Φιλολογίες

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι.βασικα μας το εχουν πει απο τις 16/09 οτι αρχιζουμε στις 27/09
9 ωρα πρεπει να ειμαστε εκει!!!θα βγει και σε σενα λογικα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
8 υποχρεωτικα !????? και πόσα ακόμα επιλογής έχετε !?? σαν πολλά δέν είναι !?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
μπηκα στο χορό...πολύ δύσκολα τα πράγματα.τουλάχιστο υπάρχουν κάποιες λογοτεχνείες να με παρηγορούν!
καλη υπομονή,και ελπίζω να τελειώσουμε κάποτε τη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
οσοι ειμαστε στο ιστορικο μετραμε ετσι??? :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
φυσικα μετρατε!αφου ειστε γειτονακια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
:):) τελειααα!!! :-') συσσωμος ο φιλολογικος κοσμος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Λέτε απο γειτονάκια να γίνουμε....αυτοκόλλητοι;Ακούγονται πολλά περι συγχωνεύσεων τμημάτων για αυτό το λεώ.Ισως εμάς δεν θα μας πιάσει αν γίνει κάτι τέτοιο αλλα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα ένα τμήμα κοινό για όλους με αντίστοιχες κατευθύνσεις...Οπως συνέβαινε και παλαιότερα δηλαδη.Νομίζω οτι δεν έχει ανάγκη η κοινωνία 22 τμήματα απο τα οποία αποφοιτούν φιλόλογοι μακάρι να το καταλάβουν και να κάνουν κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι τα τμηματα απο τα οποια βγαινεις φιλολογος ειναι πολλα και γι αυτο ειμαι υπερ της συγχωνευσης.Αντε καλη αρχη συναδελφοι !:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie!!!!

Νεοφερμένος

Η marie!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γεια σας! αλλο ενα γειτονακι απο τα ιωαννινα! καλες σπουδες να εχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από marie!!!!;2429235 :
γεια σας ! αλλο ενα γειτονακι απο τα ιωαννινα ! καλες σπουδες να εχουμε ] παράθεση !!!


Καλωσορισες!Ξεκινησαν εκει τα μαθηματα?Εγω εδω και τρεις μερες πηγαινω.Εκανα Βυζαντινη Αρχαιολογια,Ιστορια Ρωμαικου κρατους,Λατινικα.Εχασα και καποια γιατι μπερδευτικα αρκετα με το προγραμμα.Ειναι αρκετες ωρες την ημερα παντως.
:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Λέτε απο γειτονάκια να γίνουμε....αυτοκόλλητοι;Ακούγονται πολλά περι συγχωνεύσεων τμημάτων για αυτό το λεώ.Ισως εμάς δεν θα μας πιάσει αν γίνει κάτι τέτοιο αλλα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα ένα τμήμα κοινό για όλους με αντίστοιχες κατευθύνσεις...Οπως συνέβαινε και παλαιότερα δηλαδη.Νομίζω οτι δεν έχει ανάγκη η κοινωνία 22 τμήματα απο τα οποία αποφοιτούν φιλόλογοι μακάρι να το καταλάβουν και να κάνουν κάτι

Ελπίζω πως οχι! Χωρις παρεξήγηση!:P
Νομίζω πως ο διαχωρισμός των τμημάτων (Φιλολογικό και Ιστορικό - Αρχαιολογικό) ήταν πολύ καλή κίνηση! Ετσι και τα διοικητικά θέματα είναι πιο οργανωμένα αλλά και το πρόγραμμα σπουδών πιο εξειδικευμένο. Αυτό που θα ήταν μια καλή ιδέα, όμως, για να μην υπάρχει αυτή η πληθώρα αποφοίτων Φιλολογίας, θα ήταν ίσως να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων σε κάθε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ελπίζω πως οχι! Χωρις παρεξήγηση!:P
Νομίζω πως ο διαχωρισμός των τμημάτων (Φιλολογικό και Ιστορικό - Αρχαιολογικό) ήταν πολύ καλή κίνηση! Ετσι και τα διοικητικά θέματα είναι πιο οργανωμένα αλλά και το πρόγραμμα σπουδών πιο εξειδικευμένο. Αυτό που θα ήταν μια καλή ιδέα, όμως, για να μην υπάρχει αυτή η πληθώρα αποφοίτων Φιλολογίας, θα ήταν ίσως να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων σε κάθε τμήμα.
Δεν ξέρετε τι χάνετε!:PΕγω πάντως διαφωνώ με το κατακερματισμό του τμήματος ο οποίος ας μην γελιόμαστε έγινε περισσότερο για να εξυπηρετήσει μικροσκοπιμότητες και συμφέροντα και όχι τόσο για λόγους οργάνωσης(της ποιάς; )και εξειδίκευσης εν τέλει.Ενα τμήμα και μείωση και των εισακτέων θα δώσει λύση σε ένα μακροχρόνιο πρόβλημα κατα την γνώμη μου.Ούτως η άλλως αυτός ο διαχωρισμός όπως αποδείχτηκε στην πράξη δεν βελτίωσε την κατάσταση αλλά το αντίθετο.Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό αλλά να έχουμε να λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Οταν τα τμήματα ήταν ενωμένα, δεν υπήρχαν τόσες Φιλοσοφικες Σχολές στην Ελλάδα όσες σήμερα, ούτε έμπαιναν (και έβγαιναν) τόσοι πολλοί από αυτές. Νομίζω πως το πρόγραμμα σπουδών είναι τώρα καλύτερα κατηρτισμένο. Μια οικογενειακή φίλη που είχε τελειώσει την κατεύθυνση Ιστορίας - Αρχαιολογίας την εποχή που τα δυο τμήματα ήταν ένα μου είπε, όταν της μίλησα για το πρόγραμμα σπουδών, πως είναι τώρα πολύ καλύτερο από αυτό που είχε εκείνη. Γενικώς, θεωρώ πως άλλο Φιλολογία (μελέτη γλώσσας και λογοτεχνίας) και άλλο Ιστορία - Αρχαιολογία. Σίγουρα υπάρχουν κοινά σημεία, αλλά υπάρχουν και διαφορές στο ακριβές αντικείμενο μελέτης.
Επίσης, όσο προχωρούν τα χρόνια, τόσο περισσότερο διευρύνεται και η επιστήμη (νέα πορίσματα, νέες ανακαλύψεις κλπ) που καθιστούν ακόμη πιο επιτακτική την εξειδίκευση.
Παλιά, και το Μαθηματικό με το Φυσικό τμήμα ήταν ενωμένα - η λεγόμενη Φυσικομαθηματική Σχολή - αλλά νομίζω πως ο καθένας μπορεί να καταλάβει πως πρόκειται για αρκετά διαφορετικές επιστήμες, παρά τα όποια κοινά τους σημεία.
Το μόνο τμήμα που παραμένει ενωμένο χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί είναι το ΦΠΨ... Τι σχέση έχει η Φιλοσοφία με τα Παιδαγωγικά και την Ψυχολογία. Τα δυο τελευταία έχουν πολλά κοινά, αλλά η Φιλοσοφία που κολλάει??? Και να φανταστείς ότι από εκεί βγαίνουν απόφοιτοι με δικαιώματα φιλολόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το ΦΠΨ είναι απο μόνο του μια νεφελώδη έννοια.Το θέμα είναι η εξειδίκευση αυτή που λές να μετουσιώνεται και στην πράξη και όχι μόνο στα λόγια.Αυτος ο διαχωρισμός των κλάδων ουσιαστικά αν σκεφτείς δεν έγινε ποτέ αφού δεν προέβλεψαν τι ακριβώς είναι ο καθένας ειδικός να διδάξει.Εγω ας πούμε γιατί να είμαι υποχρεωμένος να διδάξω λογοτεχνία και νέα ελληνικά που τα έχω κάνει ελάχιστα στο τμήμα μου οπως εσείς αντίστοιχα την ιστορία;Για αυτό λέω ένα τμήμα λίγοτεροι εισακτέοι και κατ επέκταση λιγότεροι άνεργοι φιλόλογοι,για να έχουμε όλοι τις γενικές γνώσεις που χρειάζεται ένα σχολείο.Για περαιτέρω εξειδίκευση υπάρχουν πάντα και τα μεταπτυχιακά.Γνώμη μου βέβαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μην ταυτίζεις και εσύ το πτυχίο Φιλολόγου ή Ιστορικού - Αρχαιολόγου με τη διδασκαλία. Συμφωνώ πως θα έπρεπε τα πράγματα να είναι πιο ξεκάθαρα στη σχολική πράξη, δηλαδή οι Φιλολογοι να διδάσκουν τα γλωσσικά μαθήματα και τη Λογοτεχνία, ενώ οι Ιστορικοί να διδάσκουν μόνο Ιστορία ή έστω και αρχαία σε κάποιες τάξεις.
Το πτυχίο καθ'εαυτό, όμως, είναι πτυχίο επιστημονικής ειδίκευσης στη Φιλολογία ή στην Ιστορία - Αρχαιολογία και όχι πτυχίο εκαπιδευτικού. Το πως θα το αξιοποιησει ο καθένας επαγγελματικά είναι προσωπικό θέμα. Το Φιλολογικό, όμως, βγάζει Φιλολογους, όχι καθηγητές. Οπως και το Ιστορικό. Από πλευράς επιστημονικής ειδίκευσης, λοιπόν, θεωρώ πως ο διαχωρισμός ήταν σωστή κίνηση. Το τι θα γίνει στην αγορά εργασίας είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...μα η αγορά εργασίας καίει τους πάντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
τι λέει η σχολή σας;
εμείς την παλεύουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γειά σας κύριαι καθηγηταί!:P
Εμένα τα αρχαία είναι η μεγάλη μου αγάπη:inlove: και για αυτό τον λόγο είναι όνειρο ζωής να ακολουθήσω κάποια ελληνική φιλολογία.
Παρ' όλα αυτά, είναι γνωστό σε όλους μας το θεματάκι του επαγγέλματος με την κατάρτιση....

Αλλά όντας πολυγαμικός, η άλλη μου αγάπη είναι τα αγγλικά!!!
Οπότε γειτονάκια θα είμαστε σε 2 χρόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Γειά σας κύριαι καθηγηταί!:P
Εμένα τα αρχαία είναι η μεγάλη μου αγάπη:inlove: και για αυτό τον λόγο είναι όνειρο ζωής να ακολουθήσω κάποια ελληνική φιλολογία.
Παρ' όλα αυτά, είναι γνωστό σε όλους μας το θεματάκι του επαγγέλματος με την κατάρτιση....

Αλλά όντας πολυγαμικός, η άλλη μου αγάπη είναι τα αγγλικά!!!
Οπότε γειτονάκια θα είμαστε σε 2 χρόνια....

Κι εγώ λατρεύω τ'αρχαία και θέλω να περάσω Φιλολογία στα Ιωάννινα!!..και γενικά τα φιλολογικά μαθήματα (υπάρχει μια μικρή δυσκολία με την ιστορία..)...το μόνο αρνητικό που σκέφτομαι είναι ότι δεν είναι επάγγελμα του μέλλοντος!!! :mad: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κι εγώ λατρεύω τ'αρχαία και θέλω να περάσω Φιλολογία στα Ιωάννινα!!..και γενικά τα φιλολογικά μαθήματα (υπάρχει μια μικρή δυσκολία με την ιστορία..)...το μόνο αρνητικό που σκέφτομαι είναι ότι δεν είναι επάγγελμα του μέλλοντος!!! :mad: :(
Γειά σου Μαρία από Σέρρες!
Έτσι είναι όπως τα λες είναι με την φιλολογία :( Και εμένα μου αρέσουν όλα τα φιλολογικά.... Τι να κάνεις όμως?

Στις Σέρρες μένεις ή είσαι από κανένα χωριό των Σερρών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top