Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

georgeze

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σύμη (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
με εχετε μπερδεψει τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τι ακριβώς σε μπερδεύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgeze

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σύμη (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
τι ακριβώς σε μπερδεύει??
τελικα η αθηνα οσο φοβερη οσο ακουγεται?"(μετην κακια εννοια)γιατι εχω ακοθσει τα τερατα και δεν ξερω τι να περιμενω?ειναι ετσι και να ειμαι πιο καχυποπτος η στο τελος ειναι πιο χαλαρα και θα καταληξω να ειμαι ο "μανιακος" καχυποπτος?:P
α στπ αιγαλεω πως ειναι και εχει σπιτια για ενοικιο τωρα?γιατι ενασ φιλος μου θα ερθει εκει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
τελικα η αθηνα οσο φοβερη οσο ακουγεται?"(μετην κακια εννοια)γιατι εχω ακοθσει τα τερατα και δεν ξερω τι να περιμενω?ειναι ετσι και να ειμαι πιο καχυποπτος η στο τελος ειναι πιο χαλαρα και θα καταληξω να ειμαι ο "μανιακος" καχυποπτος?:P
α στπ αιγαλεω πως ειναι και εχει σπιτια για ενοικιο τωρα?γιατι ενασ φιλος μου θα ερθει εκει.....

Θα ειναι τεραστια η διαφορα για σενα στην αρχη...
Αλλα αν βρεις καλη παρεα (υπαρχουν καποιοι και εδω στο φορουμ που περασαν στη σχολη σου:P), θα την συνηθισεις σχετικα ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
τελικα η αθηνα οσο φοβερη οσο ακουγεται?"(μετην κακια εννοια)γιατι εχω ακοθσει τα τερατα και δεν ξερω τι να περιμενω?ειναι ετσι και να ειμαι πιο καχυποπτος η στο τελος ειναι πιο χαλαρα και θα καταληξω να ειμαι ο "μανιακος" καχυποπτος?:P
α στπ αιγαλεω πως ειναι και εχει σπιτια για ενοικιο τωρα?γιατι ενασ φιλος μου θα ερθει εκει.....

Εντάξει ρε συ, η πρωτευουσα ειναι κι εδώ τα πάντα γινονται στο μεγιστο βαθμο, και τα ωραία και τα άσχημα. Απ'οτι βλεπω εισαι απ'το μικρο νησι της Συμης, οποτε ενα μικρο πολιτισμικο σοκ θα το παθεις στην αρχή. Αλλα πιστευω και θεωρω οτι θα συνηθισεις...Το αιγαλεω ειναι μετρια περιοχή, έτσι λιγο μικροαστική. Ενταξει, δεν θα ειναι και τρέλα, δεν ειναι πχ. τοσο ωραια οσο το γειτονικο Χαιδάρι, αλλά εχει το καλο οτι ειναι κεντρικος δημος, οτι εχει πολλα σπιτια οποτε βρισκεις πιο ευκολα και σταθμους μετρό και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τελικα η αθηνα οσο φοβερη οσο ακουγεται?"(μετην κακια εννοια)γιατι εχω ακοθσει τα τερατα και δεν ξερω τι να περιμενω?ειναι ετσι και να ειμαι πιο καχυποπτος η στο τελος ειναι πιο χαλαρα και θα καταληξω να ειμαι ο "μανιακος" καχυποπτος?:P
α στπ αιγαλεω πως ειναι και εχει σπιτια για ενοικιο τωρα?γιατι ενασ φιλος μου θα ερθει εκει.....
Ε εντάξει και εσύ δεν χρειάζεται να βολτάρεις στην Ομόνοια κάθε βράδυ:P Πέρα από κει δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι...Το Αιγάλεω είναι οκ περιοχή,έχεις εύκολη πρόσβαση παντού και είναι και σχετικά ήσυχο...Στο Χαιδάρι εχει λίγο καλύτερα σπίτια και βολεύει και με τα ΤΕΙ γιατί και αυτά πάνω στην Καβάλας είναι...Αλλά είναι πιο ακριβά εκεί τα ενοίκια οπότε Αιγάλεω-Ρέντη και μια χαρά είσαι...Έχει ΠΟΛΛΑ σπίτια δεν παίζει να μην βρείτε...200,000 κατοίκους έχει το Αιγάλεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
κι εγω αθηνα περασα παιδαγωγικο!!βασικα απο φοιτητες και μεγαλυτερα παιδια εχω ακουσει διαφορες αποψεις!συνηθως οσοι μενουν αθηνα η σε ενα προαστιο της(οπως εγω) προσαρμοζονται ευκολα και περνανε και γαματα!!το δυσκολο ειναι για τα παιδια που ερχονται απο επαρχια να σπουδασουν εδω.επισης πιστευω οτι επαρχια μετα τα 2 χρονια μπουχτιζεις(εκτος φυσικα απο θεσσαλονικη).τα ξαδερφια μου στην αρχη μετραγαν τις μερες να επιστρεψουν καιμ αργοτερα ηταν πιο χαλαροι.τι πιστευετε?
-----------------------------------------
γενικοτερα ομως...σαν φοιτητης ειναι δυσκολο να μην περασεις ωραια....με καλη παρεα ολα λυνονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgeze

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σύμη (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ε οσο να ειναι θα ειναι μεγαλη διαφορα.......γενικα προβληματα προσαρμογης εκτος απο τα πολλα φαινομενα εγκληματικοτητας δεν νομιζω να εχω γιατι εχω σησει για λιγο καιρο σε μεγαλες πολεις....θα μου πειτε ο λιγος καιρος με τους οχτω μηνες δεν ειναι το ιδιο αλλα και απο το τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
πω πω! απο μικρος ονειρευομουν να ζησω στην αθηνα! επιτελους απο δευτερα παω να βρω σπιτι! για οσους λενε οτι η αθηνα ειναι κολαση κλπ, τους καταλαβαινω εν μερη. δεν αντεχουν το "τρεξιμο" που κανουν ολοι στην αθηνα, το αγχος και τους γρηγορους ρυθμους ζωης! αλλα εμενα, οπως κ σε πολλα ακομη ατομα, μας αρεσει πολυ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ε οσο να ειναι θα ειναι μεγαλη διαφορα.......γενικα προβληματα προσαρμογης εκτος απο τα πολλα φαινομενα εγκληματικοτητας δεν νομιζω να εχω γιατι εχω σησει για λιγο καιρο σε μεγαλες πολεις....θα μου πειτε ο λιγος καιρος με τους οχτω μηνες δεν ειναι το ιδιο αλλα και απο το τιποτα

μην ανησυχεις!ολα καλα θα πανε!σε περιμενουν τα ωραιοτερα χρονια.ποια σχολη δηλωσεες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzina

Νεοφερμένος

Η tzwrtzina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και γω επαρχια μεγαλωσα...δεν σημαινει ουι δεν θα μπορω να προσαρμοστω!!!ναι στη γερμανικη ειμαι αλλα μενω πειραια λογω σπιτιου μας που εχουμε εκει!!!εχει ομως κατεθθειαν λεωφορειο!!!!!μελαθρον???οκ ευχαριστω γιατι εκει γυρς στα ιλισια θα την αραζω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω πιστευω πως τους ρυθμος της πολης αν τους αγνοησεις,δν θα εχεις προβλημα...οποτε παω αθηνα αυτο κανω,και δεν αγχωνομαι ποτε...οσο για τις συγκοινωνιες κλπ ειναι πολυ οικονομικα,και σαν πολη ειναι ισως η καλυτερη για φοιτητικη ζωη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αν ζεις εκει ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατο να τους αγνοησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αν ζεις εκει ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατο να τους αγνοησεις...

ειναι θεμα χαρακτηρα πιστευω...αν σκεφτεις οτι οι αλλοι εχουν αγχος και απλα στο μεταδιδουν,τοτε καταλαβεινεις πως δν χρειαζεται να χεις κι εσυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
τελικα η αθηνα οσο φοβερη οσο ακουγεται?"(μετην κακια εννοια)γιατι εχω ακοθσει τα τερατα και δεν ξερω τι να περιμενω?ειναι ετσι και να ειμαι πιο καχυποπτος η στο τελος ειναι πιο χαλαρα και θα καταληξω να ειμαι ο "μανιακος" καχυποπτος?:P

Δεν ξέρω πώς θα σου φανεί σε σύγκριση με το περιβάλλον όπου έχεις μεγαλώσει.
Σε καθημερινή βάση, πρέπει να προσέχεις λίγο τα πράγματά σου (για παράδειγμα στο Μοναστηράκι το καλοκαίρι που έχει πολύ κόσμο γίνονται συχνά κλοπές πορτοφολιών), να έχεις υπόψην ότι μπορεί πχ. να πέσεις και να μην ενδιαφερθεί κάποιος γύρω (όχι πάντα φυσικά, αλλά γίνεται) και να έχεις το νου σου όταν κυκλοφορείς μόνος σου πολύ αργά.
Αυτά είναι πάνω κάτω όσα θα έπρεπε να ξέρεις - είναι αναπόφευκτο σε μια πολύ μεγάλη πόλη να αλλάζουν τα δεδομένα σου περί ασφάλειας: πολλοί άγνωστοι, πολλοί χαμένοι στα δικά τους προβλήματα, πολλοί σε ανάγκη/ φοβισμένοι/ κατατρεγμένοι από αστυνομία και κοινωνία.
Αν είσαι προσεκτικός και ήρεμος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. :xixi:

Τελευταίο αλλά σημαντικό:
Οι πορείες και οι καταλήψεις δεν είναι όπως στην επαρχία.
Σε σημαντικές καταστάσεις τα πράγματα είναι πολύ πιο έντονα και βίαια από κάθε πλευρά, μην νομίζετε ότι θα πάτε περίπατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μου είπαν ότι ένας από τους λόγους που δε λέει να περάσεις Αθήνα είναι ότι,εκεί από τους 8-9 μήνες που είναι να κάνεις μάθημα,ουσιαστικά κάνεις μόνο 2 ,λόγω καταλήψεων.Ισχύει αυτό,εστω κ σε μικρό βαθμό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ειναι θεμα χαρακτηρα πιστευω...αν σκεφτεις οτι οι αλλοι εχουν αγχος και απλα στο μεταδιδουν,τοτε καταλαβεινεις πως δν χρειαζεται να χεις κι εσυ..

δεν ειναι μονο θεμα αγχους, ειναι και ολα αυτα που περιεγραψε η Nerya.


@ pepper ann: ε οχι και 2 μη το χεσουμε. Το αν θα γινονται καταληψεις εξαρταται κατα κυριο λογο απο τη σταση της κυβερνησης και τις αλλαγες που παει να βαλει και συνηθως 2-3 βδομαδες κρατανε οι καταληψεις οταν γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
δεν ειναι μονο θεμα αγχους, ειναι και ολα αυτα που περιεγραψε η Nerya.


@ pepper ann: ε οχι και 2 μη το χεσουμε. Το αν θα γινονται καταληψεις εξαρταται κατα κυριο λογο απο τη σταση της κυβερνησης και τις αλλαγες που παει να βαλει και συνηθως 2-3 βδομαδες κρατανε οι καταληψεις οταν γινονται.

Aκριβώς - και όταν έχει καταλήψεις διαρκείας δεν είναι κάτι που θα συμβεί μόνο στην Αθήνα.

Btw σχεδόν 2 μήνες κατάληψη είχαμε στη δική μου σχολή στο περασμένο έτος, για εσωτερικά θέματα. Οπότε νομίζω πως δεν τίθεται θέμα πόλης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet

Νεοφερμένος

Η sweet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πως ειναι η φοιτητικη ζωη εκει?? το κοστος ζωης?? (ενοικια, κλπ)... γενικααα:D
-----------------------------------------
:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα Β

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
υπαρχει καποιος πρωτοετης φοιτητης αθηνας που ενδιαφερεται να μεταφερθει στην νομικη κομοτηνης....αν ναι στειλτε μου...baduvaki_konstadina@yahoo.gr
-----------------------------------------
οποιος πρωτοετης της νομικης αθηνων ενδιαφερεται για ανταλλαγη με εμενα πρωτοετη της κομοτηνης ας επικοινωνησει μαζι μου.....www.baduvaki_konstadina@yahoo.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top