Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το Rang δεν έχω άποψη. Katzung είχα ξεκινησει να διαβάζω στο χειμερινό περσι μερικά κεφάλαια, όμως ήταν μπερδεμένο σε σχέση με το Harvey. Θα διαβασω σε καποια φαση Goodman και θα σας πω :P φαρμακολογια αν και την εχω περασει, ξερω πως δενν ξερω και θέλω να διαβάσω πάλι βασικά φάρμακα όπως αναγλητικά, αντιπηκτικά, αντιυπερτασικά, αντιλιπιδαιμικά κτλ

Αυτό με τα βιβλία στον Εύδοξο ειναι περίεργο. Σε μαθήματα που πρέπει να έχουμε 2 βιβλία όπως η ανατομία έχουμε μόνο δικαίωμα για ένα, ενώ σε άλλα που πρακτικά δε θέλουμε τίποτα παίρνουμε ένα και κοσμεί τις βιβλιοθήκες μας.

Btw, όταν λες παθολογία Harison εννοείς εκείνο το δίτομο τεράστιο σύγγραμμα; Μας το έχουν δώσει τζάμπα από δωρεά ενός βιβλιοπωλείου στα αγγλικά, είναι υπέρπληρες σύγγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τώρα που λέμε για Harrison, επειδή δεν χρειάζομαι κι άλλη γκουμούτσα για την βιβλιοθήκη μου (πήρα Davidsοn που είναι το 2ο καλύτερο και είναι υπέροχο), έχει κάποιος γνώμη για το εγχειρίδιο τσέπης του Harrison? Βγαίνουν συνεχώς νέες εκδόσεις και τώρα είναι στην 18η, αξίζει να το πάρω τώρα αν είναι σε 2-3 χρόνια που όντως θα το χρειαστώ να έχει βγάλει άλλες 5 εκδόσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εγχειρίδιο τσέπης έχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι το Oxford handbook of clinical medicine. Έχει γύρω στα 40 ευρώ στα αγγλικά, στα ελληνικά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στα ελληνικά δεν αξίζει, γιατί έχει μεταφραστεί ως την 7η έκδοση ενώ έχει κυκλοφορήσει στα αγγλικά η 9η απο πέρσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα oxford είναι πολύ καλά και μάλιστα γ ξένη έκδοση που έχω και εγώ η ποιότητα του χαριού και του εξωφυλλου είναι Prenium. Μάλιστα κυκλοφορεί και σε μικρή έκδοση ώστε να την κουβαλάς συνεχώς μαζί σου στην ιατρκή ποδιά χωρίς να χαλάει χώρο από την τσέπη σου.

Καλό ελληνικό manual- handbook είναι του Harrison το οποίο κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Παρισιάνο από το Καλοκαίρι και είναι υπέρπλήρες.


Από Oxford αξίζει πολύ η παιδιατρική version καθώς και η ψυχιατρική διότι έχει το νέο dsm και το συγκρίνει με τα icd. Παιδιατιρκή είναι πολύ βοηθητιό γιατί το βιβλίο που προτείναν σε μας ήταν ψιλοάθλιο.

Επίσης παιδιατρική διάβαα και από αυτό

Αρκετά καλό περιγραφικά αλλά όχι για θερπαευτική γιατι είναι αρκετά παλιό. Μου αρέσουν πολύ τα ελληνικά βιβλία που δεν ειναι μεταφρασμένα αλλά γραμμένα κατευθείαν από τους καθηγητές.
____
Για βιβλία νη μην πηγαίνετε στους εκδοτικούς οίκους αλλά στο greekmeds στην στήλη αγγελίες θα βγείτε φοιτητές που πουλάνε τα δικά τους σε πολύ καλές τιμές.

Επίσης αρκετά βοηθητικό είναι το iphone διότι η apple σε αντιθεση με τα android και τα windows mobile έχει δώσει έμφαση στους ιατρούς και στην ιατρική εκπαίδευση. Θα δείτε ηλεκτρονικές εκδόσεις handbook βιβλιων οι οποίες βολεύουν πολύ παραπάνω από το χαρτί. Mε ένα search βρίσκεις αμέσως oτι θέλεις.

Δε λέω σε καμία περίπτωση να πάρετε iphone 6 , 6s. .... δεν είμαστε θύματα της τεχνολογίας

Προσωπικά έχω ένα Iphone 5 (και με 4s έκανα την δουλειά μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ποια είναι η προθεσμία παραλαβής των συγγραμμάτων;

edit: ακυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
08/01/2016
(υποθετω ειναι το ιδιο για ολες τις σχολες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα ανοίξει αυτό το εξάμηνο;

Όχι τπτ άλλο αλλα οι καθηγητές μας είδη μας λένε ότι θέλουν να διαβάζουμε για να είμαστε οκ στις κλινικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα ανοίξει αυτό το εξάμηνο;

Όχι τπτ άλλο αλλα οι καθηγητές μας είδη μας λένε ότι θέλουν να διαβάζουμε για να είμαστε οκ στις κλινικές...
Ιορδανη ενα παιδι που πηρε τηλεφωνο ευδοξο να ρωτησει ποτε θα ανοιξει το συστημα του ειπαν τον απριλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ιορδανη ενα παιδι που πηρε τηλεφωνο ευδοξο να ρωτησει ποτε θα ανοιξει το συστημα του ειπαν τον απριλη

Καλά κρασιά δλδ. :facepalm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ιορδανη ενα παιδι που πηρε τηλεφωνο ευδοξο να ρωτησει ποτε θα ανοιξει το συστημα του ειπαν τον απριλη
Σιγα μην ανοιξει και τον ιουνιο πριν την εξεταστικη.Σε καθε τμημα διαφερει ποτε θα ανοιξει το συστημα αν δεν κανω λαθος.Παντως και εμεις δηλωση βιβλιων δεν εχουμε κανει ακομα.Πιστευω πως ειναι θεμα ημερων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγα μην ανοιξει και τον ιουνιο πριν την εξεταστικη.Σε καθε τμημα διαφερει ποτε θα ανοιξει το συστημα αν δεν κανω λαθος.Παντως και εμεις δηλωση βιβλιων δεν εχουμε κανει ακομα.Πιστευω πως ειναι θεμα ημερων.:P
Δεν είναι καθόλου θέμα ημερών. Αν είναι να ανοίξει νωρίς, θα ανοίξει περί της 25 Μαρτίου. Υπήρχαν και χρονιές ωστόσο που το σύστημα άνοιξε αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου θέμα ημερών. Αν είναι να ανοίξει νωρίς, θα ανοίξει περί της 25 Μαρτίου. Υπήρχαν και χρονιές ωστόσο που το σύστημα άνοιξε αργότερα.
Τουλαχιστον ετσι μας ανεφεραν οι καθηγητες.Ισως για να μας παρηγορησουν...:(
Αν ειναι ετσι τοτε πρεπει να παω βιβλιοθηκη να δανειστω βιβλια γιατι δεν με βλεπω να διαβαζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Βγηκε ανακοινωση στη σελιδα του ευδοξου. 22/3-22/4 οι δηλωσεις και 22/3-20/5 οι παραλαβες των βιβλιων.

Η ανακοινωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παιδες εχω κανει μια μαλακια βασικα μπερδευτικα.Επειδη ειμαι απο μετεγγραφη μολις πηγα να συμπληρωσω τα στοιχεια μου στον ευδοξο εβαλα τρεχον εξαμηνο 1ο επειδη ελεγε η βεβαιωση σπουδων εξαμηνο εγγραφης 1ο με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω δηλωση συγγραματων αφου δεν μου εμφανιζει τπτ εκει που λεε τμημα φοιτητη........Τι να κανω να παρω τηλεφωνο στο ευδοξο;Ας μου απαντησει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδες εχω κανει μια μαλακια βασικα μπερδευτικα.Επειδη ειμαι απο μετεγγραφη μολις πηγα να συμπληρωσω τα στοιχεια μου στον ευδοξο εβαλα τρεχον εξαμηνο 1ο επειδη ελεγε η βεβαιωση σπουδων εξαμηνο εγγραφης 1ο με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω δηλωση συγγραματων αφου δεν μου εμφανιζει τπτ εκει που λεε τμημα φοιτητη........Τι να κανω να παρω τηλεφωνο στο ευδοξο;Ας μου απαντησει καποιος

Τηλέφωνο ή mail εδώ https://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

οκ thanks λενα mail εχω στειλει δεν απαντανε θα παρω τηλεφωνο αυριο πιστευω να το σηκωσουν εσυ τι λες΄;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι......οπως ειναι ευρεως γνωστο απο τον ευδοξο δικαιουμαστε ενα συγγραμμα για καθε κωδικο μαθηματων που ειναι απαραιτητος να περασουμε για να παρουμε πτυχιο.....για παραδειγμα η σχολη μου εχει 44 κωδικους μαθηματων για την αποκτηση πτυχιου και ετσι και εγω δεν μπορω να παρω πανω απο 44 συγγραμματα απο το ευδοξο.....παρολα αυτα δε διαθετει καθε μαθημα καποιο συγγραμμα...ετσι οταν θα εχω δηλωσει ολα τα μαθηματα μου δε θα εχω φτασει το οριο των 44 συγγραμματων....και ερωτω....υπαρχει τροπος να δηλωσω συγγραμματα απο αλλα μαθηματα η ακομα και απο αλλες σχολες μεχρι το οριο των 44 συγγραμματων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι......οπως ειναι ευρεως γνωστο απο τον ευδοξο δικαιουμαστε ενα συγγραμμα για καθε κωδικο μαθηματων που ειναι απαραιτητος να περασουμε για να παρουμε πτυχιο.....για παραδειγμα η σχολη μου εχει 44 κωδικους μαθηματων για την αποκτηση πτυχιου και ετσι και εγω δεν μπορω να παρω πανω απο 44 συγγραμματα απο το ευδοξο.....παρολα αυτα δε διαθετει καθε μαθημα καποιο συγγραμμα...ετσι οταν θα εχω δηλωσει ολα τα μαθηματα μου δε θα εχω φτασει το οριο των 44 συγγραμματων....και ερωτω....υπαρχει τροπος να δηλωσω συγγραμματα απο αλλα μαθηματα η ακομα και απο αλλες σχολες μεχρι το οριο των 44 συγγραμματων???

΄Οχι. Δυστυχώς δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top