Φοιτητικές παρατάξεις

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Προσωπικα, πιστευω οτι ο μονος λογος που δεν εχουν καταργηθει (κ ουτε προκειται) οι παραταξεις ειναι για να διατηρουν το σαπιο συστημα που επικρατει και να φανατιζουν τους ψηφοφορους απο το νεαρο της ηλικιας τους.

Βασικά ο λόγος που δεν έχουν καταργηθεί είναι ότι δεν υπάρχει κάποια δικαιολογία που να στέκει νομικά γι'αυτό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πραγματικά πιστεύεις ότι με δεδομένη την συμπεριφορά των Ελλήνων φοιτητών θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο? Σε καμία περίπτωση. Επιπλέον δεν είναι πάντα και σε όλες τις σχολές τόσο άμεση η σύνδεση των παρατάξεων και των κομμάτων. Και στην τελική είναι υπέρμετρα ουτοπικό να πιστεύουμε οτι δεν θα υπάρχουν παρατάξεις στα πανεπιστήμια. Είναι σαν να λέμε οτι δεν θα υπάρχει δικομματισμός στην Ελλάδα...Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι εφόσον εφαρμόζεται αυτό καλό είναι να το εκμεταλλευτούμε υπέρ μας και να δούμε την θετική σκοπιά του πράγματος και να μην αναλωνόμαστε σε ανεφάρμοστα πράγματα.
Πεσιμισμος και παθητικοτητα διακρινεται,συναδελφε, στα γραφομενα σου. Ναι, εγω θελω και προσπαθω με οσα μεσα(αυτα τα λιγα που διαθετω, βλεπε ψηφος, γσ) για να αλλαξω κατι, εστω και στο ελαχιστο.
Μην το παρεις στραβα, απλα σκεφτομαστε διαφορετικα.
παντα με καλη διαθεση και χωρις ειρωνεια.

Mr.Crowley: Το οτι δε στεκει νομικα να "διωξουμε" τις παραταξεις ειναι συνεπεια της χρησιμοτητας που εχουν για τα κομματα κ οχι του συνταγματος.:P Προφανως αναφερεσαι στην ελευθερη διακινηση ιδεων.
Αλλα, το οτι καθε χρονο πλακωνονται στο ξυλο και βανδαλιζουν σχολες ας πουμε (και γι αυτο μπορεις να βρεις εικονες κ βιντεο στο διαδικτυο), δεν ειναι ενας λογος να φυγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
αλλα πιστεύω οτι μπορούν να σε βοηθήσουν και να λυσούν ουσιαστικές απορίες για την σχολή και τα μαθήματα,
Γι'αυτό (υποτίθεται) ότι υπάρχουν οι σύμβουλοι σπουδών

επιπλέον σε καμία περίπτωση δεν κάθονται πάνω από το κεφάλι σου για να δουν τα στοιχεία σου και να σε γράψουν παρά την θέληση σου σε κάποιο κόμμα.
Δεν γίνεται να σε γράψουν χωρίς τη θέλησή σου, αλλά ναι κάθονται πάνω απ'το κεφάλι 2-3 άτομα την ημέρα της εγγραφής και είναι κουραστικό όσο δεν πάει (τα πέρασες, τα ξέρεις).

Το επόμενο στάδιο είναι τα τηλέφωνα για καφέ-ποτό κτλ. συμφωνω οτι προσπαθούν να σε μυήσουν στην ιδεολογία τους αλλά συνήθως
Άρα έρχονται να στο παίξουν φίλοι, για δικό τους όφελος

Ένα άλλο κεφάλαιο είναι οι σημειώσεις... Όλοι μας στην προσπάθεια να περάσουμε ένα μάθημα με καλό βαθμό ψάχνουμε να βρούμε επιπλέον σημειώσεις μήπως και έχουν κάτι που εμείς παραλείψαμε... Εκτός απο συμφοιτητές που και αυτοί πολλές φορές μπορεί να μην θέλουν να μοιραστούν τις σημειώσεις τους μπορείς από τις παρατάξεις να βρεις καλές και αρκετά προσεγμένες σημειώσεις που προέρχονται είτε από μέλη των παρατάξεων, είτε από παλαιότερους που τους τις έδωσαν.
Οι σημειώσεις των παρατάξεων (και γενικά οι σημειώσεις) είναι μόνο γι'αυτούς που θέλουν να πιάσουν το 5αράκι.. Δεν μπορούν ούτε να σου καλύψουν απορίες (καθώς είναι πολύ σύντομες) ούτε να σε βοηθήσουν να εμβαθύνεις για να να πας για τον καλό βαθμό που είπες.
Επίσης, φαντάζομαι θα το κατάλαβες και στην εργασία του Ζιούτα και στην εξεταστική στα Δομικά Υλικά ότι οι παρατάξεις δημιουργούν το μπουρδέλο με τις αντιγραφές. Άρα περνάμε όντας άσχετοι, άρα ωραίοι πολιτικοί μηχανικοί θα γίνουμε.

Επιπλέον σε σχολές που υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα στις παρατάξεις γίνονται κάποιες πολύ σημαντικές ενέργειες όπως ημερίδες, σεμινάρια και άλλες πρωτοβουλίες σημαντικές για την σχολή και τους φοιτητές
Η κατάντια του ελληνικού πανεπιστημίου. Να πρέπει να υπάρχουν παρατάξεις για να διοργανώνονται ημερίδες και σεμινάρια, αντί αυτά να γίνονται με πρωτοβουλία του ίδιου του πανεπιστημίου.

Παράλληλα, απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι δεν τσεπώνουν χρήματα γιατί πολύ απλά είναι ήδη περιορισμένα τα κονδύλια.
Δεν είμαι σε παράταξη, δεν ξέρω τι τσεπώνουν και τι όχι, αλλά είμαι σίγουρος ότι με τα λεφτά που ξοδεύονται σε αφίσες και βιβλιοδεσίες/εκτυπώσεις σημειώσεων θα μπορούσαν να καλυφτούν έξοδα χιλιάδων φοιτητών.
Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος τις παρατάξεις τις χρηματοδοτούν τα κόμματα.

Τέλος αν δεν υπήρχαν οι παρατάξεις και υπήρχαν μόνο ανεξάρτητοι φοιτητές, γιατί κάποιος θα έπρεπε να είναι εκπρόσωπος των φοιτητών πιστεύω πως η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη και χαώδης.
Χειρότερη και χαώδης χωρίς τις παρατάξεις? :eek:
Μόνο και μόνο που θα λείπουν οι 324204233 αφίσες στο διάδρομο της σχολής, η καλημέρα του ΔΑΠίτη που μου έχει γίνει τσιμπούρι αυτό το καιρό και οι 2-3 που έρχονται να με ενημερώσουν για τις πορείες, ακούγεται και γαμώ :D

ΥΓ1. Αν δεν είσαι σε παράταξη (λιγάκι δύσκολο το κόβω :P) θα μου κάνουν ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση αυτά που γράφεις
ΥΓ2. Δεν βαθμολόγησα εγώ με -1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ειναι συνεπεια της χρησιμοτητας που εχουν για τα κομματα κ οχι του συνταγματος.:P Προφανως αναφερεσαι στην ελευθερη διακινιση ιδεων.
Αλλα, το οτι καθε χρονο πλακωνονται στο ξυλο και βανδαλιζουν σχολες ας πουμε (και γι αυτο μπορεις να βρεις εικονες κ βιντεο στο διαδικτυο), δεν ειναι ενας λογος να φυγουν;

Δε σου λέω ότι δε θα ήθελα να φύγουν,σου λέω ότι δε γίνεται,χωρίς να καταστρατηγηθεί κάποια θεμελιώδης αρχή της δημοκρατίας.Ο κάθε πολίτης έχει το κατοχυρωμένο συνταγματικό δικαίωμα να συγκροτεί ομάδες,με ορισμένους σκοπούς.Plus,τυπικά οι παρατάξεις είναι και καλά ανεξάρτητες οπότε δεν υπάρχει ούτε το παραθυράκι "ναι μεν ομάδες,όχι όμως κομματικές".Η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία των φοιτητών προς αυτές,νομικά δε γίνεται κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα των παρατάξεων είναι ένα θέμα πολύ παρεξηγημένο και υπάρχει τρομερή προκατάληψη με αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα αυτοί που φανατικά υποστηρίζουν να φύγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια δεν πιστεύω οτι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν και πολλά για την λειτουργία τους και αρνούνται να μάθουν μην τυχόν και τους κολλήσουν την ρετσινιά του κομματόσκυλου. Είναι ένα θέμα που έχει φανατικούς αντιπάλους και πηγάζει από την απολιτική συμπεριφορά των νέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δε σου λέω ότι δε θα ήθελα να φύγουν,σου λέω ότι δε γίνεται,χωρίς να καταστρατηγηθεί κάποια θεμελιώδης αρχή της δημοκρατίας.Ο κάθε πολίτης έχει το κατοχυρωμένο συνταγματικό δικαίωμα να συγκροτεί ομάδες,με ορισμένους σκοπούς.Plus,τυπικά οι παρατάξεις είναι και καλά ανεξάρτητες οπότε δεν υπάρχει ούτε το παραθυράκι "ναι μεν ομάδες,όχι όμως κομματικές".Η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία των φοιτητών προς αυτές,νομικά δε γίνεται κάτι.
Το ξερω και καταλαβαινω τι εννοεις, απλα εννοουσα οτι ο τροπος που δημιουργηθηκαν οι παραταξεις, πιστευω πως ηταν τετοιος ωστε να καλυπτεται απ το νομο, με αποτελεσμα να μην προβλεπεται να εκδιωχθουν για κανενα λογο απ το παν/μιο.

Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα των παρατάξεων είναι ένα θέμα πολύ παρεξηγημένο και υπάρχει τρομερή προκατάληψη με αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα αυτοί που φανατικά υποστηρίζουν να φύγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια δεν πιστεύω οτι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν και πολλά για την λειτουργία τους και αρνούνται να μάθουν μην τυχόν και τους κολλήσουν την ρετσινιά του κομματόσκυλου. Είναι ένα θέμα που έχει φανατικούς αντιπάλους και πηγάζει από την απολιτική συμπεριφορά των νέων.
Ειμαστε καθολου καλα; Ειμαστε αδιαφοροι για την πολιτικη επειδη δε θελουμε παραταξεις; Ειμαστε κ τυφλοι μηπως; Δε βλεπουμε καθε μερα πως φερονται; Βριζουν ο ενας τον αλλο, μπαινουν σε γσ σαν να ναι στο γηπεδο και παιρνουν στην παραταξη οποιον οποιον, με οποιοδηποτε μεσο διαθετουν για να εχουν αλλη μια, αδεια πολιτικα, ψηφο. Ελα μια βολτα απο ΕΚΠΑ, νομικη,ΑΣΣΟΕ, σκοτωνονται σαν τα σκυλια ποιος θα παρει την αρχηγεια της καθε φυλης! Πανε με ΛΟΣΤΟΥΣ κ παιζουν ΞΥΛΟ. απλα απαραδεκτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
@lowbaper92
1) Εγώ ήρθα με μετεγγραφή στην σχολή και η γραμματεία δεν με υπολόγισε καν όταν έβγαλε εκείνο το φυλλάδιο με τους σύμβουλους σπουδών, οπότε εγώ ούτε και στα χαρτιά δεν έχω κάποιο σύμβουλο.
2)Ισχυεί ότι είναι σπαστικό και κουραστικό πόσο μάλλον όταν αυτός που σε βοηθάει στην εγγραφή είναι και ψιλοάσχετος.
3)Δεν αντιλέγω ότι έχουν προσωπικό όφελος άλλωστε δεν κάθονται εκεί με τις ώρες από την καλή τους την καρδιά.
4)Προσωπικά έχω πάρει κατά καιρούς σημειώσεις και από τις 2 παρατάξεις αλλά ούτε τις άνοιξα γιατί εγώ διαβάζω μόνο απο τις δικές μου ή από το βιβλίο.
5)Είναι πραγματικά κατάντια η όλη κατάσταση της γβάθμιας εκπαίδευσης
6)Δεν είμαι σίγουρη οτι χρηματοδοτούνται από κόμματα άμεσα τουλάχιστον.
7)Συμφωνώ σ αυτό που λες για τις αφίσες, γιατί ειδικά αυτές τις ημέρες γίνεται χαμος.

ΥΓ1 Είμαι σε παράταξη, όχι από πρήξιμο αλλά από συνειδητή επιλογή.
ΥΓ2 Δεν με ενοχλεί το - διάλογο κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα των παρατάξεων είναι ένα θέμα πολύ παρεξηγημένο και υπάρχει τρομερή προκατάληψη με αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα αυτοί που φανατικά υποστηρίζουν να φύγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια δεν πιστεύω οτι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν και πολλά για την λειτουργία τους και αρνούνται να μάθουν μην τυχόν και τους κολλήσουν την ρετσινιά του κομματόσκυλου. Είναι ένα θέμα που έχει φανατικούς αντιπάλους και πηγάζει από την απολιτική συμπεριφορά των νέων.

Μη συγχέεις τον κομματικοποιημένο με τον πολιτικοποιημένο.Όποιος δεν στηρίζει ένα συγκεκριμένο κόμμα,δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και απολιτίκ (αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο,συνήθως όσοι αποφεύγουν τα κόμματα,είναι και απολιτίκ :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μια που λέτε για φοιτητικές παρατάξεις, σήμερα μπήκαν κάποιοι(μάλλον αριστερής παράταξης) στο φυσικό, έσπασαν το τραπεζάκι της ΔΑΠ και έσκισαν όλες τις άθλιες αφίσες τους. Απ' ότι ξέρω κάτι είχε προηγηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μια που λέτε για φοιτητικές παρατάξεις, σήμερα μπήκαν κάποιοι(μάλλον αριστερής παράταξης) στο φυσικό, έσπασαν το τραπεζάκι της ΔΑΠ και έσκισαν όλες τις άθλιες αφίσες τους. Απ' ότι ξέρω κάτι είχε προηγηθεί...

Πφφφ...αν είχα πάει και 'γω θα κάναμε επιδρομή και στο κυλικείο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
αυτές οι φοιτητικές παρατάξεις έχουνε καταστρέψει το σύστημα και τα ίδια τα παιδιά που ασχολούνται με αυτες. τυποποιημένες εκφράσεις που ακούς στα κανάλια ακούς και απο τα παιδιά να τις πλασάρουν απο εδώ και απο κει κάνοντας χαρούμενους για ακόμη μια φορά τους άρχοντες της εξουσίας και εξοργίζοντας κάποιους άλλους. στη σχολη περνάς για να μάθεις κατι να μη σε δουλεύουνε οταν θα βγεις στην κοινωνία. την γνώση φοβούνται αυτοί που μας κυβερνάνε και γι αυτό θέλουν να την περιορίσουν. κάθε ένας κοιτάει να κατηγορήσει τον άλλο. αυτό που μαθαίνεις στα κόμματα είναι να είσαι παντα στην πρώτη γραμμή και να μάχεσαι τον αντίπαλο της αλλης παράταξης. να παρακολουθείς τι λέει για να πεις το αντίθετο. έχουμε μάθει στις μέρες μας να είμαστε θυμωμένοι με ότι συμβαίνει γύρω μας και να μην βλέπουμε τα αληθινα προβλήματα. αυτό θέλουνε κάποιοι να είμαστε σε ένα διαρκή πόλεμο μεταξύ μας. πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξουμε. δε μπορείς να είσαι για πάντα θυμωμένος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Πφφφ...αν είχα πάει και 'γω θα κάναμε επιδρομή και στο κυλικείο :whistle:

ναι ρε γαμώτο ...είναι και ακριβό το μπάστ***ο. Επίσης, ούτε ένα φραπέ δεν ξέρουν να φτιάχνουν, αφρό πίνεις :P...οπότε ΝΤΟΥ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ναι ρε γαμώτο ...είναι και ακριβό το μπάστ***ο. Επίσης, ούτε ένα φραπέ δεν ξέρουν να φτιάχνουν, αφρό πίνεις :P...οπότε ΝΤΟΥ :P

ΦΡΑΠΕ?Εγώ θέλω εσπρεσσάκι. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Κι εγώ φραπέ πίνω, αλλά είναι...
:offtopic:
:oops:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Κι εγώ φραπέ πίνω, αλλά είναι...
:offtopic:
:oops:

καλά τώρα γιατί βγαίνεις off-topic ?για κάτσε φρόνημα γιατί οι <μπάτσοι> θα σου στείλουν warn ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
καλά τώρα γιατί βγαίνεις off-topic ?για κάτσε φρόνημα γιατί οι <μπάτσοι> θα σου στείλουν warn ..:whistle:
Δεν πρέπει ποτέ να γίνω mod. Θα με μισείτε όλοι. :no::pfff::'(
Τι λέγαμε λοιπόν? Για τα προβλήματα στις σχολές? :whistle::angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ΦΡΑΠΕ?Εγώ θέλω εσπρεσσάκι. :teasing:

0:13 :P



----------------------------------------
Όχι ότι έχει νόημα για σένα, αφού απ' ότι βλέπω τα παρουσιάζεις όλα υπό τον πλέον διαστρεβλωτικό φακό ή τον πιο ανορθολογικό τρόπο, αλλά με την ελπίδα ότι θα τα διαβάσει κάποιος που δεν ξέρει:

1. Αρχικά σχετικά με τις εγγραφές πιστεύω οτι ναι μεν ο απωτερος σκοπός είναι να σε εγκλιματίσουν σχετικά με τις παρατάξεις αλλα πιστεύω οτι μπορούν να σε βοηθήσουν και να λυσούν ουσιαστικές απορίες για την σχολή και τα μαθήματα, επιπλέον σε καμία περίπτωση δεν κάθονται πάνω από το κεφάλι σου για να δουν τα στοιχεία σου και να σε γράψουν παρά την θέληση σου σε κάποιο κόμμα.

Yeah right, μια κομματική παράταξη με μόνο στόχο την κατάληψη εξουσίας μέσα στο ίδρυμα κοιτάει να σε εγκλιματίσει, και όχι να σε προσηλυτίσει.
Ουσιαστικές απορίες για τη σχολή και μαθήματα-> Γραμματεία, μεγαλύτεροι φοιτητές που ΑΠΛΑ γνωρίζεις και δε σου την πέφτουν με φυλλάδια, μπλοκ, στυλό, και ό,τι άλλο μπορεί να φέρει το σήμα της παράταξής τους.

Το αν παρακολουθούν τις εγγραφές, δεν είσαι σε θέση να το επιβεβαιώσεις για κάθε παράταξη και κάθε σχολή. Αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν πολλές "καταγγελίες" και ακόμη και αποδείξεις ότι παρατάξεις καταστρέφουν τα παραβάν στις εκλογές για να τις κάνουν φανερές, ε, δε θέλει και πολύ συζήτηση το θέμα...

2. Το επόμενο στάδιο είναι τα τηλέφωνα για καφέ-ποτό κτλ. συμφωνω οτι προσπαθούν να σε μυήσουν στην ιδεολογία τους αλλά συνήθως, στις αρχες τουλάχιστον προσκαλούν άλλα 10 άτομα οπότε δεν είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις άλλα άτομα ίδιου έτους που πιθανότητα βρίσκονται εκεί για τον ίδιο λόγο;;;
Ακόμη και τα πάρτυ είναι καλή ευκαιρία να γνωρίσεις νέο κόσμο, το πρόβλημα (στην σχολή μου τουλάχιστον) είναι οτι δεν οργανώνεται κανένα πάρτυ από ανεξάρτητους φοιτητές όλα γίνονται από τις παρατάξεις.

Το ότι καλούν άλλους 10 πρωτοετείς είναι απόδειξη ότι το κάνουν για να ενισχύσουν τους φιλικούς δεσμούς στην πανεπιστημιακή κοινότητα; Εγώ το λέω οικονομία. Δηλαδή αν θες να γράψεις ένα έτος στην παράταξή σου θα τους καλείς έναν-έναν για καφέ;
Άλλωστε όπως έχει πει και κάποιος σοφός, είναι πολύ ευκολότερο να ξεγελάσεις 1000 ανθρώπους, παρά έναν.

Για γνωριμίες με φοιτητές -> πηγαίνεις στη σχολή το κέρατό μου! Ζητάς τηλέφωνα, κανονίζεις εξόδους μόνος σου. Δε χρειάζεσαι κομματικό ατζέντη.

3. Ένα άλλο κεφάλαιο είναι οι σημειώσεις... Όλοι μας στην προσπάθεια να περάσουμε ένα μάθημα με καλό βαθμό ψάχνουμε να βρούμε επιπλέον σημειώσεις μήπως και έχουν κάτι που εμείς παραλείψαμε... Εκτός απο συμφοιτητές που και αυτοί πολλές φορές μπορεί να μην θέλουν να μοιραστούν τις σημειώσεις τους μπορείς από τις παρατάξεις να βρεις καλές και αρκετά προσεγμένες σημειώσεις που προέρχονται είτε από μέλη των παρατάξεων, είτε από παλαιότερους που τους τις έδωσαν. Εννοείται οτι δεν μπορούν να μοιράσουν τις σημειώσεις κάποιου χωρίς την θέληση του καθώς αυτό διώκεται ποινικά.

Και οι παρατάξεις προσφέρουν τις σημειώσεις ανιδιοτελώς ας πούμε...
Το νόμιμο του θέματος ας μην το συζητήσουμε, είναι αρκετοί οι φοιτητές που έχουν βρει τις σημειώσεις τους στα χέρια όλης της σχολής.

Για επιτυχία στις εξετάσεις -> Το μυαλό σου, το βιβλίο σου, τις σημειώσεις του διδάσκοντα, και τη γαμημένη παρουσία σου στο μάθημα και όχι στην καφετέρια. Και δε χρειάζεσαι μετά σημειώσεις.

4. Εν όψει εκλογών ίσως γίνουν λίγο πιο φορτικοί καθώς ζητούν την ψήφο μας. Ωστόσο και αυτοί φοιτητές σαν και εμάς είναι και όχι ¨τέρατα¨ ...Τα άτομα αυτά είναι μέλη μιας ομάδας *με κοινούς στόχους *που αναπτύσσουν ουσιαστικούς δεσμούς μεταξύ τους... και **δεν βρίσκονται μόνο και μόνο για να συνωμοτούν για το πως θα εντάξουν και άλλα μέλη στην παράταξη.**

*Συνήθως να καταλαμβάνουν εξουσία στα ΔΣ, να διαλύουν συνελεύσεις, να κάνουν "γνωριμίες" με καθηγητές, στην καλύτερη να εξασφαλίζουν στήριξη για κάποιον αγώνα, που δεν είναι πάντοτε τόσο διαφανή τα κίνητρά του.*

**Yup, δεν είναι ο στόχος αυτός, αυτό είναι το μέσο για την εξουσία.**

5. Επιπλέον σε σχολές που υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα στις παρατάξεις γίνονται κάποιες πολύ σημαντικές ενέργειες όπως ημερίδες, σεμινάρια και άλλες πρωτοβουλίες σημαντικές για την σχολή και τους φοιτητές.

Τα οποία θα μπορούσε να οργανώνει ο σύλλογος φοιτητών, αν δεν τον είχαν καταστρέψει οι παρατάξεις...:whistle:

¨6. Παράλληλα, απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι δεν τσεπώνουν χρήματα γιατί πολύ απλά είναι ήδη περιορισμένα τα κονδύλια.

Τα κονδύλια από τα κόμματα λες; Δεν ξέρω πόσο περιορισμένα είναι... :hmm:

Τέλος αν δεν υπήρχαν οι παρατάξεις και υπήρχαν μόνο ανεξάρτητοι φοιτητές, γιατί κάποιος θα έπρεπε να είναι εκπρόσωπος των φοιτητών πιστεύω πως η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη και χαώδης.

... επειδή όλοι θα ήθελαν να είναι εκπρόσωποι; Μα οι παρατάξεις είναι κατά βάση επιτομή του ατομισμού στο πανεπιστήμιο.
You know, εκλογές μπορούν να γίνουν και χωρίς παρατάξεις...

Πραγματικά πιστεύεις ότι με δεδομένη την συμπεριφορά των Ελλήνων φοιτητών θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο? Σε καμία περίπτωση. Επιπλέον δεν είναι πάντα και σε όλες τις σχολές τόσο άμεση η σύνδεση των παρατάξεων και των κομμάτων. Και στην τελική είναι υπέρμετρα ουτοπικό να πιστεύουμε οτι δεν θα υπάρχουν παρατάξεις στα πανεπιστήμια. Είναι σαν να λέμε οτι δεν θα υπάρχει δικομματισμός στην Ελλάδα...Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι εφόσον εφαρμόζεται αυτό καλό είναι να το εκμεταλλευτούμε υπέρ μας και να δούμε την θετική σκοπιά του πράγματος και να μην αναλωνόμαστε σε ανεφάρμοστα πράγματα.

Πραγματικά πιστεύεις ότι για τη συμπεριφορά των Ελλήνων φοιτητών δε φταίει η κοινωνία που συντηρεί την ιδιοτέλεια και το υπάρχον πολιτικό σύστημα και κατ' επέκταση τις παρατάξεις;
Δηλαδή οι φοιτητικές παρατάξεις προωθούν τη συλλογικότητα και το ενδιαφέρον για τη δημόσια ζωή; Εγώ βλέπω ότι τα μέλη τους εμφανίζονται μόνο στις εκλογές.
Και το απίστευτα τραγικό είναι ότι ένας νέος άνθρωπος όπως εσύ, βλέπει τον δικομματισμό ως κάτι δεδομένο για τη χώρα τη στιγμή που είναι το σύστημα που μας έχει φέρει εδώ, και τη στιγμή που η δημοτικότητά του είναι χαμηλότερα από ποτέ.
Να σου πω ένα καλό τρόπο να εκμεταλλευτούμε το δικομματισμό; Να τον καταργήσουμε. Και να μείνει ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Είδαμε και την εφαρμοστικότητά του.

Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα των παρατάξεων είναι ένα θέμα πολύ παρεξηγημένο και υπάρχει τρομερή προκατάληψη με αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα αυτοί που φανατικά υποστηρίζουν να φύγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια δεν πιστεύω οτι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν και πολλά για την λειτουργία τους και αρνούνται να μάθουν μην τυχόν και τους κολλήσουν την ρετσινιά του κομματόσκυλου. Είναι ένα θέμα που έχει φανατικούς αντιπάλους και πηγάζει από την απολιτική συμπεριφορά των νέων.

1. Έχεις κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει το ποιόν του φοιτητικού σώματος που αντιπαθεί τις παρατάξεις, ή είναι απλά μια αυθαίρετη δική σου "θεωρία" παραμόρφωσης των πραγμάτων που θέλει να δημιουργήσει τεχνητή αυτοεκτίμηση; (aka αυθυποβολή)

2. Η απολιτική συμπεριφορά, όπως είπα και παραπάνω, έχει διαμορφωθεί από την κοινωνία που συντηρεί το παρόν πολιτικό (και στα πανεπιστήμια) σύστημα. Και υπάρχει παντού. Από τους απολιτίκ απαθείς φοιτητές, μέχρι τους κα*λωμένους κομματικοποιημένους φοιτητές που πατάνε μόνο στις εκλογές και στη συνέλευση όποτε τους καλέσουν από ανάγκη οι τσομπάνηδες, και το πραγματικό τους ενδιαφέρον είναι τα κλαμπ και τα πάρτυ.



ΥΓ.
Ρε παιδιά, άμα είστε τόσο καλοί και γαμάτοι, μην κάνετε τους πολιτικούς. Ιδρύστε μια ΜΚΟ ξέρω 'γω, να προσφέρετε και κοινωνικό έργο...

ΥΓβ'
Σόρρυ για το σεντόνι παίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η μόνη δικαιολογία κάποιου να πιστεύει ότι κάνουν καλό οι παρατάξεις είναι να είναι στο πρώτο έτος. Μετά, αν έχει πατήσει έστω και μια φορά το πόδι του στο πανεπιστήμιο και εξακολουθεί να το πιστεύει, ή είναι τυφλός ή είναι "τυφλός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top