Φοιτητικές Εστίες: Δικαιολογητικά

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εμένα όπως και σε αρκετούς άλλους δεν εδωσαν γιατι ηταν γεματες.
οποτε δεν θα πρεπει να βασιζεται καποιος σε αυτο αλλα ουτε και στη μεταγραφη.

Για τα δωμάτια των φοιτητικων εστιών ισχύει το παλιό καταστατικό του ΕΙΝ.(Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας).Με βάση αυτό είναι υποχρεωμένοι να δώσουν το 78/100 των κενών δωματίων στους πρωτοετεις φοιτητές. Αν λοιπόν ήσουν πρωτοετής, έκανες αίτηση και δεν πήρες δωμάτιο, τότε μάλλον το οικογενειακό εισόδημά σου ήταν πολύ υψηλό ή δεν ήσουν πρωτοετής όταν έκανες την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για τα δωμάτια των φοιτητικων εστιών ισχύει το παλιό καταστατικό του ΕΙΝ.(Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας).Με βάση αυτό είναι υποχρεωμένοι να δώσουν το 78/100 των κενών δωματίων στους πρωτοετεις φοιτητές. Αν λοιπόν ήσουν πρωτοετής, έκανες αίτηση και δεν πήρες δωμάτιο, τότε μάλλον το οικογενειακό εισόδημά σου ήταν πολύ υψηλό ή δεν ήσουν πρωτοετής όταν έκανες την αίτηση.

συγγνώμη αλλά 7000 εισοδημα με 6μελη οικογενεια δεν νομιζω οτι θεωρείται πολύ :P απλα λενε οτι μπηκαν βισματα και περναν μονο οσους ηδη ειχαν αδερφο/ξαδερφο/μπατζανακη στην εστια και γενικα οτι ΓΕΜΙΣΑΝ δωσανε πολυ λιγα δωματια φετος..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οι εστιες σε ολα τα μερη ειναι απειροελαχιστες ενω αυτοι που δικαιουνται καθε χρονο ειναι χιλιαδες. Τωρα πως τα μαγειρευουνε αυτοι το ξερουνε. Οσοι εχετε χαμηλο εισοδημα μη το θεωρειτε δεδομενο οτι θα παρετε εστια, χωρια που κ να παρεις δε στη δινουν απ την αρχη των μαθηματων, Παιζει ενα μηνα να τον χασεις περιπου. Το βασικο προβλημα ειναι ομως οτι μετα το κοψιμο των μισθων πλεον δικαιουνται εστια παρα πολλοι και ολοι στις αιτησεις θα εχουν τα ιδια προσοντα. Kαι να προσεχετε και το συγκατοικο τι ρολο βαραει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Τις αιτήσεις για τις εστίες τις κάνουμε κατά την εγγραφή;Αργούν να βγουν τα αποτελέσματα;Πότε θα μπορούμε να μείνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Οι εστιες σε ολα τα μερη ειναι απειροελαχιστες ενω αυτοι που δικαιουνται καθε χρονο ειναι χιλιαδες. Τωρα πως τα μαγειρευουνε αυτοι το ξερουνε. Οσοι εχετε χαμηλο εισοδημα μη το θεωρειτε δεδομενο οτι θα παρετε εστια, χωρια που κ να παρεις δε στη δινουν απ την αρχη των μαθηματων, Παιζει ενα μηνα να τον χασεις περιπου. Το βασικο προβλημα ειναι ομως οτι μετα το κοψιμο των μισθων πλεον δικαιουνται εστια παρα πολλοι και ολοι στις αιτησεις θα εχουν τα ιδια προσοντα. Kαι να προσεχετε και το συγκατοικο τι ρολο βαραει.
Ενα μήνα;Τόσο πολύ;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
συγγνώμη αλλά 7000 εισοδημα με 6μελη οικογενεια δεν νομιζω οτι θεωρείται πολύ :P απλα λενε οτι μπηκαν βισματα και περναν μονο οσους ηδη ειχαν αδερφο/ξαδερφο/μπατζανακη στην εστια και γενικα οτι ΓΕΜΙΣΑΝ δωσανε πολυ λιγα δωματια φετος..:/:
Δεν είναι απαραίτητα βυσματικό, το εισόδημα είναι ένα από τα κριτήρια, όπως είναι και το να έχεις αδερφό στην ίδια πόλη... Όσο για το μικρό ή μεγάλο εισόδημα, μιλάμε για Ελλάδα. Τεράστιο ποσοστό δουλεύει με μαύρα λεφτά, άρα δε μιλάμε για απλά (πιθανόν) μικρό εισόδημα αλλά φαινομενικά ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sasa :)

Νεοφερμένος

Η Sasa :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όσον αφορά τις φοιτητικές εστίες...ξέρει κανείς πότε γίνονται δεκτές οι αιτήσεις..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sasa :)

Νεοφερμένος

Η Sasa :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αριστοτέλειο...τοσο πολυ αργουν???... αρα πρεπει να νοικιασω σπιτι ... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina07

Νεοφερμένος

Η katerina07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν να μείνω σε κάποιο ξενοδοχείο ή κάτι τέτοιο νομίζοντας ότι θα μας απαντήσουν το αργότερο σε ένα μήνα, αλλά άμα αργήσουν τόσο πολύ δεν ξέρω αν συμφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sasa :)

Νεοφερμένος

Η Sasa :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν να μείνω σε κάποιο ξενοδοχείο ή κάτι τέτοιο νομίζοντας ότι θα μας απαντήσουν το αργότερο σε ένα μήνα, αλλά άμα αργήσουν τόσο πολύ δεν ξέρω αν συμφέρει...
Και εγώ ετσι ελεγα..αλλα δεν λεει...και εσυ στο αριστοτελειο εισαι??

ξερεις αν ισχυει αυτο που λενε...οτι δινουμε ενα χρηματικο ποσο για εγγυηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina07

Νεοφερμένος

Η katerina07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και εγώ ετσι ελεγα..αλλα δεν λεει...και εσυ στο αριστοτελειο εισαι??

ξερεις αν ισχυει αυτο που λενε...οτι δινουμε ενα χρηματικο ποσο για εγγυηση??

Ναι στο αριστοτελειο ειμαι.
Το εχω ακουσει δινεις καπου στα 100 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sasa :)

Νεοφερμένος

Η Sasa :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι στο αριστοτελειο ειμαι.
Το εχω ακουσει δινεις καπου στα 100 ευρω.

Αχα...ενταξει ευχαριστω ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Όσοι ειστε για φοιτητικες εστιες ΕΚΠΑ η προθεσμία είναι μέχρι τις 30 του μηνα. Εγώ σήμερα πήρα αριθμο πρωτοκόλλου 1190 και μου ειπαν οτι δεν θα δωσουν και πολλα δωματια :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Μόλις ενημερώθηκα ότι οι αιτήσεις για τη φοιτητική εστία του πανεπιστημίου Πατρών θα γίνουν ηλεκτρονικά. Περιμένουμε τη νέα πλατφόρμα και αμέσως μετά θα ξεκινήσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ρε παιδιά ,συγνώμη. Και στη φοιτητική εστία να πας, δεν πληρώνεις ένα ποσό κάθε μήνα;

Λέει συγκεκριμένα για τη (μικρή) εστία του πανεπιστημίου Πατρών: "....Το κόστος διαμονής για το μονόκλινο δωμάτιο ανέρχεται στο ποσό των 200 ευρώ μηνιαίως και για το δίκλινο στο ποσό των 248 Ευρώ μηνιαίως. Καταβάλλεται εγγύηση ποσού ίσου με το ενοίκιο ενός μηνός, η οποία επιστρέφεται κατά την αποχώρηση αν το δωμάτιο παραδοθεί χωρίς φθορές...." Άρα ποιο το νόημα ; Τη στιγμή μάλιστα που μπορείς να βρεις γκαρσονιέρα και με 150 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Aυτό είναι μόνο για τους μεταπτυχιακούς, τους διδάκτορες και τους ερασμιτες.
Αν δεις πιο πάνω, λέει: Η Φοιτητική Εστία του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας παρέχει διαμονή σε προπτυχιακούς φοιτητές που δικαιούνται δωρεάν σίτιση. Για σχετικές πληροφορίες οι φοιτητές θα πρέπει να απευθύνονται στη Φοιτητική Εστία στα τηλέφωνα 2610 992359-361 και fax 2610 993550.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μάλιστα...λάθος μου. Νόμιζα πως και για την εστία του Ιδρύματος ισχύει το ίδιο...Βέβαια κι εκεί πάει με προτεραιότητα ( πολυτεκνία,οικονομικά κριτήρια κλπ ) , οπότε προβλέπεται να γίνει ο χαμός που θα γίνει με τις μετεγγραφές..... Ισχύει αυτό που λένε ότι υπάρχει ένα μπάνιο κοινό σε κάθε όροφο (ή κάτι τέτοιο) , το οποίο μοιράζονται χ ένοικοι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Δεν το ξέρω αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kappa97

Νεοφερμένος

Η kappa97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οι αιτήσεις για τις φοιτητικές εστίες για τους πρωτοετείς του ΑΠΘ άνοιξαν από την ημέρα που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα, πριν καν γίνουν οι εγγραφές. Αυτό σημαίνει ότι τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν νωρίς? Γνωρίζει κανείς πότε συνήθως ανακοινώνονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Συγνώμη αν ειμαι off-topic αλλα ξερει κανεισ αν το ΑΣΤΕΚ εχει εστιεσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top