Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ο θανατος (ευτυχως ή δυστυχως) δεν ειναι το τερμα
δεν το λεει μονο η πιστη αλλα και η επιστημη.
μαλλον ενα νεο μερος της επιστημης που ερευνα την μεταθανατια φαση στην ζωη του ανθρωπου. Εδρα η Γαλλια.

???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ο θανατος (ευτυχως ή δυστυχως) δεν ειναι το τερμα
δεν το λεει μονο η πιστη αλλα και η επιστημη.
μαλλον ενα νεο μερος της επιστημης που ερευνα την μεταθανατια φαση στην ζωη του ανθρωπου. Εδρα η Γαλλια.


Πες μας κι άλλα, μην το κόβεις έτσι.
Τι έχεις διαβάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχεις προλάβει να "κουραστείς" όταν πεθάνεις. Το ότι είναι φυσικό δεν λέει απολύτως τίποτα για μένα...Και οι ανεμοστρόβιλοι φυσικοί είναι αλλά τρομάζουν.

Όντως έχεις δίκιο σε αυτό, εγώ μίλησα για τον θάνατο στα γεράματα, είναι θλιβερό να βλέπεις ανθρώπους να πεθαίνουν νέοι :(

ωφελει ειναι ;) (καλοπροαιρετα παντα :P)

Αυτο το τελευταιο με φοβιζει καπως κι εμενα, αν και μαλλον εχω αρχισει να συμβιβαζομαι με την ιδεα οτι δεν γινεται να ζησω οπως θελω. Προσγειωνομαι νωρις καλως η κακως...

Ωφελεί ήταν παλιά, τώρα είναι οφελεί, την έχουν πηδ1ξει την γλώσσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι.

Πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω (και δε το λεω με κακια ε) οτι όσοι λένε εδω οτι δε φοβουνται το θανατο παρα μονο οτι θα λυπηθουν αυτοι που αγαπανε, αν ζουσαν μια επιθανατια εμπειρια τωρα θα καταλαβαιναν οτι στην πραγματικοτητα το φοβουνται το θανατο γενικα.

Δεν υπαρχει πιο τρομαχτικο πραγμα απο το αγνωστο του θανατου, κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω (και δε το λεω με κακια ε) οτι όσοι λένε εδω οτι δε φοβουνται το θανατο παρα μονο οτι θα λυπηθουν αυτοι που αγαπανε, αν ζουσαν μια επιθανατια εμπειρια τωρα θα καταλαβαιναν οτι στην πραγματικοτητα το φοβουνται το θανατο γενικα.

Δεν υπαρχει πιο τρομαχτικο πραγμα απο το αγνωστο του θανατου, κατα τη γνωμη μου.
Εχεις δικιο σ' αυτο. Οι περισσοτεροι σ' αυτη την ηλικια λεμε οτι δεν τον φοβομαστε τοσο γιατι ειμαστε μικροι και φανταζει κατι πολυ μακρινο. Ομως οταν μας συμβει κατι (χτυπα ξυλο βεβαια) που θα κοντεψει να μας... στειλει στον αλλο κοσμο, τοτε αλλαζουμε τροπο σκεψης. Γιατι δυστυχως τιποτα δεν ειναι δεδομενο σ' αυτη τη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μαλλον ολοι τον φοβουμαστε λιγο η πολυ... τωρα για οσα λεει η κρου, αν αυτη η επιθανατια εμπειρια ηταν ενα ατυχημα τοτε ολοι μας λογικα θα ειχαμε κατατρομαξει, σε περιπτωση ομως μιας ασθενειας ισως να μην φοβομασταν τοσο. δεν θα ερχοταν τοσο ξαφνικα. αποψη μου παντως, ο θανατος καποιου δεν ποναει τοσο τον ιδιο (αφου δεν πιστευω οτι θα συνεχισει να υπαρχει) αλλα οσων ειναι τριγυρω του, γιατι αυτοι θα μεινουν με την ιδεα. αναρωτιεμαι παντως, μηπως ειμαστε το μοναδικο ειδος στον πλανητη που ''ποναει'' με την απολεια καποιου...
-----------------------------------------
Εχεις δικιο σ' αυτο. Οι περισσοτεροι σ' αυτη την ηλικια λεμε οτι δεν τον φοβομαστε τοσο γιατι ειμαστε μικροι και φανταζει κατι πολυ μακρινο. Ομως μας συμβει κατι (χτυπα ξυλο βεβαια) που θα κοντεψει να μας... στειλει στον αλλο κοσμο, τοτε αλλαζουμε τροπο σκεψης. Γιατι δυστυχως τιποτα δεν ειναι δεδομενο σ' αυτη τη ζωη...

ουτε στον θανατο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πάντως οι μόνοι φερέγγυοι για τη σταθερότητα της εργασίας τους σ' αυτόν τον τόπο πλέον είναι οι γύφτοι και ο Χάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασικά δεν πιστεύω ότι ο θάνατος σημαίνει το τέλος του ανθρώπου. Πιστεύω ότι τίποτα δε χάνεται.
Αν ήταν να πεθάνω, δε θα ήθελα. Είναι ωραία εδώ... Αλλά αν πέθαινα κανονικά, οκ δε θα φοβόμουν. Αν με βασάνιζαν ας πούμε, φυσικά θα φοβόμουν. :P
Φοβάμαι όμως το θάνατο άλλων, όσο εγωιστικό κ αν ακούγεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Φοβάμαι όμως το θάνατο άλλων, όσο εγωιστικό κ αν ακούγεται....
Δεν νομιζω να ειναι εγωιστικο... φυσιολογικο ειναι θα ελεγα. Και ποιος δεν το φοβαται αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι το τι γίνεται μετά τον θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πιο τρομαχτικο πραγμα απο το αγνωστο του θανατου, κατα τη γνωμη μου.

Δεν είναι το άγνωστο που με τρομάζει... Είναι το αν υπάρχει άγνωστο :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosparos

Νεοφερμένος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παρακολουθησα μια εκπομπη στην τηλεοραση (Πυλες Ανεξηγητου) και εκει ακουσα οτι στην Γαλλια αναπτυσεται μια νεα επιστημη που ερευνα αν υπαρχει ψυχη και πνευμα και αν επιζουν μετα τον βιολογικο θανατο. Και δεν αναφερονται στην αυρα του ανθρωπου,αλλα σε κατι αλλο....κατι που βγαινει απο τον ανθρωπο και αποτελει την προσωπικοτητα του και οχι απλως μια ενεργεια που εκπεμπει το ανθρωπινο σωμα.
Να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι η επιστημη (μερος της) ασχολειται με τετοια θεματα.
Δρουσαν κρυφα στην Γαλλια για τον ''φοβο'' των λοιπων επιστημονων που θεωρουσαν το θεμα της ψυχης ως κατι το ασημαντο,ομως τωρα βγηκαν στο προσκηνιο υποστηριζοντας οτι οχι μονο εχουν ενδειξεις για το οτι ζει η ψυχη και το πνευμα μετα θανατον,αλλα και αποδειξεις μετα απο 20ετη ερευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Άσε μας ρε καρντάση με τον Χαρδαβέλα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
λοιπον προσωπικα δν φοβαμαι τον θανατο....απλα με στεναχωρει ο απροσμενος θανατος...δν υπαρχει τρομος αλλα λειπει μεσα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω (και δε το λεω με κακια ε) οτι όσοι λένε εδω οτι δε φοβουνται το θανατο παρα μονο οτι θα λυπηθουν αυτοι που αγαπανε, αν ζουσαν μια επιθανατια εμπειρια τωρα θα καταλαβαιναν οτι στην πραγματικοτητα το φοβουνται το θανατο γενικα.

Δεν υπαρχει πιο τρομαχτικο πραγμα απο το αγνωστο του θανατου, κατα τη γνωμη μου.

Βασικά, δεν είναι τόσο το άγνωστο που τρομάζει. Η ζωή είναι γλυκιά και κανείς δε θέλει να φύγει. Δηλαδή, ακόμα και ένας μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος που έχει καταφέρει όλα όσα ονειρεύεται, δε θέλει να φύγει απο τη ζωή νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosparos

Νεοφερμένος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατι ρε ενοχληθηκες?? σε σενα dythor απευθυνομαι.
-----------------------------------------
και δεν ειναι αποψη του Χαρδαβελα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki_lala

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν φοβαμαι να πεθανω και 1ον δεν θελω να χασω αυτους που αγαπω και 2ον δεν θελω να τους πληγωσω αν πεθανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Δεν φοβαμαι να πεθανω και 1ον δεν θελω να χασω αυτους που αγαπω και 2ον δεν θελω να τους πληγωσω αν πεθανω....

το λαλα πού κολλάει??Λάλα στα ποντιακά πάντως σημαίνει τρελή αν κ το εννοείς με άλλη σημασία εσύ!!άσχετο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top