Φοιτητικές Εστίες Πάτρας

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καλησπέρα και καλη χρονια,

καλώς σας βρηκα.
Εγω παιδια ειμαι επί πτυχίω και βρισκομαι στην λιστα δικαιουχων για δωματιο (για φετος εκανα πρωτη φορα χαρτια για την Εστία :( ). Ξερετε αν παιρνουν συχνα νεα ατομα για δωματια που πιθανως είναι άδεια, ή όσοι μπήκαν μπήκαν για φέτος ??

Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν μεχρι τον Μαιο θα με εχουν ειδοποιησει για δωματιο.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra21

Νεοφερμένος

Η Dimitra21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:bye:Θα ήθελα απο όποιον μπορεί και θέλει να μου δώσει πληροφορίες για τις εστίες στην Πάτρα. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα χειρότερα από γνωστούς αλλά δεν έχουν πάει ποτέ τους για να δουν από μόνοι τους. μόνο εδώ στο i-school έχω ακούσει κάποια ενθαρρυντικά σχόλια. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει με προσωπικές του εμπειρίες και όχι με "έχω ακούσει, μου έχουν πει κτλ". Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)
Ο Μόνος λόγος που έκανα εγγραφή είναι επειδή και εγώ στα 18 μου δεν είχα ιδέα πως είναι οι εστίες...Επειδή μένω στην Εστια Πατρών εδώ και 3 χρόνια έχω να πω ότι...: Η εστία αποτελείται από 6 κτίρια από τα οποία: τα 3 έχουν κοινές τουαλέτες και ντουζ, τα 2 εχουν κοινες τουαλέτες και σε κάθε δωμάτιο ντουζ και το 1 στο οποίο υπάρχει τουαλέτα πλήρως εξοπλισμένη....! σε ποιο δωμάτιο θα τύχεις δεν ξέρω...απλα επειδή μένω ατο τελευταίο κτίριο να σε ενημερώσω ότι έχει σχεδόν γεμίσει. Τον χώρο δεν θα τον χαρακτήριζα τραγικό καθώς έχει αρκετό πράσινο, και αν μένεις στην εστία το συνηθίζεις μια χαρούλα! για όποια άλλη απορία μου λέτε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ο Μόνος λόγος που έκανα εγγραφή είναι επειδή και εγώ στα 18 μου δεν είχα ιδέα πως είναι οι εστίες...Επειδή μένω στην Εστια Πατρών εδώ και 3 χρόνια έχω να πω ότι...: Η εστία αποτελείται από 6 κτίρια από τα οποία: τα 3 έχουν κοινές τουαλέτες και ντουζ, τα 2 εχουν κοινες τουαλέτες και σε κάθε δωμάτιο ντουζ και το 1 στο οποίο υπάρχει τουαλέτα πλήρως εξοπλισμένη....! σε ποιο δωμάτιο θα τύχεις δεν ξέρω...απλα επειδή μένω ατο τελευταίο κτίριο να σε ενημερώσω ότι έχει σχεδόν γεμίσει. Τον χώρο δεν θα τον χαρακτήριζα τραγικό καθώς έχει αρκετό πράσινο, και αν μένεις στην εστία το συνηθίζεις μια χαρούλα! για όποια άλλη απορία μου λέτε! :)

Πόσο περίπου είναι τα οικονομικά κριτήρια για να μπεις στην εστία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να μάθω, είναι δυνατόν να βάλω ιδιωτική σύνδεση ADSL σε φοιτητικη εστία και συγκεκριμένα της Πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1993

Νεοφερμένος

Ο stathis1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας...Μόλις πέρασα στο οικονομικό της Πάτρας και θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να μου δώσει μερικές πληροφορίες για την εστία...Έχω ακούσει τα χειρότερα από μερικούς, απλά θέλω μια τρίτη γνώμη...

Ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rebecca!!!

Νεοφερμένος

Η Rebecca!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να μάθω, είναι δυνατόν να βάλω ιδιωτική σύνδεση ADSL σε φοιτητικη εστία και συγκεκριμένα της Πατρας?

Γιατί παιδάκι μου να βάλεις ιδιωτική σύνδεση? 100mbps δεν σου κάνουν? Θες τα 24 του ΟΤΕ εσυ?:P

Λοιπόν...το θέμα είναι αρκετά κατατοπιστικό όσον αφορά την εστία. Το μόνο που έχω να προσθέσω μετά από 2 χρόνια παραμονής(1 χρόνο στα Γ και 1 στα Θ ) είναι ότι η εστία δεν είναι τραγική. Ζεις πολύ καλα! Όποιος θέλει παλάτια λογικό είναι...θα ταλαιπωρηθεί αλλά σκεφτείτε ότι θα μένετε σε μια τοποθεσία ήρεμη, με πολύ πράσινο, κοντά σε όλες τις σχολές, με το φαγητό σας κάθε μέρα, με ζεστό νερό όλη μέρα, γρήγορο ιντερνετ, ρευματα,νερά όλα πληρωμένα και πάνω απ όλα θα είστε μαζί με άλλους 500+ φοιτητές. Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα όπως φυσικά και τα μειονεκτήματα αλλά νομίζω ότι η ζυγαριά γέρνει προς τα θετικά. Από κει και πέρα ότι και να σας πούμε εδω μέσα δεν πρόκειται να καταλάβετε. Ελάτε μια μέρα να δείτε πως είναι και πάρτε την απόφασή σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinman

Νεοφερμένος

Ο tinman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ζεστο νερο??? χα χα!! αυτο συμβαινει μονο στη νεα πτερυγα Ι. τα υπολοιπα κτιρια αυτη τη στιγμη δεν εχουν ζεστο νερο καμια ωρα της ημερας.
λοιπον τα θετικα ειναι το ιντερνετ, το ιντερνετ και ..το ιντερνετ. Σοβαρα τωρα, για να ξερει ο καθενας τι να περιμενει, ειναι ενα πολυ μεγαλο αλλα πολυ παλιο κτισμα, στο κεντρικο κτιριο εχει μια μικρη, βρωμικη αιθουσα υπολογιστων, ενα αυτοσχεδιο μπαρακι, ενα μεγααλο εστιατοριο με μετριο φαγητο, μια αιθουσα προβολης ταινιων (δε γνωριζω αν λειτουργει), ενα κλειστο θεατρακι που σταζει και ενα κυλικειο. Υπαρχουν νομιζω 9 πτερυγες δωματιων (ονομαζονται απο Α ως Ι, αναλογα με το πότε κατασκευαστηκαν) αλλά δεν λειτουργουν ολες, γιατι ειναι ακαταλληλες. καθε πτερυγα ειναι 3οροφη, στις παλιες πτερυγες υπαρχουν μονο κοινοχρηστα μπανια(απαραδεκτα), εκτος των μεγαλων δωματιων στα οποια μενουν 2-2 και σε ελαχιστα εχει μπανιο, μονο η πτερυγα Ι ειναι full extra! μπαλκονι επισης υπαρχει μονο στην Ι. ιντερνετ ενσυρματο σε καθε δωματιο, ενα κρεβατι, μια ντουλαπα, πολλα εντομα, πρασινο τριγυρω παντου(δηλαδη ερημια!), ειναι μακρυα απο το κεντρο της πατρας, αλλά δίπλα στις σχολες(για οσους αργουν να ξυπνησουν!), επισης διπλα ειναι ενα μεγαλο super market και το νοσοκομειο. εχει συγκοινωνια καθε ενα τεταρτο για πατρα, άλλο ενα θετικο ειναι πως εχει πολυ κοσμο κι ετσι εχεις παντα καποιον διπλα σου, ο,τι χρειαστεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebecca!!!

Νεοφερμένος

Η Rebecca!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ζεστο νερο??? χα χα!! αυτο συμβαινει μονο στη νεα πτερυγα Ι. τα υπολοιπα κτιρια αυτη τη στιγμη δεν εχουν ζεστο νερο καμια ωρα της ημερας.
Στα Θ έχουμε ζεστο νερο κανονικά. Μόνο πριν απο λίγες μέρες είχαμε συγκεκριμενες ώρες αλλά τώρα το έχουν σχεδον όλη μέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinman

Νεοφερμένος

Ο tinman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Στα Θ έχουμε ζεστο νερο κανονικά. Μόνο πριν απο λίγες μέρες είχαμε συγκεκριμενες ώρες αλλά τώρα το έχουν σχεδον όλη μέρα..
τυχερηηηηηηη! στα Α,Β και Γ παλια ειχε 4-5 ωρες τη μερα, φετος δεν εχει καθολου! για τις υπολοιπες πτερυγες εκτος της νεας αυτο ξερω, αλλά τις τελευταιες μερες δε γνωριζω αν αλλαξε κατι εκει.

Στα Θ έχουμε ζεστο νερο κανονικά. Μόνο πριν απο λίγες μέρες είχαμε συγκεκριμενες ώρες αλλά τώρα το έχουν σχεδον όλη μέρα..
εγινε το θαυμα! σημερα ειχαμε και εμεις ζεστο νερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitra21

Νεοφερμένος

Η Dimitra21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απ'οτι ειδα δόθηκαν πολυ λιγα δωματια παιδια φετος....μαζευονται υπογραφες για να παρουν και αλλα ατομα και εστω προς το παρον να φιλοξενηθουν σε ξενοδοχειο (οπως κ περυσι για ενα διαστημα) ... πιστευω να βρεθει καποια λυση ! και μην ακουω βλακειες οτι ειναι τραγικη η εστια πατρας! μενω 4 χρονια εδω και ολα ειναι μια χαρα! ολα συνηθιζονται και φυσικα αξεχαστες στιγμης σας περιμενουν! :)

εγινε το θαυμα! σημερα ειχαμε και εμεις ζεστο νερο!!!
οοοο εμεις στο ι δεν ειχαμε για 2 μερες..τωρα ολα καλα! :) κανα καλοριφερ θα αναψουν η ζηταω πολλα; χαχαχα μαλλον το δευτερο!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tinman

Νεοφερμένος

Ο tinman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οοοο εμεις στο ι δεν ειχαμε για 2 μερες..τωρα ολα καλα! :) κανα καλοριφερ θα αναψουν η ζηταω πολλα; χαχαχα μαλλον το δευτερο!
:P
καλα, στο α μιλαμε για βδομαδες!! χτες ρωτησα για τα καλοριφερ και η απαντηση που πηρα ηταν ''ασε μας αγορι μου, εδω μας διωχνουν τι καλοριφερ μου λες??'' κι εχουν και δικιο. ασε που τοσα παιδια ειναι χωρις δωματιο κι εμεις παραπονιομαστε για καλοριφερ! αλλα απο την αλλη εμεις τι φταιμε? ο χειμωνας προβλεπεται βαρυς! σομπα αλογονου απο το super market 20 ευρω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitra21

Νεοφερμένος

Η Dimitra21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν ξέρει κανείς άλλος για τις εστίες?
ειναι το τεταρτο ετος που μενω στην εστια...τα σκυλια πιτευω οτι ενοχλουν ελαχιστα ατομα καθως ειναι πολυ ησυχα και καθολου επιθετικα...αρα σε τι μας ενοχλουν; το οτι μπαινουν στο χωρο του εστιατοριου ειναι λαθος αλλα δεν πηδανε κ πανω στα τραπεζια! εγω παντως μονιμα απο το εστιατοριο τρωω...για τους δρομους που πανε στα δωματια οντως ειναι σαν τουνελ και χαλι μαυρο. για το αμφιθεατρο δεν ξερω , γιατι δεν ετυχε να δωσω εκει περα ποτε! αλλα μαλλον τοσο χαλια ειναι...

καλα, στο α μιλαμε για βδομαδες!! χτες ρωτησα για τα καλοριφερ και η απαντηση που πηρα ηταν ''ασε μας αγορι μου, εδω μας διωχνουν τι καλοριφερ μου λες??'' κι εχουν και δικιο. ασε που τοσα παιδια ειναι χωρις δωματιο κι εμεις παραπονιομαστε για καλοριφερ! αλλα απο την αλλη εμεις τι φταιμε? ο χειμωνας προβλεπεται βαρυς! σομπα αλογονου απο το super market 20 ευρω!:P

χαχαχα! καλα ναι για καλοριφερ δεν το κοβω..περασμενα μεγαλεια :p αν και ακουσα οτι στα Ζ το ειχαν αναψει μια μερα...! τι σομπα;;; παπλωματακι με 10 ευρω απο τα τζαμπο και μια χαρα χαχαχαχα :p:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι γίνεται εστίες υπάρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thales

Νεοφερμένος

Ο thales αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Μπήκα φέτος στην φοιτητική εστία (κτήριο Β) και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το δωμάτιο.

Θέρμανση έχουμε σχεδόν όλη μέρα, στην αρχή το καλοριφέρ δεν ζέσταινε, αλλά ήρθε ο υδραυλικός και έκανε εξαέρωση...

Στο φοιτητικό εστιατόρειο υπάρχει καλό φαγητό, τρώω εκεί καθημερινά.

Τελικά ένα μόνο μειωνέκτημα έχω αντιληφθεί, ο θόρυβος την νύχτα (από έξω πράγματι υπάρχει απόλυτη ησυχία, όχι από μέσα όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evout@ki

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ω,μας βοηθησατε ολους εμας που ειχαμε απορια για την Εστια στην Πατρα πολυ ^^

Ένα πραγματακι δεν εχω καταλαβει μονο και ας εχω διαβασει ολα τα Post σας........το ΤΕΙ της πατρας εχει διαφορετικη εστια απο το ΑΕΙ σωστα? αν ναι,ολα αυτα που ειπατε ειναι για την εστια του ΑΕΙ ή για του ΤΕΙ? αν ειναι για του ΑΕΙ,μήπως θα μπορουσε να πει κανεις καμια πληροφορια και για την εστια του ΤΕΙ????
Επίσης,μπορει κανεις σας να πει καμια πληροφορια και σχετικα με την συνδρομη που λογικα πληρωνετε στην εστια? Πόσο ειναι καθε μήνα,πόσο πληρωσατε όταν πρωτομπηκατε,πόσο πληρωνετε για το εστιατόριο/φαγητο στην εστια κλπ κλπ.......
αυτα!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις λιγότερο εισόδημα από 60.000 ευρώ για να μπείς και να απολαύσεις τα φαγητά που προσφαίρει
έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον ότι είναι αρκετά καλά καθαρά και έχει διάφορα κάθε φορά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις λιγότερο εισόδημα από 60.000 ευρώ για να μπείς και να απολαύσεις τα φαγητά που προσφαίρει
έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον ότι είναι αρκετά καλά καθαρά και έχει διάφορα κάθε φορά...;)
60000? Μιλάμε για αρκετά μεγάλο εισόδημα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1993

Νεοφερμένος

Ο stathis1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αδερφε κι εγω φετος μπηκα κι ειμαι κι εγω κτιριο β!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Πρόκειται να έρθει η αδελφή μου Πανεπιστήμιο Πατρών, θέλω να ενημερωθώ για τις εστίες.
Αν υπάρχει εισοδηματικό όριο, ο κάθε φοιτητης έχει το δικό του δωμάτιο και κοινόχρηστη τουαλέτα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evout@ki

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κι εγώ Λογοθεραπεία ΤΕΙ Πάτρας !!! Με τις εστίες τι γίνετε??? ξέρει κανείς ?? Για το ΤΕΙ είναι λέει ο ξενώνας ΚΟΥΚΟΣ !!! Έχει 103 κλίνες !!! ΜΟΝΟ????? Το ΤΕΙ έχει 12000 φοιτητές ,οι άλλοι που πάνε????Αν ξέρετε κάτι σας παρακαλώ γράψτε !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top