Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο.. Εμάς μας έβαλαν στο e-students να συμπληρώσουμε μία φόρμα με τα στοιχεία του δικαιούχου του επιδόματος. Στην περίπτωσή μου είναι η μητέρα μου. Όμως έχω εξουσιοδότηση από εκείνην να τα καταθέσω εγώ τα δικαιολογητικά. Πρέπει να συμπληρώσω τα δικά μου στοιχεία, ή της μητέρας μου; Γνωρίζει κάποιος;
Συμπληρώνεις δική σου φορολογική δήλωση; Αν όχι, τότε καταθέτεις κανονικά της μητέρας σου.
Αυτό νομίζω, με κάθε επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Συμπληρώνεις δική σου φορολογική δήλωση; Αν όχι, τότε καταθέτεις κανονικά της μητέρας σου.
Αυτό νομίζω, με κάθε επιφύλαξη.

Όχι δεν συμπληρώνω δική μου! Οκ, ευχαριστώ! Απλά επειδή εγώ σπουδάζω στο Αίγιο και μας στέλνουν Πάτρα παρ'όλ'αυτά για να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος.. Και φυσικά το τηλέφωνο δεν το σηκώνει κανείς για να μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να θεωρησω στην εφορία τη φωτοτυπία του μισθωτηρίου συμβολαίου ή αρκεί που είναι θεωρημένο το πρωτότυπο ?
Πρέπει να θεωρήσετε στην εφορία το αντίγραφο παιδιά!
ΔΕΝ δέχονται το πρωτότυπο με τίποτα,αλλά ούτε και την απλή φωτοτυπία.

Εγώ είχα όλα τα χαρτιά και με έδιωξαν μόνο για αυτόν τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πρέπει να θεωρήσετε στην εφορία το αντίγραφο παιδιά!
ΔΕΝ δέχονται το πρωτότυπο με τίποτα,αλλά ούτε και την απλή φωτοτυπία.

Εγώ είχα όλα τα χαρτιά και με έδιωξαν μόνο για αυτόν τον λόγο.

Ξεκίνησε η υποβολή; Γνωρίζεις κάποια προθεσμία;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ξεκίνησε η υποβολή; Γνωρίζεις κάποια προθεσμία;:worry:
Mέχρι 31 Μαρτίου λένε παντού.
Αλλά καλύτερα ρώτα και στην γραμματεία σου γιατί σε μερικές σχολές έχουν βάλει προθεσμίες.
(όπως στη δική μου π.χ. :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Mέχρι 31 Μαρτίου λένε παντού.
Αλλά καλύτερα ρώτα και στην γραμματεία σου γιατί σε μερικές σχολές έχουν βάλει προθεσμίες.
(όπως στη δική μου π.χ. :whistle:)

Μάλιστα. Να σε ρωτήσω:

Εκεί που ζητείται το IBAN είναι υποχρεωτικό να βάλουμε δικό μας; Γιατί, προσωπικά, δεν έχω δικό μου, ας πούμε. Χρησιμοποιώ της μητέρας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μάλιστα. Να σε ρωτήσω:

Εκεί που ζητείται το IBAN είναι υποχρεωτικό να βάλουμε δικό μας; Γιατί, προσωπικά, δεν έχω δικό μου, ας πούμε. Χρησιμοποιώ της μητέρας μου.
Eγώ προσωπικά έδωσα της μητέρας μου που είναι η δικαιούχος.
Δεν μου είπαν τίποτα σχετικά με αυτό,το δέχτηκαν κανονικά δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Eγώ προσωπικά έδωσα της μητέρας μου που είναι η δικαιούχος.
Δεν μου είπαν τίποτα σχετικά με αυτό,το δέχτηκαν κανονικά δηλαδή.

Κομπλέ! Thanks!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια εχω ενα θεμα για να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να παρω το επιδομα... πρωτον,το μισθωτηριο κατοικιας απο που το παιρνω,και τι το κανω?δευτερον,πρεπει να το παω στην εφορια μετα?και κατι αλλο,γινεται η μητεραμ να μ στειλει το ε9 μεσω φαξ και μεσω κεπ?δεν καταλαβαινω τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
παιδια εχω ενα θεμα για να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να παρω το επιδομα... πρωτον,το μισθωτηριο κατοικιας απο που το παιρνω,και τι το κανω?δευτερον,πρεπει να το παω στην εφορια μετα?και κατι αλλο,γινεται η μητεραμ να μ στειλει το ε9 μεσω φαξ και μεσω κεπ?δεν καταλαβαινω τιποτα!
Παίρνεις αντίγραφο μισθωτηρίου, και πας για επικύρωση στην οικεία εφορία. Τα υπόλοιπα σού τα στέλνει η μητέρα σου με κούριερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πρέπει να θεωρήσετε στην εφορία το αντίγραφο παιδιά!
ΔΕΝ δέχονται το πρωτότυπο με τίποτα,αλλά ούτε και την απλή φωτοτυπία.

Εγώ είχα όλα τα χαρτιά και με έδιωξαν μόνο για αυτόν τον λόγο.

Παίρνεις αντίγραφο μισθωτηρίου, και πας για επικύρωση στην οικεία εφορία. Τα υπόλοιπα σού τα στέλνει η μητέρα σου με κούριερ!

Παιδιά να ρωτήσω, μόνο στην εφορία επικυρώνεται το μισθωτηριο? Σε ΚΕΠ όχι? Και αν ναι, επειδή το εχω εγώ στο νησί, θα το επικυρωσω στην εφορία εδώ ή πρέπει να το στείλω Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω, μόνο στην εφορία επικυρώνεται το μισθωτηριο? Σε ΚΕΠ όχι? Και αν ναι, επειδή το εχω εγώ στο νησί, θα το επικυρωσω στην εφορία εδώ ή πρέπει να το στείλω Αθήνα?

Εγώ στο ΚΕΠ το επικύρωσα και το δέχτηκαν,δεν μου είπαν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το επίδομα. Το μισθωτήριο είναι στο όνομα της μητέρας μου ενώ δικαιούχος μπήκε ο πατέρας μου. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, να ρωτήσω; Τα καταθέσατε εσείς; Αν ναι, όταν πήγατε εκεί στη σχολή σας τα κοίταξαν τα χαρτιά ένα ένα; Ή απλά δώσατε τον φάκελο κι ο Θεός βοηθός;


Δεν λέει κάτι κάπου για Ε1... δε νομίζω να χρειάζεται! Ναι.. Είναι μέχρι τέλος Μαρτίου και δεν έχει βγει καμία ανακοίνωση για ημερομηνίες....

εμάς θέλει Ε1. Μάχρι 29 Μαρτίου είναι.

γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να θεωρησω στην εφορία τη φωτοτυπία του μισθωτηρίου συμβολαίου ή αρκεί που είναι θεωρημένο το πρωτότυπο ?
καλύτερα να το θεωρήσεις

Να ρωτήσω κάτι άλλο.. Εμάς μας έβαλαν στο e-students να συμπληρώσουμε μία φόρμα με τα στοιχεία του δικαιούχου του επιδόματος. Στην περίπτωσή μου είναι η μητέρα μου. Όμως έχω εξουσιοδότηση από εκείνην να τα καταθέσω εγώ τα δικαιολογητικά. Πρέπει να συμπληρώσω τα δικά μου στοιχεία, ή της μητέρας μου; Γνωρίζει κάποιος;
εκεί που λέει δικαιούχος βάζεις τη μητέρα σου και εκεί που λέει φοιτητής βάζεις εσένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Παίρνεις αντίγραφο μισθωτηρίου, και πας για επικύρωση στην οικεία εφορία. Τα υπόλοιπα σού τα στέλνει η μητέρα σου με κούριερ!
σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω, μόνο στην εφορία επικυρώνεται το μισθωτηριο? Σε ΚΕΠ όχι? Και αν ναι, επειδή το εχω εγώ στο νησί, θα το επικυρωσω στην εφορία εδώ ή πρέπει να το στείλω Αθήνα?
Μάλλον θα γίνεται, όπως προαναφέρθηκε. Εγώ από την εφορία το έχω επικυρωμένο. :)
σε ευχαριστω πολυ!
De rien! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας, σχετικα με το φοιτητικο επιδομα, τι ακριβως ειναι και ποια τα κριτηρια χορηγησης του;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα ΕΛΤΑ είναι -ακόμα- κρατική επιχείρηση, οπότε δεν τίθεται θέμα διαφήμισης.

Φοιτητικό Δέμα: https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/φοιτητικόδέμα.aspx
Ισχύει για όσους έχουν την νέα ακαδημαϊκή ταυτότητα, πράγμα που σημαίνει προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους διδάκτορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδιά έχουμε κανένα νέο; Γιατί πολύ το καθυστερούν και ακούγονται διάφορα πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top