Φιλόλογοι ή Μαθηματικοί;

fibu

Νεοφερμένος

Ο fibu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Χαχαχ μέσα έπεσες (στο πρώτο που υπέθεσες). :P Ο Πλάτωνας είχε πει ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν "έμφυτη" την μαθηματική σκέψη απλά θα πρέπει η μαθηματική παιδεία να αποτελεί μια από τις βασικές συνιστώσες των γνώσεων ενός παιδιού. Οι άλλες συνιστώσες είναι η γραμματεία, η μουσική και η γυμναστική. Η σωστή μαθηματική παιδεία είναι εκείνη που καλλιεργεί την άπλαστη μαθηματική σκέψη. Όταν δεν εξασκείς κάτι, σε αφήνει..:)

Το πρόβλημα είναι ότι τα έχουν μπερδέψει και τη μαθηματική παιδεία μάλλον θα ήθελαν να μας την διδάξουν στην αρχαία γλώσσα επειδή έτσι εκφράστηκε 2500 χρόνια πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μαθηματικοί και ξερό ψωμί. Πωπω ταλαιπωρία με τοςυ φιλόλογους. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω. Ξυπνάω με εφιάλτες τα βράδυα ότι ξέχασα το <λύω>. Φοβάμαι μην πάω καμιά φορά μέσα στον ύπνο μου και το ξαναδιαβάσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
οι φιλολογοι ειναι πιο κοντα στα παιδια γιατι μεσα απο τα μαθηματα τους καθαρα ανθρωπιστικα μπορουν να αναπτυξουν συζητησεις μεσα σατην ταξη για διαφορα κοινωνικα θεματα που απασχολουν και τους εφηβους, ενω οι μαθηματικοι αδυνατουν να το κανουν αυτο, αλλα θα κανουν απλως το μαθημα τους ψυχρα και τυπικα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
οι φιλολογοι ειναι πιο κοντα στα παιδια γιατι μεσα απο τα μαθηματα τους καθαρα ανθρωπιστικα μπορουν να αναπτυξουν συζητησεις μεσα σατην ταξη για διαφορα κοινωνικα θεματα που απασχολουν και τους εφηβους, ενω οι μαθηματικοι αδυνατουν να το κανουν αυτο, αλλα θα κανουν απλως το μαθημα τους ψυχρα και τυπικα,
ΤΥΠΙΚΑ; ΨΥΧΡΑ; :confused::confused::eek: εμεις εχουμε κανει απειρες συζητησεις με τον μαθηματικο και την φυσικοχημικο μας:D δεν καταλαβαινω τον ορισμο της λεξεως ψυχρα. Δηλαδη τα αρχαια ειναι πιο ''θερμα'';:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΤΥΠΙΚΑ; ΨΥΧΡΑ; :confused::confused::eek: εμεις εχουμε κανει απειρες συζητησεις με τον μαθηματικο και την φυσικοχημικο μας:D δεν καταλαβαινω τον ορισμο της λεξεως ψυχρα. Δηλαδη τα αρχαια ειναι πιο ''θερμα'';:hmm::worry:

Αυτο που εννοει προφανως, ειναι οτι, στα φιλολογικα μαθηματα επειδη επεξεργαζομαστε πολλά και διαφορα θεματα μεσα απο κειμενα, ασκησεις κλπ, και επειδη ειναι και ενα μαθημα που ''επιβαλει'' συζητηση μεσα στην ταξη, πολύ ευκολα ξεφευγει η συζητηση. Με τα μαθηματικα οπως και να το κανεις, οταν ασχολεισαι με εξισωσεις και τριγωνα, ποσο ευκολα μπορεις να ξεφυγεις την συζητηση? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
οι φιλολογοι ειναι πιο κοντα στα παιδια γιατι μεσα απο τα μαθηματα τους καθαρα ανθρωπιστικα μπορουν να αναπτυξουν συζητησεις μεσα σατην ταξη για διαφορα κοινωνικα θεματα που απασχολουν και τους εφηβους, ενω οι μαθηματικοι αδυνατουν να το κανουν αυτο, αλλα θα κανουν απλως το μαθημα τους ψυχρα και τυπικα,
Κομπλεξικός φιλόλογος που στο σχολείο δεν έπιανε τίποτα από μαθηματικά και βγάζει μίσος προς την επιστήμη και τους καθηγητές της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
θυμάμαι απο το σχολείο ότι στα μαθηματικά ήταν καλοί κυρίως παιδιά με δυσλεξία και άλλες δυσκολίες στην γλώσσα.

ναι και?

οι φιλολογοι ειναι πιο κοντα στα παιδια γιατι μεσα απο τα μαθηματα τους καθαρα ανθρωπιστικα μπορουν να αναπτυξουν συζητησεις μεσα σατην ταξη για διαφορα κοινωνικα θεματα που απασχολουν και τους εφηβους, ενω οι μαθηματικοι αδυνατουν να το κανουν αυτο, αλλα θα κανουν απλως το μαθημα τους ψυχρα και τυπικα,

Γενικεύεις επικίνδυνα. Μια μέρα ο μαθνματικός μου κράτησε εμένα και 3-4 άλλα παιδιά που είχαμε γενικές απορίες για την μοντέρνα φυσική και άλλα παρόμοια θέματα μια ολόκληρη ώρα την οποία αυτός είχε κενό για να μας καλύψει ό,τι απορίες είχαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Φιλόλογοι....Μαθηματικοί....

Ιστορικοί της Τέχνης είναι η απάντηση



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χωρίς μαθηματικούς και φυσικούς δεν θα διαβάζατε αυτό το topic αυτή τη στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
Χωρίς μαθηματικούς και φυσικούς δεν θα διαβάζατε αυτό το topic αυτή τη στιγμή...

σωστό αυτό που λες, αλλά εδώ εξετάζουμε ποιοι είναι καλύτεροι καθηγητές, όχι ποια είναι καλύτερη επιστήμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Χωρίς μαθηματικούς και φυσικούς δεν θα διαβάζατε αυτό το topic αυτή τη στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτο που εννοει προφανως, ειναι οτι, στα φιλολογικα μαθηματα επειδη επεξεργαζομαστε πολλά και διαφορα θεματα μεσα απο κειμενα, ασκησεις κλπ, και επειδη ειναι και ενα μαθημα που ''επιβαλει'' συζητηση μεσα στην ταξη, πολύ ευκολα ξεφευγει η συζητηση. Με τα μαθηματικα οπως και να το κανεις, οταν ασχολεισαι με εξισωσεις και τριγωνα, ποσο ευκολα μπορεις να ξεφυγεις την συζητηση? :/:

Πολυ:) δεν ειναι αναγκη να ξεφυγει η συζητηση σε θεματα εκτος μαθηματικων... Γινονται συζητήσεις πανω στην ιστορια αλλα και στο ποσο αρεσουν και πως βλεπουν το μαθημα ή και το συγκεκριμένο κεφαλαιο οι μαθητες. Τουλαχιστον εγω προσωπικα ειμαι πιο ευχαριστημενη απο τις συζητησεις του μαθηματικου μου παρα της φιλολογου μου:/:
* τουλαχιστον οταν ρωτησα τον μαθηματικο μου ηξερε να μου απαντησει στη ερωτηση: γιατι μαθαινουμε εξισωσεις α βαθμου...
ενω η φιλολογος στην ερωτηση: γιατι μαθαινουμε αρχαια δεν ειπε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εμένα πάντως και οι δύο μαζί με θεολόγους και οικονομολόγους ήταν οι αγαπημένοι μου καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ρε το 90% των μαθηματικών είναι ΜΟΡΦΑΡΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Οι ανδρες φιλολογοι ειναι ωραιοι,οι γυναικες ξινες οσο δεν παει στους μαθηματικους δεν ισχυει αυτο οποτε maths
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
Οι γυναίκες φιλόλογοι είναι πιο ξινές όντως, πιο περίεργες και δεν είναι να ανοίξεις διάλογο μαζί τους. Απο την άλλη, οι άντρες φιλόλογοι είναι λιγότερο ξινοί.
Οι πιο τέλειοι είναι οι καθηγητές των θετικών επιστημών. Δε ξέρω γιατί, αλλά είναι πιο νορμάλ άνθρωποι χωρίς πολλά κόμπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καος θα συμφωνησω :inlove: αλλα περυσι ειχα ΥΠΕΡΟΧΗ φιλολογο φετος ολες ειναι ξινομουρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Οι φιλολογοι, είναι το μάθημα τους τέτοιο που έχει πολύ συζήτηση πάνω σε διάφορα θέματα, από πολιτικά μέχρι ναρκωτικα, πολιτισμό, συνήθειες, απόψεις, ηθική... Οποτε δενεσαι πιό πολύ με τους φιλολογους από ότι με τους μαθηματικους. Βεβαια εξαρταται και απο τον καθηγητη, με την χημικο μου ας πουμε λατρευω να συζηταω, εχω κατσει να μιλαω μαζι της μεχρι τις 4 το απογευμα στο σχολειο, και εχουμε μιλησει περισσοτερο απο οτι με την αντιστοιχη φιλολογο. Οποτε δεν μπορουμε να συγκρινουμε μαθηματικους - φιλολογους, ειναι το ιδιο λαθος που κανουμε καθε μερα σε αυτο το σιτε συγκρινοντας θετικες - θεωρητικες επιστημες. Καθε επιστημη εχει τα δικα της οφελη και ελλατωματα, καθε καθηγητης τον δικο του χαρακτηρα. Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενική. :P

Σαν μαθήτρια είχα πάντα μια λατρεία για τους καθηγητές μαθηματικών που αντίστοιχη δεν είχα ποτέ για φιλόλογο. Τους θεωρούσα πάντα πολύ χαλαρούς, πολύ καυστικούς, πολύ μυστήριους μέσα σ' αυτόν τον παράξενο κόσμο με τους αριθμούς. Έλεγαν πάντα τις καλύτερες ατάκες και το μάθημα περνούσε πιο ευχάριστα. Οι φιλόλογοι απ' την άλλη, οι περισσότεροι τουλάχιστον, είναι πολύ κλασικοί τύποι. Πιο κλασικοί πεθαίνεις. Δείχνουν άτομα κουλτουριάρικα που μπορούν να συμμετέχουν σε κάθε συζήτηση και άμα λάχει πετάνε και κανένα ψαγμένο απόφθεγμα. Επίσης είναι αρκετά φλύαροι, την τιμούν την επιστήμη μας (φίλοι του λόγου γαρ!). Οι φιλόλογοι μου έτσι ήταν ως επί το πλείστον και όσοι ήταν του κλασικού ήταν επιπλέον πολύ.. "περήφανοι". Και στο φροντιστήριο περίπου η ίδια κατάσταση. Ναι οκ, μαθηματικοί με τα χίλια!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
γυναικες φιλολογοι...
ανδρες μαθηματικοι...

(δε μπορω να το σκεφτω αλλιως :hehe: )

καλα,για να μιλησω σοβαρα ομως,νουμερα και καλές περιπτώσεις αντίστοιχα υπάρχουν και στις 2 πλευρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top