θα σπαστείς για πράγματα που χάνεις λόγω μετακινήσεων;

Σε μια μικρότερη πόλη μπορείς ακόμη και σε πολύ προχωρημένες ώρες να επιστρέψεις και ποδαράτα, ενίοτε και με περισσότερη ασφάλεια (κι εδώ αναμενόμενο η Αθήνα να είναι πιο μπροστά σε εγκλήματα οικονομικού κινήτρου) και γενικότερα οι φοιτητές μπορούν να διατηρήσουν καλύτερα επικοινωνία. Και προφανώς μεγάλες πόλεις όπως Πάτρα, Λάρισα ή Βόλος δεν νομίζω ότι στερούνται πια τόσο πολύ σε επιλογές. Μπορεί να μην έχει τα άπειρα μέρη για εξερεύνηση, αλλά υπάρχουν και οι εκδρομές σε γειτονικές πόλεις ή γειτονικά χωριά, μπορεί να χάνονται κάποιες επιλογές (μικρότερη ποικιλία σε συναυλίες πχ) αλλά εμφανίζονται κάποιες άλλες (σπορ σε θάλασσα ή βουνό πχ).

εντάξει δεν είναι τραγικά στην Αθήνα αλλά παίζουν κάποια προβλήματα που φοιτητές μικρότερων πόλεων δεν τα έχουν. Δεν είναι και για απελπισία που λέει το παιδί αποπάνω (πρωτοετής πρέπει να είναι :P) αλλά θέλει να βρεις τα κολπάκια σου. Σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι οι περισσότεροι αγαπούν την πόλη που σπουδάζουν, βρίσκουν τρόπους να περνούν καλά αλλά τις εμπειρίες που αποκτούν φοιτητές μικρότερων επαρχιακών πόλεων (ίσως όχι όλων) νομίζω ότι δεν τις αποκτούν ποτέ οι αθηναίοι φοιτητές (πάντα εξαρτάται και πόσο ανοιχτός είναι κανείς σε νέες εμπειρίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Χαχ,πρωτοετής είμαι ναι για αυτό και ελπίζω ακόμα..Υπάρχουν αρκετοί που μένουν πειραιά από την επαρχία αλλά και πάλι είναι η μειοψηφία..Δεν μπορείς να ταιριάξεις με όλους..Εγώ που μένω Πειραιά από θέμα μεταφορών είμαι καλά γιατί υπάρχει το 040 που είναι όλη την μέρα..Το θέμα είναι η Αθήνα θέλει λεφτά για να περάσεις καλά..Ναι μεν είναι απεριόριστες οι επιλογές( πρωτεύουσα της χώρας είναι ρε παιδιά :P ) αλλά αν δεν έχεις δεν "βγαινεις"..

Υ.Γ απελπισία τρόπος του λέγειν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Λοιπον ας αραδιασω και γω την αποψη μου για το θεμα που αναφερατε. Πρωτον για ενα φοιτητη που ερχεται απο την επαρχια για πρωτη φορα να μεινει, η Αθηνα ειναι χαοτικη. Με ο,τι αυτο συνεπαγεται (ευκολια να κυκλοφορησει, να παει σε διαφορα μερη κλπ κλπ). Δευτερον το μειονεκτημα της Αθηνα ως φοιτητικης πολης ειναι το μεγαλο ποσοστο Αθηναιων φοιτητων (οπως ειμαι κι εγω). Βεβαια οταν μενεις στην πολη σου τις περισσοτερες φορες οδηγεις (το 90% οσων ειμαστε απο εδω οδηγουμε) οποτε διευκολυνεσαι σημαντικα και επισης εχεις περισσοτερα λεφτα να ξοδεψεις σε εξοδους, εκδρομες ή οτιδηποτε γιατι απλα δν εχεις εξοδα οπως νοικι, λογαριασμους, φαγητο. Απο εκει και περα σιγουρα δν εχει τις μαζεμενες γειτονιες που μενουν φοιτητες (εκτος απο Ζωγραφου) και μπορει με την παρεα σου να μενετε δεκα χιλιομετρα μακρια. Το μετρο βεβαια πλεον εχει βελτιωσει πολυ την κατασταση και μπορεις να μετακινηθεις γρηγορα.

Επειδη εχω σχεσεις με τη Λαρισα που θεωρητικα ειναι ιδανικη φοιτητικη πολη (σχετικα μεγαλο μερος, κεντρο μαζεμενο, φθηνη ζωη) παρατηρησα οτι μετα απο καποια στιγμη βαριεσαι. Βγαινεις στα ιδια και τα ιδια μερη. Ωραιο κεντρο εχει η Λαρισα αλλα σε ενα χρονο μπορεις να εχεις παει σε ολα τα μαγαζια του κεντρου. Ποσο μαλλον σε μικροτερα μερη τυπου Ιωαννινα. Στην Αθηνα μπορεις να βγαινεις σε διαφορετικα μερη συνεχεια. Η μονη πολη που για εναν ξενο φοιτητη εχει τα καλα των μικροτερων πολεων με καποια απο τα καλα της Αθηνας ειναι η Θεσσαλονικη. Ολες οι αλλες που ολο το κεντρο τους ειναι οσο απο το Συνταγμα μεχρι το Μοναστηρακι, μου φαινονται βαρετες για να ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον ας αραδιασω και γω την αποψη μου για το θεμα που αναφερατε. Πρωτον για ενα φοιτητη που ερχεται απο την επαρχια για πρωτη φορα να μεινει, η Αθηνα ειναι χαοτικη. Με ο,τι αυτο συνεπαγεται (ευκολια να κυκλοφορησει, να παει σε διαφορα μερη κλπ κλπ). Δευτερον το μειονεκτημα της Αθηνα ως φοιτητικης πολης ειναι το μεγαλο ποσοστο Αθηναιων φοιτητων (οπως ειμαι κι εγω). Βεβαια οταν μενεις στην πολη σου τις περισσοτερες φορες οδηγεις (το 90% οσων ειμαστε απο εδω οδηγουμε) οποτε διευκολυνεσαι σημαντικα και επισης εχεις περισσοτερα λεφτα να ξοδεψεις σε εξοδους, εκδρομες ή οτιδηποτε γιατι απλα δν εχεις εξοδα οπως νοικι, λογαριασμους, φαγητο. Απο εκει και περα σιγουρα δν εχει τις μαζεμενες γειτονιες που μενουν φοιτητες (εκτος απο Ζωγραφου) και μπορει με την παρεα σου να μενετε δεκα χιλιομετρα μακρια. Το μετρο βεβαια πλεον εχει βελτιωσει πολυ την κατασταση και μπορεις να μετακινηθεις γρηγορα.

Επειδη εχω σχεσεις με τη Λαρισα που θεωρητικα ειναι ιδανικη φοιτητικη πολη (σχετικα μεγαλο μερος, κεντρο μαζεμενο, φθηνη ζωη) παρατηρησα οτι μετα απο καποια στιγμη βαριεσαι. Βγαινεις στα ιδια και τα ιδια μερη. Ωραιο κεντρο εχει η Λαρισα αλλα σε ενα χρονο μπορεις να εχεις παει σε ολα τα μαγαζια του κεντρου. Ποσο μαλλον σε μικροτερα μερη τυπου Ιωαννινα. Στην Αθηνα μπορεις να βγαινεις σε διαφορετικα μερη συνεχεια. Η μονη πολη που για εναν ξενο φοιτητη εχει τα καλα των μικροτερων πολεων με καποια απο τα καλα της Αθηνας ειναι η Θεσσαλονικη. Ολες οι αλλες που ολο το κεντρο τους ειναι οσο απο το Συνταγμα μεχρι το Μοναστηρακι, μου φαινονται βαρετες για να ζεις.

Μαλλον δεν εχεις παει Πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μαλλον δεν εχεις παει Πατρα.

Πατρα δν εχω παει, αλλα ενω οσους ξερω ειναι ευχαριστημενοι με τη ζωη, λενε οτι ταλαιπωρουνται με το πανεπιστημιο που ειναι εκτος πολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πατρα δν εχω παει, αλλα ενω οσους ξερω ειναι ευχαριστημενοι με τη ζωη, λενε οτι ταλαιπωρουνται με το πανεπιστημιο που ειναι εκτος πολης...

Καλα ναι σε αυτο εχεις δικιο αν και η τοποθεσια του ειναι σε πολυ ομορφο μερος που εχει πραγματα να κανεις (Ριο) δεν ειναι σαν τα Γιαννενα ας πουμε. Ασε που παιρνανε γενικα αρκετα αστικα. Εγω βεβαια αναφερθηκα στο οτι η Πατρα πραγματικα συνδιαζει αρμονικα χαρακτηριστικα μεγαλης-μικρης πολης γιατι εχει το ιδανικο μεγεθος κατα την γνωμη μου. Σε αυτο που χανει σαφως απο Θεσσαλονικη/Αθηνα ειναι οτι δεν διαθετει την ιδια ποιοτητα μουσικων κεντρων/θεατρων. Δηλαδη δεν ερχονται τοσο συχνα γνωστοι τραγουδιστες, παραστασεις και παρομοια events που λαμβανουν τοπο καθε μερα στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη. Αν και αυτο ισως κακοφανει περισσοτερο σε καποιον που προερχεται απο αυτα τα μερη και εχει συνηθισει ας πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Πατρα δν εχω παει, αλλα ενω οσους ξερω ειναι ευχαριστημενοι με τη ζωη, λενε οτι ταλαιπωρουνται με το πανεπιστημιο που ειναι εκτος πολης...

Από το κέντρο έως το Πανεπιστήμιο στην Πάτρα ,η απόσταση με το λεωφορείο είναι 15 λεπτά.
Στην Αθήνα, αν μένεις σε περιοχή σχετικά μακριά από μετρό πχ, ο χρόνος που χρειάζεσαι για να πας στη σχολή σου είναι περισσότερος. Και το ξέρω γιατί πέρυσι φοιτούσα Χαροκόπειο στην Καλλιθέα και με την συγκοινωνία ήθελα μέσο όρο μισή ώρα. Και αν είχε και κίνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Είμαι και εγώ πρωτοετής φοιτήτρια από επαρχία και μένω στα Ανω Ιλισια.Θυμαμαι που οταν επρεπε να κανω το μηχανογραφικο μου ειχαν πεσει ολοι απο πανω μου και μου ελεγαν να μην επιλεξω Αθηνα λογω τους χαους που επικρατει και πολλων αλλων.ΕΥΤΥΧΩΣ, δεν τους ακουσα!!!Τα περνάω τέλεια,προσαρμοστηκα σε διαστημα ουτε μιας εβδομαδας,γνωρισα αρκετα παιδια και πολλα απο αυτα ειναι και απο Αθηνα,γνωριζω πολλες περιοχες που ειναι αρκετα μακρια απο τη δικη και γενικοτερα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις.Φυσικα,όπως καθε πολη εχει και τα αρνητικα της αλλα κατα τη γνωμη μου τα θετικα της υπερισχυουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το θέμα είναι η Αθήνα θέλει λεφτά για να περάσεις καλά..Ναι μεν είναι απεριόριστες οι επιλογές( πρωτεύουσα της χώρας είναι ρε παιδιά :P ) αλλά αν δεν έχεις δεν "βγαινεις"..

Βγαινεις στα ιδια και τα ιδια μερη. Ωραιο κεντρο εχει η Λαρισα αλλα σε ενα χρονο μπορεις να εχεις παει σε ολα τα μαγαζια του κεντρου.

εάν η ψυχαγωγία μεταφράζεται μόνο ως έξοδος σε μαγαζί λογικό είναι να βαρεθείς. ακόμη κι έτσι βέβαια, οι φοιτητές επιλέγουν τα μαγαζιά που γίνονται στέκια τους και εκεί συχνάζουν (παντού γίνεται αυτό). καταλαβαίνω ότι σε μια μικρή πόλη οι εικόνες σου είναι πιο περιορισμένες αλλά μπορεί να είναι πιο όμορφες (πχ. η Καστοριά αν και μικρή είναι πανέμορφη πόλη).

Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί ένας φοιτητής πρέπει να μετατραπεί σε μανιακό homo consumens για να περάσει καλά. Η εποχή δεν ενδείκνυται για καταναλωτισμό και είναι και μια ευκαιρία να τον βγάλουμε λίγο από τη ζωή μας. Σε πολλές πόλεις γίνονται ένα σωρό πολιτιστικά και μη δρώμενα που μπορεί να συμμετάσχει ένας φοιτητής και μάλιστα έξω από την εμπορευματική λογική. Πρώτα απ΄όλα από τις πολιτιστικές ομάδες του πανεπιστημίου μέχρι πρωτοβουλίες ατόμων/κατοίκων/καλλιτεχνών που χτίζουν δομές αντιεμπορευματικής κουλτούρας. Στην Αθήνα πχ. υπάρχει το ελεύθερο-αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ με πλήθος καλλιτεχνικών δρώμενων ελεύθερης εισόδου. Ή η αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα Vita Activa που δραστηριοποιείται στο χώρο της φοιτητικής εστίας του ΕΚΠΑ και διοργανώνει κύκλους συζητήσεων λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, πολιτικής, οικονομίας, λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη ή βάζει προβολές και άλλα καλλιτεχνικά και κοινωνικά δρώμενα. Ή η κινηματογραφική ομάδα του ΕΚΠΑ με προβολές ταινιών τις Κυριακές στην Ίριδα. Αντίστοιχες δραστηριότητες γίνονται και σε άλλες πόλεις. Επίσης οι εκδρομές. Ας πούμε ο Βόλος σαν φοιτητική πόλη που συνδυάζει βουνό και θάλασσα είναι ιδανικός για εκδρομές. Το Πήλιο είναι δίπλα με ένα σωρό χωριά και φύση για εξερεύνηση.

Ακόμη και για να πιεις την μπύρα σου, γιατί να τα σκάσεις σε πανάκριβα μαγαζιά ενώ μπορείς να την πάρεις από το περίπτερο με 0,80 και να αράξεις με καλή παρέα σε ένα πάρκο? Ή γιατί να μην τους μαζέψεις όλους σπίτι για φαϊ, ταινία, επιτραπέζια, τρολλάρισμα ή ό,τι άλλο? Γιατί να τα σκας στα Play House? Δλδ όπως το βλέπω, ένας φοιτητής που περνά το χρόνο του από κλαμπ και σε μπαρ κι από κει στην καφετέρια, ε όσα μαγαζιά κι αν έχει γυρίσει, όσο καλά κι αν έχει περάσει έχει μόνο μια συγκεκριμένη εμπειρία και έχει χάσει τόσες άλλες. Πέραν των χρηματικών ποσών που έχει ξοδέψει

Γενικότερα για μένα, ποιοτική φοιτητική ζωή συνεπάγεται ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, θετικές και αρνητικές, ψυχαγωγικές ή μη, να βρίσκεις τρόπους για προβληματισμό, γνώση, διεύρυνση οριζόντων εν γένει. Και το να δουλεύει ένας φοιτητής είναι σημαντική εμπειρία και το θεωρώ κομμάτι αυτού του εύρους. Αυτά προϋποθέτουν να είσαι ανοιχτός στο καινούριο, στο διαφορετικό και μπόλικη διάθεση για δράση και εξερεύνηση. Είναι ανεξαρτήτη του τόπου σπουδών δλδ, και είναι στο χέρι του καθενός πώς θα αξιοποιήσει τις επιλογές που έχει, περισσότερες ή λιγότερες, αλλά σίγουρα και διαφορετικές από πόλη σε πόλη, και θα βρει τελικά τι του αρέσει.

Σε γενικές γραμμές οι πρωτοετείς φρικάρουν λίγο στην αρχή μέχρι να εγκλιματιστούν και να προσαρμοστούν στον νέο τρόπο ζωής τους που ειδικά αν είναι μακριά από το σπίτι τους, θα πρέπει να διαμορφωθεί από την αρχή και αποκλειστικά από τους ίδιους. Αυτό από μόνο του είναι σημαντικό για να μάθει να αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη της ζωής του γι' αυτό και θεωρώ θετικό να σπουδάζουν οι νέοι άνθρωποι μακριά από γονείς (που συχνά παίζουν και ρόλο περιοριστικού παράγοντα).

Παίδες πάρτε τη ζωή σας στα χέρια σας, αναλάβετε τις ευθύνες σας και εξερευνήστε τις επιλογές σας. Επίσης προσπαθήστε να διαμορφώσετε καλύτερες συνθήκες στην κοινωνική πραγματικότητα που ζείτε (δεν άντεξα να μην πετάξω και το πολιτικό μου..)! 8)




υγ. babletheone, ο Πειραιάς ρε έχει ζωή και φοιτητές. Ψάξου. Επίσης δίπλα είναι και το Πασαλιμάνι που είναι όμορφα. Take your time..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εχει κανεις να προτεινει για καποιον που σπουδαζει Πειραια καποια περιοχη στην Αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πειραιά μένεις φίλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πειραιά μένεις φίλε?
Όχι, Φέτος δίνω και οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Απλά αναρωτιέμαι αν κάποιος που σπουδάζει Πειραια μένει Αθήνα και ποιες περιοχές σε διευκολύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αν είναι να περάσεις στο ΠαΠει καλύτερα να μείνεις πειραιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά εγώ πάντως που έχω περάσει και έχω νοικιάσει σπίτι στον Πειραιά(πιο ωραίος φυσιγνωμικά από την Αθήνα) δεν περνάω καθόλου καλά..Βέβαια είναι και το τι ζητάει ο καθένας..Πήγα σε φίλο μου στα γιάννενα,χανιά και εκεί έζησα αυτό που λέμε "φοιτητική ζωή".Στην Αττική για να περάσεις καλά θέλει χρήμα και αυτοκίνητο κάτι που η πλειοψηφία των φοιτητών δεν διαθέτει,οι αποστάσεις είναι μακρινές και αργά δεν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι γιατί τα μέσα πάνε για νάνι..Σε όποιον έχει την δυνατότητα να περάσει εκτός αθηνών και να είναι η σχολή του εκεί,να φύγει/πάει με 1000..Αθήνα για κλασσικό φοιτητή όπως το σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος δεν ταιριάζει..Αυτά από έναν απελπισμένο με την αθήνα φοιτητή

Νομίζω ότι όταν ήρθες στην Αθήνα είχες υπερεκτιμήσει στην έννοια της "φοιτητικής ζωής". Θα το παρομοιάσω σαν ένα έργο για το οποίο έχεις διαβάσει διθυραμβικές κριτικές και όταν πας να το δεις σε απογοητεύει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το έργο (η φοιτητική ζωή) δεν είναι καλό , απλά εσύ το είχες φανταστεί διαφορετικό από ότι είναι στην πραγματικότητα. Συμφωνώ ότι η Αθήνα είναι μια δύσκολη πόλη και χρειάζεται χρήματα αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις. Εξάλλου αυτήν την εποχή όλοι είμαστε ζορισμένοι οικονομικά και ψάχνουμε φτηνούς τρόπους διασκέδασης. Περνάς ακόμα την φάση της προσαρμογής γιαυτό αισθάνεσαι έτσι αλλά να είσαι σίγουρος ότι είναι περαστικό. Μπορείς βέβαια να βοηθήσεις τον εαυτό σου να βγει από αυτήν την κατάσταση κάνοντας μερικές απλές κινήσεις όπως ας πούμε να γραφτείς στο τμήμα αθλητισμού του πανεπιστημίου σου. Εκεί σίγουρα θα κάνεις γνωριμίες (το τερπνόν μετά του ωφελίμου). Επίσης μπορεί να μην ταιριάζουμε με όλους αλλά σίγουρα ταιριάζουμε με κάποιους. Καλή διάθεση και θετική ενέργεια χρειάζεται. Πιάσε την κουβέντα με τους συμφοιτητές σου, πιες έναν καφέ στα φοιτητικά στέκια και η παρέα δεν θα αργήσει να έρθει. Επίσης όπως είπε παραπάνω η pop corn μπορείς να λάβεις μέρος στις ομάδες του ΕΚΠΑ στο κέντρο της Αθήνας. Είναι πραγματικά εξαιρετικές και οι εκδηλώσεις γίνονται νωρίς οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με τις συγκοινωνίες για να επιστρέψεις στον Πειραιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
έχω ζήσει "φοιτητική ζωή" και σε άλλες πόλεις και έχω δει πως είναι η απλή καθημερνότητα..Δεν λέω για τρελά πράγματα και πίστεψε με η κατάσταση εδώ ωχριά σχεδόν σε σχέση με εκεί..όσο για τα υπόλοιπα οποία έγραψες συμφωνώ εν μέρει αλλά όχι ε όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top