Φοιτητικές παρατάξεις

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ποσο εντονο ειναι το φαινομενο αυτο των φοιτητικων παραταξεων σε σχολες που δεν βρισκονται στην Αθηνα;

Ειμαι αποφοιτος και ετσι γνωριζω καλα τι συμβαινει και ισως λιγο καλυτερα απο πολλους.Εξαλλου ειμαι μελος της ΚΝΕ απο τα 18, και υστερα απο αγωνες,τη "λαντζα" των ανωτερων σε καταταξη,διαβασμα,ξυλο με τους διαφορους "Αλλοθρησκους" και πορειες, ειμαι στελεχος της ΚΝΕ οποτε γνωριζω καλα τις τακτικες που ακολουθουνται απο αυτους που εσεις ονομαζετε Κομματοσκυλα

Ωστοσο φετος ο αδερφος μου προκεται να φοιτησει σε σχολη του Βορειου Αιγαιου και εγω τον επεισα να μην ασχοληθει καθως αυτα που θα τραβηξει δεν αξιζουν σε καμια περιπτωση. Ειναι και εκει τοσο εντονο το φαινομενο;

Για χαρτζιλικωμένος εισαι ψιλο-open minded.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω να κάνω ένα σχόλιο στα παραπάνω, αλλά δε θα σου το πω τώρα.
Θα το γράψω σε αυτό εδώ το θέμα περίπου στα μέσα Γενάρη του '17.
:P

Τι ξέρεις που δεν ξέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Στις φοιτητικες εκλογες καθε σχολη ψηφιζει σε ξεχωριστη αιθουσα ; εννοω εκει που παμε και ψηφιζουμε ο καθενα θα ψηφισουμε σε αλλη αιθουσα με τις αλλες σχολες του ιδρυματος μας(πχ εκπα,πατρων κλπ) ε; η στην ιδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

detromo

Νεοφερμένος

Ο detromo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ο συνδικαλισμός στην εργασία, που τόσο επικαλείστε μερικοί για να δικαιολογήσετε την ύπαρξη του συνδικαλισμού μέσω των παρατάξεων, έχει σοβαρό πρόβλημα στην Ελλάδα ακριβώς επειδή είναι άμεσα συνδεδεμένος με τα πολιτικά κόμματα. Οι συνδικαλιστές εξυπηρετούν περισσότερο πολιτικές σκοπιμότητες και προσωπικά συμφέροντα, παρά τα τα συμφέροντα των εργαζομένων. Το πολιτικό κατεστημένο, εξάλλου, τους αμείβει αδρά για την προώθηση των κομματικών συμφερόντων τους. Άλλοι δουλεύουν και άλλοι πληρώνονται αδρά. Ωραία δουλειά το να είσαι συνδικαλιστής, αλλά δεν μπορεί να γίνει ο καθένας. Σίγουρα είναι όνειρο πολλών παραταξιακών. ;)

Αντίστοιχα και στον χώρο του πανεπιστημίου, ο συνδικαλισμός πάσχει για τον ίδιο λόγο: τα στελέχη των παρατάξεων εξυπηρετούν περισσότερο τα συμφέροντα του εκάστοτε κόμματος και όχι των φοιτητών. Όλα τα στελέχη των παρατάξεων θα σου πουν ότι δεν χρειάζεται να είσαι σε κόμμα για να είσαι στην παράταξή τους και ότι αυτοί νοιάζονται απλά για το καλό των φοιτητών. Όταν όμως τους ρωτήσεις εάν οι ίδιοι είναι σε κόμμα, θα σου πουν όλως τυχαίως ο καθένας αντίστοιχα ότι είναι στην ΟΝΝΕΔ(ΔΑΠ), στην ΚΝΕ(ΠΚΣ), στην νεολαία ΠΑΣΟΚ(ΠΑΣΠ), στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ(ΕΑΑΚ), στον ΣΥΡΙΖΑ(Αρεν) και στο κκε-μλ(Αγ. κινήσεις). Αναφέρομαι πάντα στα πρόσωπα που ασχολούνται ενεργά και όχι τα απλά μέλη που μπορεί να είναι ο,τιδήποτε. Πώς "βοηθούν" όμως όλοι αυτοί; Η μεν ΔΑΠ, σου υπόσχεται ότι θα σε βοηθήσει να κάνεις το πάσο και τη δήλωση μαθημάτων (λες και δεν μπορείς μόνος σου), σου δίνει πρόγραμμα και σημειώσεις (όχι καλές συνήθως :P) και παρουσιάζει τις διπλές εξεταστικές ως δικό της κατόρθωμα, ενώ πρόκειται για κάτι που έχει ψηφίσει η κυβέρνηση! Τα προβλήματα τα "λύνουν" με προτάσεις στην γραμματεία, που θα μπορούσε να τις στείλει οποιαδήποτε ομάδα φοιτητών. Οι αριστερές παρατάξεις, από την άλλη, κάνουν κατάληψη στο όνομα του αγώνα (όταν πέσει γραμμή από την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τον ΣΥΡΙΖΑ πριν γίνει κυβέρνηση), καταφέρνοντας μόνο να υποβαθμίσουν το ελληνικό πανεπιστήμιο. Σε αντίθεση με τη ΔΑΠ, αυτοί "λύνουν" τα προβλήματα της σχολής με πορείες, τις οποίες και εδώ θα μπορούσε να τις πραγματοποιήσει μια ομάδα φοιτητών (στις κομματικές πορείες που προετείνουν δεν αναφέρομαι καν). Σε ό,τι αφορά και τη δική μου σχολή συγκεκριμένα, αξίζει να σημειωθεί ότι οι παρατάξεις ΕΑΑΚ και ΑΡΕΝ είχαν υποστηρίξει την κατάληψη που έκαναν κουκουλοφόροι εξωπανεπιστημιακοί για τον Σάββα Ξήρο και που προκλήθηκαν πολλές ζημιές, καθιστώντας φανερό ότι η ύπαρξή τους στη σχολή μόνο με τα συμφέροντα των φοιτητών δεν έχει σχέση. Και φυσικά όλες οι ανωτέρω παρατάξεις βοηθούν τους φοιτητές με το να τσακώνονται μεταξύ τους, να προσπαθούν να νοθεύσουν αποτελέσματα συνελεύσεων και ακόμα με το να φέρνουν στις συνελεύσεις άσχετους να ψηφίσουν το δικό τους κομματικό πλαίσιο...πάντα για το καλό των φοιτητών!

Αυτή είναι η συμβολή των παρατάξεων στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Ας είμαστε ειλικρινείς: όποιος θεωρεί ότι ο μέσος φοιτητής επωφελείται από τις παρατάξεις είναι είτε τυφλός είτε... "τυφλός". Ο συνδικαλισμός κάθε μορφής (στην εργασία, στη σχολή), όταν ελέγχεται από κόμματα δημιουργεί προβλήματα αντί να λύνει και ικανοποιεί προσωπικές και φιλοδοξίες και πολιτικές σκοπιμότητες. Οι φοιτητές θα μπορούσαν από μόνοι τους να προβούν σε κάποια διεκδίσηση, όταν αυτή είναι αναγκαία. Εάν χρειάζονται ένα κόμμα για να τους κινητοποιήσει, είναι δικό τους θέμα. Ο φοιτητικός σύλλογος πρέπει να λειτουργεί χωρίς κόμματα και με ευθύνη λειτουργίας του από τους φοιτητές. Και η λογική μου λέει πως όταν θα υπήρχε κάποιοι ουσιαστικό πρόβλημα, θα ενδιαφέρονταν και οι φοιτητές να συγκεντρωθούν και να το συζητήσουν από μόνοι τους.

Από τα λεγόμενα σου μου φαίνεσαι τελείως μπερδεμένος έως απολιτίκ που συνευρέθηκε με βλάκες (κομματικές νεολέρες)
όπως μπερδεμένο βρίσκω τον ισχυρισμό σου σχετικά με την σύνδεση που κάνεις ανάμεσα σε α/α - ΕΑΑΚ (ΑΝΤΑΡΣΥΑ )
και την αλληλοσχέτιση του πρώτου με την τρομοκρατία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στις φοιτητικες εκλογες καθε σχολη ψηφιζει σε ξεχωριστη αιθουσα ; εννοω εκει που παμε και ψηφιζουμε ο καθενα θα ψηφισουμε σε αλλη αιθουσα με τις αλλες σχολες του ιδρυματος μας(πχ εκπα,πατρων κλπ) ε; η στην ιδια;

Η καθε σχολη ψηφίζει εκει π κανει μαθημα (στο κτήριο) δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τα τηλέφωνα από κλήσεις ΔΑΠ-ιτών έχουν πάρει φωτιά αυτές τις μέρες πάντως. Και η φάση είναι ότι όσες φορές και να μην το σηκώσεις/διαβάσεις μήνυμα, όταν σε δουν θα παριστάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα με όποια ηλιθιότητα και αν τους πεις για δικαιολογία - γιατί ο σκοπός αγιάζει τα μέσα άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Τα τηλέφωνα από κλήσεις ΔΑΠ-ιτών έχουν πάρει φωτιά αυτές τις μέρες πάντως. Και η φάση είναι ότι όσες φορές και να μην το σηκώσεις/διαβάσεις μήνυμα, όταν σε δουν θα παριστάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα με όποια ηλιθιότητα και αν τους πεις για δικαιολογία - γιατί ο σκοπός αγιάζει τα μέσα άλλωστε.

Κάνουν τους λαμάκες για λίγες μέρες , μετά τις εκλογές θα συνεχίζουν να τους θάβουν πάλι όλους , μην μασάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Η καθε σχολη ψηφίζει εκει π κανει μαθημα (στο κτήριο) δλδ

Οχι; ΕΜΠ ψηφιζει σταθερα στο παλιο πολυτεχνειο στην Πατησιων με εξαιρεση τη φετινη χρονια. Οπως επισης, καποιες σχολες απο ΕΚΠΑ ψηφιζουν στο νυν παιδαγωγικο(παλιο χημειο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κομματικές νεολαίες υπάρχουν για τον ίδιο λόγο που υπάρχουν και οι σύλλογοι ποδοσφαιρικών ομάδων. Οπαδιλίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω να κάνω ένα σχόλιο στα παραπάνω, αλλά δε θα σου το πω τώρα.
Θα το γράψω σε αυτό εδώ το θέμα περίπου στα μέσα Γενάρη του '17.
:P

Για απάντα τώρα που ξαναήρθες στο φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Για απάντα τώρα που ξαναήρθες στο φορουμ.
Θα σου πω, ως εκδήλωση θαυμασμού για την επανάληψη της ερώτησης ένα μήνα μετά. :P

Ο jj προφανώς μπερδεύτηκε και απάντησε σε ένα μήνυμα εννέα μηνών πριν.

So...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω τι ειναι τα κομματόσκυλα? ειναι καλο αυτο ? Αν ενταχθω σε αυτα ειναι καλο η το αντιθετω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω τι ειναι τα κομματόσκυλα? ειναι καλο αυτο ? Αν ενταχθω σε αυτα ειναι καλο η το αντιθετω?

Κομματόσκυλο είναι αυτός που είναι φανατικός με το κόμμα που υποστηρίζει και δε δέχεται καμιά άλλη άποψη πέρα από του κόμματος. Επίσης κάνει ανήθικες πράξεις μόνο για την προώθηση και την υπεράσπιση του κόμματός του.
Κομματόσκυλο γίνεσαι, δεν εντάσεσαι σε οργανισμό που λέγεται έτσι!!:P Και όχι, δεν είναι καλό να είσαι κομματόσκυλο.

Υ.Γ. Δεν πιστεύω ότι αυτό το "έχω" να αναφέρεται στο "έχω κομματόσκυλο"!:P. Μην τρελαθούμε κιόλας!:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά το κομματόσκυλο αναφέρεται κυρίως σε παρατάξεις πανεπιστημίων και είναι οποιοσδήποτε έχει μπει σε παράταξη. Φυσικά αναφέρεται και εκτός πανεπιστημίων αλλά εμείς σαν φοιτητές συναντάμε συχνά τον όρο στις σχολές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κομματόσκυλο είναι αυτός που είναι φανατικός με το κόμμα που υποστηρίζει και δε δέχεται καμιά άλλη άποψη πέρα από του κόμματος. Επίσης κάνει ανήθικες πράξεις μόνο για την προώθηση και την υπεράσπιση του κόμματός του.
Κομματόσκυλο γίνεσαι, δεν εντάσεσαι σε οργανισμό που λέγεται έτσι!!:P Και όχι, δεν είναι καλό να είσαι κομματόσκυλο.

Υ.Γ. Δεν πιστεύω ότι αυτό το "έχω" να αναφέρεται στο "έχω κομματόσκυλο"!:P. Μην τρελαθούμε κιόλας!:crazy:

Και ξερω εγω (φοιτητες)ειναι ολοι σε καποιο κομμα ?, μηπως ξερεις πως μπορω να τους ξεχωρίσω?(για να κάνω φίλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Έχουνε μία βούλα στο μέτωπο.

Σόρι, δεν άντεξα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω τι ειναι τα κομματόσκυλα? ειναι καλο αυτο ? Αν ενταχθω σε αυτα ειναι καλο η το αντιθετω?

Μπορεις να διαβασεις και λιγο απο εδω να παρεις μια ιδεα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=85236
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΜΑΚΡΙΑ από όλους αυτούς. Μην ανησυχείς, είναι πολύ εύκολο να τους καταλάβεις από την ημέρα της εγγραφής σου στο πανεπιστήμιο. Θα σε πλησιάσουν ευγενικά, θα προθυμοποιηθούν να σε βοηθήσουν να καταθέσεις τα χαρτιά της εγγραφής, θα σου ζητήσουν το κινητό σου για να βγείτε για καφέ (πες ότι δεν έχεις κινητό), θα σου πουν ότι έχουν να σου δώσουν σημειώσεις των μαθημάτων για να διευκολυνθείς κτλ. ΄Ασε που μπορεί να δεις τους εκπροσώπους των διάφορων παρατάξεων να τσακώνονται μεταξύ τους ποιος θα σε πρωτοεξυπηρετήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
ΜΑΚΡΙΑ από όλους αυτούς. Μην ανησυχείς, είναι πολύ εύκολο να τους καταλάβεις από την ημέρα της εγγραφής σου στο πανεπιστήμιο. Θα σε πλησιάσουν ευγενικά, θα προθυμοποιηθούν να σε βοηθήσουν να καταθέσεις τα χαρτιά της εγγραφής, θα σου ζητήσουν το κινητό σου για να βγείτε για καφέ (πες ότι δεν έχεις κινητό), θα σου πουν ότι έχουν να σου δώσουν σημειώσεις των μαθημάτων για να διευκολυνθείς κτλ. ΄Ασε που μπορεί να δεις τους εκπροσώπους των διάφορων παρατάξεων να τσακώνονται μεταξύ τους ποιος θα σε πρωτοεξυπηρετήσει.

Ευχαριστώ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estelle_

Νεοφερμένος

Η estelle_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Έχουνε μία βούλα στο μέτωπο.

Σόρι, δεν άντεξα. :redface:
χαχαχαχχαχαχαχαχα.. κακο αλλα και εγω δεν αντεξα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top