Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

georgeze

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σύμη (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
μην ανησυχεις!ολα καλα θα πανε!σε περιμενουν τα ωραιοτερα χρονια.ποια σχολη δηλωσεες?
βασικα στο βιολογικο ειμαι..εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
υπαρχει καποιος πρωτοετης φοιτητης αθηνας που ενδιαφερεται να μεταφερθει στην νομικη κομοτηνης....αν ναι στειλτε μου...baduvaki_konstadina@yahoo.gr
-----------------------------------------
οποιος πρωτοετης της νομικης αθηνων ενδιαφερεται για ανταλλαγη με εμενα πρωτοετη της κομοτηνης ας επικοινωνησει μαζι μου.....www.baduvaki_konstadina@yahoo.gr

εχουν καταργηθει οι αμοιβαιες μετεγγραφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellastar

Νεοφερμένος

Η stellastar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εχουν καταργηθει οι αμοιβαιες μετεγγραφες
γιατι!; Κακως.
Αν και κοπελια δυσκολο το κοβω να θελει καποιος να πει κομοτηνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoilin

Νεοφερμένος

Η zoilin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα που με έχει προβληματίσει πάρα πολύ!!Έχω περάσει και αντι να χαιρομαι...σκέφτομαι αν θα περασω καλα στην αθηνα...εχω την δυνατοτητα να παρω και μεταγραφη για θεσσαλονικη...θα ηθελα πολυ να μου απαντησει καποιος φοιτητης απο αθηνα!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω περασα φετος αθηνα...οντως οι ρυθμοι ειναι γρηγοροι,κ ισως δυσκολευτεις στην αρχη(οπως και γω ακομα)αλλα μου εχουν πει οι περισσοτεροι που περασαν εδω πως μετα απο καποιο διαστημα συνηθιζεις...εγω πιστευω ειναι πολυ καλα εδω γιατι μπορεις να βρεις τα παντα...εκτος απο τα πολλα μαγαζια,υπαρχουν πολλες εκδηλωσεις για ολα τα γουστα και μπορεις να βρεις μεγαλη γκαμα(δεν ξερω αν το πα σωστα:P τεσπα!)δραστηριοτητων...και σιγουρα ειναι επικινδινα αλλα οχι παντου,κ οχι σε ολες τις περιοχες...αλλωστε δεν ειναι μονο στην αθηνα,παντου πρεπει να προσεχεις πια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γειά σας παίδες, μήπως είναι κανένας φοιτητής από Αθήνα να με κατατοπίσει; ’Ερχεται η ώρα να διαλέξω ανάμεσα στα άλλα και πόλη και θέλω να δηλώσω Αθήνα, γιατί προσφέρει πολλές ευκαιρίες, μπορείς να βρεις ό,τι θέλεις από ψυχαγωγία χόμπυ κλπ και επιπλέον έχω και κάποιους συγγενείς-γνωστούς εκεί. Από την άλλη την έχει φοβηθεί το μάτι μου την Αθήνα από τις ειδήσεις... Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν μπορείς να βγαίνεις άνετα τα βράδια και γενικά τί παίζει με τη φοιτητική ζωή. Τέλος, θα ήθελα να ξέρω σε τί κατάσταση είναι οι εστίες της, γιατί σκέφτομαι να δηλώσω εστίες για περισσότερη ανεξαρτησία. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Βλέπω κυρίως σε ενδιαφέρει το εξωακαδημαϊκό-ψυχαγωγικό κομμάτι της φοιτητικής ζωής και όχι τόσο...η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών.

Σόρρυ, μια διαπίστωση έκανα. :hmm:

Απλά το ποσοστό 70% βαράει άσχημα μετά για την δημόσια εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων :popcorn:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πρόβλημα στην αθήνα υπάρχει μόνο στο κέντρο γύρω απο ομόνοια, τα κανάλια υπερβάλουν κάπως. διασκέδαση υπάρχει όπως την εννοείς..
γκάζι παραλιακή κτλ, είναι συνέχεια γεμάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Διώνη ποια σχολή σε ενδιαφέρει; Αν είσαι σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ και ζήσεις προς Ζωγράφου θα περάσεις τέλεια, μην κολλάς. Αν είσαι ΑΣΟΕΕ, άστα βράστα, όλες οι περιοχές εκεί γύρω έχουν γίνει ένα χάλι και μισό. Και δεν είναι μόνο η Ομόνοια. Μένω στα σύνορα Γαλατσίου και οι πόρνες κάνουν από τις 8 το βράδυ πιάτσα επί της Πατησίων. Οι καλές εποχές του κυκλοφορώ μόνη άνετα τη νύχτα τέλειωσαν. Για ΤΕΙ δεν ξέρω τίποτε, και για Πάντειο είναι ανάλογα με την περιοχή που θα διαλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να μείνει κάποιος και κολλητά με το πανεπιστήμιο...Αν είσαι κοντά σε ΜΜΜ, μια χαρά είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Βλέπω κυρίως σε ενδιαφέρει το εξωακαδημαϊκό-ψυχαγωγικό κομμάτι της φοιτητικής ζωής και όχι τόσο...η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών.

Σόρρυ, μια διαπίστωση έκανα. :hmm:

Απλά το ποσοστό 70% βαράει άσχημα μετά για την δημόσια εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων :popcorn:...

Φυσικά και αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα από όλα είναι το επίπεδο της σχολής. Αλλά θέλω να σπουδάσω ελληνική φιλολογία και συνεπώς η Αθήνα έχει το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο παγκοσμίως σε αυτό το αντικείμενο:P Θεωρώ λοιπόν δεδομένη την ποιότητα των σπουδών, αλλιώς δε θα σκεφτόμουν την Αθήνα ενώ είμαι από νησί, και με ενδιαφέρει να δω αν θα μπορώ να προσαρμοστώ και να ζήσω ευχάριστα τα φοιτητικά μου χρόνια σε μια τόσο μεγάλη πόλη!

Διώνη ποια σχολή σε ενδιαφέρει; Αν είσαι σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ και ζήσεις προς Ζωγράφου θα περάσεις τέλεια, μην κολλάς. Αν είσαι ΑΣΟΕΕ, άστα βράστα, όλες οι περιοχές εκεί γύρω έχουν γίνει ένα χάλι και μισό. Και δεν είναι μόνο η Ομόνοια. Μένω στα σύνορα Γαλατσίου και οι πόρνες κάνουν από τις 8 το βράδυ πιάτσα επί της Πατησίων. Οι καλές εποχές του κυκλοφορώ μόνη άνετα τη νύχτα τέλειωσαν. Για ΤΕΙ δεν ξέρω τίποτε, και για Πάντειο είναι ανάλογα με την περιοχή που θα διαλέξεις

Η ελληνική φιλολογία με ενδιαφέρει και σκέφτομαι να μείνω σε εστίες αν με δεχτούν. Ξέρεις μήπως αν οι εστίες είναι κοντά στη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Bασικά στην Ελλάδα, καλά Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Η ασχετοσύνη σου είναι στο θεό. :P Τέσπα...

Η ποιότητα ενός Τμήματος δεν έχει να κάνει με το όνομα του Πανεπιστημίου στο οποίο ανήκει, αλλά με το επιστημονικό επίπεδο του διδακτικού προσωπικού, του φοιτητικού δυναμικού, των δημοσιεύσεων του διδακτικού προσωπικού σε ξένα περιοδικά, τους ερευνητικούς άξονες...κτλ. Έχε υπόψιν σου ότι καμιά φορά στην "επαρχία" όπως την θεωρείς, γίνεται καλύτερο μάθημα, από την πρωτεύουσα. Στην πρωτεύουσα λόγω συνοστισμού πάρα πολλών φοιτητών...οι καθηγητές είναι λίγο απρόσωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
κοιταξτε εχω ζησει ολη μου την ζωη στην αθηνα...εδω γεννηθηκα και μεγαλωσα...θα ηθελα να μην λεει ο καθενας οτι εχει ακουσει αλλα οτι εχει ζησει...απο εκει και περα τα μεσα μεταφορας αν εξαιρεσεις τις αυξησεις του γιωργακη που πηγε αν ειναι δυνατον 1.40 το εισιτηριο το ειδα και φωναζα στον σταθμο του τρενου δεν το πιστευα...το νεφος ηρεμια παιδια ενα συννεφο ειναι απλα το βλεπεις και αυτο αν παρεις τα βουνα δεν ειναι και κατι που σε πνιγει μια χαρα αναπνεεις ασε που αμα η απο κατω γειτονισσα μαγειρευει κανα στιφαδο το ευχαριστιεσαι με το παραπανω...πολυκατοικιες υπαρχουν παντου δεν ειναι αθηναικο το φαινομενο δηλαδη σε οποια πολη και να πας που εχει πανεπιστημιο το πιο πιθανο ειναι να μεινεις σε πολυκατοικια εκτος αν εισαι ζαμπλουτος και παρεις μια μονοκατοικια...η ζωη ειναι σε γρηγορους ρυθμους για αυτους που οπουδηποτε και να ηταν θα επρεπε να ειναι σε γρηγορους ρυθμους δεν μπαινεις επειδη ειναι οι αλλοι αλλα επειδη η ζωη σου το απαιτει αυτο ο τροπος ζωη σου που εσυ εχεις επιλεξει...διασκεδαση δεν το συζηταω εχεις αφθονες επιλογες απο φθηνη διασκεδαση εωσ ακριβη(αμα θες δηλαδη μια βιλα δεν πας με 20 ευρω) και ακομα καλυτερη ειναι η νυχτερινη διασκεδαση αν εισαι φοιτητης(εγω τωρα θα γινω)...μετα ειναι μια ζωντανη πολη σε αντιθεση με πολλες αλλες περιοχες που αν εξαιρεσεις το καλοκαιρι λογω τουρισμου ειναι νεκρες και παντα σε ευχαριστει να την τριγυρνας συνεχως ανακαλυπτεις νεες πτυχες της και την λατρευεις ακομα περισσοτερο εγω 18 χρονια τωρα ακομα υπαρχουν τοσα μερη που δεν εχω παει και περιμενουν να τα ανακαλυψω...η κινηση σε ενοχλει αν εχεις αυτοκινητο αλλα αμα εισαι φοιτητης το να εχεις αυτοκινητο ειναι δυσκολο με την τιμη της βενζινης...οι πορειες σιγα τα αυγα κρατανε ποσο δυο ωρες το πολυ κανενας δεν τραβαει κανενα τρομερο ζορι...σιγουρα παντως για καποιον που ερχεται απο κωμοπολη η απο χωριο θα αντιμετωπισει ενα προβλημα προσαρμογης τις πρωτες μερες...σιγουρα γνωριζεις ολων των ειδων κοσμο και κοσμακη και υπαρχουν και αρκετοι μεταναστες(και που δεν υπαρχουν) γενικα ακομα δεν φοβομαστε να βγουμε τουλαχιστον στην περιοχη που μενω εγω...τωρα αν πας και παρεις σπιτι στον αγ.παντελεημονα η στα πατησια ηθελεστα και παθεστα...εκει δεν εχω πατησει και δεν παταω ουτε εγω το ποδι μου(συμπεριλαμβανομενου και ομονοιας και πολλων αλλων ομορων περιοχων) και ειναι μερη που πρεπει να τα αποφευγεις εξαλλου δεν εχουν και κατι το σπουδαιο για να τις επισκεπτεσαι...οποιος περναει σε σχολη που του αρεσει και βρισκεται στην αθηνα ανεπιφυλακτα ελατε μην εχετε κανενα ερωτηματικο...ανθρωποι ειμαστε δεν τρωμε εξαλλου δεν θα ειστε και οι 'χωριατες' ολοι εδω κατα καποιο τροπο 'χωριατες' ειμαστε δεν εχω γνωρισει κανενα προγονο του περικλη ακομα...αυτα θα μπορουσα να πω και πολλα αλλα υποστηριζοντας την αθηνα αλλα δεν μπορω να γραφω αλλο πιαστηκαν τα χερια μου ελπιζω να βοηθησα πολλους που εχουν τις ενστασεις και τις αποριες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι πολυκατοικίες στην αθήνα είναι κακόγουστες, και υπάρχουν παντού, ακόμα και σε ένα ψηλό σημείο να πάς θα βλέπεις πολυκατοικίες μακριά στον ορίζοντα.
άλλο ένα που δέν θα σε αρέσει είναι η μπόχα απο το πετρέλαιο που καίνε τα ταξί. συγκοινωνίες έχει όντος καλές.
για 4 χρόνια καλά είναι, αλλα εσύ που εισαι απο νησί θα σου κακοφανεί πολύ η αθήνα ειδικά στην αρχή.

πλέον οι εποχές που κατέβαινε ο τσομπάνος απο το χωριό να κάνει ζωή στην Αθήνα δέν υπάρχουν. 2011 έχουμε.

οι πολιτισμικές και μορφωτικές διαφορές ενός αθηναίου και ενός απο μια πόλη της περιφέρειας είναι ανύπαρκτες. οι άνθρωποι δέν θα σου φανούν διαφορετικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γειά σας παίδες, μήπως είναι κανένας φοιτητής από Αθήνα να με κατατοπίσει; ’Ερχεται η ώρα να διαλέξω ανάμεσα στα άλλα και πόλη και θέλω να δηλώσω Αθήνα, γιατί προσφέρει πολλές ευκαιρίες, μπορείς να βρεις ό,τι θέλεις από ψυχαγωγία χόμπυ κλπ και επιπλέον έχω και κάποιους συγγενείς-γνωστούς εκεί. Από την άλλη την έχει φοβηθεί το μάτι μου την Αθήνα από τις ειδήσεις... Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν μπορείς να βγαίνεις άνετα τα βράδια και γενικά τί παίζει με τη φοιτητική ζωή. Τέλος, θα ήθελα να ξέρω σε τί κατάσταση είναι οι εστίες της, γιατί σκέφτομαι να δηλώσω εστίες για περισσότερη ανεξαρτησία. :):):)
Πιστεύω η Αθήνα είναι η καλύτερη επιλογή. Έχει τα πάντα και απευθύνεται σε όλα τα βαλάντια.
Σχετικά με την εγκληματικότητα. Πράγματι υπάρχουν ορισμένες περιοχές όπως Ομόνοια, Κυψέλη και Πατήσια που έχουν γίνει γκέτο, όμως εσένα δεν σε ενδιαφέρει καθώς η σχολή είναι Ζωγράφου, σχετικά ήσυχη περιοχή. Εξάλλου άστεγους, ναρκομανείς, αλλοδαπούς κλπ βλέπεις πλέον και στις ακριβές περιοχές του ιστορικού κέντρου των Αθηνών, αυτό νομίζω τα λέει όλα. Απλά φροντίζεις να αποφεύγεις συγκεκριμένα μέρη και είσαι οκ.
Σχετικά με περιοχές για σπίτι σου κάνουν Ζωγράφου, Ιλίσσια και τα γύρω μέρη. Η συγκοινωνία είναι καλή, δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Περί εστιών, υπάρχουν κοντά στην πανεπιστημιούπολη.

Φυσικά και αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα από όλα είναι το επίπεδο της σχολής. Αλλά θέλω να σπουδάσω ελληνική φιλολογία και συνεπώς η Αθήνα έχει το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο παγκοσμίως σε αυτό το αντικείμενο:P Θεωρώ λοιπόν δεδομένη την ποιότητα των σπουδών, αλλιώς δε θα σκεφτόμουν την Αθήνα ενώ είμαι από νησί, και με ενδιαφέρει να δω αν θα μπορώ να προσαρμοστώ και να ζήσω ευχάριστα τα φοιτητικά μου χρόνια σε μια τόσο μεγάλη πόλη!
Μία χαρά θα προσαρμοστείς, μην ανησυχείς. Κάθε αρχή δύσκολη. Στους συγγενείς και φίλους μην πολυβασίζεσαι. Στην αρχή ναι θα σου δείξουν πέντε πράγματα, όμως η καθημερινότητα είναι αμείλικτη και οι υποχρεώσεις τρέχουν, οπότε δεν θα έχουν άπλετο χρόνο. Εξάλλου και συ ως φοιτήτρια θα είσαι συνεχώς στη σχολή, θα κάνεις τον κύκλο σου και θα έχεις τις δικές σου υποχρεώσεις.

πλέον οι εποχές που κατέβαινε ο τσομπάνος απο το χωριό να κάνει ζωή στην Αθήνα δέν υπάρχουν. 2011 έχουμε.
οι πολιτισμικές και μορφωτικές διαφορές ενός αθηναίου και ενός απο μια πόλη της περιφέρειας είναι ανύπαρκτες. οι άνθρωποι δέν θα σου φανούν διαφορετικοί.
Μην είσαι τόσο σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Bασικά στην Ελλάδα, καλά Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Η ασχετοσύνη σου είναι στο θεό. :P Τέσπα...

Η ποιότητα ενός Τμήματος δεν έχει να κάνει με το όνομα του Πανεπιστημίου στο οποίο ανήκει, αλλά με το επιστημονικό επίπεδο του διδακτικού προσωπικού, του φοιτητικού δυναμικού, των δημοσιεύσεων του διδακτικού προσωπικού σε ξένα περιοδικά, τους ερευνητικούς άξονες...κτλ. Έχε υπόψιν σου ότι καμιά φορά στην "επαρχία" όπως την θεωρείς, γίνεται καλύτερο μάθημα, από την πρωτεύουσα. Στην πρωτεύουσα λόγω συνοστισμού πάρα πολλών φοιτητών...οι καθηγητές είναι λίγο απρόσωποι!

Καταρχάς, δεν αναφέρομαι σε όλα τα πανεπιστήμια της Αθήνας αλλά στο τμήμα της ελληνικής φιλολογίας και έχω φίλη που σπούδασε εκεί. Έπειτα, και η αδερφή μου και πολλοί φίλοι μου πέρασαν σε σχολές στην επαρχία και είδαν την κατάντια του ελληνικού πανεπιστημίου σε όλο της το μεγαλείο. Και τέλος, δε θεωρώ ευγενικό τον τρόπο που μιλάς ακόμη και αν ήμουν τελείως άσχετη με το θέμα. Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω παραδείγματα και μέσα από την οικογένειά μου και από τους φίλους μου. Εξάλλου δεν είπα ποτέ ότι υπάρχουν καλά πανεπιστήμια ΜΟΝΟ στην Αθήνα, αλλά οπωσδήποτε τα πανεπιστήμια της πρωτεύουσας έχουν κάποιο κύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο σίγουρος.

εμένα η πόλη μου είναι 30.000 κατοίκων στην μακεδονία.
όταν ήρθα στην αθήνα δέν βρήκα τίποτα αξιόλογο απο άποψη μόρφωσης πολιτισμού και επιπέδου πολιτών(aka πρωτευουσιάνοι:P). το αντίθετο ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Όταν είσαι σε φοιτητικές περιοχές τα περνάς πολύ ωραία. Όταν μένεις π.χ. ή σε κάποιο άλλο προάστιο της Αθήνας και πρέπει να κατεβαίνεις ζωγράφου ή κέντρο κάθε μέρα με τα ΜΜΜ τότε αλλάζει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εμένα η πόλη μου είναι 30.000 κατοίκων στην μακεδονία.
όταν ήρθα στην αθήνα δέν βρήκα τίποτα αξιόλογο απο άποψη μόρφωσης πολιτισμού και επιπέδου πολιτών(aka πρωτευουσιάνοι:P). το αντίθετο ίσως.
Η απόσταση από το γαϊδουράκι ως τη μερσεντέ είναι χαώδης, ήτοι Πατήσια- ΒΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
μηπως γνωριζετε σε ποια περιοχη βρισκεται το ΤΕΙ Αθηνων? και πως ειναι η περιοχή γενικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top