Φοιτητική ζωή στα Ιωάννινα

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
δηλαδή όσες κοπέλες περάσουμε (αν περάσουμε τελικά) γιάννενα να ξεχάσουμε τα σανδαλάκια μας και κάθε είδους ανοιχτό παπούτσι, ε; :P
εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι γενικότερα το κόστος ζωής για ένα μέσο φοιτητή στα γιάννενα πού κυμαίνεται;
και κάτι πολύ σημαντικό. η ζωή στα γιάννενα είναι επικίνδυνη; θέλω να πω υπάρχουν πολλά κρούσματα κλοπών κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bost

Νεοφερμένος

Ο X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
δηλαδή όσες κοπέλες περάσουμε (αν περάσουμε τελικά) γιάννενα να ξεχάσουμε τα σανδαλάκια μας και κάθε είδους ανοιχτό παπούτσι, ε; :P
εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι γενικότερα το κόστος ζωής για ένα μέσο φοιτητή στα γιάννενα πού κυμαίνεται;
και κάτι πολύ σημαντικό. η ζωή στα γιάννενα είναι επικίνδυνη; θέλω να πω υπάρχουν πολλά κρούσματα κλοπών κλπ;

σανδαλια στα γιαννενα δεν παιζει,αναγκαστικα θα συμβηβαστεις με μποτακια!βρεχει αρκετα συχνα και πολλες φορες και 2-3 μερες συνεχομενα.

Τα γιαννενα σαν πολη ειναι αρκετα ακριβη,σπιτι κατω απο 300 ευρω δεν υπαρχει και αν βρεις θα ειναι δωμα(στην ταρατσα δλδ...) ή υπογειο.Επισης ακριβα ειναι και τα κοινοχρηστα,τον χειμωνα που εχει πολυ κρυο για ενα σπιτι 45 τμ δινεις 100+ καθε μηνα! Το εισητηριο οπως ειπαν και πιο πανω ειναι 80 λεπτα,και το καλο ειναι οτι το αστικο το χρειαζεσαι μονο για το παν/μιο-τει εκτος και αν μενεις πολυ μακρια απο το κεντρο.Τα υπολοιπα εξοδα ειναι στα φυσιολογικα πλαισια(καφες 3-4 ευρω,ποτο 7-8 κλπ).Προσωπικα το νοικι+κοινοχρηστα+ολοι οι λογαριασμοι μου βγαινουν 550 ευρω περιπου τον μηνα.


Ενα χρονο που σπουδαζω δεν ειδα τπτ επικινδυνο,κυκλοφορεις ανετα εξω βραδυ ακομα και ωρες που δεν εχει κινηση και ειδικα το κεντρο ειναι πολυ ασφαλες σε σχεση με αλλες πολεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
οποιος περασει γιαννενα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για τρομερη υγρασια και π+#@#οκρυο!!!.Θα ξυπναει το πρωι και 8α πονανε ολα του τα κοκκαλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Να ρωτήσω...Άκουσα ότι πολλά μαγαζιά(τύπου cafe-bar ξέρω' γω) στις 12 το βράδυ κλείνουν τα φώτα και σε αναγκάζουν με αυτό τον τρόπο να φύγεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει μερικά καλά (+καλόφημα) μαγαζιά και αν γίνεται να με κατατοπίσει σε ποια περιοχή βρίσκονται.

Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ito

Νεοφερμένος

Η ito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Πέρασα κι εγώ Γιάννενα!!!Όμως διάβασα κάτι σχόλια σας και με τρόμαξαν λίγο....τελικά είναι τόσο χαλια τα Γιάννενα;;;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
@9aleia
Ναι υπάρχουν μερικά, αλλά δεν κλείνουν τα φώτα, απλα σου λένε "σε μισή ώρα κλείνουμε". Άντε να ναι 2-3 το πολύ.

Τώρα το "καλά" και "καλόφημα" μαγαζιά είναι υποκειμενικό. Μην ανησυχείς για αυτό, σε λιγότερο από ένα μήνα θα τα χεις ανακαλύψει όλα.

Για άλλες απορίες σχετικές με τα Γιάννενα εδώ είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
@9aleia
Ναι υπάρχουν μερικά, αλλά δεν κλείνουν τα φώτα, απλα σου λένε "σε μισή ώρα κλείνουμε". Άντε να ναι 2-3 το πολύ.

Τώρα το "καλά" και "καλόφημα" μαγαζιά είναι υποκειμενικό. Μην ανησυχείς για αυτό, σε λιγότερο από ένα μήνα θα τα χεις ανακαλύψει όλα.

Για άλλες απορίες σχετικές με τα Γιάννενα εδώ είμαι.

Καλόφημα εννοώ τα μαγαζιά που δε γίνονται πολλές φασαρίες, που δεν είναι μπλεγμένα με διάφορες "δουλειές" κτλ. Από Θεσσαλονίκη έρχομαι (δεν ξέρω τίποτα από Γιάννενα) και φοβάμαι λίγο :P


Σε ευχαριστώ πάντως. Αν έχω κάποια απορία σχετικά με την πόλη θα σου στείλω πμ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Τα 2 χρόνια που μαι εκεί δεν έχω βρει τέτοια (κακόφημα) μαγαζιά. Βέβαια αυτό δε σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν. Γενικά πάντως είναι ήσυχη πόλη.
Άντε και καλώς μας ήρθες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι αυτό για την ησυχία(+την ασφάλεια) το άκουσα πολλές φορές :)

Καλώς σας βρήκα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bost

Νεοφερμένος

Ο X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Πέρασα κι εγώ Γιάννενα!!!Όμως διάβασα κάτι σχόλια σας και με τρόμαξαν λίγο....τελικά είναι τόσο χαλια τα Γιάννενα;;;;;:(
ε οχι και χαλια τα γιαννενα!σιγουρα δεν ειναι οπως στην θεσσαλονικη ή πατρα,αλλα και εδω υπαρχουν 15.000+ φοιτητες και αρκετες επιλογες για εξοδους.Τα μονα αρνητικα ειναι η ακριβεια και ο καιρος,αν ερχεσαι απο νοτια ελλαδα και δεν εχεις συνηθισει τις πολλες βροχες.Τα θετικα ομως υπερτερουν των αρνητικων,η πολη περπατιεται ευκολα,ειναι ασφαλης σε σχεση με αλλες πολεις,αστικο χρειαζεσαι μονο για το παν/μιο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
...αστικο χρειαζεσαι μονο για το παν/μιο κλπ...

Μμμ νομίζω πως αν μένεις στα Σεισμόπληκτα ή στους Αμπελόκηπους το αστικό είναι απαραίτητο για να πας στο κέντρο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bost

Νεοφερμένος

Ο X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μμμ νομίζω πως αν μένεις στα Σεισμόπληκτα ή στους Αμπελόκηπους το αστικό είναι απαραίτητο για να πας στο κέντρο. :hmm:
τα σεισμοπληκτα ειναι 40 λεπτα περιπου απο το κεντρο και μπορεις να το περπατησεις ειναι μια ευθεια;)
οι αμπελοκηποι ειναι διπλα στα κτελ,ειναι κανα 25λεπτο απο κεντρο.

Η μονη περιοχη ισως που θα χρειαστεις αστικο για το κεντρο ειναι η ανατολη,αλλα δεν μενουν πολλοι φοιτητες εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
τα σεισμοπληκτα ειναι 40 λεπτα περιπου απο το κεντρο και μπορεις να το περπατησεις ειναι μια ευθεια;)
οι αμπελοκηποι ειναι διπλα στα κτελ,ειναι κανα 25λεπτο απο κεντρο.

Η μονη περιοχη ισως που θα χρειαστεις αστικο για το κεντρο ειναι η ανατολη,αλλα δεν μενουν πολλοι φοιτητες εκει.
Μπορείς να το περπατήσεις? Νταξ,εγώ δεν θα το πρότεινα.

Ειδικά όταν θα αρχίσει το ψωφόκρυο και οι βροχές..
Όταν θα σκοτεινιάζει νωρίς,είναι απλά απαγορευτικό για μένα κάτι τέτοιο.
Ειδικά αν θές να βγείς βράδυ 11 ή 12 η ώρα,απλά με τίποτα.
Θέλει ταξί.

Προσπαθείστε να βρείτε τίποτα κοντά στο Δημαρχείο. Γενικά σε εκείνη την περιοχή,ίσως και λίγο πιο κάτω.


Ανατολή δεν θα πρότεινα με τίποτα. Για Αμπελόκηπους δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
τα σεισμοπληκτα ειναι 40 λεπτα περιπου απο το κεντρο και μπορεις να το περπατησεις ειναι μια ευθεια;)
.

Πάντως γνωρίζω μία κοπέλα που νοικιάζει στα σεισμόπληκτα και θέλει να φύγει. Το βράδυ βγαίνει και πάντα αναγκάζεται να κοιμάται σε κάποια φίλη της που μένει κεντρικά. Γι'αυτό κι εγώ αποφάσισα να βρω κάτι σχετικά κεντρικά και λίγο ήσυχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
τα σεισμοπληκτα ειναι 40 λεπτα περιπου απο το κεντρο και μπορεις να το περπατησεις ειναι μια ευθεια;)
οι αμπελοκηποι ειναι διπλα στα κτελ,ειναι κανα 25λεπτο απο κεντρο.

Η μονη περιοχη ισως που θα χρειαστεις αστικο για το κεντρο ειναι η ανατολη,αλλα δεν μενουν πολλοι φοιτητες εκει.

Ρε ψηλέ την παλεύεις!! Τι 40 λεπτά με τα πόδια ρε παλίκαρε!!! Σε ποια περιοχή να ψάξω για σπίτι help me!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ito

Νεοφερμένος

Η ito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δεν προτεινω με τιποτα σεισμοπληκτα κ ανατολη αμα δεν υπαρχει αυτοκινητο!χτες ημουν γιαννενα κ εψαχνα για σπιτι!ενα ακομη κακο ειναι οτι τα σπιτια στο κεντρο δεν ειναι καθολου καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν προτεινω με τιποτα σεισμοπληκτα κ ανατολη αμα δεν υπαρχει αυτοκινητο!χτες ημουν γιαννενα κ εψαχνα για σπιτι!ενα ακομη κακο ειναι οτι τα σπιτια στο κεντρο δεν ειναι καθολου καλα!
Συμφωνώ.
Aνατολή όπως είπα και πριν με τίποτα.

Για Σεισμόπληκτα θεωρώ ότι ψιλοπαλεύεται κάπως. Αλλά μόνο αν δεν βρείτε κάτι πιο κεντρικά.
Επίσης να ξέρετε ότι είναι πολύ ερημιά στα Σεισμόπληκτα τον χειμώνα και είναι και απομονωμένα κάπως.
+ του ότι δεν θα μπορείτε να βγαίνετε συχνά και θα πρέπει να παίρνετε ταξί γιατί δεν έχει τίποτα σχεδόν εκεί πάνω.

Επίσης κάτι άσχετο που μου ήρθε τώρα. Νομίζω πως νοικιάζονται και σπίτια μέσα στο κάστρο των Ιωαννίνων.
(U know απέναντι από την λίμνη. :P)
Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βολέψει από θέμα μετακινήσεων.

Χμμ που αλλού ρε γαμώτο. Θα σκεφτώ και θα επανέλθω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Για τα σπίτια που είναι κοντά στην λίμνη τι έχετε να πείτε; Άκουσα ότι δεν είναι και πολύ καλά γιατί έχει υγρασία και κάτι τέτοια! Ισχύει;
Και κάτι ακόμη, εγώ θα πάω Γιάννενα Δευτέρα με Τρίτη δλδ μία εβδομάδα μετά την ανακοίνωση των βάσεων. Λογικά θα βρω σπίτι και καλό, έτσι δεν είναι; Δεν πιστεύω να τα έχουν πάρει και όλα μέχρι τότε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Έχει υγρασία και είναι μακρυά από στάση λεωφορείου.
Τώρα το αν θα τα έχουν πάρει όλα δεν ξέρω, αλλά πιθανότατα να ανεβάσουν τις τιμές σα Γιαννιώτες που είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έχει υγρασία και είναι μακρυά από στάση λεωφορείου.
Τώρα το αν θα τα έχουν πάρει όλα δεν ξέρω, αλλά πιθανότατα να ανεβάσουν τις τιμές σα Γιαννιώτες που είναι.
Ααα μάλιστα!! Τι κάλα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top