[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
στην δικια μου σχολη , επειδη ακριβως δεν δωθηκε κομματικη γραμμη απο την παραταξη που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στις εκλογες , υπηρξε παμψηφια υπερ της καταλειψης.... με ποσοστο 78% και με μεγαλη συμμετοχη φοιτητων....
Οκ στην δικια σου ομως! στις υπολοιπες τι γινεται? ...Περνα μια βολτα απο το ΑΠΘ , απο το καπποδιστριακο , ή των Πατρων να δεις ποιοι ειναι αυτοι που κλεινουν το Παν/μιο.

Γιατι ποτε δεν εχω δει απλους φοιτητες και οχι ''παραταξιες'' να κλεινουν μια σχολη?
Μονο σημαιακια βλεπω και μπλουζιτσες που δειχνουν και οργανωση κιολας!
Αντι να κατσουν να διαβασουν να μπορεσουν να ξεχωρισουν στην ζωη τους ασχολουντε με τα πολιτικα , στα οποια , το παιζουν 'Ιστοριες' ενω στην ουσια δεν ξερουν τιποτα!

Και το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να βγαινουν στα καναλια Οι Γραμματεις της Πασπ και της ονεδ , και να πετανε σποντες ο ενας στον αλλο , για το ''απο που βρεθηκε η διαμαντοπουλου απο γραματεας σε υπουργειο και τετοια. ελεεος!
Εδω ο κοσμος καιγετε και η μαργιωρη χτενιζετε δηλαδη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Mα κανεις δεν ειναι υπερ! οσοι ειναι ειναι ''κοματοσκυλακια '' του πασοκ της νδ του κκε ! ελατε δηλαδη πια! μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας! ολοι ξερουμε τι παιζεται εκει εξω!
Εγω παντως δεν γουσταρω καταληψη. θελω να τελιωσω ησυχα τις σπουδες μου. Οταν γινει κατι σοβαρο εννοειτε ολοι θα ενεργοποιηθουν αλλα αυτη την στιγμη μονο οχαδερφισμους και ψευτικες αναγκες βλεπω.
αυτο το νομοσχεδιο που ψηφιστηκε απο τους βολευτες δεν ειναι σοβαρος λογος δηλαδη?ελεος μην ειστε αδιαφοροι για οτι συμβαινει γυρω σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα τσιυο, γι αυτο και αναφερθηκα μονο στην δικια μ σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
αυτο το νομοσχεδιο που ψηφιστηκε απο τους βολευτες δεν ειναι σοβαρος λογος δηλαδη?ελεος μην ειστε αδιαφοροι για οτι συμβαινει γυρω σας.
Να σου πω κατι? καιρος ηταν να μας στερησουν το χιλιοτσακισμενο μας ασυλο.
Καιρος ειναι να μας στερησουν οσα οι προηγουμενες γενιες μετα την μεταπολιτευση τσαλακωσαν και πατησαν στο ονομα του.
Γιατι το σιγουρο ειναι οτι θα το επαναφερουν καποια στιγμη.
Το θεμα ειναι ομως οτι με αυτο το ψηφισμα σταματανε εγκληματα σοβαροτερα και απο την ενοια του ασυλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Να σου πω κατι? καιρος ηταν να μας στερησουν το χιλιοτσακισμενο μας ασυλο.
Καιρος ειναι να μας στερησουν οσα οι προηγουμενες γενιες μετα την μεταπολιτευση τσαλακωσαν και πατησαν στο ονομα του.
Γιατι το σιγουρο ειναι οτι θα το επαναφερουν καποια στιγμη.
Το θεμα ειναι ομως οτι με αυτο το ψηφισμα σταματανε εγκληματα σοβαροτερα και απο την ενοια του ασυλου.
Κάααποια στιγμή.....πότε ;;; Όταν πέσουν νεκροί φοιτητές από πυροβολισμούς αστυνομικών ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάααποια στιγμή.....πότε ;;; Όταν πέσουν νεκροί φοιτητές από πυροβολισμούς αστυνομικών ;;;

Συγγνώμη, αυτό είναι το επιχείρημά σου...;
Το να πεθάνει στην πλατεία είναι ΟΚ δηλαδή.

Ανοίξτε το μυαλό σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κάααποια στιγμή.....πότε ;;; Όταν πέσουν νεκροί φοιτητές από πυροβολισμούς αστυνομικών ;;;
κοιτα.....ποτε δεν εχει γινει πληρης αρση του ασυλου...Αμα οντως το εκτιμαγανε οι φοιτητες ομως δεν θα κανανε ολα αυτα που κανουνε τοσα χρονια μπροστα στα ματια μας.
Και στην τελικη οι αστυνομικοι δεν ειναι ολοι κτηνη και μαλακες. Πρεπει να αναρωτηθεις καλυτερα τι δουλεια εχουν αυτα τα νεα παιδια που λες σε τοπους που κινδυνευει η ιδια τους η ζωη!....
Επειδη ατομα μικρων ομαδων με συγκεκριμενες πεποιθησεις δρουνε εναντιων καθε αρχης δεν σημενει πως θα στηριξουμε την αναρχια! αμα την υποστηριζαμε ολοι θα ζουσαμε σαν αφινιασμενα ζωα με οπλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οταν γινει κατι σοβαρο εννοειτε ολοι θα ενεργοποιηθουν αλλα αυτη την στιγμη μονο οχαδερφισμους και ψευτικες αναγκες βλεπω.

Τι λογίζεται ως "σοβαρό";

Γιατί κι οι φοιτητές που δεν αντιδρούν, σοβαρό των θεωρούν το νέο νόμο.

Να σου πω κατι? καιρος ηταν να μας στερησουν το χιλιοτσακισμενο μας ασυλο.
Καιρος ειναι να μας στερησουν οσα οι προηγουμενες γενιες μετα την μεταπολιτευση τσαλακωσαν και πατησαν στο ονομα του.
Γιατι το σιγουρο ειναι οτι θα το επαναφερουν καποια στιγμη.
Το θεμα ειναι ομως οτι με αυτο το ψηφισμα σταματανε εγκληματα σοβαροτερα και απο την ενοια του ασυλου.

Laughing Out Loud.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τι λογίζεται ως "σοβαρό";

Γιατί κι οι φοιτητές που δεν αντιδρούν, σοβαρό των θεωρούν το νέο νόμο.



Laughing Out Loud.
Που το βλεπεις το αστειο? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Που το βλεπεις το αστειο? :S

Στην "αφέλεια" της πίστης πως οι ψηφίσαντες τον νόμο έχουν σκοπό να καθαρίσουν το πανεπιστήμιο και να επαναφέρουν το πρότερο καθεστώς, και όχι να εφαρμόσουν ένα νέο (παλιό) μοντέλο διαφορετικής πολιτικής.

Στην "αφέλεια" της πίστης πως οι ψηφίσαντες τον νόμο, κατά πλειοψηφία παλιοί πολιτικοί και πολιτικοί που ανήκουν στις ίδιες "επιχειρήσεις" που ευθύνονται για την όποια κατάσταση του πανεπιστημίου και της χώρας γενικότερα, πλέον ενδιαφέρονται μόνο να διορθώσουν τα λάθη του παρελθόντος.

Στην "αφέλεια" της πίστης πως η κατάργηση του ασύλου γίνεται για να βοηθήσει -και πως θα βοηθήσει- στην καταπολέμηση "εγκλημάτων σοβαρότερων από την ίδια την έννοια του ασύλου".Αλήθεια, ποια είναι αυτά;


Απάντησε κι εσύ τώρα σε αυτό που ρωτήθηκες. Πως λογίζεται κάτι ως "σοβαρό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να επανελθει το ασυλο αν περασει τελικα το νομοσχεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Συγγνώμη, αυτό είναι το επιχείρημά σου...;
Το να πεθάνει στην πλατεία είναι ΟΚ δηλαδή.

Ανοίξτε το μυαλό σας...
Φυσικά και είναι επιχείρημα...απλά θεωρώ ανόητη τη φράση "κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν", εώς και γελοία.

κοιτα.....ποτε δεν εχει γινει πληρης αρση του ασυλου...Αμα οντως το εκτιμαγανε οι φοιτητες ομως δεν θα κανανε ολα αυτα που κανουνε τοσα χρονια μπροστα στα ματια μας.
Και στην τελικη οι αστυνομικοι δεν ειναι ολοι κτηνη και μαλακες. Πρεπει να αναρωτηθεις καλυτερα τι δουλεια εχουν αυτα τα νεα παιδια που λες σε τοπους που κινδυνευει η ιδια τους η ζωη!....
Επειδη ατομα μικρων ομαδων με συγκεκριμενες πεποιθησεις δρουνε εναντιων καθε αρχης δεν σημενει πως θα στηριξουμε την αναρχια! αμα την υποστηριζαμε ολοι θα ζουσαμε σαν αφινιασμενα ζωα με οπλα!
Καλά....και μόνο από αυτή τη φράση θα έπρεπε να σταματήσω να διαβάζω τα post σου...έλεος. Αναρχία δε σημαίνει "ζω σαν ζωο"! Η αναρχική βία είναι επαναστατική και συγκεκριμένη, όχι τα αίσχη με τις πέτρες! Αλλά....αν βλέπεις MEGA αυτά παθαίνεις....ταυτίζεις την αναρχία με την κουκούλα.

Η κατάργηση του ασύλου, είτε μερική είτε πλήρης, ανοίγει την πόρτα σε κάθε είδους αστυνόμευση στο χώρο του Πανεπιστημίου. Αν εσύ το θες αυτό, μπορείς να αισθάνεσαι περήφανος που θα επιτευχθεί. Εγώ, όμως, δεν θα το ανεχτώ. Και αυτός είναι ένας από τους λόγους για τον οποίο τάσσομαι υπέρ των καταλήψεων.

ΥΓ. Το αστείο είναι να πιστεύεις πως θα επανέλθει το άσυλο. Για κανένα μα κανένα λόγο δεν θα ψηφίσει σχεδόν κανένας βουλευτής κάτι τέτοιο.
Το παραπάνω μήνυμα έγινε από λάθος. Συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Θυμησου ποσοι πρεζακιδες διανεμουν χασισι μεσα στις σχολες. Προσωπικα μου ετυχε ενας.
Θυμησου ποσες κλοπες και καταστροφες εχουν δημιουργησει ολοι οι ''υπερασπιστες του ασυλου'' που το 2006 δωσανε καινουρια κτηρια σε πανεπιστημιο και τα καψανε!

Και ενοειτε δεν μιλαω για πολιτικους. Επρεπε να το καταλαβεις αυτο. Σου μιλαω ως φοιτητρια . Που δεν θελει να της ελενχουν αλλοι τα χρονια που καθετε σε μια σχολη. Στην τελικη αμα αυτοι που υποστηριζουν το ασυλο μιλανε για δημοκρατια τοτε γιατι πρεπει το καθε νοικοκυριο να υποφερει οικονομικα επειδη το παιδι του που σπουδαζει αναγκαζεται , θελοντας η μη, να παρακολουθησει περισσοτερα χρονια στο πανεπιστημιο λογω καταληψεων?

Οι δικοι μου παντως δεν εχουν να μου πληρωνουν νοικι για 8 χρονια. και ουτε θελω να γινω αιωνιος φοιτητης γιατι δεν με χαρακτηριζει.

Και δεν θεωρω προπαντων αφελεια να αναιρω καποια πραγματα την στιγμη που πρεπει. Σου λεω και παλι και να το καταργησουν το ασυλο θα γινει κατι παρομοιο με οσα εγιναν στην αμερικη. Μπορει να εχουν καταργηση ασυλου αλλα αμα πρεπει να ερθουν αντιμετωποι με κατι που παει κοντρα στα πιστευω τους το λενε χωρις μολοτοφ αλλα με πορειες και με ενεργες πραξεις.

Ουτως η αλλως ολα αυτα τα χρονια πιστευω ολοι να καταλαβενεται πως προσπαθουν να εισαγουν στην ελληνικη εκπαιδευση στο αμερικανικο συστημα κρατωντας τα στοιχεια που συμφερουν την ελλαδα!
Αρα το προβλημα δεν το εχει ο φοιτητης που δεν θελει καταληψη φιλε μου ....το προβλημα τωρα πια θα το εχουν οι κωματικες παραταξεις που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν θα υπαρχουν. Καιρο τωρα μας ζαλιζουν . Οποιος θελει θα εχει το δικαιωμα να οργανωνει δικια του ομαδα που θα υπωχρεουτε δυστυχως να μενει ησυχη και να εκφραζετε χωρις να θετει σε εγρηγορση της Χημικες της γνωσεις πανω στις βομβες ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
αν περασει ο νομος θα το πληρωσεις πολυ περισσοτερο.απ οτι κατι νοικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
αν περασει ο νομος θα το πληρωσεις πολυ περισσοτερο.απ οτι κατι νοικια
Ηδη το πληρωνει η τσεπη των γονιων μου.
Στην τελικη σε αυτους χρωσταω οτι εχω! και πρεπει καπως να τους το ανταπωδωσω!
Για αυτο δεν θεωρω ασχημο το να καταργηθει το ασυλο. Γιατι εγω οπως και αλλοι συμφοιτητες μου θα τελιωσουμε μια και καλη , και αφου το κανουμε θα μπορεσουμε αμα το θελουμε να σταθουμε επαξια μπροστα σε αυτους τους πολιτικους αρχηγους που κανουν κουμαντο τωρα!

Η ουσια δεν ειναι να κανεις επανασταση που δεν ειναι ωριμη ! αλλα να την κανεις οταν γινεται απο ατομα με δυνατο μυαλο και οχι δυνατη μπουνια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Θυμησου ποσοι πρεζακιδες διανεμουν χασισι μεσα στις σχολες. Προσωπικα μου ετυχε ενας.
Θυμησου ποσες κλοπες και καταστροφες εχουν δημιουργησει ολοι οι ''υπερασπιστες του ασυλου'' που το 2006 δωσανε καινουρια κτηρια σε πανεπιστημιο και τα καψανε!

Και ενοειτε δεν μιλαω για πολιτικους. Επρεπε να το καταλαβεις αυτο. Σου μιλαω ως φοιτητρια . Που δεν θελει να της ελενχουν αλλοι τα χρονια που καθετε σε μια σχολη. Στην τελικη αμα αυτοι που υποστηριζουν το ασυλο μιλανε για δημοκρατια τοτε γιατι πρεπει το καθε νοικοκυριο να υποφερει οικονομικα επειδη το παιδι του που σπουδαζει αναγκαζεται , θελοντας η μη, να παρακολουθησει περισσοτερα χρονια στο πανεπιστημιο λογω καταληψεων?

Οι δικοι μου παντως δεν εχουν να μου πληρωνουν νοικι για 8 χρονια. και ουτε θελω να γινω αιωνιος φοιτητης γιατι δεν με χαρακτηριζει.

Και δεν θεωρω προπαντων αφελεια να αναιρω καποια πραγματα την στιγμη που πρεπει. Σου λεω και παλι και να το καταργησουν το ασυλο θα γινει κατι παρομοιο με οσα εγιναν στην αμερικη. Μπορει να εχουν καταργηση ασυλου αλλα αμα πρεπει να ερθουν αντιμετωποι με κατι που παει κοντρα στα πιστευω τους το λενε χωρις μολοτοφ αλλα με πορειες και με ενεργες πραξεις.

Ουτως η αλλως ολα αυτα τα χρονια πιστευω ολοι να καταλαβενεται πως προσπαθουν να εισαγουν στην ελληνικη εκπαιδευση στο αμερικανικο συστημα κρατωντας τα στοιχεια που συμφερουν την ελλαδα!
Αρα το προβλημα δεν το εχει ο φοιτητης που δεν θελει καταληψη φιλε μου ....το προβλημα τωρα πια θα το εχουν οι κωματικες παραταξεις που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν θα υπαρχουν. Καιρο τωρα μας ζαλιζουν . Οποιος θελει θα εχει το δικαιωμα να οργανωνει δικια του ομαδα που θα υπωχρεουτε δυστυχως να μενει ησυχη και να εκφραζετε χωρις να θετει σε εγρηγορση της Χημικες της γνωσεις πανω στις βομβες ! :)
Φυσικά και θα γίνουν και πορείες και ενεργές πράξεις, με τη διαφορά όμως ότι σε άλλες χώρες τα εκάστοτε ΜΑΤ δεν χτυπάνε κ δεν κλωτσάνε όπου βρούνε.....οπότε και πάλι δεν έχουμε αποτέλεσμα.

Όχι δε νομίζω να προσπαθούν να κρατάνε τα στοιχεία που συμφέρουν την Ελλάδα...μάλλον για ΔΙΑΛΥΣΗ την πάνε και την Παιδεία και την Εκπαίδευση. Αν πιστεύεις ότι το κομματικό στοιχείο θα βγει από τα Πανεπιστήμια τόσο εύκολα, είσαι γελασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως θα βγει αρκει να το θελει καποιος. Προς το παρον ομως τα ατομα που ανεχοντε να τους κανουν κουμαντο στις πολιτικες τους αποψεις κανουν το μεγαλυτερο λαθος.
Θα αναφερθω σε ενα μονο παραδειγμα.
Πριν περιπου 2 χρονια μπορει και περισσοτερο παρακολουθησα ενα συμβαν που με εκανε να μισησω πραγματικα το ασυλο.
Ξαδερφη μου. Ιατρικη αθηνων. Μπαινω μεσα μαζι της στο αμφιθεατρο εν ωρα μαθηματος. ( οπως παντα ο καθενας μπορει να μπει παντου)
Και ξαφνικα μπαινει φοιτητης και λεει στον καθηγητη καταληψη. Δεν το εχω ξαναδει αυτο....Επιασε ανγκαλια τον καθηγητη του εξηγησε οτι δεν πληροφοριθηκε καλα , και αυτο ηταν! παει το μαθημα!.
Λοιπον....στην ουσια...Η ξαδερφη μου σηκωθηκε και φωναζει στο αμφιθεατρο γτ ρε παιδια καταληψη?....αυτο ηταν! εγινε χαμος στην αιθουσα κατηγοροντας την οτι εμποδιζει την δημοκρατια επειδη αυτη οπως και οι υπολοιποι συμφοιτητες της δεν ειχαν ψηφισει καν!
Το αποτελεσμα? μια βδομαδα αργοτερα την απειλησαν κιολας πως αμα συνεχισει να παει κοντρα θα εχει συνεπειες στους βαθμους της :)


Ε οχι ρε συ......σιγα μην αφησω τετοια ατομα να κανουν οτι θελουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Είναι ένα από τα πολλά δείγματα ασυδοσίας των φοιτητικών παρατάξεων, δε διαφωνώ. Όμως δεν πιστεύω ότι με την κατάργηση του ασύλου θα σταματήσουν. Σε καμία περίπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
κιομως....το αρθρο που εβγαλαν ουσιαστηκα τις καθιστα ανουσιες και ασκοπες !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Θυμησου ποσοι πρεζακιδες διανεμουν χασισι μεσα στις σχολες. Προσωπικα μου ετυχε ενας.
Θυμησου ποσες κλοπες και καταστροφες εχουν δημιουργησει ολοι οι ''υπερασπιστες του ασυλου'' που το 2006 δωσανε καινουρια κτηρια σε πανεπιστημιο και τα καψανε!

Σκέψου μόνο πόσα βαποράκια διανέμουν όλων των ειδών τα ναρκωτικά έξω από τις σχολές, όπου δεν τους προστατεύει κανένα νομικό άσυλο.

Πόσες κλοπές και καταστροφές;
Και btw, υπάρχει ρύθμιση για άρση του ασύλου έπειτα από έγκριση των πανεπιστημιακών αρχών, και χωρίς έγκριση για αυτόφωρα κακουργήματα.

Και ενοειτε δεν μιλαω για πολιτικους. Επρεπε να το καταλαβεις αυτο. Σου μιλαω ως φοιτητρια . Που δεν θελει να της ελενχουν αλλοι τα χρονια που καθετε σε μια σχολη. Στην τελικη αμα αυτοι που υποστηριζουν το ασυλο μιλανε για δημοκρατια τοτε γιατι πρεπει το καθε νοικοκυριο να υποφερει οικονομικα επειδη το παιδι του που σπουδαζει αναγκαζεται , θελοντας η μη, να παρακολουθησει περισσοτερα χρονια στο πανεπιστημιο λογω καταληψεων?

Οι δικοι μου παντως δεν εχουν να μου πληρωνουν νοικι για 8 χρονια. και ουτε θελω να γινω αιωνιος φοιτητης γιατι δεν με χαρακτηριζει.

Εμένα μου φάνηκε ότι μιλούσες και για πολιτικούς. Γιατί ποιοι ψηφίζουν το νόμο; Ποιοι ευελπιστείς ότι θα επαναφέρουν το παλιό νομικό πλαίσιο μόλις "καθαρίσει ο τόπος"; Ποιοι επωφελήθηκαν από το "πάτημα" και το "τσαλάκωμα" του πανεπιστημίου το οποίο ανέφερες;

Σου υπενθυμίζω ότι η απόφαση για κατάληψη δεν παίρνεται από καμμιά γερουσία, αλλά από συνέλευση όλων των φοιτητών. Φοιτητής που δεν έχει οικονομική άνεση, είναι και αυτός που ψηφίζει κατάληψη, και αυτός που ψηφίζει ανοιχτή σχολή, και αυτός που δεν τον νοιάζει και πάει για καφέ στην παραλία.

Και δεν θεωρω προπαντων αφελεια να αναιρω καποια πραγματα την στιγμη που πρεπει. Σου λεω και παλι και να το καταργησουν το ασυλο θα γινει κατι παρομοιο με οσα εγιναν στην αμερικη. Μπορει να εχουν καταργηση ασυλου αλλα αμα πρεπει να ερθουν αντιμετωποι με κατι που παει κοντρα στα πιστευω τους το λενε χωρις μολοτοφ αλλα με πορειες και με ενεργες πραξεις.

Στην Αμερική τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο νομίζεις. Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια MIT και διακριτικά να υπενθυμίσω ότι στις ΗΠΑ επιτρέπεται η οπλοκατοχή και γενικότερα οι ΗΠΑ είναι άλλη χώρα, με άλλη νοοτροπία και πολιτική, που η λέξη "κομμουνιστής" είναι βρισιά για την πλειοψηφία.

Ουτως η αλλως ολα αυτα τα χρονια πιστευω ολοι να καταλαβενεται πως προσπαθουν να εισαγουν στην ελληνικη εκπαιδευση στο αμερικανικο συστημα κρατωντας τα στοιχεια που συμφερουν την ελλαδα!
Αρα το προβλημα δεν το εχει ο φοιτητης που δεν θελει καταληψη φιλε μου ....το προβλημα τωρα πια θα το εχουν οι κωματικες παραταξεις που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν θα υπαρχουν. Καιρο τωρα μας ζαλιζουν .

Το βρεταννικό μοντέλο προσπαθούν να εισάγουν.
Κι αυτό μην το προβάλλεις ως επιχείρημα, γιατί το βρεταννικό σύστημα δεν είναι καμμιά απόλυτη αλήθεια. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής του ανά τον κόσμο, τα προβλήματά του είναι εμφανή.

Και οι κομματικές παρατάξεις δεν πρόκειται να καταργηθούν, αν ελπίζεις κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να τις καταργήσουν οι πατρόνες τους.

ξερεις...το προβλημα θα καταλαβεις οτι δεν θα το εχουμε με τους πολιτικους σε λιγο..αλλα με τα λεφτα μας.....αυτο με προβληματιζει ιδιαιτερα! οι πολιτικοι ουτως η αλλως φευγουν κ ερχοντε.....

Θα καταλάβω; Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Υπάρχει ξέρεις θεμελιώδης σύνδεση μεταξύ πολιτικής και οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top