Φιλολογίες

elly_ioa

Νεοφερμένος

Η elly_ioa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη ή Ρέθυμνο.Ξέρω ότι το τμήμα της φιλολογίας είναι δύσκολο.Γι αυτό θα ηθέλα να μάθω για τους καθηγητές της φιλολογίας Ρεθύμνου.Από τη μία θα προτιμούσα σίγουρα το τμήμα στο οποίο οι καθηγητές βοηθούν τους φοιτητές και δεν είναι αδιάφοροι και απόμακροι.Από την άλλη θέλω να αποκτήσω τις απαραίτητες γνώσεις γιατί προβληματίζομαι κάθως εχω γνωρίσει φοιτητές που βρίσκονται στο 3ο ετος της φιλολογίας και δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά που μαθαίνω εγώ τώρα στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη ή Ρέθυμνο.Ξέρω ότι το τμήμα της φιλολογίας είναι δύσκολο.Γι αυτό θα ηθέλα να μάθω για τους καθηγητές της φιλολογίας Ρεθύμνου.Από τη μία θα προτιμούσα σίγουρα το τμήμα στο οποίο οι καθηγητές βοηθούν τους φοιτητές και δεν είναι αδιάφοροι και απόμακροι.Από την άλλη θέλω να αποκτήσω τις απαραίτητες γνώσεις γιατί προβληματίζομαι κάθως εχω γνωρίσει φοιτητές που βρίσκονται στο 3ο ετος της φιλολογίας και δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά που μαθαίνω εγώ τώρα στο σχολείο.

Νομίζω ότι ζεις λιγάκι εκτός...Ελλάδας! :P Χωρίς να θέλω να σε γειώσω, το Πανεπιστήμιο είναι μια μικρογραφία της Ελληνικής κοινωνίας, αν την έχεις υπόψιν σου από την καθημερινότητά σου. Δεν γίνεται το εκπαιδευτικό σύστημα να είναι σάπιο και να επιδιώκουμε το Πανεπιστήμιο να λειτουργεί άψογα. Υπόψιν, ότι το Πανεπιστήμιο δεν είναι οι αίθουσες και τα κτίρια αλλά ο κόσμος που το στελεχώνει. Καθηγητές που βοηθούν τους φοιτητές υπάρχουν σε κάθε Τμήμα αλλά δεν είναι ο γενικός κανόνας. Θα συναντήσεις το κάθε είδος ανθρώπου: από τον τίμιο μέχρι τον κακόψυχο και το τομάρι. Βγες από το ροζ "σπιτάκι" που μένεις, όσο είναι νωρίς. Το αν θα αποκτήσεις γνώσεις εξαρτάται μόνο από εσένα την ίδια. Οι καθηγητές στο Πανεπιστήμιο δεν παίρνουν από το χεράκι τον φοιτητή να του μάθουν την αλφαβήτα. Διδάσκουν κάτι, ελάχιστο, είναι δημόσιοι υπάλληλοι, ενδιαφέρονται κατά κύριο λόγο μόνο για την θέση τους και την καριέρα τους (δημοσιεύσεις, προωθήσεις δικών τους παιδιών ερευνητικά,...κλπ)...και ο φοιτητής αποφασίζει αν θα πάει παραπέρα ή όχι, με δικό του προσωπικό, κουραστικό διάβασμα. Οι περισσότεροι φοιτητές θέλουν να τη βγάλουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Γι' αυτό βλέπεις τέτοια φαινόμενα. Θέλουν και τρελή ζωάρα και καλούς βαθμούς. Λυπάμαι που δεν σου παρουσιάζω μια ψεύτικη ιδανική πραγματικότητα.

Υπάρχουν πάντα οι ειλικρινείς και οι τίμιες εξαιρέσεις να θυμάσαι. Εκεί να επιδιώκεις να αποκτήσεις με τη δουλειά σου, μια αναγνώριση της προόδού σου. Και πάντα να είσαι λιγάκι επιφυλακτική διότι οι τίμιοι καθηγητές δεν είναι οι γονείς σου, ακόμη και ειλικρινείς να είναι μαζί σου. Η κοινωνία στην οποία ζούμε δεν είναι τόσο αγγελικά πλασμένη. Ο κουτο-εγωϊσμός, ο ανταγωνισμός των βαθμών και των επαίνων, έχει διαλύσει τις απλές ανθρώπινες σχέσεις. Αν είσαι καλή, ο καθηγητής θα σε έχει ανάγκη. Αν όχι, δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Οπότε κοίταξε να είσαι καλή για σένα και για κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ωραία η Φιλολογία Ρεθύμνου είναι ένα πάρα πολύ καλό και οργανωμένο τμήμα. Στελεχώνεται από πολύ καλούς καθηγητές, οι οποίοι έχουμε διδάξει σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού, σε Ευρώπη και Αμερική συγκεκριμένα ενώ κάποιοι έχουν διδάξει και έχουν δώσει διαλέξεις στο ΜΙΤ, πχ Έλενα Αναγνωστοπούλου - Γλωσσολόγος.

Έχουμε ελάχιστα υποχρεωτικά μαθήματα. Τα περισσότερα είναι επιλογής χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι εύκολα. Πρέπει να βγάλουμε συγκεκριμένες ενότητες από τον κλασικό τομέα, τον νεοελληνικό και τη γλωσσολογία + τα μαθήματα του τομέα μας. Συνολικά πρέπει να περάσουμε 48 μαθήματα και τη σχολή μπορείς να την τελειώσεις σε 3,5 χρόνια.

Το επίπεδο είναι αρκετά ανεβασμένο, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν δεν παρακολουθείς είναι δύσκολο να περάσεις το μάθημα και ακόμα πιο δύσκολο να γράψεις καλά ακόμα και αν βρεις σημειώσεις από έναν ή τον άλλον. Οι παρουσίες δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι ουσιαστικές. Πρέπει να κρατάς σημειώσεις και σε συνδυασμό με τις σημειώσεις του καθηγητή και το σύγγραμμα μπορείς να γράψεις πολύ καλά. Βέβαια, οι ερωτήσεις της εξεταστικής είναι έτσι διαμορφωμένες ώστε οι απαντήσεις που δίνεις να δείχνουν στον καθηγητή ότι έχεις διαβάσει και έχεις ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ. Παπαγαλία δεν υπάρχει πια. Λίγο πολύ αυτό συμβαίνει σε όλα τα τμήματα.

Το καλό επίσης είναι ότι αν χαθεί κάποιο μάθημα οι καθηγητές, τουλάχιστον οι περισσότεροι το αναπληρώνουν. Επίσης, είναι πρόθυμοι να σου εξηγήσουν το οτιδήποτε είτε κατά τη διάρκεια του μαθήματος είτε στο διάλειμμα είτε ακόμα και στις ώρες γραφείου τους. Επισης, άμεση επικοινωνία με αυτούς μπορείς να έχεις και μέσω e-mail.

Ένα ακόμα μεγάλο συν για το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι η Βιβλιοθήκη. Είναι τεράστια και έχει 500.000 τίτλους βιβλίων και επιστημονικών περιοδικών. Στις εργασίες σου δηλαδή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Ό,τι βιβλίο θέλεις το βρίσκεις. Αυτό θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στα σεμινάρια.

Επίσης, εμείς οι ίδιοι αξιολογούμε τους καθηγητές μας στο τέλος κάθε εξαμήνου μέσω ίντερνετ. Έτσι δηλώνουμε ανώνυμα τι πιστεύουμε για τον καθηγητή και το μάθημα του. Έτσι τον βοηθάμε διορθώσει κάτι που δεν μας αρέσει. Ακόμα, το τμήμα έχει ολοκληρώσει την εσωτερική και εξωτερική του αξιολόγηση από ανεξάρτητους επιστήμονες και έχει αποσπάσει πολύ καλές κριτικές.

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι τα πλαφόν, δηλαδή κάθε μάθημα έχει πλαφόν 350 φοιτητών. Αν δεν καταφέρεις να το δηλώσεις πρέπει να συνεννοηθείς με τον εκάστοτε διδάσκοντα για να σε πάρει στο μάθημα του. Αυτό το πρόβλημα ελπίζω να λυθεί σύντομα μιας και οι φοιτητές (όχι οι παρατάξεις) εκφράζουν συνεχώς τα παράπονα τους.

Οι παρατάξεις λίγο πολύ είναι άφαντες που και που θα κάνουν καμιά ανακοίνωση και αρκετά συχνά θα σε καλέσουν σε συνέλευση. Είναι ακίνδυνοι και δεν επηρεάζουν προς το χειρότερο το τμήμα.

Επίσης δεν έχουμε καταλήψεις... Πολύ σημαντικό.

Ό,τι άλλο θέλεις πες μου.

ΥΓ. Ψάξε πολύ καλά τα υπέρ και τα κατά του κάθε τμήματος. Μίλα με φοιτητές όλων των τμημάτων Φιλολογίας και επίλεξε το σωστό. Πάντως το τμήμα του Ρεθύμνου στο συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elly_ioa

Νεοφερμένος

Η elly_ioa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ολους ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας...Με βοηθησατε αρκετα και ειναι γεγονος οτι σκεφτηκα πολυ και αναθεωρησα για καποια πραγματα...πλεον πιστευω οτι θα ειμαι σε λιγο καιρο ετοιμη να παρω την τελικη μου αποφαση...Και παλι σας ευχαριστωωω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ο Αγγελάτος τι λέει ώς καθηγητής βρε παιδιά;Υπάρχει κανείς απο την φιλολογία Αθήνας να έχει ιδίαν άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ο Αγγελάτος τι λέει ώς καθηγητής βρε παιδιά;Υπάρχει κανείς απο την φιλολογία Αθήνας να έχει ιδίαν άποψη;

Για τον Αγγελάτο θα ακούσεις αντιτιθέμενες απόψεις!!!Δηλάδη ή ότι είναι πολύ αυστηρός και κόβει ή ότι είναι πάρα πολύ καλός και βάζει και βαθμούς!Επειδή τον είχα σε 3 μαθήματα και τον έχω ψυχολογήσει αρκετά...θεωρώ ότι αυτοί που λένε ότι τους κόβει δεν περνάνε επειδή δεν έχουν παρακολουθήσει ή δεν είχαν σημειώσεις...δυστυχώς ο Αγγελάτος θέλει παρακολούθηση!!Πάντως,(αν και υποκειμενικά είναι αυτά ) κάνει καταπληκτικό μάθημα, καθόλου βαρετό και ως επιστήμονας έχει πολλές γνώσεις!!Γενικά αν παρακολουθείς είσαι κομπλέ και θα πάρεις κ βαθμό, ακόμα κ 10!!Στη βαθμολογία είναι αντικειμενικός, ότι αξίζεις θα πάρεις!Στα αρνητικά του τώρα...είναι λίγο κολλημένος με κάτι θέματα...πχ...αν σας έχει κάτι από το ε κλαςς να το έχετε για το επόμενο μάθημα και δεν το έχετε φωτοτυπήσει 'ίσως να σας την πει...επίσης έχει ένα θεματάκι με τους φοιτητές από άλλα τμήματα, εκτός φιλολογίας δηλαδή, αλλά αυτό δεν επηρεάζει καθόλου το βαθμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Κατάλαβα.Μας κάνει την νεοελληνική 2 απο αυτό το εξάμηνο και απο ότι καταλαβαίνω θέλει παρακολούθηση....Ευχαριστώ για την διαφωτιστική σου απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Α..τότε μάλλον θα σας κάνει και τον αγαπημένο του= τον Σολωμό!!! Θα χει φτιάξει σίγουρα e class....πάντως στο πρώτο μάθημα μπορεί να πεις μέσα σου...΄΄τι νούμερο είναι αυτός??''...αλλά μετά οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Eίμαι ανάμεσα σε Αγγελάτο και την Γλωσσολογία με τον Παντελίδη.Δυστυχώς δεν μπορώ και τα δύο να τα παρακολουθώ.Ποιό λές ότι περνιέται και χωρίς παρακολούθηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Παντελίδη??????μακριά.....ειδικά αν κάνει ιστορικοσυγκριτική...κάνε όπισθεν.....και προσπάθησε να βρεις σημειώσεις για τον Αγγελάτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Nαί ε;Τόσο χάλια;Ιστορικοσυγκριτική κάνει.Ελεγα ότι είναι κάτι διαφορετικό δεν την παλεύω με τα αρχαία(Καρβούνη-Λουκιανό) και έχουμε δυνατότητα επιλογής.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο φιλολογικο ο Παντελιδης ειναι λιγο κοφτης, βασικα το τσεκουρωνει κ απο μεταδοτικοτητα δε λεει κ πολλα, βεβαια στα αλλα τμηματα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο νορμαλ και δινει την υλη κ σε μορφη ερωτησεων....πιστευω ομως οτι θελει παρακολουθηση οπωσδηποτε η γλωσσολογια, ειδικα η συγκεκριμενη!Η Καρβουνη παντως στη βαθμολογια ειναι πολυ καλη,συγκριτικα κιολας με τους υπολοιπους των αρχαιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχω ακούσει και για άλλους καθηγητές ότι δεν είναι τόσο αυστηροί με άλλα τμήματα αλλά μάλλον το αντίθετο ισχύει πχ Μπενέτος,οπότε κρατάω μικρό καλάθι.Θα δώ μάλλον θα παρακολουθήσω Παντελίδη καθώς "δεν γίνεται" να είμαστε σε όλα.Σε ευχαριστώ!:kissing:

https://www.youtube.com/watch?v=l_tbHLYsLBM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top