Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Σε μένα συνέβη το ακριβώς αντίθετο. :/:
Και σε μένα το ίδιο, μην τους πάρει ο διαολάκος!!! :mad: :mad:
Διέσχισα όλη την πόλη για σύγγραμα το οποίο και καλά είχε "άπειρα" διαθέσιμα κιόλας και όταν πήγα δεν είχε ούτε ένα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κανω τελική υποβολή δήλωσης έχοντας επιλέξει π.χ 5 από τα 6 μαθήματα και μετά από 3-4 μέρες να μπορώ να ξανακάνω δηλωση για το συγγραμα τους 6ου μαθηματος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κανω τελική υποβολή δήλωσης έχοντας επιλέξει π.χ 5 από τα 6 μαθήματα και μετά από 3-4 μέρες να μπορώ να ξανακάνω δηλωση για το συγγραμα τους 6ου μαθηματος ;
Ρώτησα πριν λίγες μέρες εδώ και μου είπαν ναι. Ρώτησακαι στον Εύδοξο και μου είπαν κι αυτοί το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω..Έχω κάνει την δήλωση για τα βιβλία και τώρα θα περιμένω μέχρι να στείλουν μήνυμα οτι μπορώ να πάω να τα παραλάβω απο συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο ή θα πάω όποτε θέλω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν έχεις πιν πας. (Φυσικά στις ώρες που λέει οτι είναι ανοιχτά.)
Καλό είναι να κάνεις και κάνα τηλέφωνο γιατί σε κάποια λέει διαθέσιμο ενώ δεν είναι (δε ξερω πόσο συχνό είναι ή απλά αν έτυχε σε μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρώτησα πριν λίγες μέρες εδώ και μου είπαν ναι. Ρώτησακαι στον Εύδοξο και μου είπαν κι αυτοί το ίδιο.
OK, THANKS !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ δήλωσα τα συγγράμματα την Πέμπτη που άνοιξε ο Εύδοξος. Επειδή τα σημεία διανομής/εκδοτικοί οίκοι ήταν ανοιχτοί μέχρι τις 3-4 μμ (και εγώ αυτές τις ώρες έχω καθημερινά σχολή) έκανα εξουσιοδότηση στον πατέρα μου, και πήγε και τα παρέλαβε αυτός αντί εμού. Κάπως έτσι, βρέθηκα τη Παρασκευή το μεσημέρι μετά τη σχολή, να έχω και τα 5 συγγράμματα στη βιβλιοθήκη μου! Νιώθω απίστευτα τυχερή! Μέχρι πέρυσι στη Πάτρα, έτρωγα μεγάλη ταλαιπωρία μέχρι να καταφέρω να "συλλέξω" όλα τα συγγράμματα. Πήγαινα στα βιβλιοπωλεία καθημερινά μετά τη σχολή και περίμενα στην ουρά για να πάρω ένα, το πολύ δύο βιβλία, και αυτά αν ήταν διαθέσιμα.
Αφού φέτος, έχω την εντύπωση ό,τι παίζει και να είμαι από τους πρώτους που πήραν στα χέρια τους τόσο σύντομα τα βιβλία(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως χρειαζόταν η εξουσιοδότηση. :P
Εδώ στην Θεσσ δίνεις τα απαραίτητα στοιχεία ακόμα και σε φίλο σου και δεν λέει κανείς τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγώ δήλωσα τα συγγράμματα την Πέμπτη που άνοιξε ο Εύδοξος. Επειδή τα σημεία διανομής/εκδοτικοί οίκοι ήταν ανοιχτοί μέχρι τις 3-4 μμ (και εγώ αυτές τις ώρες έχω καθημερινά σχολή) έκανα εξουσιοδότηση στον πατέρα μου, και πήγε και τα παρέλαβε αυτός αντί εμού. Κάπως έτσι, βρέθηκα τη Παρασκευή το μεσημέρι μετά τη σχολή, να έχω και τα 5 συγγράμματα στη βιβλιοθήκη μου! Νιώθω απίστευτα τυχερή! Μέχρι πέρυσι στη Πάτρα, έτρωγα μεγάλη ταλαιπωρία μέχρι να καταφέρω να "συλλέξω" όλα τα συγγράμματα. Πήγαινα στα βιβλιοπωλεία καθημερινά μετά τη σχολή και περίμενα στην ουρά για να πάρω ένα, το πολύ δύο βιβλία, και αυτά αν ήταν διαθέσιμα.
Αφού φέτος, έχω την εντύπωση ό,τι παίζει και να είμαι από τους πρώτους που πήραν στα χέρια τους τόσο σύντομα τα βιβλία(!)

Και εγώ πέμπτη πήρα τα 3/5 :clapup: και οταν πηγα μετα σχολη ολοι με κοιταγαν και πολλοι δεν ηξεραν καν οτι ανοιξε ο ευδοξος :P Τα αλλα 2 μου ειπαν απο δευτερα και εβγαλε σημερα στο συστημα "διαθεσιμα 5" θα παω αυριο κατα τις 11 ελπιζω να εχει μεινει κανενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Και γω τα 3/6 την Πεμπτη τα πηρα.Μαλιστα τα 2 τα διανεμουν μεσα στην σχολη σε μια αιθουσα συγγραματων και το βιβλιο της χημειας το πηρα απο ενα βιβλιοπωλειο.Αναμενω για τα υπολοιπα τωρα...Επισης και σε μας δεν γνωριζαν οτι ανοιξε το συστημα και τους βοηθησα κιολας.Σιγα το πραγμα αλλα λεμε τωρα.Μου κανει εντυπωση παντως που τα πηραμε τοσο νωρις.Ειχα ακουσει οτι μερικοι τα παραλαμβανουν και Δεκεμβριο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgoslxs

Νεοφερμένος

Ο Giorgoslxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Έχω περάσει Κοινωνιολογία Μυτιλήνης και περιμένω μετεγγραφή για Αθήνα στην Πάντειο, όπου ήδη έχω αρχίσει και παρακολουθώ. Τι λέτε; Να δηλώσω καλού κακού βιβλία σε περίπτωση που δεν πάρω τη μετεγγραφή; Και αν τα δηλώσω, θα τα πάρω από Αθήνα ή πρέπει να πάω Μυτιλήνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους. Έχω περάσει Κοινωνιολογία Μυτιλήνης και περιμένω μετεγγραφή για Αθήνα στην Πάντειο, όπου ήδη έχω αρχίσει και παρακολουθώ. Τι λέτε; Να δηλώσω καλού κακού βιβλία σε περίπτωση που δεν πάρω τη μετεγγραφή; Και αν τα δηλώσω, θα τα πάρω από Αθήνα ή πρέπει να πάω Μυτιλήνη;
Πήγαινε στο site του Eudoxus και ψάξε να βρεις το σημείο που μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους. Θα σου απαντήσουν σίγουρα, μάλλον τηλεφωνικώς, και σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους. Έχω περάσει Κοινωνιολογία Μυτιλήνης και περιμένω μετεγγραφή για Αθήνα στην Πάντειο, όπου ήδη έχω αρχίσει και παρακολουθώ. Τι λέτε; Να δηλώσω καλού κακού βιβλία σε περίπτωση που δεν πάρω τη μετεγγραφή; Και αν τα δηλώσω, θα τα πάρω από Αθήνα ή πρέπει να πάω Μυτιλήνη;

΄Οπως αναφέρεται στη σελίδα του ΕΥΔΟΞΟΥ στις "ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ" οι φοιτητές που υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής και επέλεξαν συγγράμματα τα οποία προμηθεύτηκαν ενόσω φοιτούσαν στο τμήμα προέλευσης, έχουν τη δυνατότητα αφότου μετεγγραφούν στο τμήμα υποδοχής να επιλέξουν εκ νέου συγγράμματα. Οι μετεγγραφόμενοι φοιτητές που εξετάστηκαν ήδη στο τμήμα προέλευσης οφείλουν να δηλώσουν στο πληροφοριακό σύστημα μόνο τον αριθμό των μαθημάτων για τα οποία έχουν παραλάβει συγγράμματα και κατά την κρίση της γενικής συνέλευσης του τμήματος υποδοχής απαλλάσσονται από την εξέτασή τους. Εάν οι υποβάλλοντες αίτηση μετεγγραφής βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο σπουδών και δεν έχουν εξεταστεί στο τμήμα προέλευσης τότε θα δηλώνουν μηδενικό αριθμό μαθημάτων. Οι φοιτητές δικαιούνται να επιλέξουν συγγράμματα στο τμήμα υποδοχής μόνο αφού εγγραφούν σε αυτό.
Τα συγγράμματα τα παραλαμβάνουμε στην πόλη που εδρεύει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που τα προτείνει άρα θα πρέπει να πας στη Μυτιλήνη για να τα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blankusername

Νεοφερμένος

Ο blankusername αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς γίνεται όταν περάσει η προθεσμία της ανταλλαγής βιβλίων μεταξύ φοιτητών;
Δήλωσα από χαζομάρα να παραλάβω τα βιβλία με αυτόν τον τρόπο. Αναλαμβάνει ξανά ο Εύδοξος μετά την λήξη της προθεσμίας ή πρέπει να αγοράσω τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς γίνεται όταν περάσει η προθεσμία της ανταλλαγής βιβλίων μεταξύ φοιτητών;
Δήλωσα από χαζομάρα να παραλάβω τα βιβλία με αυτόν τον τρόπο. Αναλαμβάνει ξανά ο Εύδοξος μετά την λήξη της προθεσμίας ή πρέπει να αγοράσω τα βιβλία;
Μην αγχώνεσαι. Αν διαβάσεις το αντίστοιχο pdf του Εύδοξου, θα δεις οτι αν περάσουν πέντε μέρες (λήξη προθεσμίας) τότε ξαναμπαίνεις στη διαδικασία να διαλέξεις να πάρεις το βιβλίο από συμφοιτητή ή από το κατάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καθώς ήμουνα στην σχολή στις προάλλες μια κουμουνίστρια (ή από αριστερό φοιτητικό κόμμα) με έπιασε και μου έλεγε για τα βιβλία που κόβουν στο εξάμηνα. Προσωπικά έβγαλα την ιατρική με δικά μου βιβλία τα οποία ήταν πολύ πιο φτηνά από αυτά που προτείνουν οι καθηγητές και πολύ πιο καλά διότι έχω βγάλει δεύτερη σχολή.

Χωρίς να ξέρει ότι δε παίρνω βιβλία της είπα ότι τα βιβλία που μας δίνανε είναι κατά το 70% υπερτιμημένα και άχρηστα και μετά μου είπε για ένα βιβλίο που κόβουν την φαρμακολογία του Harvey (το οποίο είναι βιβλίο τουλάχιστον δεκαετίας συνεπώς άχρηστο όπως της είπα.) και η ύλη υπερκαλυπτοτανε από το βιβλιο που έπαιρναν οι μπόμπιρες στο προηγούμενο εξάμηνο και ότι τόσα χρόνια δίδανε δεύτερο βιβλίο είναι ένα έγκλημα καθηγητών που το πληρώνουμε εμείς τώρα.

Όπως μου είπε ότι στο επόμενο εξάμηνο που είναι η απαρτιωμένη θα πάρουν μόνο ένα βιβλίο ενώ παλιότερα δίνανε 8 και εγώ απάντησα καλά κάνουν αφού τα μισά από αυτά που δίνανε δε τα άνοιξα καν και ούτε νομίζω να τα άνοιξε κανένα άλλο παιδί η ύλη καλύπτεται με το παραπάνω με το Harrison που μας δινανε σε όλα τα κλινικά μαθηματα. Τώρα αν υπάρχει κανένας φοιτητής να διαβάζει αυτή την κουμούτζα που κάνει 250 ευρώ ένα Θεός το ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι εναλλακτικές του Harvey είναι Katzung και Goodman (το δεύτερο δεν το έχω ανοίξει) τα οποία είναι πιο δυσανάγνωστα και τριπλάσια από το Harvey. (Υπάρχει κι ένα που λέγεται Page, αλλά δεν έχω άποψη για αυτό). Σε εμάς τα θέματα έμπαιναν από διαφάνειες και γενικά ό,τι είχε ειπωθεί στο μάθημα, με αποτέλεσμα τώρα στις κλινικές να μας λένε βασικά πράγματα και να μην τα ξέρουμε. Τέλος πάντων, είχα κάνει μια ανάγνωση από την καινούργια έκδοση του Harvey (στα αγγλικά βέβαια) και μου είχε φανεί πολύ καλό και συνοπτικό. Στην Πάτρα ποιο δίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι εναλλακτικές του Harvey είναι Katzung και Goodman (το δεύτερο δεν το έχω ανοίξει) τα οποία είναι πιο δυσανάγνωστα και τριπλάσια από το Harvey. (Υπάρχει κι ένα που λέγεται Page, αλλά δεν έχω άποψη για αυτό). Σε εμάς τα θέματα έμπαιναν από διαφάνειες και γενικά ό,τι είχε ειπωθεί στο μάθημα, με αποτέλεσμα τώρα στις κλινικές να μας λένε βασικά πράγματα και να μην τα ξέρουμε. Τέλος πάντων, είχα κάνει μια ανάγνωση από την καινούργια έκδοση του Harvey (στα αγγλικά βέβαια) και μου είχε φανεί πολύ καλό και συνοπτικό. Στην Πάτρα ποιο δίνουν;

Το Harvey και το Rang. Εγώ έχω το Harvey αλλά πολλά φάρμακα (που δε με ένοιαζε αν δεν έπεφταν στις εξετάσεις( δε τα έχει γιατί είναι παλιό (2004 μεταφρασμένο) αλλά τουλάχιστον διαβάζεται δεν είναι χαώδη όπως τα άλλα. Δυστυχώς κανείς δε μπορεί να διαβάσει βιβλία ταιράστια μέσα στο πλαίσιο ενός εξαμήνου. Ουσιαστικά διαφάνιες και για μας είναι πρώτη επιλογή αλλά όχι πάντα.

Του Rang είναι του 2014 μεταφρασμένο πιο καινούριο αλλά δε το έχω αλλά και να το είχα δε πιστεύω ότι θα το διάβαζα ποτε στο πλαίσιο του προπτυχιακού.

Καλό για διάβασμα είναι η σειρά at a glance εχει ωραίο σύγγραμα για φαρμακολογία νομίζω κυκλοφορει'και στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Διάβασα τον Rang τον Σεπτέμβρη για να δώσω Φαρμακολογία 2. Μου χάρισε άπειρα νεύρα, κούραση και ένα 9 στο τέλος.
Ωστόσο έχει μπλε πλαίσια και συνοπτικά πινακάκια και για σημείο αναφοράς είναι καλός. Έχοντας διαβάσει και Harvey και Rang συστήνω ανεπιφύλακτα το 2ο. Πολλοί πήραν Katzung και τώρα κοσμεί την βιβλιοθήκη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διάβασα τον Rang τον Σεπτέμβρη για να δώσω Φαρμακολογία 2. Μου χάρισε άπειρα νεύρα, κούραση και ένα 9 στο τέλος.
Ωστόσο έχει μπλε πλαίσια και συνοπτικά πινακάκια και για σημείο αναφοράς είναι καλός. Έχοντας διαβάσει και Harvey και Rang συστήνω ανεπιφύλακτα το 2ο. Πολλοί πήραν Katzung και τώρα κοσμεί την βιβλιοθήκη τους.

:P To θετικό του Harvey είναι ότι έχει πολύ ωραία σχηματάκια που μένουν στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top