Φοιτητικές Εστίες: Δικαιολογητικά

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Λογικά δεν είναι απόλυτα αυτά τα όρια...Δηλαδή καταθέτει ο καθένας τα δικαιολογητικά του,όσα έχει (π.χ. πολυτεκνίας,ανεργίας,κλπ κλπ) και στη συνέχεια,ανάλογα με το πόσες θέσεις υπάρχουν στην εστία,δέχονται φοιτητές με προτεραιότητα,από αυτόν που πληροί τα περισσότερα κριτήρια προς τα λιγότερα...Δεν είμαι 100% σίγουρη,αλλά νομίζω έτσι γίνεται..Φυσικά ορισμένες προϋποθέσεις πρέπει να είναι στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου,

Τι γίνεται με τους φοιτητές του Α' εξαμήνου; Αφού καταθέσουμε τα χαρτιά, αν μας δεχτούν κλπ, μετά από πόσο καιρό μας δίνουν το δωμάτιο;

Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. Συνήθως αρχές Νοέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Λογικά δεν είναι απόλυτα αυτά τα όρια...Δηλαδή καταθέτει ο καθένας τα δικαιολογητικά του,όσα έχει (π.χ. πολυτεκνίας,ανεργίας,κλπ κλπ) και στη συνέχεια,ανάλογα με το πόσες θέσεις υπάρχουν στην εστίας,δέχονται φοιτητές με προτεραιότητα,από αυτόν που πληροί τα περισσότερα κριτήρια προς τα λιγότερα...Δεν είμαι 100% σίγουρη,αλλά νομίζω έτσι γίνεται..Φυσικά ορισμένες προϋποθέσεις πρέπει να είναι στάνταρ.

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Κοίτα,αυτό που έχω ακούσει γενικά είναι ότι όσο πιο επαρχιακή η πόλη,τόσο καλύτερη η εστία!Δηλαδή για Αθήνα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...Βέβαια δεν έχω δικό μου άνθρωπο να μένει,απλά γνώμες σου λέω...Στην ανάγκη όμως,όλα σουίτες θα μας φανούν!;):P

και εσύ θέλεις εστία , σωστά κατάλαβα? Εγώ εγραψα 17900 5 πεδίο και 16800 2 και 4 και δήλωσα οικονομικα ασοεε!! Πρώτη επιλογή έβαλα πολυτεχνείο,αν και μάταια γιατί δεν πιάνω! αλλα ασοοε μ αρέσει και αυτό πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
και εσύ θέλεις εστία , σωστά κατάλαβα? Εγώ εγραψα 17900 5 πεδίο και 16800 2 και 4 και δήλωσα οικονομικα ασοεε!! Πρώτη επιλογή έβαλα πολυτεχνείο,αν και μάταια γιατί δεν πιάνω! αλλα ασοοε μ αρέσει και αυτό πολύ!!
Αν περάσω Αθήνα,δε θα χρειαστώ εστία...Αλλιώς θα 'μαι Ξάνθη,και είναι απαραίτητη η εστία!!Έβγαλα 16744 σε 4ο και έχω βάλει πολυτεχνείο..Είμαι και πολύτεκνη κι ελπίζω για κανά θαύμα μήπως και βρεθώ Αθήνα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Αν περάσω Αθήνα,δε θα χρειαστώ εστία...Αλλιώς θα 'μαι Ξάνθη,και είναι απαραίτητη η εστία!!Έβγαλα 16744 σε 4ο και έχω βάλει πολυτεχνείο..Είμαι και πολύτεκνη κι ελπίζω για κανά θαύμα μήπως και βρεθώ Αθήνα...;)

Λογικά θα περάσεις!! περυσι η βαση για εσας στους μηχανικους υπολογιστών ήταν 13600 κάπου εκει νομίζω!! φετος θα πάρουν 19 άτομα και σιγουρα έχεις ελπίδες!! ευχομαι να περάσεις!! Θα ήταν τέλειο!! Πιστεύω καπου στο 16 το πολύ θα κυμανθει η βάση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μακάρι,αν είναι έτσι θα 'ναι ιδανικά,τι να πω..!!Καλή επιτυχία να 'χεις!;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!!!! Τώρα που με δέχτηκες και για φίλη,θα σε ρωτήσω σίγουρα τον Αυγουστο αν κατάφερες να μπεις !!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSevilla

Νεοφερμένος

Ο GeoSevilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
η φορολογικη δηλωση και το εκκαθαριστικο που απαιτουνται για τις εστιες δεν ειναι σχεδον το ιδιο πραμα???πρεπει να παω αντιγραφο τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ή τη φορολογική δήλωση λένε ή το εκκαθαριστικό....Επικυρωμένο αντίγραφο θες!Εμένα την επικύρωση μου την έκαναν στην εφορία...Στην εφορία έκανα και την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε επειδή δεν κάνω δική μου φορολογική δήλωση..Τώρα σκέφτομαι ότι έφτιαξα μόνο μία τέτοια,κι ελπίζω να μη μου ζητήσουν άλλη για την εστία κι άλλη για τη σίτιση!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSevilla

Νεοφερμένος

Ο GeoSevilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εμενα οι γονεις μου πηραν απτν λογιστηρια μια φορολογικη δηλωση μαζι με το εκκαθαριστικο....αυτο το αυθεντικο ειναι?η πρεπει να το βγαλω φωτοτυπια αραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Στη δική μου τη σχολή έλεγε "εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας ή επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της φορολογικής δήλωσης"...Τώρα για πιο σίγουρα πάρε και κανα τηλ στη γραμματεία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@GeoSevilla

Δεν υπάρχει κάποια σελίδα της σχολής σου, που να αναγράφει τα απαραίτητα δικαιολογητικά, που πρέπει να προσκομισθούν; Όπως και να 'χει, ψάξ' το ή επικοινώνησε με την γραμματεία της σχολής σου, για να μην είσαι με την ψυχή στο στόμα και ψάχνεσαι τελευταία στιγμή.

Δεν χρειάζεται να το βγάλεις φωτοτυπία. Θα δώσεις το χαρτί που σου δόθηκε. Απλώς, φρόντισε, να είναι επικυρωμένο.

@natasoula...

Αν θυμάμαι καλά, θα χρειαστείς δύο φωτοαντίγραφα, Νατάσα.

Καλό θα ήταν να έχετε βγάλει 2-3 φορές τα φωτοαντίγραφα, ώστε να μη σας ληφθεί εκείνη την ώρα, αν τύχει και ζητηθεί κάποιο. Εγώ έτσι είχα κάνει, ήμουν υπερκαλυμμένη και δεν βρέθηκα εκτός απροόπτου.

*επίσης, πρόσεξε στα δικαιολογητικά μήπως ζητείται εκκαθαριστικό προηγούμενου έτους για την διαμονή σου στις εστίες και τρέχοντος έτους, για την κάρτα σίτισης. Σ' το λέω, γιατί στο σάιτ της σχολής μου έτσι ζητούνται. Μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSevilla

Νεοφερμένος

Ο GeoSevilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
το χαρτι της οικογενειακης καταστασης πρεπει να ειναι επικυρωμενο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το χαρτι της οικογενειακης καταστασης πρεπει να ειναι επικυρωμενο???
οχι οπως θα σου το δωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
"Εάν υπάρχουν στρατευµένοι αδελφοί θα προσκοµίζεται η σχετική βεβαίωση ότι υπηρετούν την
θητεία τους". Αυτή θα την προμηθευτούμε από τη στρατολογία ή από τη μονάδα στην οποία υπηρετεί ο αδερφός. Ο αδερφός μου παρουσιάζεται τη Δευτέρα. Να πάρω την Τρίτη τηλέφωνο στη μονάδα και να ζητήσω να μου στείλουν μια βεβαίωση με φαξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Άνοιξα αυτό το thread,γιατί θέλω τη βοήθεια σας.Λοιπόν ένα από τα δικαιολογητικά για τη στέγαση(το οποίο είναι και ο λόγος του thread) είναι αυτό: Εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας του οικονομικού έτους 2013(εισοδήματα 2012) συνοδεύομενο από υπεύθυνη δήλωση του ν 1599/86 όπου θα πιστοποιείται ότι είναι πιστό αντίγραφο του πρωτοτύπου:
α)Του γονέα και
β)του ίδιου του φοιτητή

Δηλαδή ζητάνε για το 2014 το εισόδημα πριν 2 χρόνια,δηλαδή το εισόδημα του 2012.
Πήρα τηλέφωνο στη φοιτητική μέριμνα μήπως και έχει γίνει λάθος και με ενημέρωσαν ότι ζητάνε τα εισοδήματα του 2012 επειδή λένε πολλοί θα είναι οι φοιτητές οι οποίοι δεν θα έκαναν τη φορολογική δήλωση για το 2014(δλδ εισόδημα του 2013).

Και το παράλογο είναι το εξής:Αντί να δέχονται το εκκαθαριστικό του 2014(δηλαδή τι είσοδημα είχαμε την χρονια που μας πέρασε) και να δέχονται και το εκκαθαριστικό του 2013(εισόδημα του 2012) για όσους φοιτητές δεν μπόρεσαν να το βγάλουν,μου λένε ότι τζάμπα έβγαλα το εκκαθαριστικό του 2014 και ότι δέχονται μόνο του 2013,κάτι εξωφρενικό.Και εξωφρενικό επειδή σε ένα χρόνο άλλαζουν πολλά πράγματα.Πχ το 2012 η μάνα μου είχε δουλειά,ενώ όλο το 2013 δεν είχε.Όπως καταλαβαίνετε το εισόδημα του 2013 είναι αρκετά μικρότερο από το 12.Και επειδή ζητάνε το εκκαθαριστικό του 2013 είναι σαν να δηλώνω ότι δουλεύει ακόμα η μάνα μου,από τη στιγμή όμως που εδώ και ένα χρόνο είναι άνεργη.
Το ότι έχω το δίκιο με το μέρος μου το ξέρω.Η απορία μου είναι πού μπορώ να απευθυνθώ.Ποιοι ελέγχουν τα χαρτιά αυτά για τη στέγαση και γενικά τι προτείνετε να κάνω,γιατί έτσι δεν παίζει να το αφήσω.(btw αν και δεν ξέρω αν χρειάζεται σας λέω ότι είμαι φοιτητής β εξαμήνου στο δπθ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σχεδόν σε όλες τις πόλεις υπάρχουν φοιτητικές εστίες όπου και εξασφαλιζεις για ολη τη διάρκεια των σπουδών σου τόσο τη διαμονή σου όσο και τη σίτισή σου δωρεάν. Κανε αίτηση στην φοιτ. Εστια λοιπόν σε οποια πόλη περάσεις και αν δεν πάρεις μετεγγραφή θα βγάλεις τη σχολή πιο οικονομικά απο το ίδιο το σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Σχεδόν σε όλες τις πόλεις υπάρχουν φοιτητικές εστίες όπου και εξασφαλιζεις για ολη τη διάρκεια των σπουδών σου τόσο τη διαμονή σου όσο και τη σίτισή σου δωρεάν. Κανε αίτηση στην φοιτ. Εστια λοιπόν σε οποια πόλη περάσεις και αν δεν πάρεις μετεγγραφή θα βγάλεις τη σχολή πιο οικονομικά απο το ίδιο το σπίτι σου.
εμένα όπως και σε αρκετούς άλλους δεν εδωσαν γιατι ηταν γεματες.
οποτε δεν θα πρεπει να βασιζεται καποιος σε αυτο αλλα ουτε και στη μεταγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εμένα όπως και σε αρκετούς άλλους δεν εδωσαν γιατι ηταν γεματες.
οποτε δεν θα πρεπει να βασιζεται καποιος σε αυτο αλλα ουτε και στη μεταγραφη.

ελα και στο βολο να δεις που ειναι 35 δωματια και τα δινουν μονο για ενα χρονο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top