[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δες, τώρα συγκρίνεις το να καταλάβεις έναν χώρο για να ασκήσεις πίεση στην εξουσία, με το να επιτεθείς κατά της ίδιας της εξουσίας που έχει κατοχυρωθεί δημοκρατικά...
Νομίζω ότι είναι προφανές ότι είναι πολύυυυυυ μετά την έσχατη λύση... Και δεν είναι καν λύση...

Το ψειρίζεις πολύ & you miss the point.Και στις δύο καταστάσεις υπάρχει μια δυσάρεστη για εσένα κατάσταση,την οποία εσύ θες να ανατρέψεις και γι'αυτό προβαίνεις σε διάφορες ενέργειες,είτε αυτές λέγονται protests (καταλήψεις,διαδηλώσεις κλπ),είτε riots (π.χ. Λιβύη).
Όσο για το άλλο που λες,περί δημοκρατικά κατοχυρωμένης εξουσίας,είναι ιδεολογική η διάσταση απόψεων που έχουμε και συνεπώς slightly off-topic,για εμένα καμία εξουσία δεν μπορεί να είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένη εξ'ορισμού,διότι εξουσία σημαίνει επιβολή,δηλαδή βία και κανείς δεν μπορεί να "βιάσει" τον εαυτό του.Το μόνο που είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένο σε μια αντιπροσωπευόμενη δημοκρατία,είναι ότι επιλέγεις τον βιαστή σου,ενώ στα υπόλοιπα πολιτεύματα όχι.Κατά τ'άλλα,όπως και σε κάθε κάθετη μορφή κοινωνικής οργάνωσης,το μόνο που επικυρώνει την legitimacy της εκάστοτε εξουσίας,είναι η ανοχή του λαού.Anyways,αυτό είναι εκτός θέματος,όπως είπα,όπως και η efficiency των ένοπλων επαναστάσεων.

Όχι... Το χάνεις απολύτως ανώδυνα και χωρίς κανένα κόστος...

Το κόστος είναι το χάσιμο του μαθήματος,το οποίο αποτελεί και σκοπό που πηγαίνεις σχολείο.Θα μου πεις,κανείς μας δεν πήγε ποτέ σχολείο για να κάνει μάθημα,όλοι μας πηγαίναμε γιατί μας στέλνανε,but that's not my problem.
Αλλά έτσι κι αλλιώς,δεν έχει μεγάλη σημασία το κόστος.Σημασία έχει το αποτέλεσμα.Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω,δεν αγωνίζεσαι για να το παίξεις ήρωας,αυτό είναι καθαρός ατομικισμός:αγωνίζεσαι για να αλλάξεις μια κατάσταση.

Μάλιστα... Απ' ότι θυμάμαι όμως, δεν είμαστε και πολύ μεγαλύτεροι από τους μαθητές που κάνουν καταλήψεις... Έτσι ξαφνικά ωριμάσαμε;

Αναφέρομαι στους λόγους που τα πανεπιστήμια αποτελούν ιδανικούς φορείς πολιτικοποίησης,εδώ.

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εμάς πάντα τελευταία στιγμή αποφασίζεται η συνέλευση, αλλάζει και μέρος κάπου στην μέση της, οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να την παρακολουθήσεις απ' όσο φαίνεται...

Ο average χρόνος σ'εμάς είναι μια βδομάδα με δέκα μέρες πιο πριν,όπως και στις περισσότερες σχολές που έχω δει.Πάντως,σε έκτακτες περιστάσεις,όπως τώρα,που το φοιτητικό κίνημα έπρεπε να λάβει δράση αμέσως με το άνοιγμα των σχολών,δικαιολογείται να δεις μια συνέλευση να προκυρήσσεται και 4 ή 3 μέρες νωρίτερα.

Οκ, αλλά και πάλι... Όχι με την μία... Εξάντλησε κάθε άλλο μέσο, μελέτησε το λόγο που διαμαρτύρεσαι(όχι ό,τι μαλακία σου σερβίρουν εντός σχολής) και μετά αν δεν καταφέρεις τίποτα... Να την κάνουμε όλοι μαζί την κατάληψη... Όχι με την μία και χωρίς να πληροφορηθούμε σωστά...

Δεν μιλάμε για μέσα ξεχωριστά,αλλά για συνδυασμό αυτών.Ούτε η κατάληψη μόνη της κερδίζει τίποτα,ούτε κανένα άλλο μέσο μόνο του.Ένα κίνημα δραστηριοποιείται με ένα σύνολο δράσεων.Η κατάληψη έχει διπλό ρόλο:πρώτον,λειτουργεί ως μοχλός πίεσης για την κυβέρνηση,καθώς το κλείσιμο πολλών σχολών δείχνει malfunction του εκπαιδευτικού συστήματος και συνεπώς έχει πολιτικό κόστος και δεύτερον "απελευθερώνει" τους φοιτητές απ'τις υποχρεώσεις τους,ώστε να μπορούν να αγωνιστούν και να συμμετέχουν σε πορείες κλπ,χωρίς το πρόβλημα των μαθημάτων.

Επειδή είμαι λίγο βλάκας, μπορείς να μου τα λες πιο απλά γιατί τι είναι γκαΪμπελισμός δεν μπορώ να πω οτι το καταλαβαίνω...

Γκαιμπελισμός είναι η σκόπιμη distribution ψευδών πληροφοριών,με σκοπό τον έλεγχο της κοινής γνώμης.Η λέξη προέρχεται απ'τον Goebbels,τον υπουργό προπαγάνδας του Χίτλερ.Είναι συνηθισμένη σε πολιτικές συζητήσεις,καλό θα είναι να γνωρίζουμε πολιτική ορολογία πριν αποφασίσουμε να πολιτικολογήσουμε. ;)

Αυτή εδώ είναι η προκύρηξη της φετινής συνέλευσης...https://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=7&subCategoryId=1&cId=3&nId=376 . Μια εβδομάδα πρίν, ναι... για κοίτα λίγο την ημερομηνία ανακοίνωσης... Έλεγες κάτι; Εμείς που προκυρήσσουμε συνέλευση συνερχόμαστε μεταξύ μας και αποφασίζουμε. Γράφουμε και μια σημείωση με ψιλά γράμματα κάπου σε έναν τοίχο και είμαστε ΟΚ. Κατά τα άλλα ανακοινώσαμε την συνέλευση εγκαίρως.

Βασικά το link σου απλά παραπέμπει σε μια ανακοίνωση της σχολής για αναβολή των εξετάσεων την ημέρα της συνέλευσης,δεν αποτελεί προκύρηξη της συνέλευσης.

Όσον αφορά στον κανόνα των ελαχίστων προσελεύσεων για συνέλευση, αναρρωτήσου μόνον ποιοί τον θέσπισαν.

Δεν ξέρω ποιοι,δεν με νοιάζει κιόλας,πάντως και 'γω τον θεωρώ ηλίθιο:κατά τη γνώμη μου,δεν θα έπρεπε να υπάρχει ελάχιστο όριο.Απ'τη στιγμή που η συνέλευση έχει ανακοινωθεί και όλοι έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν ισότιμα,εφ'όσον ορισμένοι επιλέγουν να αδιαφορήσουν δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τους λαμβάνουμε καθόλου υπ'όψιν,ακόμα και ας έχουμε προσέλθει τελικά στη συνέλευση 10 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
1) Το ψειρίζεις πολύ & you miss the point.Και στις δύο καταστάσεις υπάρχει μια δυσάρεστη για εσένα κατάσταση,την οποία εσύ θες να ανατρέψεις και γι'αυτό προβαίνεις σε διάφορες ενέργειες,είτε αυτές λέγονται protests (καταλήψεις,διαδηλώσεις κλπ),είτε riots (π.χ. Λιβύη).
Όσο για το άλλο που λες,περί δημοκρατικά κατοχυρωμένης εξουσίας,είναι ιδεολογική η διάσταση απόψεων που έχουμε και συνεπώς slightly off-topic,για εμένα καμία εξουσία δεν μπορεί να είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένη εξ'ορισμού,2)διότι εξουσία σημαίνει επιβολή,δηλαδή βία και κανείς δεν μπορεί να "βιάσει" τον εαυτό του.Το μόνο που είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένο σε μια αντιπροσωπευόμενη δημοκρατία,είναι ότι επιλέγεις τον βιαστή σου,ενώ στα υπόλοιπα πολιτεύματα όχι.Κατά τ'άλλα,όπως και σε κάθε κάθετη μορφή κοινωνικής οργάνωσης,το μόνο που επικυρώνει την legitimacy της εκάστοτε εξουσίας,είναι η ανοχή του λαού.Anyways,αυτό είναι εκτός θέματος,όπως είπα,όπως και η efficiency των ένοπλων επαναστάσεων.



Το κόστος είναι το χάσιμο του μαθήματος,το οποίο αποτελεί και σκοπό που πηγαίνεις σχολείο.Θα μου πεις,κανείς μας δεν πήγε ποτέ σχολείο για να κάνει μάθημα,όλοι μας πηγαίναμε γιατί μας στέλνανε,but that's not my problem.
Αλλά έτσι κι αλλιώς,δεν έχει μεγάλη σημασία το κόστος.Σημασία έχει το αποτέλεσμα.Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω,3)δεν αγωνίζεσαι για να το παίξεις ήρωας,αυτό είναι καθαρός ατομικισμός:αγωνίζεσαι για να αλλάξεις μια κατάσταση.



4)Αναφέρομαι στους λόγους που τα πανεπιστήμια αποτελούν ιδανικούς φορείς πολιτικοποίησης,εδώ.



Ο average χρόνος σ'εμάς είναι μια βδομάδα με δέκα μέρες πιο πριν,όπως και στις περισσότερες σχολές που έχω δει.Πάντως,σε έκτακτες περιστάσεις,όπως τώρα,που το φοιτητικό κίνημα έπρεπε να λάβει δράση αμέσως με το άνοιγμα των σχολών,δικαιολογείται να δεις μια συνέλευση να προκυρήσσεται και 4 ή 3 μέρες νωρίτερα.



Δεν μιλάμε για μέσα ξεχωριστά,αλλά για συνδυασμό αυτών.Ούτε η κατάληψη μόνη της κερδίζει τίποτα,ούτε κανένα άλλο μέσο μόνο του.Ένα κίνημα δραστηριοποιείται με ένα σύνολο δράσεων.Η κατάληψη έχει διπλό ρόλο:πρώτον,λειτουργεί ως μοχλός πίεσης για την κυβέρνηση,καθώς το κλείσιμο πολλών σχολών δείχνει malfunction του εκπαιδευτικού συστήματος και συνεπώς έχει πολιτικό κόστος και δεύτερον "απελευθερώνει" τους φοιτητές απ'τις υποχρεώσεις τους,ώστε να μπορούν να αγωνιστούν και να συμμετέχουν σε πορείες κλπ,χωρίς το πρόβλημα των μαθημάτων.



Γκαιμπελισμός είναι η σκόπιμη distribution ψευδών πληροφοριών,με σκοπό τον έλεγχο της κοινής γνώμης.Η λέξη προέρχεται απ'τον Goebbels,τον υπουργό προπαγάνδας του Χίτλερ.5) Είναι συνηθισμένη σε πολιτικές συζητήσεις,καλό θα είναι να γνωρίζουμε πολιτική ορολογία πριν αποφασίσουμε να πολιτικολογήσουμε. ;)



6)Βασικά το link σου απλά παραπέμπει σε μια ανακοίνωση της σχολής για αναβολή των εξετάσεων την ημέρα της συνέλευσης,δεν αποτελεί προκύρηξη της συνέλευσης.



Δεν ξέρω ποιοι,δεν με νοιάζει κιόλας,πάντως και 'γω τον θεωρώ ηλίθιο:κατά τη γνώμη μου,7)δεν θα έπρεπε να υπάρχει ελάχιστο όριο.Απ'τη στιγμή που η συνέλευση έχει ανακοινωθεί και όλοι έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν ισότιμα,εφ'όσον ορισμένοι επιλέγουν να αδιαφορήσουν δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τους λαμβάνουμε καθόλου υπ'όψιν,ακόμα και ας έχουμε προσέλθει τελικά στη συνέλευση 10 άτομα.

1) Το πάει σε όσο βάθος είναι αναγκαίο να πάει, απλώς εσύ επιχειρείς να το αντικρούσεις γιατί σε "ξεβολεύει" ως επιχείρημα.
2) Κατ εμέ όχι απαρραίτητα υπό το πρίσμα οτι είσαι ελεύθερος να επιλέξεις. Πάντως έχει ενδιαφέρον αυτή σου η φράση σε συνδυασμό με τα παρακάτω.
3) Εεεεε ποιός ακριβώς αγωνίζεται; Και πως αγωνίζεται; Και στην τελική ποιος σου είπε ότι κάθε αγώνας είναι δίκαιος και οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;
4) Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι, οι πολιτικοί χώροι όμως που επιβάλλουν τα συμφέροντά τους στους φοιτητές όχι. Και πως ακριβώς οφελείται ο φοιτητής όταν είναι ανίκανος να συζητήσει πολιτισμένα με λόγο και αντίλογο με οποιονδήποτε κομματισμένο συμφοιτητή του; Πολιτικές συζητήσεις γίνονται μεταξύ ακομμάτιστων φοιτητών, μεταξύ κομματισμένων το μόνο που ανθίζει είναι τραμπουκισμός και ανακύκλωση σάπιων ιδεών.
5) Πρέπει να σου πω οτι σιχαίνομαι τις πολιτικάντικες συζητήσεις. Ιδιαίτερα όταν ακούω αυτές τις βαθυστόχαστες ορολογίες θεωρητικών της πολιτικής με πιάνουν τα νεύρα μου.
6) Ακριβώς! Αυτή ήταν η μοναδική ευρέως προσβάσιμη στους φοιτητές ανακοίνωση για τη γενική συνέλευση. Και για να το κάνουμε και πιο λιανά. Πόσες φορές έχει διακόψει το πανεπιστήμιο τη ροή λειτουργίας του για τις φοιτητικές συνελεύσεις; Μήπως τελικά θίγονται οι πρυτανικές αρχές περισσότερο και κατά πλείονες τρόπους απ' ότι είναι διατεθειμένες να αποκαλύψουν;:hmm:
7) Αυτό αξίζει ειδικής μνείας. Ας διαβάσουμε δυο πολύ συγκεκριμένα κομμάτια.
Όσο για το άλλο που λες,περί δημοκρατικά κατοχυρωμένης εξουσίας,είναι ιδεολογική η διάσταση απόψεων που έχουμε και συνεπώς slightly off-topic,για εμένα καμία εξουσία δεν μπορεί να είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένη εξ'ορισμού,2)διότι εξουσία σημαίνει επιβολή,δηλαδή βία και κανείς δεν μπορεί να "βιάσει" τον εαυτό του.Το μόνο που είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένο σε μια αντιπροσωπευόμενη δημοκρατία,είναι ότι επιλέγεις τον βιαστή σου,ενώ στα υπόλοιπα πολιτεύματα όχι.Κατά τ'άλλα,όπως και σε κάθε κάθετη μορφή κοινωνικής οργάνωσης,το μόνο που επικυρώνει την legitimacy της εκάστοτε εξουσίας,είναι η ανοχή του λαού.Anyways,αυτό είναι εκτός θέματος,όπως είπα,όπως και η efficiency των ένοπλων επαναστάσεων.
Δεν ξέρω ποιοι,δεν με νοιάζει κιόλας,πάντως και 'γω τον θεωρώ ηλίθιο:κατά τη γνώμη μου,7)δεν θα έπρεπε να υπάρχει ελάχιστο όριο.Απ'τη στιγμή που η συνέλευση έχει ανακοινωθεί και όλοι έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν ισότιμα,εφ'όσον ορισμένοι επιλέγουν να αδιαφορήσουν δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τους λαμβάνουμε καθόλου υπ'όψιν,ακόμα και ας έχουμε προσέλθει τελικά στη συνέλευση 10 άτομα

Από τη μια υπονοείς οτι απεχθάνεσαι οποιαδήποτε μορφή εκλεγμένης ή μη εξουσίας θεωρώντας την καταπίεση, ήτοι δείχνεις οτι ασπάζεσαι τη φιλοσοφία της Αναρχίας ( και για να μην παρεξηγηθώ εννοώ την πεποίθηση οτι ο άνθρωπος είναι ικανός για το αυτοδιοίκητο και συνεπώς δεν υπάρχει ανάγκη για κάποια Αρχή ) ενώ από την άλλη μου λες οτι καρφάκι δεν σου καίγεται για το πόσο μειοψηφική και καταχρηστική κατά προέκταση είναι η απόφαση ενός οργάνου. Δηλαδή δέκα αράδες παρακάτω αυτοαναιρείσαι. Το ξέρεις φαντάζομαι, ειδικά αφού δείχνεις να καίγεσαι για την πολιτική ότι και η αποχή είναι μιας μορφής διαμαρτυρία έτσι; Γι' αυτό και σε πολλούς εκλογικούς νόμους και κανόνες εκλογής το ποσοστό αποχής δεν επιτρέπεται να ξεπερνά ορισμένα όρια για να θεωρηθεί το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας έγκυρο.

Για τους παραπάνω λόγους σε παρακαλώ σταμάτα τα πολιτικάντικα κολπα Mr.Crowley αν θες να έχεις κάποια ελπίδα να σε πάρουμε σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1) Το πάει σε όσο βάθος είναι αναγκαίο να πάει, απλώς εσύ επιχειρείς να το αντικρούσεις γιατί σε "ξεβολεύει" ως επιχείρημα.

Όσο και αν προσπαθώ,δεν μπορώ να δω γιατί είναι αναγκαίο. :hmm:

3) Εεεεε ποιός ακριβώς αγωνίζεται; Και πως αγωνίζεται; Και στην τελική ποιος σου είπε ότι κάθε αγώνας είναι δίκαιος και οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

Οποιοσδήποτε θέλει ν'αλλάξει κάτι στην κοινωνία και προβαίνει σε ανάλογες πράξεις,μπορεί να θεωρηθεί αγωνιστής.Η δικαιοσύνη είναι μια έννοια σχετική και υποκειμενική,επαφίεται στην φιλοσοφία του καθενός.Απ'τη σκοπιά του αγωνιστή,προφανώς και ο αγώνας του είναι δίκαιος,διαφορετικά δεν θα ήταν αγωνιστής.Το κατά πόσο ο σκοπός δικαιολογεί τη χρήση συγκεκριμένων μέσων επίσης εξαρτάται απ'τη φιλοσοφία του καθενός.Δεν υπάρχουν αντικειμενικές απαντήσεις σε αυτά.

4) Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι, οι πολιτικοί χώροι όμως που επιβάλλουν τα συμφέροντά τους στους φοιτητές όχι. Και πως ακριβώς οφελείται ο φοιτητής όταν είναι ανίκανος να συζητήσει πολιτισμένα με λόγο και αντίλογο με οποιονδήποτε κομματισμένο συμφοιτητή του; Πολιτικές συζητήσεις γίνονται μεταξύ ακομμάτιστων φοιτητών, μεταξύ κομματισμένων το μόνο που ανθίζει είναι τραμπουκισμός και ανακύκλωση σάπιων ιδεών.

Χεσμένα τα έχω τα κόμματα.Γιατί μου λες γι'αυτά?

5) Πρέπει να σου πω οτι σιχαίνομαι τις πολιτικάντικες συζητήσεις. Ιδιαίτερα όταν ακούω αυτές τις βαθυστόχαστες ορολογίες θεωρητικών της πολιτικής με πιάνουν τα νεύρα μου.

Εγώ απ'την άλλη,σιχαίνομαι την απαξίωση της πολιτικής,την ταύτιση της πολιτικοποίησης με την κομματικοποίηση και την αποθέωση της απολιτίκ στάσης και της αποϊδεολογικοποίησης ως το απαύγασμα της μοντέρνας σκέψης.Η χρήση σωστής ορολογίας είναι σημαντική,ώστε να μπορούμε να μιλάμε με σαφήνεια,όπως κάθε τομέας και η πολιτική έχει την "τεχνική ορολογία" της.

6) Ακριβώς! Αυτή ήταν η μοναδική ευρέως προσβάσιμη στους φοιτητές ανακοίνωση για τη γενική συνέλευση. Και για να το κάνουμε και πιο λιανά. Πόσες φορές έχει διακόψει το πανεπιστήμιο τη ροή λειτουργίας του για τις φοιτητικές συνελεύσεις; Μήπως τελικά θίγονται οι πρυτανικές αρχές περισσότερο και κατά πλείονες τρόπους απ' ότι είναι διατεθειμένες να αποκαλύψουν;:hmm:

Αυτό,δεν μπορώ να το γνωρίζω,προφανώς.Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ποτέ δεν έχω δει σχολή που η ανακοίνωση μιας Γ.Σ. να μην είναι ευρέως αναρτημένη στους χώρους της σχολής.


Από τη μια υπονοείς οτι απεχθάνεσαι οποιαδήποτε μορφή εκλεγμένης ή μη εξουσίας θεωρώντας την καταπίεση, ήτοι δείχνεις οτι ασπάζεσαι τη φιλοσοφία της Αναρχίας ( και για να μην παρεξηγηθώ εννοώ την πεποίθηση οτι ο άνθρωπος είναι ικανός για το αυτοδιοίκητο και συνεπώς δεν υπάρχει ανάγκη για κάποια Αρχή ) ενώ από την άλλη μου λες οτι καρφάκι δεν σου καίγεται για το πόσο μειοψηφική και καταχρηστική κατά προέκταση είναι η απόφαση ενός οργάνου. Δηλαδή δέκα αράδες παρακάτω αυτοαναιρείσαι. Το ξέρεις φαντάζομαι, ειδικά αφού δείχνεις να καίγεσαι για την πολιτική ότι και η αποχή είναι μιας μορφής διαμαρτυρία έτσι; Γι' αυτό και σε πολλούς εκλογικούς νόμους και κανόνες εκλογής το ποσοστό αποχής δεν επιτρέπεται να ξεπερνά ορισμένα όρια για να θεωρηθεί το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας έγκυρο.

Ας δούμε πρώτα-πρώτα κάποια πραγματάκια:
-Γιατί η εξουσία είναι βία?
-Γιατί επιβάλλεται.
-Γιατί η εξουσία επιβάλλεται?
-Γιατί,απ'τη στιγμή που η εξουσία θεσμοθετείται (π.χ. με τις εκλογές),οι αποφάσεις της είναι απροσπέλαστες απ'τους μη μετέχοντες σε αυτή και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

Η εξουσία,αποτελεί βία διότι δεν μπορείς να λάβεις άμεσα μέρος στην διαμόρφωση των αποφάσεών της.
Αντίθετα,σε μια αμεσοδημοκρατική δομή,όπως μία συνέλευση,δεν μπορούμε να μιλήσουμε για βία,δίοτι δεν υπάρχει επιβολή.Πως να υπάρξει επιβολή,αφού όλοι έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στη διαμόρφωση μιας απόφασης?
Αυτή λοιπόν είναι η ειδοποιός διαφορά.Οι αποφάσεις της εξουσίας,παίρνονται ερήμην σου,μπορείς να τις επηρεάσεις μόνο έμμεσα (στις εκλογές) και με αρκετά αβέβαιο αποτέλεσμα.Οι αποφάσεις μιας συνέλευσης όχι:μπορείς να συμμετέχεις σ'αυτήν,να μιλήσεις,να προτείνεις.Απ'τη στιγμή που η αποχή αποτελεί δική σου,συνειδητή επιλογή,μην γκρινιάζεις ότι σου επιβλήθηκε κάτι.Κανείς δεν σου επέβαλλε τίποτα,εσύ επέλεξες not to stand your ground,οπότε αν η απόφαση δεν σε εκπροσωπεί,είσαι εξ'ίσου υπεύθυνος μ'αυτούς που την έλαβαν,διότι δεν έκανες τίποτα γι'αυτό,ενώ μπορούσες.

Παρεπιπτόντως,θεωρώ τελείως ηλίθιο τρόπο διαμαρτυρίας την αποχή.Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά μεταξύ του "δεν αναγνωρίζω έναν θεσμό" και του "δεν μ'αρέσει η κατάντια ενός θεσμού".Όταν δεν αναγνωρίζεις έναν θεσμό,τότε φυσικά και θα απέχεις.Εγώ π.χ.,ως αναρχικός,απ'τη στιγμή που δεν αναγνωρίζω τον θεσμό της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και των εκλογών,απέχω απ'αυτόν.Όταν όμως κάποιος συμφωνεί με έναν θεσμό εν γένει,τότε οφείλει να συμμετέχει:αν δεν του αρέσει η κατάσταση του θεσμού,ας προσπαθήσει να τον αλλάξει.Δεν καταλαβαίνω αυτούς που λένε "δεν με εκφράζει κανένα κόμμα,άρα απέχω μέχρι ν'αλλάξει το σύστημα".Μα πως θ'αλλάξει το σύστημα?Απ'τη στιγμή που αποδέχεσαι το σύστημα,αν δεν σ'αρέσει το πως είναι,κάνε κάτι να το αλλάξεις!Θεωρείς όλα τα κόμματα πουλημένα?Ε,τότε φτιάξε δικό σου,γαμώ το!Εγώ π.χ. που αναγνωρίζω τον θεσμό της συνέλευσης,επειδή είναι αμεσοδημοκρατικός,συμμετέχω σε αυτές και ας τις θεωρώ εκφυλισμένες απ'τις κομματικές νεολαίες:παλεύω ν'αλλάξω την κατάσταση.Αν δεν προτίθεσαι να δράσεις γι'αυτά που πιστεύεις,τότε do nothing,be nothing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλα ρε εαν ειστε κατα γιατι δεν πατε στην συνελευση να ψηφισετε? Αν δεν πατε παρα πολυ καλα να παθετε.
Σε εμας ΠΡΩΤΑ κανουν καταληψη και μετα ψηφιζουν για το ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ. Χωρις ανακοινωση βεβαιων βεβαιως.
What's the point?

Τρεις φορές κατά την διάρκεια των σπουδών μου σε Γενική Συνέλευση βγήκε απόφαση άλλη από κατάληψη (όταν τα ΕΑΑΚ κατέβαζαν κατάληψη). Μία βγήκε η ΔΑΠ και δύο φορές ανεξάρτητο.

Ε ... και τις τρεις φορές, τα ΕΑΑΚ μάζεψαν υπογραφές και έγινε καπάκι συνέλευση σε 2-4 μέρες.
Επειδή όμως όλος ο υπόλοιπος κόσμος έχει δουλειές και δεν ξύνεται, δεν μπορεί κάθε λίγο και λιγάκι να κατεβαίνει σε συνελεύσεις.
Και τελικά, πέρασε το δικό τους τις δύο φορές και έγινε κατάληψη. Την τρίτη φορά δεν πέρασε τίποτα γιατί δεν είχε απαρτία (δεν έφεραν πολλούς εξωπανεπιστημιακούς).

Δεν έχει νόημα, κοινώς, να το παλεύεις. Με το καλό ή το άγριο, θα περάσουν αυτό που θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Η εξουσία,αποτελεί βία διότι δεν μπορείς να λάβεις άμεσα μέρος στην διαμόρφωση των αποφάσεών της.
Αντίθετα,σε μια αμεσοδημοκρατική δομή,όπως μία συνέλευση,δεν μπορούμε να μιλήσουμε για βία,δίοτι δεν υπάρχει επιβολή.Πως να υπάρξει επιβολή,αφού όλοι έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στη διαμόρφωση μιας απόφασης?
Αυτή λοιπόν είναι η ειδοποιός διαφορά.Οι αποφάσεις της εξουσίας,παίρνονται ερήμην σου,μπορείς να τις επηρεάσεις μόνο έμμεσα (στις εκλογές) και με αρκετά αβέβαιο αποτέλεσμα.Οι αποφάσεις μιας συνέλευσης όχι:μπορείς να συμμετέχεις σ'αυτήν,να μιλήσεις,να προτείνεις.Απ'τη στιγμή που η αποχή αποτελεί δική σου,συνειδητή επιλογή,μην γκρινιάζεις ότι σου επιβλήθηκε κάτι.Κανείς δεν σου επέβαλλε τίποτα,εσύ επέλεξες not to stand your ground,οπότε αν η απόφαση δεν σε εκπροσωπεί,είσαι εξ'ίσου υπεύθυνος μ'αυτούς που την έλαβαν,διότι δεν έκανες τίποτα γι'αυτό,ενώ μπορούσες.

Παρεπιπτόντως,θεωρώ τελείως ηλίθιο τρόπο διαμαρτυρίας την αποχή.Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά μεταξύ του "δεν αναγνωρίζω έναν θεσμό" και του "δεν μ'αρέσει η κατάντια ενός θεσμού".Όταν δεν αναγνωρίζεις έναν θεσμό,τότε φυσικά και θα απέχεις.Εγώ π.χ.,ως αναρχικός,απ'τη στιγμή που δεν αναγνωρίζω τον θεσμό της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και των εκλογών,απέχω απ'αυτόν.Όταν όμως κάποιος συμφωνεί με έναν θεσμό εν γένει,τότε οφείλει να συμμετέχει:αν δεν του αρέσει η κατάσταση του θεσμού,ας προσπαθήσει να τον αλλάξει.Δεν καταλαβαίνω αυτούς που λένε "δεν με εκφράζει κανένα κόμμα,άρα απέχω μέχρι ν'αλλάξει το σύστημα".Μα πως θ'αλλάξει το σύστημα?Απ'τη στιγμή που αποδέχεσαι το σύστημα,αν δεν σ'αρέσει το πως είναι,κάνε κάτι να το αλλάξεις!Θεωρείς όλα τα κόμματα πουλημένα?Ε,τότε φτιάξε δικό σου,γαμώ το!Εγώ π.χ. που αναγνωρίζω τον θεσμό της συνέλευσης,επειδή είναι αμεσοδημοκρατικός,συμμετέχω σε αυτές και ας τις θεωρώ εκφυλισμένες απ'τις κομματικές νεολαίες:παλεύω ν'αλλάξω την κατάσταση.Αν δεν προτίθεσαι να δράσεις γι'αυτά που πιστεύεις,τότε do nothing,be nothing.

Πρώτα πρώτα μη γενικολογείς. Μιλάμε για συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων στα ελλινικά πανεπιστήμια.

Δεύτερον. Η βία όπως το λες και η επιβολή δεν έχει μόνο τη μορφή του εξαναγκασμού ή της απαγόρευσης όπως περιγράφεις παραπάνω. Επιβολή κια βία, απο την μεριά των παρατάξεων δεν είναι το να προσπαθεί να μιλήσει κανείς στο σύλλογο και να κάνουν εσκεμμένα θόρυβο όλοι οι των παρατάξεων για να μην ακουστεί η άποψή σου;

Η έννοια της δικαιοσύνης δεν είναι καθόλου υποκειμενική και λυπάμαι που ακούω ένα νέο παιδί να το λέει αυτό. Κάνε έναν κόπο και διάβασε το "Περί δικαίου" του Πλάτωνα και δες οτι οι ιδέες που παγιώθηκαν δυο και πλέον χιλιάδες έτη πριν παραμένουν αναλλοίωτες σχεδόν, μέσα απο την αναγέννηση ως και σήμερα.

Και ακόμη δεν μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω:

Είναι δίκαιο μια μειοψηφική απόφαση μια συνέλευσης να θεωρείται έγκυρη και να επηρρεάζει το σύνολο των φοιτητών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Είναι δίκαιο μια μειοψηφική απόφαση μια συνέλευσης να θεωρείται έγκυρη και να επηρρεάζει το σύνολο των φοιτητών;

Ε αφου δεν πατανε στις συνελευσεις τι να γινει δηλαδη.
Αμα ας πουμε παταγαν 10 ατομα και ψηφιζαν κατα τοτε θα ερχοσουν να ελεγες οτι δεν ειναι δικαιο?
Αμα δεν θες καταληψη να πας να ψηφιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε αφου δεν πατανε στις συνελευσεις τι να γινει δηλαδη.
Αμα ας πουμε παταγαν 10 ατομα και ψηφιζαν κατα τοτε θα ερχοσουν να ελεγες οτι δεν ειναι δικαιο?
Αμα δεν θες καταληψη να πας να ψηφιζεις.

Αν μια συνέλευση δεν εχει πολλά μέλη δν είναι και δημοκρατικό να αποφασίζουν οι λίγοι για τους πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Αν μια συνέλευση δεν εχει πολλά μέλη δν είναι και δημοκρατικό να αποφασίζουν οι λίγοι για τους πολλούς.


οι συνελευσεις ειναι σαν τις εκλογες
δηλαδη τι επειδη οι περισσοτεροι βαρανε ακυρα και λευκα θα κυβερνησει ο κανενας.
αν ειναι δυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν μια συνέλευση δεν εχει πολλά μέλη δν είναι και δημοκρατικό να αποφασίζουν οι λίγοι για τους πολλούς.
Ήταν επιλογή τους να απέχουν από τη συνέλευση για αυτό δεν έχουν καμία δικαιολογία. Αν ήταν έτσι φόκο τότε για μερικούς σταρχιδιστές απολίτικους οι υπόλοιποι που έδειχναν ένα ενδιαφέρον δεν θα μπορούσαν να σταυρώσουν συνέλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υποκινούμενα είναι. Πριν αρχίσει η εξεταστική δε βάζεις συνέλευση φυσικό είναι να πατήσουν οι αδιάφοροι και τα κομματόσκυλα.

Κοιτάξτε τι θα γίνει τώρα Την προηγούμενη βδομαδα τα μελη ΔΕΠ υποστήριξαν την κατάληψη (μπορει και αυτή ) από την επόμενη θα σταματήσουν και οι φοιτητές θα συνεχίσουν μόνοι τους. Αυτό τα μέλη ΔΕΠ το κάνουνε για να πληρώνονται και να κάθονται..............

Μετά θα προκηρυχθούν εκλογές και θα σταματήσουν όλοι για κανα 6 μηνο φυσικα χωρίς να γινει καμία αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα είναι κοινό μυστικό (μέσα στο ΕΚΠΑ τουλάχιστον) ότι οι πρυτάνεις ανέστειλαν την εξεταστική για να ωθήσουν σε κατάληψη. Τώρα που έγινε η κατάληψη, λένε θέλουμε ανοιχτά πανεπιστήμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
σε ενα γνωστο πανεπιστημιο (δν θελω να πω ποιο) εγινε συνελευση και το αποτελεσμα ηταν ΟΧΙ καταληψη. και τωρα θα ξανακανουν συνελευση για να ψηφισουν παλι. ε συνεχεια αυτο θα κανουν μερικοι μερικοι μεχρι να γινει το δικο τους και να ψηφιστει καταληψη! αυτο τωρα ειναι σωστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.Θα χρησιμοποιήσω πάλι μια αγαπημένη μου καραμέλα,την οποία κανείς δεν μου έχει απαντήσει ποτέ:Αν εσχάτη των λύσεων είναι μια αναίμακτη συμβολική πράξη,όπως η κατάληψη,τότε το να πάρεις τα όπλα (όπως π.χ. στη Λιβύη ή στη Συρία),τι είναι?
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αγαπητέ Crowley!



Κάθε απόφαση λοιπόν που λαμβάνεται δημοκρατικά,με το ίδιο σκεπτικό,δεν θίγει τα δικαιώματα της διαφωνούσας μειοψηφίας?
Εδώ έχω την εντύπωση ότι κάνεις ένα λογικό άλμα. Το ότι μία απόφαση λαμβάνεται με δημοκρατικές διαδικασίες δεν σημαίνει ότι η ίδια η απόφαση διαπνέεται από τις αρχές της δημοκρατίας - δεν την καθιστά δηλαδή αυτόματα δημοκρατική!;)
Και η Βουλή ψήφισε το Μνημόνιο με δημοκρατικές διαδικασίες - αυτό δεν το καθιστά όμως το ίδιο δημοκρατικό!


Το να χάσεις μάθημα,δεν είναι θυσία?
Όχι - δεν είναι θυσία. Για τους συγκεκριμένους είναι η ουσία του ζητήματος και η πρωταρχική αιτία που οδηγούνται στις καταλήψεις!


Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις.Και όχι μόνο εσύ,αλλά και σχεδόν όσοι μιλάτε στο thread.Η πολιτική είναι μια πρακτική επιστήμη.Τι σημαίνει αυτό?Ότι πέραν του τι είναι ιδανικό,σημασία έχει και το τι είναι εφικτό.Έναν αγώνα τον κάνεις ώστε να πετύχεις τον στόχο σου,όχι ώστε να κερδίσεις βραβείο του "αγωνιστή of the year".Καλή λύση στην πολιτική είναι αυτή που δίνει αποτελέσματα.Ας τα δούμε αναλυτικά:
  • Και ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου?Η Ελευθεροτυπία ή το Βήμα?Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δώσουν μια θέση λίγο πριν τις αγγελίες,ξες,σ'εκείνες τις σελίδες που δεν τις διαβάζει κανείς.Ή μήπως θα πας στην τοπική εφημερίδα,που την βλέπουμε στην είσοδο της πολυκατοικίας μας και τη ρίχνουμε κατ'ευθείαν στα σκουπίδια?Κακά τα ψέμματα,ακόμα και το Mega να σε βγάλει είδηση,με το να είσαι το τελευταίο ρεπορτάζ πριν τα αθλητικά δεν θα καταφέρεις τίποτα.
  • Αααααα,η "politically correct" αποχή.Και τι θα κάνεις όταν θα βρεθούν πέντε suck-ups και θα μπουν μέσα?Ξέρω,σέβεσαι το δικαίωμά τους να κάνουν μάθημα.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό όμως?Ότι συνεχίζεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.Με τι συνεπάγεται αυτό?Με "no problemo",για το Υπουργείο.Απ'τη στιγμή που το σχολείο δουλεύει,κανείς δεν θα ενδιαφερθεί,χέστηκε το κράτος.Θα μείνεις εσύ με την καρέκλα σου έξω απ'την τάξη,μέχρι να σου τελειώσουν οι απουσίες.
  • Ας είμαστε ρεαλιστές,μιλάμε για παιδιά.Νομίζεις είναι εύκολο να συντονίσεις ένα σχολείο-πόσο μάλλον πολλά-να κάνουν πορεία?Οι μισοί θα πάνε για καφέ.Καλώς,κακώς,παιδιά είναι,ξαναλέω.Όταν μιλάμε για παιδιά,πάντα θα υπάρχει μια μικρή,πιο ώριμη,πολιτικοποιημένη μειοψηφία και πάντα οι περισσότεροι θα είναι αδιάφοροι προς αυτό.Και αλήθεια,πόσοι γονείς θα χαρούν να μάθουν ότι τα παιδιά τους θα πάνε σε πορεία?Και τέλος,τι θα κάνουν τα παιδάκια μόλις τα ΜΑΤ παραταχτούν μπροστά τους?
  • Πως θα συνεργαστούν?Στο ξαναλέω,μιλάμε για παιδιά.Πέραν της κατάληψης,η οποία μπορεί να εξαπλωθεί σαν κύμα,τι άλλο να κάνουν?Εδώ ένα τμήμα δεν μπορεί να συννενοηθεί για ομαδική κοπάνα.
  • Και ποιος θα τα διαβάσει?Γιατί κρίνοντας απ'τα φυλλάδια που μοιράζονται έξω απ'τους σταθμούς του μετρό,κατ'ευθείαν στα σκουπίδια πάνε.
  • Νομίζω το καταλαβαίνεις πλέον μόνη σου,δεν μπορείς να περιμένεις απ'τα παιδιά να συμπεριφέρονται σαν ακαδημαϊκοί.
Σαφώς και η πολιτική είναι πρακτική επιστήμη. Επίσης, όταν εμπλέκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις, δημοσίου ενδιαφέροντος, σημασία έχει και η εικόνα -κάτι που φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι.
Όταν λοιπόν επιδιώκεις μια ριζική αλλαγή - όταν διεκδικείς κάτι, σημασί έχει και η εικόνα που θα βγάλεις προς τα έξω. Ποια λες να είναι η στάση της κοινωνίας στις εθιμικές καταλήψεις των μαθητών ή των φοιτητων? Καθόλου καλή - θα σου απαντήσω. Γιατί αντιλαμβάνονται πλέον ότι αυτό δεν γίνεται για τους "άγιους" σκοπούς που εκείνοι υποστηρίζουν (η αμφισβητίσιμη αγιότητα, αμφισβητεί τα άγια μέσα;) ).
Ενώ ποια θα είναι αντίθετα η εικόνα που θα σχηματίσουν όλοι μόλις δουν τις συλλογικές αυτές και διαφορετικές από τα συνηθισμένα κινητοποιήσεις? Θα φανεί ωριμότητα και πραγματική θέληση και ειλικρίνεια πίσω από τα κίνητρα - γιατί τότε φεύγεις από την απλή απώλεια μαθήματος και πας στην ουσιαστική διεκδίκηση των δικαιωμάτων σου!
Ακόμη - έχουν εφαρμοστεί όλες οι προτάσεις μου ταυτόχρονα και δεν είχαν αποτέλεσμα? Πώς μπορείς να τα απορρίπτεις με τέτοιο κυνισμό χωρίς να είσαι σίγουρος?:/: Δεν έχουν εφαρμοστεί!
Και γιατί μιλάς μόνο για παιδιά σε εμένα και για φοιτητές στον mariophys?
Ένταξε σε αυτά που είπα και τον φοιτητή...
Δεν είμαι ρομαντική - απλά λειτουργώ βάσει Συντάγματος! ( αν αυτό έχει καταλήξει να λέγεται ρομαντισμός στις μέρες μας τότε δηλώνω ..."'ένοχη" :redface:)


Δεύτερον,κανείς δεν βάζει αλυσίδα πουθενά.Οι καταλήψεις αποφασίζονται δημοκρατικότατα,μέσω του θεσμού των γενικών συνελεύσεων.Οι συνελεύσεις προκυρήσσονται τουλάχιστον μία βδομάδα πριν την ημερομηνία διεξαγωγής τους,τα μαθήματα εκείνης της μέρας αναβάλλονται και όλα τα μέλη του συλλόγου έχουν εξ'ίσου δικαίωμα να συμμετάσχουν,ψηφίζοντας,μιλώντας και καταθέτοντας πλαίσια.Το καταστατικό της σχολής ορίζει έναν ελάχιστο αριθμό φοιτητών,πάνω απ'τον οποίο μια συνέλευση θεωρείται legitimate,ο οποίος πάντα καλύπτεται.Ναι,200 άτομα συνήθως αποφασίζουν για 1000.Όμως τα άλλα 800,είχαν κάθε δικαίωμα να συμμετάσχουν και επέλεξαν να αδιαφορήσουν.Επιλογή τους ήταν να μην παρευρεθούν,να μην μιλήσουν,να μην ψηφίσουν,γιατί να έχουν λοιπόν λόγο στην απόφαση της συνέλευσης?Οι ίδιοι πέταξαν τα δικαιώματά τους στα σκουπίδια.Τι να κάνουμε,να τους φέρουμε με το ζόρι στη συνέλευση?

Σου έχω ήδη απαντήσει για αυτό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εγώ παιδιά δεν έχω μπει ακόμα στο κλίμα της φοιτητικής ζωής, αλλά αυτό που έχω καταλάβει από την μαθητική μου ζωή είναι ότι η κατάληψη δεν οδηγεί πουθενά. Σίγουρα υπάρχουν σοβαροί λόγοι που οι φοιτητές αγανακτούν και αναζητούν το δίκιο τους, αλλά μάλλον η κατάληψη δεν είναι η λύση. Οι μόνοι χαμένοι και πάλι βγαίνουμε εμείς. Αυτοί τι χάνουν ρε?? Κάθονται και πληρώνονται.. Εμείς όμως, χάνουμε μαθήματα, χάνουμε χρόνο και πολύ πιθανόν εξάμηνα. Εγώ πχ, πρέπει να διαγραφώ από την προηγούμενη σχολή μου για να μπορέσω να εγγραφώ σε αυτή που πέρασα φέτος. Οι εγγραφές ξεκινούν στις 12. Όμως η σχολή ανακοίνωσε κατάληψη ως τις 14. Υποτίθεται ότι η γραμματεία θα ήταν ανοιχτή, κι όμως είναι κλειστή.. Αν συνεχιστεί αυτό και δεν προλάβω να διαγραφώ, τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω μετά? Μόνο εμείς ταλαιπωρούμαστε με αυτό τον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Υποκινούμενα είναι. Πριν αρχίσει η εξεταστική δε βάζεις συνέλευση φυσικό είναι να πατήσουν οι αδιάφοροι και τα κομματόσκυλα.

Βασικά, πιο φυσικό είναι, αφού οι περισσότεροι δεν πατάνε όλο το χρόνο, να σπεύσουν όταν κινδυνεύουν να χάσουν εξεταστική ή εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασικά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι οι "διαβαστεροί" φοιτητές σκοτώνονται στις εξεταστικές...να μην τα φόρτωναν στον κόκορα το υπόλοιπο εξάμηνο να πάταγαν και στη συνέλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
από την στιγμή που δεν εξετάζεται η ορθότητα της άποψης της πλειοψηφίας..καραφασισμός είναι!

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και ξέχασα να το σχολιάσω προηγουμένως.Εγείρει έναν προβληματισμό ο οποίος μ'αρέσει πολύ,αν εσύ έχεις μια άποψη πάνω σ'ένα θέμα και μια αντικειμενική απόδειξη για την ορθότητα της άποψης αυτής (υπάρχει π.χ. μια μαθηματική εξίσωση που σε βγάζει σωστό),αλλά παρ'όλ'αυτά οι υπόλοιποι δεν συμμερίζονται την άποψή σου,η ορθολογιστικά αποδεδειγμένη ορθότητά της σου δίνει το δικαίωμα να την επιβάλλεις?

Πρώτα πρώτα μη γενικολογείς. Μιλάμε για συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων στα ελλινικά πανεπιστήμια.

Ναι,τι?Αμφισβητείς ότι σε μια γενική συνέλευση στο πανεπιστήμιο,έχεις εξ'ίσου το δικαίωμα με όλους να ψηφίσεις,να προτείνεις πλαίσιο και να μιλήσεις?

Δεύτερον. Η βία όπως το λες και η επιβολή δεν έχει μόνο τη μορφή του εξαναγκασμού ή της απαγόρευσης όπως περιγράφεις παραπάνω. Επιβολή κια βία, απο την μεριά των παρατάξεων δεν είναι το να προσπαθεί να μιλήσει κανείς στο σύλλογο και να κάνουν εσκεμμένα θόρυβο όλοι οι των παρατάξεων για να μην ακουστεί η άποψή σου;

Βασικά,αποτελεί πουστιά.Αλλά όπως είπα και παραπάνω,όταν κάποιος αναγνωρίζει έναν θεσμό αλλά τον θεωρεί εκφυλισμένο,τότε παλεύει να τον αλλάξει,δεν τον αφήνει στην τύχη του.Και εμένα μου τη σπάνε πάρα πολλές συμπεριφορές στη Γ.Σ.,ο υποβιβασμός της σε μια ανούσια κομματική αντιπαράθεση του στυλ "ποιος την έχει μεγαλύτερη",οι δημαγωγίες,ο ξύλινος λόγος και η συνθηματολογία,οι φωνές και η έλλειψη σεβασμού στο δικαίωμα του καθενός να εκφράσει την άποψή του,γι'αυτό και συμμετέχω,προσπαθώντας ν'αλλάξω,όσο μπορώ,αυτήν την κατάσταση.Σκέψου μόνο,πόσο καλύτερη θα ήταν μια συνέλευση χωρίς τις παρατάξεις,με τον καθένα να αυτοπροσδιορίζεται ως ξεχωριστό άτομο,με τ'όνομά του και όχι ως εκπρόσωπος μιας κομματικής γραμμής.

Η έννοια της δικαιοσύνης δεν είναι καθόλου υποκειμενική και λυπάμαι που ακούω ένα νέο παιδί να το λέει αυτό. Κάνε έναν κόπο και διάβασε το "Περί δικαίου" του Πλάτωνα και δες οτι οι ιδέες που παγιώθηκαν δυο και πλέον χιλιάδες έτη πριν παραμένουν αναλλοίωτες σχεδόν, μέσα απο την αναγέννηση ως και σήμερα.

Η επίκληση στην αυθεντία δεν αποτελεί επιχείρημα,είναι απλώς ένα αρκετά low quality μέσο πειθούς,συνεπώς το τι έλεγε ο Πλάτωνας (τίποτα περισσότερο από πατέρας του φασισμού και της θεοκρατίας,για εμένα),με αφήνει παγερά αδιάφορο.Το ότι κάτι είναι αποδεκτό απ'την κοινωνία και έχει διάρκεια στον χρόνο δεν αποδεικνύει τίποτα,και ο θεσμός της δουλείας έχαιρε αποδοχής για χιλιάδες χρόνια,ε και?Αν μπορείς να μου πεις βάσει ποιων κριτηρίων προκύπτει το τι είναι δίκαιο και τι όχι και πως η αντικειμενικότητα αυτών των κριτηρίων αποδεικνύεται μαθηματικά (=ορθολογιστικά),τότε μετά χαράς να σε ακούσω,διαφορετικά,δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο αυτό.Μπορούν λοιπόν οι φυσικοί νόμοι να μας πουν τι είναι δίκαιο και τι όχι?

Είναι δίκαιο μια μειοψηφική απόφαση μια συνέλευσης να θεωρείται έγκυρη και να επηρρεάζει το σύνολο των φοιτητών;

Θα σου απαντήσω,ως δημοκράτης και φιλελεύθερος (όχι με την οικονομική έννοια του όρου :whistle:):
Όχι,εφ'όσον το σύνολο των φοιτητών δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στη διαμόρφωση της απόφασης.
Απ'τη στιγμή όμως που έχει αυτό το δικαίωμα,τότε ναι.Απέχεις από μια διαδικασία,είτε όταν δεν την αναγνωρίζεις,είτε όταν δεν έχεις άποψη.Αν π.χ. είσαι φασίστας,είναι λογικό να μην συμμετέχεις σε μια συνέλευση:θες να παίρνει ένας τις αποφάσεις,αυτή είναι η ιδεολογία σου (τώρα που το σκέφτομαι,οι κνίτες γιατί συμμετέχουν?Χμμ...:hmm::P).Αν π.χ. δεν έχεις άποψη πάνω στο θέμα,επίσης δεν συμμετέχεις:απ'τη στιγμή που δεν σε νοιάζει αυτό που θα συζητηθεί,ούτε το τι θα ψηφιστεί,το ίδιο σου κάνει είτε γίνει κατάληψη,είτε όχι (έχεις αποφασίσει ξέρω 'γω να πας για καφέ,εν πάσει περιπτώσει,οπότε ό,τι και να ψηφιστεί αυτό θα κάνεις,άρα χέστηκες),δεν έχεις λόγο να συμμετάσχεις,στ'αρχίδια σου.Απ'τη στιγμή όμως που σε νοιάζει,το θέμα ή η απόφαση που θα παρθεί,απ'τη στιγμή που έχεις άποψη,τότε συμμετέχεις:άμεσα,με την ψήφο σου,ή έμμεσα,με την απουσία σου.Αν σε μια σχολή υπάρχουν 600 άτομα που δεν θέλουν κατάληψη,να πάνε να ψηφίσουν.Τι θα κάνουν τότε τα ΕΑΑΚ,ή όποιος κατεβάζει πλαίσιο κατάληψης,θα φέρουν 600 εξωπανεπιστημιακούς?Δουλευόμαστε?Όταν όμως μένεις αμέτοχος και δεν κάνεις κάτι για να στηρίξεις τις ιδέες σου,τότε φταις,τις σαμποτάρεις συνειδητά.Η ουδετερότητα συνεπάγεται με συνενοχή:αν κάποιος δει μπροστά του κάτι που θεωρεί ως έγκλημα,δεν θα πρέπει να καταγγείλει τον εγκληματία?Με τη σιωπή του,γίνεται σύμμαχός του.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αγαπητέ Crowley!

Γιατί?

Εδώ έχω την εντύπωση ότι κάνεις ένα λογικό άλμα. Το ότι μία απόφαση λαμβάνεται με δημοκρατικές διαδικασίες δεν σημαίνει ότι η ίδια η απόφαση διαπνέεται από τις αρχές της δημοκρατίας - δεν την καθιστά δηλαδή αυτόματα δημοκρατική!;)
Και η Βουλή ψήφισε το Μνημόνιο με δημοκρατικές διαδικασίες - αυτό δεν το καθιστά όμως το ίδιο δημοκρατικό!

Και αυτό εδώ εγείρει έναν προβληματισμό που τον αγαπώ πολύ.Το μνημόνιο,το βρίσκω δημοκρατικότατο,βάσει των όρων της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας.Αλλά ας δούμε τον προβληματισμό στη βάση του:ποιες είναι οι θεμελιώδες αρχές της δημοκρατίας?Καλύτερα διατυπωμένο,τι διασφαλίζει τη legitimacy μιας απόφασης σε μια δημοκρατία?Για παράδειγμα,σε μια μοναρχία,είναι ο λόγος του βασιλιά:για να θεωρηθεί κάτι έγκυρο,πρέπει να το έχει πει ο βασιλιάς.Σε μια θεοκρατία,αυτόν τον ρόλο τον έχει ο θεός και οι αντιπρόσωποί του.Σε μια δημοκρατία?Σε μια δημοκρατία,είναι ο λαός,η κοινωνία.Η μόνη αρχή της δημοκρατίας,το μόνο που καθιστά μια απόφαση νόμιμη,είναι η λαϊκή αποδοχή.Απ'τη στιγμή που κάτι έχει την επικύρωση της πλειοψηφίας,είναι δημοκρατικό και νόμιμο.Σε μια αντιπροσωπευόμενη δημοκρατία,μας ενδιαφέρει η πλειοψηφία των αντιπροσώπων.Σε μια άμεση δημοκρατία,η πλειοψηφία όλων των συμμετεχόντων.Το Σύνταγμα?Το Σύνταγμα λέει πολλά και διάφορα.Το Σύνταγμα είναι για να σκουπίζουμε τον κώλο μας.Αν μια μέρα η πλειοψηφία του λαού αποφασίσει ότι το Σύνταγμα δεν την εκφράζει και οι διατάξεις του να πάνε να γαμηθούν,τότε θα πάνε να γαμηθούν!Αυτή είναι η δημοκρατία.

Όχι - δεν είναι θυσία. Για τους συγκεκριμένους είναι η ουσία του ζητήματος και η πρωταρχική αιτία που οδηγούνται στις καταλήψεις!

Έχω απαντήσει σ'αυτό ήδη,εδώ.


Σαφώς και η πολιτική είναι πρακτική επιστήμη. Επίσης, όταν εμπλέκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις, δημοσίου ενδιαφέροντος, σημασία έχει και η εικόνα -κάτι που φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι.
Όταν λοιπόν επιδιώκεις μια ριζική αλλαγή - όταν διεκδικείς κάτι, σημασί έχει και η εικόνα που θα βγάλεις προς τα έξω. Ποια λες να είναι η στάση της κοινωνίας στις εθιμικές καταλήψεις των μαθητών ή των φοιτητων? Καθόλου καλή - θα σου απαντήσω. Γιατί αντιλαμβάνονται πλέον ότι αυτό δεν γίνεται για τους "άγιους" σκοπούς που εκείνοι υποστηρίζουν (η αμφισβητίσιμη αγιότητα, αμφισβητεί τα άγια μέσα;) ).
Ενώ ποια θα είναι αντίθετα η εικόνα που θα σχηματίσουν όλοι μόλις δουν τις συλλογικές αυτές και διαφορετικές από τα συνηθισμένα κινητοποιήσεις? Θα φανεί ωριμότητα και πραγματική θέληση και ειλικρίνεια πίσω από τα κίνητρα - γιατί τότε φεύγεις από την απλή απώλεια μαθήματος και πας στην ουσιαστική διεκδίκηση των δικαιωμάτων σου!

Ακριβώς,όπως λες,σημασία έχει η εικόνα.Μ'αρέσει πάρα πολύ μια φράση που χρησιμοποιούν οι αμερικάνοι δημοσιοσχετίστες: "There's no such thing as good,or bad publicity;there's only publicity".Με άλλα λόγια,απ'το να μη μιλάνε καθόλου για σένα,ας μιλάνε και άσχημα.Με δραστικά μέσα,ο κόσμος ασχολείται μαζί σου.Διαφορετικά,δεν ασχολείται καν,αγνοεί την ύπαρξή σου.Η κατάληψη,όπως σου είπα,αμαυρώνει την εικόνα της κυβέρνησης,έχει πολιτικό κόστος:γι'αυτό είναι αποτελεσματική.

Ακόμη - έχουν εφαρμοστεί όλες οι προτάσεις μου ταυτόχρονα και δεν είχαν αποτέλεσμα? Πώς μπορείς να τα απορρίπτεις με τέτοιο κυνισμό χωρίς να είσαι σίγουρος?:/: Δεν έχουν εφαρμοστεί!

Κατά καιρούς,ναι.Και μόνο η άγνοια σχετικά με το αν έχουν εφαρμοστεί ή όχι,δείχνει την αποτυχία τους.

Και γιατί μιλάς μόνο για παιδιά σε εμένα και για φοιτητές στον mariophys?

Διαφορετική συζήτηση έχω μ'εσένα,διαφορετική με τον Μάριο.

Δεν είμαι ρομαντική - απλά λειτουργώ βάσει Συντάγματος! ( αν αυτό έχει καταλήξει να λέγεται ρομαντισμός στις μέρες μας τότε δηλώνω ..."'ένοχη" :redface:)

Όχι,ρομαντική σε είπα γιατί δεν σκέφτεσαι πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το να χάσεις μάθημα,δεν είναι θυσία?
Όχι - δεν είναι θυσία. Για τους συγκεκριμένους είναι η ουσία του ζητήματος και η πρωταρχική αιτία που οδηγούνται στις καταλήψεις!

Λοιπόν, έχω ξαναδεί παρόμοιο πόστ σε αυτό το φόρουμ άλλα δεν μίλησα. Ως εδώ. Δεν θα ανεχτώ σε καμιά περίπτωση να έρχεται η κάθε Ζωίτσα ή ο οποιεσδήποτε άλλος και να λέει αυτήν την ισοπεδωτική, θρασύτατη και προσβλητική πίπα. Μάθετε λοιπόν μερικοί ότι σήμερα για παράδειγμα εγώ και ένα σορό άλλα παιδιά από τον σύλλογο καθόμασταν 10 ώρες( 13:00 - 23:00) και συζητούσαμε στα πλαίσια της συντονιστής επιτροπής του φυσικού και συγκεκριμένα πάνω στο κοινό πλαίσιο που θα βγάλουμε αύριο στη συνέλευση. Όποιος δεν έχει ζήσει κάτι τέτοιο να ξέρει ότι είναι μια επίπονη διαδικασία με έντονες πολλές φορές πολιτικές αντιπαραθέσεις και απαιτεί μεγάλη υπομονή. Αύριο πάλι στις 10:00 η ώρα έχουμε συνάντηση για να γραφτεί το πλαίσιο( σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν στη συντονιστική) και στις 14:00 αρχίζει η γενική συνέλευση η οποία θα πάει μέχρι τις 21:00 η ώρα τουλάχιστον. Επιπλέον, κάθε μέρα λαμβάνουν χώρα στο πανεπιστήμιο πολλών ειδών πολιτικές συζητήσεις και εκδηλώσεις με θέμα(ή και με αφορμή) τον νέο νόμο πλαίσιο στις οποίες συμμετέχουν αρκετοί φοιτητές (δεν θα επεκταθώ καθώς σε κάθε σχολή ισχύουν διαφορετικά πράγματα). Επίσης, μια άλλη κουραστική και χρονοβόρα διαδικασία είναι αυτή του συντονιστικού γενικών συνελεύσεων. Τέλος, δεν νομίζω να τρέφει κανείς την αυταπάτη ότι τα παγκάκια στη σχολή είναι τόσο άνετα και γουστάρουμε να κοιμόμαστε ή ότι γουστάρουμε να σηκωνόμαστε πρωινιάτικα για να περιφρουρούμε και να δημιουργούμε κόντρες με τους καθηγητές.
Δεν δέχομαι λοιπόν από κανέναν να λέει ότι οι φοιτητές κάνουν καταλήψεις για να την αράξουν, να ξύσουν τα αρχίδια τους και να βγάζουν την καύλα τους. Πιστέψτε με, άμα ήθελα αραλίκι δεν θα ψήφιζα κατάληψη ούτε και θα συμμετείχα φυσικά (προσωπικά θεωρώ ότι άμα ψηφίσεις κατάληψη πρέπει και να συμμετέχεις αλλιώς δεν έχει νόημα).Άμα θέλαμε όλοι όσοι συμμετέχουμε στο σύλλογο να την αράξουμε δεν θα κατεβάζαμε πλαίσιο, δεν θα συζητούσαμε και θα καθόμασταν στις καφετέριες να πίνουμε το καφεδάκι μας.
Δίνουμε όλοι μαζί έναν αγώνα ώστε να μην περάσει ο καταστροφικός νόμος της Διαμαντοπούλου που θα διαλύσει τα πτυχία μας, θα ανοίξει νόμιμα το δρόμο της εργασιακής εκμετάλλευσης, θα πετάξει ένα σορό φοιτητές στο δρόμο, θα καταργήσει κάθε δημοκρατική κατάκτηση(πχ: το πανεπιστημιακό άσυλο που χύθηκε αίμα για αυτό) και θα βάλει εταιρίες-επιχειρήσεις μέσα στο πανεπιστήμιο που με αυτόν τον τρόπο ανοίγει ο δρόμος της ιδιωτικοποίησης του. Το φοιτητικό κίνημα έχει αποδείξει έμπρακτα ότι μπορεί να πολεμήσει και να οδηγήσει την κάθε Διαμαντοπούλου να αποσύρει το νομοσχέδιο. Και κάτι άλλο που μου αρέσει «άμα αγωνιστείς ξέρεις ότι μπορεί και να χάσεις, άμα δεν αγωνιστείς ξέρεις ότι ήδη έχεις χάσει».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω ξαναδεί παρόμοιο πόστ σε αυτό το φόρουμ άλλα δεν μίλησα. Ως εδώ. Δεν θα ανεχτώ σε καμιά περίπτωση να έρχεται η κάθε Ζωίτσα ή ο οποιεσδήποτε άλλος και να λέει αυτήν την ισοπεδωτική, θρασύτατη και προσβλητική πίπα. Μάθετε λοιπόν μερικοί ότι σήμερα για παράδειγμα εγώ και ένα σορό άλλα παιδιά από τον σύλλογο καθόμασταν 10 ώρες( 13:00 - 23:00) και συζητούσαμε στα πλαίσια της συντονιστής επιτροπής του φυσικού και συγκεκριμένα πάνω στο κοινό πλαίσιο που θα βγάλουμε αύριο στη συνέλευση. Όποιος δεν έχει ζήσει κάτι τέτοιο να ξέρει ότι είναι μια επίπονη διαδικασία με έντονες πολλές φορές πολιτικές αντιπαραθέσεις και απαιτεί μεγάλη υπομονή. Αύριο πάλι στις 10:00 η ώρα έχουμε συνάντηση για να γραφτεί το πλαίσιο( σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν στη συντονιστική) και στις 14:00 αρχίζει η γενική συνέλευση η οποία θα πάει μέχρι τις 21:00 η ώρα τουλάχιστον. Επιπλέον, κάθε μέρα λαμβάνουν χώρα στο πανεπιστήμιο πολλών ειδών πολιτικές συζητήσεις και εκδηλώσεις με θέμα(ή και με αφορμή) τον νέο νόμο πλαίσιο στις οποίες συμμετέχουν αρκετοί φοιτητές (δεν θα επεκταθώ καθώς σε κάθε σχολή ισχύουν διαφορετικά πράγματα). Επίσης, μια άλλη κουραστική και χρονοβόρα διαδικασία είναι αυτή του συντονιστικού γενικών συνελεύσεων. Τέλος, δεν νομίζω να τρέφει κανείς την αυταπάτη ότι τα παγκάκια στη σχολή είναι τόσο άνετα και γουστάρουμε να κοιμόμαστε ή ότι γουστάρουμε να σηκωνόμαστε πρωινιάτικα για να περιφρουρούμε και να δημιουργούμε κόντρες με τους καθηγητές.
Δεν δέχομαι λοιπόν από κανέναν να λέει ότι οι φοιτητές κάνουν καταλήψεις για να την αράξουν, να ξύσουν τα αρχίδια τους και να βγάζουν την καύλα τους. Πιστέψτε με, άμα ήθελα αραλίκι δεν θα ψήφιζα κατάληψη ούτε και θα συμμετείχα φυσικά (προσωπικά θεωρώ ότι άμα ψηφίσεις κατάληψη πρέπει και να συμμετέχεις αλλιώς δεν έχει νόημα).Άμα θέλαμε όλοι όσοι συμμετέχουμε στο σύλλογο να την αράξουμε δεν θα κατεβάζαμε πλαίσιο, δεν θα συζητούσαμε και θα καθόμασταν στις καφετέριες να πίνουμε το καφεδάκι μας.
Δίνουμε όλοι μαζί έναν αγώνα ώστε να μην περάσει ο καταστροφικός νόμος της Διαμαντοπούλου που θα διαλύσει τα πτυχία μας, θα ανοίξει νόμιμα το δρόμο της εργασιακής εκμετάλλευσης, θα πετάξει ένα σορό φοιτητές στο δρόμο, θα καταργήσει κάθε δημοκρατική κατάκτηση(πχ: το πανεπιστημιακό άσυλο που χύθηκε αίμα για αυτό) και θα βάλει εταιρίες-επιχειρήσεις μέσα στο πανεπιστήμιο που με αυτόν τον τρόπο ανοίγει ο δρόμος της ιδιωτικοποίησης του. Το φοιτητικό κίνημα έχει αποδείξει έμπρακτα ότι μπορεί να πολεμήσει και να οδηγήσει την κάθε Διαμαντοπούλου να αποσύρει το νομοσχέδιο. Και κάτι άλλο που μου αρέσει «άμα αγωνιστείς ξέρεις ότι μπορεί και να χάσεις, άμα δεν αγωνιστείς ξέρεις ότι ήδη έχεις χάσει».

νομιζω δεν θα μπορουσες να με καλυψεις καλητερα!!! οσοι δεν ειναι μεσα απλα δεν ξερουν τι τρεξιμο ριχνουμε!! γιατι περα απ την καταληψη οργανονουμε διαμαρτυριες δρασεις βγαζουμε πλαισια μεχρι και συνεντευξη τυπου θα δωσουμε! επιπλεον παλευουμε να συντονιστουμε και με αλλα τμηματα για εναν κοινο αγωνα!! ειναι ευκολο οταν καθσε να κρινεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δηλαδή δεν σε πείραξε αυτό, Χρήστο
Το Σύνταγμα?Το Σύνταγμα λέει πολλά και διάφορα.Το Σύνταγμα είναι για να σκουπίζουμε τον κώλο μας.Αν μια μέρα η πλειοψηφία του λαού αποφασίσει ότι το Σύνταγμα δεν την εκφράζει και οι διατάξεις του να πάνε να γαμηθούν,τότε θα πάνε να γαμηθούν!Αυτή είναι η δημοκρατία.
Αλλά το δικό μου ποστ :
Όχι - δεν είναι θυσία. Για τους συγκεκριμένους είναι η ουσία του ζητήματος και η πρωταρχική αιτία που οδηγούνται στις καταλήψεις!
Το Σύνταγμα δεν είναι δημοκρατική κατάκτηση???

Λοιπόν, έχω ξαναδεί παρόμοιο πόστ σε αυτό το φόρουμ άλλα δεν μίλησα. Ως εδώ. Δεν θα ανεχτώ σε καμιά περίπτωση να έρχεται η κάθε Ζωίτσα ή ο οποιεσδήποτε άλλος και να λέει αυτήν την ισοπεδωτική, θρασύτατη και προσβλητική πίπα. Μάθετε λοιπόν μερικοί ότι σήμερα για παράδειγμα εγώ και ένα σορό άλλα παιδιά από τον σύλλογο καθόμασταν 10 ώρες( 13:00 - 23:00) και συζητούσαμε στα πλαίσια της συντονιστής επιτροπής του φυσικού και συγκεκριμένα πάνω στο κοινό πλαίσιο που θα βγάλουμε αύριο στη συνέλευση. Όποιος δεν έχει ζήσει κάτι τέτοιο να ξέρει ότι είναι μια επίπονη διαδικασία με έντονες πολλές φορές πολιτικές αντιπαραθέσεις και απαιτεί μεγάλη υπομονή. Αύριο πάλι στις 10:00 η ώρα έχουμε συνάντηση για να γραφτεί το πλαίσιο( σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν στη συντονιστική) και στις 14:00 αρχίζει η γενική συνέλευση η οποία θα πάει μέχρι τις 21:00 η ώρα τουλάχιστον. Επιπλέον, κάθε μέρα λαμβάνουν χώρα στο πανεπιστήμιο πολλών ειδών πολιτικές συζητήσεις και εκδηλώσεις με θέμα(ή και με αφορμή) τον νέο νόμο πλαίσιο στις οποίες συμμετέχουν αρκετοί φοιτητές (δεν θα επεκταθώ καθώς σε κάθε σχολή ισχύουν διαφορετικά πράγματα). Επίσης, μια άλλη κουραστική και χρονοβόρα διαδικασία είναι αυτή του συντονιστικού γενικών συνελεύσεων. Τέλος, δεν νομίζω να τρέφει κανείς την αυταπάτη ότι τα παγκάκια στη σχολή είναι τόσο άνετα και γουστάρουμε να κοιμόμαστε ή ότι γουστάρουμε να σηκωνόμαστε πρωινιάτικα για να περιφρουρούμε και να δημιουργούμε κόντρες με τους καθηγητές.
Δεν δέχομαι λοιπόν από κανέναν να λέει ότι οι φοιτητές κάνουν καταλήψεις για να την αράξουν, να ξύσουν τα αρχίδια τους και να βγάζουν την καύλα τους. Πιστέψτε με, άμα ήθελα αραλίκι δεν θα ψήφιζα κατάληψη ούτε και θα συμμετείχα φυσικά (προσωπικά θεωρώ ότι άμα ψηφίσεις κατάληψη πρέπει και να συμμετέχεις αλλιώς δεν έχει νόημα).Άμα θέλαμε όλοι όσοι συμμετέχουμε στο σύλλογο να την αράξουμε δεν θα κατεβάζαμε πλαίσιο, δεν θα συζητούσαμε και θα καθόμασταν στις καφετέριες να πίνουμε το καφεδάκι μας.
Δίνουμε όλοι μαζί έναν αγώνα ώστε να μην περάσει ο καταστροφικός νόμος της Διαμαντοπούλου που θα διαλύσει τα πτυχία μας, θα ανοίξει νόμιμα το δρόμο της εργασιακής εκμετάλλευσης, θα πετάξει ένα σορό φοιτητές στο δρόμο, θα καταργήσει κάθε δημοκρατική κατάκτηση(πχ: το πανεπιστημιακό άσυλο που χύθηκε αίμα για αυτό) και θα βάλει εταιρίες-επιχειρήσεις μέσα στο πανεπιστήμιο που με αυτόν τον τρόπο ανοίγει ο δρόμος της ιδιωτικοποίησης του. Το φοιτητικό κίνημα έχει αποδείξει έμπρακτα ότι μπορεί να πολεμήσει και να οδηγήσει την κάθε Διαμαντοπούλου να αποσύρει το νομοσχέδιο. Και κάτι άλλο που μου αρέσει «άμα αγωνιστείς ξέρεις ότι μπορεί και να χάσεις, άμα δεν αγωνιστείς ξέρεις ότι ήδη έχεις χάσει».
Δεν ξέρω καν γιατί μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω σε μία τέτοια παράφραση, ειδικά όταν γίνεται με τον πιο αγενή τρόπο.
Επίσης, δεν ξέρω τι άλλο έχεις διαβάσει μέσα σε "αυτό το φόρουμ" που σε ενόχλησε - δεν αφορά όμως εμένα, ούτε έχεις κανένα λόγο να μου το χρεώνεις. Για αυτό την επόμενη φορά που θα θελήσεις να σχολιάσεις αυτά που έχω πει, θα σε παρακαλούσα να περιοριζόσουν στα δικά μου λεγόμενα - άλλωστε ουδέποτε χρησιμοποίησα τους υπογραμμισμένους όρους.
Προφανώς και δεν κινούμαστε στο ίδιο μήκος κύματος στο συγκεκριμένο θέμα - την γνώμη μου την έχω πολλάκις εκθέσει μέσα από πολλά ποστ για αυτό δεν θα μπω ξανά σε διαδικασία να απαντήσω - ειδικά σε τέτοια ποστ!

Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top