Φοιτητής στην ίδια πόλη

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ειναι πολυ ακριβα να σπουδασεις σε αλλη πολη...επιβαρυνεις πολυ τους γονεις σου...αν περνας στη πολη που ζουσες τοσο το καλυτερο...ενω εμεις που δεν εχει στην πολη μας παν/μιο, ξηλωνουμε τους γονεις μας και μας δινουν 450 ενοικιο κοινοχρηστα, ρευμα,καινουργ επιπλα,ηλεκτρικα....αστα να παν...

Nαι είναι όντως πολλά:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Τι γίνεται όταν κάποιος αποφασίζει να συνεχίσει τη ζωή του μετά το σχολείο στην ίδια πόλη όπου μεγάλωσε;Εμένα μου φαίνεται κάπως καταθλιπτικό.
Φοβάμαι όμως πως ίσως αναγκαστώ να το κάνω.
Ποιοί έχετε εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα και ποιά είναι η γνώμη σας;


Μακριά από μας... Στην ανάγκη, θα δουλέυω τι να κάνω? Πάντως Ρόδο ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
παιδια χαλαρωστε λιγο, τοσο χαλια ειναι να μεινεις στην πολη σου? εγω 95% περναω εδω κ μου αρεσει... τι περισσοτερο θα κερδιζα αν περνουσα αλλου? αντιθετως θα εχανα περιπου 500 ευρω το μηνα για ενοικια κ εξοδα. εχω ολα τα προνομια στο σπιτι μου, βγαινω οποτε κ οπου θελω , εχω την δουλεια μου, την σχεση μου κ την οικογενεια μου! ισα ισα που ειναι πολυ καλο να περνας στην πολη σου, καθως ανταμειβεται το διαβασμα σου για να μεινεις στο σπιτι σου! ετσι κ αλλιως δε θα μεινετε για παντα με τους δικους σας.. θα νοικιασετε κ το δικο σας σπιτι μετα απο λιγο καιρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,870 μηνύματα.
Νitsa είμαι φοιτητής αυτής της κατηγορίας και περνάω υπέροχα. :P Μπορεί να μένω με τους δικούς μου, αλλά κινούμαι ελεύθερος και είμαι τελείως ανεξάρητος (ωράρια, ψυχαγωγία, σπουδές, σχέση,...κτλ). Συνήθως όλοι οι απόφοιτοι λυκείου θέλουν διακαώς να φύγουν από το σπίτι τους για να "ανεξαρτητοποιηθούν" από την άμεση γονική επίβλεψη, αλλά μόλις περάσει λίγος καιρός (πρώτο δίμηνο του πρώτου εξαμήνου) στην νέα πόλη, αρχίζουν οι επισκέψεις στα γονεϊκά εδάφη με εκθετική αύξηση με πρόσχημα το φαϊ μαμάς...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Νitsa είμαι φοιτητής αυτής της κατηγορίας και περνάω υπέροχα. :P Μπορεί να μένω με τους δικούς μου, αλλά κινούμαι ελεύθερος και είμαι τελείως ανεξάρητος (ωράρια, ψυχαγωγία, σπουδές, σχέση,...κτλ). Συνήθως όλοι οι απόφοιτοι λυκείου θέλουν διακαώς να φύγουν από το σπίτι τους για να "ανεξαρτητοποιηθούν" από την άμεση γονική επίβλεψη, αλλά μόλις περάσει λίγος καιρός (πρώτο δίμηνο του πρώτου εξαμήνου) στην νέα πόλη, αρχίζουν οι επισκέψεις στα γονεϊκά εδάφη με εκθετική αύξηση με πρόσχημα το φαϊ μαμάς...:D

Βασικά το αντίθετο συμβαίνει....τους πρώτους 2-3 μήνες είναι πολλές οι επισκέψεις-μεχρι να προσαρμοστεί ο καθένας-και μετά οι περισσότεροι γυρίζουν στο πατρικό χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
παιδια χαλαρωστε λιγο, τοσο χαλια ειναι να μεινεις στην πολη σου? εγω 95% περναω εδω κ μου αρεσει... τι περισσοτερο θα κερδιζα αν περνουσα αλλου? αντιθετως θα εχανα περιπου 500 ευρω το μηνα για ενοικια κ εξοδα. εχω ολα τα προνομια στο σπιτι μου, βγαινω οποτε κ οπου θελω , εχω την δουλεια μου, την σχεση μου κ την οικογενεια μου! ισα ισα που ειναι πολυ καλο να περνας στην πολη σου, καθως ανταμειβεται το διαβασμα σου για να μεινεις στο σπιτι σου! ετσι κ αλλιως δε θα μεινετε για παντα με τους δικους σας.. θα νοικιασετε κ το δικο σας σπιτι μετα απο λιγο καιρο..
Εξαρτάται από το άτομο κι από την πόλη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Νitsa είμαι φοιτητής αυτής της κατηγορίας και περνάω υπέροχα. :P Μπορεί να μένω με τους δικούς μου, αλλά κινούμαι ελεύθερος και είμαι τελείως ανεξάρητος (ωράρια, ψυχαγωγία, σπουδές, σχέση,...κτλ). Συνήθως όλοι οι απόφοιτοι λυκείου θέλουν διακαώς να φύγουν από το σπίτι τους για να "ανεξαρτητοποιηθούν" από την άμεση γονική επίβλεψη, αλλά μόλις περάσει λίγος καιρός (πρώτο δίμηνο του πρώτου εξαμήνου) στην νέα πόλη, αρχίζουν οι επισκέψεις στα γονεϊκά εδάφη με εκθετική αύξηση με πρόσχημα το φαϊ μαμάς...:D

συμφωνω μαζι σου, και επιπλεον μια χαρα ανεξαρτητος γινεσαι κ στην πολη σου αφου πλεον οι γονεις σου, σου εχουν μεγαλυτερη εμπιστοσυνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου, και επιπλεον μια χαρα ανεξαρτητος γινεσαι κ στην πολη σου αφου πλεον οι γονεις σου, σου εχουν μεγαλυτερη εμπιστοσυνη..

...καμία σχέση να ζεις μόνος σε άλλη πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εξαρτάται Nitsa τι θεωρεί ο καθένας ως ανεξαρτησία.Εγώ μπορεί να θέλω στις 4 το χάραμα να ρθω με 2 φίλους σπίτι και να τα πιω.Δεν γίνεται όμως να μαι με τους γονείς στο σπίτι για ευνόητους λόγους.Ακόμη και με τυπικά πράγματα όπως το να πας εσύ να πληρώσεις λογαριασμούς,να πας εσύ για ψώνια κλπ,πιστεύω πως σιγά σιγά ανεξαρτητοποιείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Αυτά είναι λεπτομερειες!!! εγω ηθελα απλα να σχολιασω αυτα που αναφερουν τα αλλα παιδια , οτι δηλαδη ειναι τοσο τραγικο να μενεις στην πολη σου! ενταξει, δε λεω μια χαρα ειναι κ στο δικο σου σπιτι σε αλλη πολη, αν ειναι δυνατον, απλα αν δεις τι λεγαν οι προηγουμενοι θα καταλαβεις!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το έζησα φέτος δεν ήταν τραγικό και φέτος αν είχε την σχολή που ήθελα στην Αθήνα δεν θα είχα πρόβλημα να μείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Αυτά είναι λεπτομερειες!!! εγω ηθελα απλα να σχολιασω αυτα που αναφερουν τα αλλα παιδια , οτι δηλαδη ειναι τοσο τραγικο να μενεις στην πολη σου! ενταξει, δε λεω μια χαρα ειναι κ στο δικο σου σπιτι σε αλλη πολη, αν ειναι δυνατον, απλα αν δεις τι λεγαν οι προηγουμενοι θα καταλαβεις!!! ;)

Αυτό δεν καταλαβαίνεις,για σένα είναι λεπτομέρειες,για μένα μπορεί να είναι το α και το ω.Προσωπικές επιλογές είναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτά είναι λεπτομερειες!!! εγω ηθελα απλα να σχολιασω αυτα που αναφερουν τα αλλα παιδια , οτι δηλαδη ειναι τοσο τραγικο να μενεις στην πολη σου! ενταξει, δε λεω μια χαρα ειναι κ στο δικο σου σπιτι σε αλλη πολη, αν ειναι δυνατον, απλα αν δεις τι λεγαν οι προηγουμενοι θα καταλαβεις!!! ;)
Αν λες για μένα,εννούσα πως δεν αντέχω την πόλη κυρίως.Έλα κάτσε εδώ 12 χρόνια και μετά τα λέμε αν θα θες να κάτσεις κι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα!Η αδερφη μου παραδειγμα περασε εδω στα Γιαννενα που μενουμε και μενει μαζι μας στο σπιτι!Εχει απολυτη ελευθερια,εχει και τον χρονο και την ανεση να διαβασει τα μαθηματα της και οσο για το αν θελει να φερει αλλους φοιτητες σπιτι αυτο ειναι το ασχημο.Μπορεις φυσικα να πας στους αλλους(μη το παρακανεις κιολας) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnes

Νεοφερμένος

Η Agnes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ειναι πολυ σχετικο παντως το θεμα... Εξαρταται απο την πολη, εξαρταται απο τον ανθρωπο , απο την οικογενεια! Πχ στις μικρες πολεις εξαντλει κανεις τις επιλογες του πολυ πιο γρηγορα. Και προσωπικα δε θα αντεχα να γυριζω αλλα 4-8 (!) χρονια στα ιδια μερη που ειχα κατσει και ξανακατσει και ξανακατσει και μαθει απ εξω απο το λυκειο ακομα.... Στις μεγαλουπολεις κατι τετοιο δεν ισχυει γιατι οι επιλογες ειναι προφανως πολυ περισσοτερες.Επισης για καποιον μπορει να ειναι ευχαριστο (και οικονομικο) το να μενει με τους γονεις του στην ιδια πολη , για καποιον αλλο αφορητο. Κι αυτα ειναι μονο δυο παραδειγματα , οι παραγοντες που επηρεαζουν μια τετοια αποφαση ειναι παρα πολλοι και υποκειμενικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ειναι πολυ σχετικο παντως το θεμα... Εξαρταται απο την πολη, εξαρταται απο τον ανθρωπο , απο την οικογενεια! Πχ στις μικρες πολεις εξαντλει κανεις τις επιλογες του πολυ πιο γρηγορα. Και προσωπικα δε θα αντεχα να γυριζω αλλα 4-8 (!) χρονια στα ιδια μερη που ειχα κατσει και ξανακατσει και ξανακατσει και μαθει απ εξω απο το λυκειο ακομα.... Στις μεγαλουπολεις κατι τετοιο δεν ισχυει γιατι οι επιλογες ειναι προφανως πολυ περισσοτερες.Επισης για καποιον μπορει να ειναι ευχαριστο (και οικονομικο) το να μενει με τους γονεις του στην ιδια πολη , για καποιον αλλο αφορητο. Κι αυτα ειναι μονο δυο παραδειγματα , οι παραγοντες που επηρεαζουν μια τετοια αποφαση ειναι παρα πολλοι και υποκειμενικοι.
΄


Καλά,είναι όντως πολύ υποκειμενικό,αλλά διαφωνώ λίγο με το σημείο στο οποίο αναφέρεις ότι δεν αντέχεται η ρουτίνα της επαρχίας.Έχω ζήσει αρκετά χρόνια σε μεγαλούπολη και μετακομίζοντας στην επαρχία,δεν ένιωσα ιδιαίτερα περιορισμένη.Άλλωστε,ως φοιτητής διευρύνεις τους φιλικούς σου κύκλους και τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ.Ο μόνος λόγος που δε θέλω να σπουδάσω στην πόλη που ζω τώρα,είναι ότι θέλω να αυτονομηθώ και να σταθώ σχετικά στα πόδια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnes

Νεοφερμένος

Η Agnes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
΄


Καλά,είναι όντως πολύ υποκειμενικό,αλλά διαφωνώ λίγο με το σημείο στο οποίο αναφέρεις ότι δεν αντέχεται η ρουτίνα της επαρχίας.Έχω ζήσει αρκετά χρόνια σε μεγαλούπολη και μετακομίζοντας στην επαρχία,δεν ένιωσα ιδιαίτερα περιορισμένη.Άλλωστε,ως φοιτητής διευρύνεις τους φιλικούς σου κύκλους και τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ.Ο μόνος λόγος που δε θέλω να σπουδάσω στην πόλη που ζω τώρα,είναι ότι θέλω να αυτονομηθώ και να σταθώ σχετικά στα πόδια μου.

Μιας και δεν εχω ζησει τη ''βουη'' της μεγαλουπολης τωρα χρειαζομαι μια γερη δοση... Ειναι κι αυτο θεμα ανθρωπου. Με κουρασαν οι ρυθμοι και οι περιορισμοι της πολης μου.Οντως σε ανανεωνουν οι νεες γνωριμιες ομως θα εξακολουθει να υπαρχει αυτη η αισθηση κορεσμου , αυτο το ''παλι τα ιδια αποψε''. Οποτε για να μη γινομαι απολυτη ,η''ρουτινα της επαρχιας''ε ιναι κατι που εχω βαρεθει εγω προσωπικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Και εγώ στην ίδια πόλη θα μείνω,στο ίδιο σπίτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ποιός άλλος πέρασε σε κάποια σχολή στην πόλη που μένει και εύχεται να είχε φύγει κάπου αλλού για να ζήσει μόνος του τη ρημάδα τη "φοιτητικη ζωή"?:mad::mad::mad::down::down::down::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Έλα ρε μην ανησυχείς, δε θα είναι και τόσο άσχημα να μένεις ως φοιτήτρια με τους γονείς σου... Και η ανεξαρτησία δεν είναι και ποιός ξέρει τι....οκ, είναι ωραία, αλλά μπορείς να είσαι ανεξάρτητος όσο μένεις και με τους γονείς σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top