Φοιτητικές Εστίες: Δικαιολογητικά

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλά άμα είναι να βασιζόμαστε στις καταλήψεις μάμησετα. Εσύ τι θα κάνεις το διάστημα 1-15 Οκτωβρίου αν έχουν ξεκινήσει οι σχολές και δεν έχουν ανοίξει οι εστίες? Γιατί εμένα αυτό είναι το πρόβλημα μου. Το διάστημα είναι πολύ μικρό για να νοικιάσω σπίτι και πολύ μεγάλο για να μείνω σε ξενοδοχείο. Αν δεν με δεχθούν στην εστία, ναι οκ θα νοικιάσω ένα σπίτι, αλλά θέλω να το ξέρω απο πριν κατάλαβες? Δεν θέλω να μείνω ξεκρέμαστος έτσι ξαφνικά μεσα στον Οκτώβρη επειδή δεν με δέχθηκαν στην εστία...
Να σου κανω μια ερώτηση?Τι συνολικό οικογενειακό εισόδημά είχατε πέρυσι και ανησυχείς αν θα σε δεχτούν η όχι?Ανηκεις σε καμία κατηγορία?(πολυτεκνοι, τριτεκνοι κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν εισαχθείς με βάση το γενικό βαθμό πρόσβασης με μηχανικό αλλοδαπών, αλλιώς με το κανονικό μηχανογραγικό (κοινώς βάσεις εισακτέων 90% ) έχεις τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους υπόλοιπους...
Για ποιά πόλη ενδιαφέρεσαι αν επιτρέπεται?
Συγγνωμη που σου απανταω τοσο αργα απλα δεν ειχα δει την απαντηση σου..
Αθηνα θελω :)

Να σου κανω μια ερώτηση?Τι συνολικό οικογενειακό εισόδημά είχατε πέρυσι και ανησυχείς αν θα σε δεχτούν η όχι?Ανηκεις σε καμία κατηγορία?(πολυτεκνοι, τριτεκνοι κλπ)
μπορει ομως να εχει ολες τις προυποθεσεις αλλα να μην μπει γιατι τις τηρουν και αλλοι πολλοι εκτος απο αυτον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
μπορει ομως να εχει ολες τις προυποθεσεις αλλα να μην μπει γιατι τις τηρουν και αλλοι πολλοι εκτος απο αυτον?
To γνωριζω αυτο, απλα ρωταω ενδεικτικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ηello παιδιά.
Ποτέ δεν ασχολήθηκα με το θέμα "εστίες".
Δεν ξέρω για δικαιολογητικά,ποιους κάνουν δεκτούς και με τι κριτήρια ή αν αυτά αλλάζουν κάθε χρόνο.

Θέλω να πώ το εξής.
Μια φίλη μου πριν λίγες μέρες,μου "ανακοίνωσε" ότι είναι 100% σίγουρη ότι θα την βάλουν εστία.
Αυτό. Και δεν είπε κάτι άλλο. Λέει ότι θα την βάλουν μέσα.

Και ερωτώ εγώ: Ακόμα και στην εστίαση παρατηρούνται φαινόμενα που θα μπεί ο άλλος με "μέσο"? :confused:
Δηλαδή θα απορρίψουν άτομο που έχει πραγματικά ανάγκη από εστίαση και θα βάλουν άλλον,επειδή είχε μέσο?

Και τι είδους μέσο είναι αυτό τέλος πάντων,
που να κανονίσει για την εστίαση κάποιου που δεν έχει και τρομερό οικονομικό θέμα?
Ενώ υπάρχουν άτομα που έχουν απορριφθεί από τις εστίες και έχουν πραγματικά μεγάλο οικονομικό πρόβλημα.
Δηλαδή, wtf όμως! ο.Ο

Έχετε ακούσει ξανά κάτι τέτοιο?

Θα μου πείτε τώρα..
Και που δεν υπάρχει μέσο σε αυτή τη χώρα πλέον,αλλά αυτό το πράγμα είναι αδιανόητο πια. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Να σου κανω μια ερώτηση?Τι συνολικό οικογενειακό εισόδημά είχατε πέρυσι και ανησυχείς αν θα σε δεχτούν η όχι?Ανηκεις σε καμία κατηγορία?(πολυτεκνοι, τριτεκνοι κλπ)

Είμαι πολύτεκνος με 2 αδέρφια να σπουδάζουν ( 1 στο εξωτερικο). Εισόδημα γύρω στα 50 χιλιάδες. Εγώ δεν έχω θέμα αν δεν με δεχθούν, απλά θέλω να το ξέρω για να ψάχνω μια και καλή για σπίτια. Τώρα είμαι σε φάση "Ναι θέλω να το νοικιάσω αλλά αν με πάρουν στην εστία θα το κρατήσω για 1 μήνα μόνο." Μια που το ανέφερα, μήπως έχετε ιδέα για το πως
νοικιάζω σπίτι για 1 μήνα? Μήπως υπάρχουν τέτοια ''ειδικά'' σπίτια? Είμαι κάπως χαμένος γιατί εξαρτώμαι σε μεγάλο βαθμό από την εστία.


Και ερωτώ εγώ: Ακόμα και στην εστίαση παρατηρούνται φαινόμενα που θα μπεί ο άλλος με "μέσο"? :confused:
Δηλαδή θα απορρίψουν άτομο που έχει πραγματικά ανάγκη από εστίαση και θα βάλουν άλλον,επειδή είχε μέσο?
Πραγματικά δεν μου κάνει τίποτα εντύπωση πια.
Μπορεί όμως η φίλη σου να είναι σίγουρη ότι θα την πάρουν γιατί πληροί πολλές προϋποθέσεις. Κάτι που δεν είναι καθόλου σίγουρο όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flame

Νεοφερμένος

Ο flame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα παιδιά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά για την εστία, που ελπίζω να μου της λύσετε... :)

τα δικαιολογητικά που χρειάζεται η σχολή μου για να κάνεις αιτήσει για την εστία είναι τα παρακάτω...


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΕΓΓΡΑΦΑ
  • Βεβαίωση της γραμματείας του Τμήματος που φοιτά ο σπουδαστής (δεν το χρειάζομαι)
  • Πιστοποιητικό Βαθμολογίας από το οποίο να προκύπτει ότι έχουν συμπληρώσει με επιτυχία τουλάχιστον δεκαπέντε (15) Διδακτικές Μονάδες για το εξάμηνο που έχει προηγηθεί της αίτησής τους (αφορά μόνο τους παλαιούς σπουδαστές που διαμένουν στις σπουδαστικές εστίες ή λαμβάνουν επιδότηση ενοικίου από το ΤΕΙ Λάρισας). (δεν το χρειάζομαι)
  • Εκκαθαριστικό σημείωμα του προηγούμενου οικονομικού έτους της οικείας εφορίας για το οικογενειακό εισόδημα των γονιών του και το αντίστοιχο εκκαθαριστικό σημείωμα εφόσον υποβάλλουν οι ίδιοι φορολογική δήλωση, σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο (το έχουμε)
  • πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το Δήμο σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο (*)
  • Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599 όπου δηλώνεται:
    • ο τόπος μόνιμης κατοικίας
    • ότι δεν είναι πτυχιούχος άλλης σχολής
    • ότι δεν κάνει πρακτική άσκηση εκτός νομού Λάρισας (ισχύει για τους παλιούς σπουδαστές) (το έχουμε)
  • Φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας επικυρωμένη η πιστοποιητικό γέννησης από τον οικείο Δήμο (το έχουμε)
  • Μία πρόσφατη φωτογραφία του σπουδαστή (το έχουμε)
Όσοι από τους υποψήφιους επικαλούνται λόγους υγείας θα προσκομίζουν σχετική βεβαίωση από την δημόσια υγειονομική επιτροπή.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ:

  • Διαβατήριο και άδεια παραμονής (το έχουμε)
  • Βεβαίωση οικονομική εφορίας από τον τόπο καταγωγής ή βεβαίωση Πρεσβείας ή Προξενείου (μεταφρασμένη και σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο ) (**)




(*) γιατί είμαι αλλοδαπός το πιστοποιητικό το περνώ από την χώρα μου , έχω ένα πιστοποιητικό από τις 30/03/2011 που ακόμα δεν έχει κλείσει τους 6 μήνες (ξέρω ότι μετά από 6 μήνες πρέπει να πάρεις καινούργιο ξέρετε αν ισχύει? για να μην ξαναμπώ σε κόπο και βγάζω δεύτερο πιστοποιητικό γιατί είναι μεγάλη υπόθεση ) (μήπως είναι μικρότερη η προθεσμία που πρέπει να βγάλεις καινούργιο πιστοποιητικό?)

(**)με αυτό εννοεί μια βεβαίωση από την χώρα μου ότι δεν έχω περιουσία εκεί ?? αν εννοεί αυτό.. εγω έχω ένα πιστοποιητικό που βεβαιώνει ότι οι γονείς μου δεν έχουν περιουσία στην χώρα μου, πρέπει να έχω και δικό μου ?

ευχαριστώ εκ τον προτερων (η σχολη είναι το τμήμα μηχανολογίας στην λάρισα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Καλά άμα είναι να βασιζόμαστε στις καταλήψεις μάμησετα. Εσύ τι θα κάνεις το διάστημα 1-15 Οκτωβρίου αν έχουν ξεκινήσει οι σχολές και δεν έχουν ανοίξει οι εστίες? Γιατί εμένα αυτό είναι το πρόβλημα μου. Το διάστημα είναι πολύ μικρό για να νοικιάσω σπίτι και πολύ μεγάλο για να μείνω σε ξενοδοχείο. Αν δεν με δεχθούν στην εστία, ναι οκ θα νοικιάσω ένα σπίτι, αλλά θέλω να το ξέρω απο πριν κατάλαβες? Δεν θέλω να μείνω ξεκρέμαστος έτσι ξαφνικά μεσα στον Οκτώβρη επειδή δεν με δέχθηκαν στην εστία...

Εγώ πήγα στην εστία της γραμματείας και έδωσα όλα τα δικαιολογητικά και μου είπε να μην ξεχάσω να τα στείλω ΚΑΙ ηλεκτρονικά τα δικαιολογητικά αυτά! Αν δεν με δεχτούν,το καλό είναι πως έχω και φίλη και συγγενείς που μπορούν να με φιλοξενήσουν μέχρι να βρω σπίτι! Αλλά πιστεύω οι σχολές θα αργήσουν να ανοίξουν,οπότε μην αγχώνεσαι τζάμπα!

Και για τα μέσα που βαζουν για να μπουν στις εστιες και εγω το εχω ακουσει...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Είμαι πολύτεκνος με 2 αδέρφια να σπουδάζουν ( 1 στο εξωτερικο). Εισόδημα γύρω στα 50 χιλιάδες. Εγώ δεν έχω θέμα αν δεν με δεχθούν, απλά θέλω να το ξέρω για να ψάχνω μια και καλή για σπίτια. Τώρα είμαι σε φάση "Ναι θέλω να το νοικιάσω αλλά αν με πάρουν στην εστία θα το κρατήσω για 1 μήνα μόνο." Μια που το ανέφερα, μήπως έχετε ιδέα για το πως
νοικιάζω σπίτι για 1 μήνα? Μήπως υπάρχουν τέτοια ''ειδικά'' σπίτια? Είμαι κάπως χαμένος γιατί εξαρτώμαι σε μεγάλο βαθμό από την εστία.
WTF????Δεν ήξερα οτι υπάρχουν ακόμα κοινοί άνθρωποι που παίρνουν τόσα χρήματα....χαχαχα...πλάκα κάνω!!!Εμεις 12.200,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
WTF????Δεν ήξερα οτι υπάρχουν ακόμα κοινοί άνθρωποι που παίρνουν τόσα χρήματα....χαχαχα...πλάκα κάνω!!!Εμεις 12.200,

Να ξερες πως φέυγουν τα λεφτά αν έχεις να συντηρήσεις 4 σπίτια και προσεχως 5 χαχα.. Τεσπα κάπως θα τα βρούμε και με την εστια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση:
Στον Κανονισμο Λειτουργειας Αρθρο 6 Παραγραφος 4 αναφερει:
Στις Φ.Ε.-Σ.Ε. υποβάλλουν αίτηση εισδοχής φοιτητές –
τριες σπουδαστές- στριες που πληρούν τις παρακάτω
προϋποθέσεις:
4.∆εν έχουν συµπληρώσει τον 25ο χρόνο της ηλικίας τους.
Για εξαιρετικές περιπτώσεις αποφασίζει το ∆.Σ. του7
Ε.Ι.Ν. ύστερα από Εισήγηση πρόταση της αρµόδιας
Εφορείας

Γνωριζει κανεις ποιες ειναι αυτες οι "εξαιρετικες περιπτωσεις" και τι γινεται συνηθως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos175

Νεοφερμένος

Ο Mitsos175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τη χρειαζεται για να μπεις ?
Τι δικαιολογιτηκα χρειαζεται να καταθεσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
εσεις που ξερετε,ειναι δυσκολο να παρεις ενα δωματιο σε εστια? αμα εχεις χαμηλο εισοδημα , 2 αδελφια ..κλπ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη χρειαζεται για να μπεις ?
Τι δικαιολογιτηκα χρειαζεται να καταθεσεις?

Στη σχολή μου τα δικαιολογητικά, είναι τα κάτωθι:
  • Αίτηση
  • Βεβαίωση της γραμματείας του Τμήματος που φοιτά ο σπουδαστής
  • Εκκαθαριστικό σημείωμα του προηγούμενου οικονομικού έτους της οικείας εφορίας για το οικογενειακό εισόδημα των γονιών του και το αντίστοιχο εκκαθαριστικό σημείωμα εφόσον υποβάλλουν οι ίδιοι φορολογική δήλωση, σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο
  • πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το Δήμο σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 όπου δηλώνεται

  1. ο τόπος μόνιμης κατοικίας
  2. ότι δεν είναι πτυχιούχος άλλης σχολής

  • Φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας επικυρωμένη η πιστοποιητικό γέννησης από τον οικείο Δήμο
  • Μία πρόσφατη φωτογραφία του σπουδαστή


ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ:

  • Διαβατήριο και άδεια παραμονής
  • Βεβαίωση οικονομική εφορίας από τον τόπο καταγωγής ή βεβαίωση Πρεσβείας ή Προξενείου (μεταφρασμένη και σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο )


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ:

  • Διαζευγμένοι γονείς ( διαζευκτήριο γονέων)
  • Αναπηρία γονέων πάνω από 67% (Βεβαίωση από την δημόσια υγειονομική επιτροπή)
  • Άνεργος γονιός (φωτοαντίγραφο κάρτας ανεργίας)
  • Αδέλφια που σπουδάζουν (βεβαίωση σπουδών)
  • [FONT=&quot]Αναπηρία αδελφής/ου πάνω από 67%[/FONT]
...φαντάζομαι πως παντού ισχύουν τα ίδια.
Κάποια σελίδα θα υπάρχει προς ενημέρωση των σπουδαστών. Μπες να σιγουρευτείς!

εσεις που ξερετε,ειναι δυσκολο να παρεις ενα δωματιο σε εστια? αμα εχεις χαμηλο εισοδημα , 2 αδελφια ..κλπ??

Όσο περισσότερα κριτήρια πληροίς, τόσο το πιθανότερο να μπεις στην εστία.
Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει με σιγουριά στο ερώτημά σου, διότι αυτό εξαρτάται απ' το σύνολο των σπουδαστών (τόσο σε αριθμό, αλλά -το σημαντικότερο- κι απ' το κατά πόσο πληρούν τα κριτήρια), που επιθυμούν να μπουν κι αυτοί στην εστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos175

Νεοφερμένος

Ο Mitsos175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στη σχολή μου τα δικαιολογητικά, είναι τα κάτωθι:
  • Αίτηση
  • Βεβαίωση της γραμματείας του Τμήματος που φοιτά ο σπουδαστής
  • Εκκαθαριστικό σημείωμα του προηγούμενου οικονομικού έτους της οικείας εφορίας για το οικογενειακό εισόδημα των γονιών του και το αντίστοιχο εκκαθαριστικό σημείωμα εφόσον υποβάλλουν οι ίδιοι φορολογική δήλωση, σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο
  • πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το Δήμο σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 όπου δηλώνεται

  1. ο τόπος μόνιμης κατοικίας
  2. ότι δεν είναι πτυχιούχος άλλης σχολής

  • Φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας επικυρωμένη η πιστοποιητικό γέννησης από τον οικείο Δήμο
  • Μία πρόσφατη φωτογραφία του σπουδαστή


ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ:

  • Διαβατήριο και άδεια παραμονής
  • Βεβαίωση οικονομική εφορίας από τον τόπο καταγωγής ή βεβαίωση Πρεσβείας ή Προξενείου (μεταφρασμένη και σε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο )


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ:

  • Διαζευγμένοι γονείς ( διαζευκτήριο γονέων)
  • Αναπηρία γονέων πάνω από 67% (Βεβαίωση από την δημόσια υγειονομική επιτροπή)
  • Άνεργος γονιός (φωτοαντίγραφο κάρτας ανεργίας)
  • Αδέλφια που σπουδάζουν (βεβαίωση σπουδών)
  • [FONT=&quot]Αναπηρία αδελφής/ου πάνω από 67%[/FONT]
...φαντάζομαι πως παντού ισχύουν τα ίδια.
Κάποια σελίδα θα υπάρχει προς ενημέρωση των σπουδαστών. Μπες να σιγουρευτείς!



Όσο περισσότερα κριτήρια πληροίς, τόσο το πιθανότερο να μπεις στην εστία.
Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει με σιγουριά στο ερώτημά σου, διότι αυτό εξαρτάται απ' το σύνολο των σπουδαστών (τόσο σε αριθμό, αλλά -το σημαντικότερο- κι απ' το κατά πόσο πληρούν τα κριτήρια), που επιθυμούν να μπουν κι αυτοί στην εστία.
Εγω που απο τις ειδικες περιπτωσεις τα 3 πρωτα τα πιανω μπενω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ πιθανό, Δημήτρη. Με σιγουριά, όμως, δε μπορώ να σου πω τίποτα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚωνσταντίνοςΜ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μονεμβασία (Λακωνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια καλησπέρα !! θα ηθελα να ρωτήσω κάτι.οι γωνείς μου έχουν ετησιο εισόδημα γυρω στα 8000 ευρώ και εχω εναν μικροτερο αδερφο!! μαλλον αν δεν περάσω αθήνα π έχω σπίτι να μείνω και περασω σε άλλη πόλη (κατα 70% πάτρα ) εχω πιθανότητα για την εισαγωγη σε εστια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acr

Νεοφερμένος

Ο acr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλησπερα μηπως γνωριζει κανεις τα κρητηρια που πρεπει να πληρει καποιοσ ωστε να μπει σε φοιτητικη εστια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης1

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις εστίες. πόσο πιθανό είναι να μπει κάποιος σε εστία? γιατί πρέπει να κάνω μηχανογραφικό και θέλω να πάρω μια γνώμη αν είναι τελείως απίθανο και μπαίνει ένα πολύ μικρο ποσοστό να μην το ρισκάρω διότι δεν έχω την δυνατότητα να νοικιάσω σπίτι εάν δεν με πάρουν στην εστία. να επιλέξω τουλάχιστον μια σχολή με χαμηλότερη βάση αλλά στην περιοχή μου. ξέρω πως το να σε πάρουν σε εστία δεν είναι κάτι που μπορείς να το ξέρεις από πριν γιατί εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες απλά θέλω να δω εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία και έκανε την αίτηση εάν τον πήραν τελικά η όχι ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου,

Τι γίνεται με τους φοιτητές του Α' εξαμήνου; Αφού καταθέσουμε τα χαρτιά, αν μας δεχτούν κλπ, μετά από πόσο καιρό μας δίνουν το δωμάτιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά ψάχνω να βρώ τα κριτήρια για να μπεις σε εστία και δεν μπορώ!! Πόσο είναι το όριο του συνολικού εισοδήματος για να επιλεγείς και τέτοια , αλλά μόνο τι χαρτιά πρέπει να καταθέσουμε λέει!!! Για τα''όρια'' δεν είδα πουθενά τίποτα!! πειτε μου όσοι γνωρίζετε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top