Φοιτητικές Εστίες Πάτρας

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
:bye:Θα ήθελα απο όποιον μπορεί και θέλει να μου δώσει πληροφορίες για τις εστίες στην Πάτρα. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα χειρότερα από γνωστούς αλλά δεν έχουν πάει ποτέ τους για να δουν από μόνοι τους. μόνο εδώ στο i-school έχω ακούσει κάποια ενθαρρυντικά σχόλια. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει με προσωπικές του εμπειρίες και όχι με "έχω ακούσει, μου έχουν πει κτλ". Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγώ μπορώ να σου πώ γενικά για τον χώρο αλλά όχι για τα δωμάτια και το φαγητό.

Λοιπόν...ο χώρος κατα την γνώμη μου είναι άθλιος. Το αμφιθέατρο μπάζει νερό απο παντού.Μέχρι και ποντίκια βρήκανε μέσα σε μια εξέταση.(Γιατί ναι στο αμφιθέατρο της εστίας εξεταζόμαστε μαθήματα).Τοίχοι ξεβαμμένοι γδαρμένοι και όλα τα σχετικά. Ο δρόμος που πάει στα δωμάτια είναι σαν τούνελ του β παγκοσμίου πολέμου. Πάντα μέσα στην εστία θα δείς σκυλιά που κόβουν βόλτες ή . . . . .!. (γι'αυτό και δεν έχω φάει απο κεί). Το μόνο καλό είναι ότι έχει 2-3 τραπέζια πίνγκ-πόνγκ.Γενικά είναι παλιό κτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
εγώ μπορώ να σου πώ γενικά για τον χώρο αλλά όχι για τα δωμάτια και το φαγητό.

Λοιπόν...ο χώρος κατα την γνώμη μου είναι άθλιος. Το αμφιθέατρο μπάζει νερό απο παντού.Μέχρι και ποντίκια βρήκανε μέσα σε μια εξέταση.(Γιατί ναι στο αμφιθέατρο της εστίας εξεταζόμαστε μαθήματα).Τοίχοι ξεβαμμένοι γδαρμένοι και όλα τα σχετικά. Ο δρόμος που πάει στα δωμάτια είναι σαν τούνελ του β παγκοσμίου πολέμου. Πάντα μέσα στην εστία θα δείς σκυλιά που κόβουν βόλτες ή . . . . .!. (γι'αυτό και δεν έχω φάει απο κεί). Το μόνο καλό είναι ότι έχει 2-3 τραπέζια πίνγκ-πόνγκ.Γενικά είναι παλιό κτήριο.

Ωχ!.........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
δεν ξέρει κανείς άλλος για τις εστίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
νομιζω οτι εχουν χτιστει καινουριες εστιες οι οποιες ειναι πολυ ωραιες. αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ειμαι πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
δεν ξέρει κανείς άλλος για τις εστίες?

Κι εγω μια απο τα ιδια θα σου πω με τον Αντρεα..

Για τα δωματια αυτα καθε αυτα παντως, δεν εχω εικονα ουτε εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Τα δωμάτια είναι που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Βασικά στην Πάτρα υπάρχουν υπάρχουν οι παλιές και οι καινούριες εστίες. Προσωπικά έχω μπει μόνο στις καινούριες και από ότι είδα είναι άψογες. Τώρα υπάρχουν και οι παλιές εστίες, που τα δωμάτι προφανώς δεν έχουν μπαλκόνι και οι εξώπορτες των δωματίων είναι υπό κατάρρευση. Σίγουρα θα μπορούσαν να τις κάνουν και καλύτερες και να συντηρήσσουν τις παλιές, αλλά τώρα τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexG7

Νεοφερμένος

Ο AlexG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε πόσο είναι το μέγιστο ετήσιο εισόδημα των γονέων για να μπεις στην εστία; Όπου έχω διαβάσει λέει ότι πρέπει να είναι χαμηλό αλλά δε λέει πόσο είναι το χαμηλό. Χαμηλό είναι το 30000 ή το 40000; ή περισσότερο; ή λιγότερο; Ξέρει κανένας τα νούμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λοιπόν, αυτό βρήκα στο site του Πανεπιστημίου Πατρών:
Η Φοιτητική Εστία του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας παρέχει διαμονή σε προπτυχιακούς φοιτητές που δικαιούνται δωρεάν σίτιση. Για σχετικές πληροφορίες οι φοιτητές θα πρέπει να απευθύνονται στη Φοιτητική Εστία στα τηλέφωνα 2610 992359-361 και fax 2610 993550.
Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα εκεί, να σου πουν στα σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αν θυμάμαι καλά πρέπει και να μένεις έξω απο την περίμετρο? του πανεπιστημίου. δλδ αν είσαι απο πάτρα και μένεις εκέι νομίζω ότι δεν δικαιούσαι σπίτι. Αλλά πάρε τηλέφωνο για σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Βασικά στην Πάτρα υπάρχουν υπάρχουν οι παλιές και οι καινούριες εστίες. Προσωπικά έχω μπει μόνο στις καινούριες και από ότι είδα είναι άψογες. Τώρα υπάρχουν και οι παλιές εστίες, που τα δωμάτι προφανώς δεν έχουν μπαλκόνι και οι εξώπορτες των δωματίων είναι υπό κατάρρευση. Σίγουρα θα μπορούσαν να τις κάνουν και καλύτερες και να συντηρήσσουν τις παλιές, αλλά τώρα τι να πω...

Ξέρεις μήπως πως γίνεται η διανομή εστιών? Δηλαδή πως επιλέγεται αν θα μπεις σε παλιό κτίριο ή σε καινούργιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ξέρεις μήπως πως γίνεται η διανομή εστιών? Δηλαδή πως επιλέγεται αν θα μπεις σε παλιό κτίριο ή σε καινούργιο?

Απ' όσο ξέρω, μαζεύονται οι αιτήσεις και γίνεται κλήρωση για τα δωμάτια και τους υποψήφιους για να πάρουν δωμάτιο. Οπότε, αν ισχύει αυτό, τότε είναι θέμα τύχης αν θα πάρεις δωμάτιο και σε ποιο δωμάτιο θα πας αφού πάρεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω, μαζεύονται οι αιτήσεις και γίνεται κλήρωση για τα δωμάτια και τους υποψήφιους για να πάρουν δωμάτιο. Οπότε, αν ισχύει αυτό, τότε είναι θέμα τύχης αν θα πάρεις δωμάτιο και σε ποιο δωμάτιο θα πας αφού πάρεις!!

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην πάρω δωμάτιο? F*ck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην πάρω δωμάτιο? F*ck!
Ναι, παίζει γιατί τα δωμάτια είναι συγκεκριμένα και τα παιδιά που δικαιούνται εστία είναι πολλά περισσότερα.
Επίσης αν περάσεις Πάτρα με μετεγγραφή, τον πρώτο χρόνο δεν διακαιούσαι εστία, αφού τα χαρτιά για τις μετεγγραφές βγαίνουν τον Φλεβάρη και μέχρι τότε δεν θα φαίνεσαι φοιτήτρια στην Πάτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ναι, παίζει γιατί τα δωμάτια είναι συγκεκριμένα και τα παιδιά που δικαιούνται εστία είναι πολλά περισσότερα.
Επίσης αν περάσεις Πάτρα με μετεγγραφή, τον πρώτο χρόνο δεν διακαιούσαι εστία, αφού τα χαρτιά για τις μετεγγραφές βγαίνουν τον Φλεβάρη και μέχρι τότε δεν θα φαίνεσαι φοιτήτρια στην Πάτρα...

Πιστεύω να περάσω κατευθείαν Πάτρα και να μην χρειαστεί όλη αυτή η ταλαιπωρία. Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Στα δωμάτια μένουν δύο-δύο? Γιατί το άκουσα κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atha

Νεοφερμένος

Ο Atha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια,
έπεσα εντελώς τυχαία στη σελίδα αυτή και διάβασα τα συγκεκριμένα πόστ.
Μένω στην εστία της Πάτρας και δεν είναι τόσο άσχημα όσο περιγράφουν! Τι περιμένουν δηλαδή, να είναι παλάτι;:D

Λοιπόν επειδή έχεις πολλές απορίες, το καλύτερο θα ήταν να έρθεις να δεις από κοντά. Σύντομα θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε κάποια ερωτήματα.
Η εστία έχει πλέον 9 κτήρια:

το Α,Β,Γ, (τα παλιότερα) με κοινόχρηστες τουαλέτες, ντουζιέρες, αυτά τα κτήρια θέλουν άμεσα επισκευές

το Δ,Ε, όπου στο Δ, (επίσης τουαλέτες και ντούζ κοινόχρηστα) το μισό είναι ακατοίκητο (βγήκε η συγκεκριμένη πτέριγα ακατάλληλη λόγο σεισμού)

το Ζ, Η, Θ έχουν στο δωμάτιο ντούζ, αλλά έχουν κοινόχρηστες τουαλέτες

και από αρχές του 2009 παραδώθηκε το κτήριο Ι που δεν έχει καμιά σχέση με την υπόλοιπη εστία προφανώς, γιατί έχει πιο σύγχρονη μελέτη.
Αυτό το κτήριο είναι πολύ ΟΚ.

Τώρα, ο καθένας μένει μόνος του. Γίνονται αιτήσεις το Σεπτέμβρη και τον Φεβρουάριο. Όριο εισοδήματος δεν υπάρχει, κάθε χρόνο πάει ανάλογα με τις αιτήσεις. Αφού τελιώσει η γραφειοκρατία και είσαι δικαιούχος δωματίου, τότε παρουσία του προέδρου του Συλλόγου Οικοτρόφων Φοιτητικής Εστίας Πατρών (ΣΟΦΕΠ) ή και όλου του Δ.Σ πραγματοιποιείτε κλήρωση των άδειων δωματίων. Στην κλήρωση, τα δωμάτια που είναι στο εισόγειο δεν τα δίνουν κοπέλες,(έτσι το θέλει ο διευθυντής της Εστίας).

Τα σκυλιά που βλέπουν όλοι να κυκλοφορούν, ναι όντος είναι, ήταν αδέσποτα. Δυστηχός πολλοί επιλέγουν το πανεπιστήμιο για να ξεφορτοθούν τα σκυλιά τους. Υπάρχει ακριβώς πίσω από την Εστία η Μέριμνα Ζώων που τα εντοπίζει, τα εμβολιάζει και τα κάνει στείρωση. Πολλά τα κρατάνε εκεί και είναι πολύς κόσμος που πάει να πάρει δωρεάν σκυλί από εκεί....

Τα σκυλιά της Εστίας γενικά όλοι οι Οικότροφοι τα γνωρίζουν και όταν έρθει κάποιο καινούργιο ειδοποιούμε την μέριμνα.
Τα σκυλιά αν ώρες ώρες μας σπάνε λίγο τα νεύρα, είναι αρκετά χρήσιμα.
Κατά καιρούς έρχοντε Γύφτοι και άλλοι εξωεστιακοί τελος πάντων για να κλέψουν, ε και τα σκυλιά, γαυγίζουν σε όσους δεν γνωρίζουν... (στην αρχή και στους πρωτοετείς!!! :P)

Τώρα τι άλλο να πω; ... άμα έχεις και άλλες ερωτήσεις στείλε μου μέιλ
atha_gr@hotmail.com

Πάντως καλό θα ήταν να δεις την εστία από κοντά και να μην ακούς τι λένε δεξιά και αριστερά. Σίγουρα δεν είναι τέλεια, αλλά εγώ και τόσοι χιλιάδες φοιτητές περάσαμε από αυτήν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
thnx!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
https://www.ein.gr/index.php?rm=2&cid=3
Έπεσα πάνω του τυχαία και είπα να το βάλω για να πάρετε όλοι μια γεύση του εξωτερικού χώρου των εστιών της Πάτρας. Voila!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Να ρωτησω βρε παιδια...Αλλο κτιριο η φοιτητικες εστιες του ΤΕΙ και αλλες του ΑΕΙ στην Πατρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top