Φιλολογίες

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Γεια....κανείς που περνάει ή είναι στο τμήμα φιλοσοφίας στην Πάτρα;;
Εκεί μπαίνω ακι θα ήθελα να ξέρω κανά δυο άτομα πριν ξεκινήσω την σχολή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nanatsana

Νεοφερμένος

Η nanatsana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα ηθελα παραπολυ να γινω αλλα εχω ακουσει οτι το δημοσιο να το ξεχασω.......:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θα ηθελα παραπολυ να γινω αλλα εχω ακουσει οτι το δημοσιο να το ξεχασω.......:/:
Θα σου πούνε πάρα πολύ να ακολουθήσεις το ονειρό σου και θα τα βάλεις πέρα και μπλα μπλα μπλα. Εγώ πιστεύω ότι η φιλολογία είναι πολύ επικύνδινη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ποιος νοιάζεται για την επαγγελματική αποκατασταση...εξάλλου κανεις στο μέλλον δε θα ασκεί αυτο που σπούδασε ..κανε το ονειρο σου : η φιλολογια ως σχολή δίνει πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
1) αυτό δεν γίνεται γιατί τα πολλά αν όχι τα περισσότερα επαγγέλματα χρειάζονται σπουδές
2) δεν είναι λογική αυτή, αν είναι να μπεις σε μια σχολή και να ασκήσεις το αντίστοιχο επάγγελμα (και να το ξέρεις αυτό όταν μπαίνεις!) καλύτερα να μην μπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,901 μηνύματα.
Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία τι σπουδάζεις πια όσο:

1. Πόσο γρήγορα τελειώνεις
2. Πόσο "έξυπνα" εξειδικεύεσαι στην πορεία
3. Πόσες ξένες γλώσσες μιλάς και πόσο καλά
4. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να φύγεις στο εξωτερικό

Για παράδειγμα, σύμφωνα με αυτό το άρθρο, ένας φιλόλογος θα μπορούσε να γίνει κάλλιστα ένας πολύ καλός Ηθικιστής της Νέας Επιστήμης:

Καθώς η επιστημονική πρόοδος επιταχύνεται σε τομείς όπως η κλωνοποίηση, ενδέχεται να χρειαστεί μια νέα γενιά ανθρώπων που θα καταλαβαίνουν την επιστήμη και θα βοηθούν την κοινωνία να κάνει ηθικές επιλογές εξέλιξης. Δεν θα είναι πια ζήτημα το αν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά το αν πρέπει.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nanatsana

Νεοφερμένος

Η nanatsana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
σε εμεναα απαντησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Θα μαι και γω συναδελφος σααααααας:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaiz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες!! :P
Κατόρθωσα και πέρασα στη φιλολογία Ιωαννίνων με 16.888 μόρια -είχα και άγχος...που να φανταζόμουν ότι θα έπεφτε τόσο; :p-
Λάτρεψα φέτος τα αρχαία,την ιστορία, την έκθεση και τελικά αποφάσισα να δώσω για εκεί -και όχι για νομική που σκεφτόμουν αρχικά-. Δηλαδή, πρόκειται για μια απόφαση που πάρθηκε ξαφνικά στην μέση της φετινής σχολικής χρόνιας!
Είμαι πολύ χαρούμενη κι ενθουσιασμένη, γνωρίζοντας ότι η φιλολογία των Ιωαννίνων, είναι από τις καλύτερες.
Τώρα έχω το κλασσικό άγχος του πρωτοετή σε σχέση με τις εγγραφές, τα έγγραφα που χρειάζονται, τα μαθήματα...
ευτυχώς, πέρασε και η κολλητή μου ίδια σχολή και ίδια πόλη και έχω μια παρέα αρχικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη Φιλολογία.. Σα σχολή αξίζει? Γνωρίζω ότι στο δημόσιο τομέα είναι δύσκολα τα πράγματα..αλλά τουλάχιστον στον ιδιωτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minouki

Νεοφερμένος

Η Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Με την υποκειμενική κρίση μιας εν δυνάμει φιλολόγου θα σου πω ότι η φιλολογία είναι μια σχολή με κύρος και σου προσφέρει γενικές γνώσεις-δεν χρειάζεται να γίνεις απαραίτητα καθηγήτρια.
Αν όταν αναφέρεσαι στον ιδιωτικό τομέα εννοείς το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα, φυσικά και εκεί υπάρχει υποθέτω υψηλό ποσοστό ανεργίας αλλά αν είσαι καλή στη δουλειά σου μπορείς να τα καταφέρεις..
Αυτό τουλάχιστον σκέφτομαι εγώ για μένα...με τις σημερινές συνθήκες εκπαίδευσης, πάντα θα υπάρχουν παιδιά που θα ψάχνουν φροντιστήριο ή ιδιαίτερα... Και επίσης εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καμία άνεργη φιλόλογο..
Γνωρίζω όμως φιλολόγους με χαμηλούς μισθούς (σε φροντιστήρια κυρίως): εκεί είναι το πρόβλημα


Θα σου πούνε πάρα πολύ να ακολουθήσεις το ονειρό σου και θα τα βάλεις πέρα και μπλα μπλα μπλα. Εγώ πιστεύω ότι η φιλολογία είναι πολύ επικύνδινη σχολή.

γιατί "επικίνδυνη":
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μόνο γι'αυτό το επάγγελμα ενδιαφέρομαι πολύ...! :/:
Από χωριό...

μαρία κι εγώ έχω μια αγάπη και θα το έλεγα περισσότερο κλίση στα θεωρητικά σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα..βέβαια εγώ σαν πρώτη επιλογή θέλω το παιδαγωγικό γτ είναι όνειρο ζωής για'μένα..συμβουλή πάντα αν κι εγώ δεν είμαι φοιτήτρια,αλλά ακόμα μαθήτρια..αν το αγαπάς ΔΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΝΕΡΓΗ!μπορείς να κάνεις κανένα καλό μεταπτυχιακό και με ψάξιμο και διάθεση θα βολευτείς (βάλε τα δυνατά σου και στον ΑΣΕΠ αν έχεις τη διάθεση,τίποτε δεν πάει χαμένο)..και για τους δασκάλους είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα,αλλά επειδή ακριβώς ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΟ για μένα θα το κυνηγήσω κι όπου με βγάλει..πάντως κι εγώ φιλολογία θα έχω 2η επιλογή απ'ότι βλέπω..όποιος το αγαπάει το κυνηγάει και βρίσκει..δεν έχει κανένα νόημα να διαλέξεις ένα επάγγελμα με μέλλον,αλλά να σηκώνεσαι τα πρωινά και να λες 'πο,ποιος πάει δουλειά τώρα?' ..αφού μόνο αυτό σ'ενδιαφέρει,αυτό κυνήγα![...]πάντως μη φοβηθείς για την κατάληξη του επαγγέλματος που θα διαλέξεις :) είναι λογικό να ανησυχούμε με τέτοιες συνθήκες,αλλά μόνο θέληση χρειάζεται και αγάπη για το αντικείμενο!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Με την υποκειμενική κρίση μιας εν δυνάμει φιλολόγου θα σου πω ότι η φιλολογία είναι μια σχολή με κύρος και σου προσφέρει γενικές γνώσεις-δεν χρειάζεται να γίνεις απαραίτητα καθηγήτρια.
Αν όταν αναφέρεσαι στον ιδιωτικό τομέα εννοείς το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα, φυσικά και εκεί υπάρχει υποθέτω υψηλό ποσοστό ανεργίας αλλά αν είσαι καλή στη δουλειά σου μπορείς να τα καταφέρεις..
Αυτό τουλάχιστον σκέφτομαι εγώ για μένα...με τις σημερινές συνθήκες εκπαίδευσης, πάντα θα υπάρχουν παιδιά που θα ψάχνουν φροντιστήριο ή ιδιαίτερα... Και επίσης εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καμία άνεργη φιλόλογο..
Γνωρίζω όμως φιλολόγους με χαμηλούς μισθούς (σε φροντιστήρια κυρίως): εκεί είναι το πρόβλημα
Κι εγώ απ'ότι έχω ακούσει από φιλολόγους μού έχουν πει πως θα μπορώ να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα,γιατί όπως ανέφερες κι εσύ δεν υπάρχει κάποιος μαθητής/-τρια που να μην κάνει φροντιστήριο/ιδιαίτερα με την εκπαίδευση που υπάρχει...

μαρία κι εγώ έχω μια αγάπη και θα το έλεγα περισσότερο κλίση στα θεωρητικά σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα..βέβαια εγώ σαν πρώτη επιλογή θέλω το παιδαγωγικό γτ είναι όνειρο ζωής για'μένα..συμβουλή πάντα αν κι εγώ δεν είμαι φοιτήτρια,αλλά ακόμα μαθήτρια..αν το αγαπάς ΔΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΝΕΡΓΗ!μπορείς να κάνεις κανένα καλό μεταπτυχιακό και με ψάξιμο και διάθεση θα βολευτείς (βάλε τα δυνατά σου και στον ΑΣΕΠ αν έχεις τη διάθεση,τίποτε δεν πάει χαμένο)..και για τους δασκάλους είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα,αλλά επειδή ακριβώς ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΟ για μένα θα το κυνηγήσω κι όπου με βγάλει..πάντως κι εγώ φιλολογία θα έχω 2η επιλογή απ'ότι βλέπω..όποιος το αγαπάει το κυνηγάει και βρίσκει..δεν έχει κανένα νόημα να διαλέξεις ένα επάγγελμα με μέλλον,αλλά να σηκώνεσαι τα πρωινά και να λες 'πο,ποιος πάει δουλειά τώρα?' ..αφού μόνο αυτό σ'ενδιαφέρει,αυτό κυνήγα![...]πάντως μη φοβηθείς για την κατάληξη του επαγγέλματος που θα διαλέξεις :) είναι λογικό να ανησυχούμε με τέτοιες συνθήκες,αλλά μόνο θέληση χρειάζεται και αγάπη για το αντικείμενο!!:D
Δευτέρα πάω κι εγώ..:D Όντως,δε λέει να επιλέξεις μια σχολή με κριτήριο μόνο το εισόδημα.. Το θέμα είναι να ενδιαφέρεσαι γι'αυτό που κάνεις και όχι να βαριέσαι,όπως είπες κι εσύ..!;) Κι εννοείται πως δε θα επιλέξω κάποια σχολή μόνο και μόνο επειδή μου την προτείνουν οι γονείς μου,παραδείγματος χάρη..αρκεί να το θέλω εγώ η ίδια...! Κι εγώ ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικά..βασικά για 3 σχολές ενδιαφέρομαι κυρίως.. Φιλολογία,παιδαγωγικά και λογοθεραπεία..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Κι εγώ απ'ότι έχω ακούσει από φιλολόγους μού έχουν πει πως θα μπορώ να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα,γιατί όπως ανέφερες κι εσύ δεν υπάρχει κάποιος μαθητής/-τρια που να μην κάνει φροντιστήριο/ιδιαίτερα με την εκπαίδευση που υπάρχει...

Δευτέρα πάω κι εγώ..:D Όντως,δε λέει να επιλέξεις μια σχολή με κριτήριο μόνο το εισόδημα.. Το θέμα είναι να ενδιαφέρεσαι γι'αυτό που κάνεις και όχι να βαριέσαι,όπως είπες κι εσύ..!;) Κι εννοείται πως δε θα επιλέξω κάποια σχολή μόνο και μόνο επειδή μου την προτείνουν οι γονείς μου,παραδείγματος χάρη..αρκεί να το θέλω εγώ η ίδια...! Κι εγώ ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικά..βασικά για 3 σχολές ενδιαφέρομαι κυρίως.. Φιλολογία,παιδαγωγικά και λογοθεραπεία..!!
έτσιι,αυτό ακριβώς να κάνειις!η επιλογή είναι δική σου! :DD εγώ έχω πρώτο στόχο παιδαγωγικό και μετά φιλολογία ;) τώρα για 3η επιλογή..δεν ξέρω :P
πάντως σε καμιά περίπτωση δεν πάω νομική (μου τη δίνουν αυτά τα στερεότυπα ότι οι δικηγόροι είναι οι ανώτατοι όλων κτλ κτλ κι ότι οι άλλοι είναι άχρηστοι μπροστά τους!) ο καθένας ότι ονειρεύεται! :DDD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaiz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οι δικές σας φιλολογίες έβγαλαν ανακοίνωση για το πότε είναι οι εγγραφές;
Γιατί στα Ιωάννινα άκρα του τάφου σιωπή βασιλεύει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Οι δικές σας φιλολογίες έβγαλαν ανακοίνωση για το πότε είναι οι εγγραφές;
Γιατί στα Ιωάννινα άκρα του τάφου σιωπή βασιλεύει. :P
πες τα ρε συ!!:P Έλεος πια!!
Θα βγάλουν καμιά ανακοίνωση επιτέλους ήηη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaiz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
πες τα ρε συ!!:P Έλεος πια!!
Θα βγάλουν καμιά ανακοίνωση επιτέλους ήηη;

Κι εσύ ομοιοπαθούσα,ε;
Άσε ρε, με έχουν αγχώσει! =.=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
και εγω φιλολογια ιωαννινων!διαβασα πως τη δευτερα θα γινει γενικη συνελευση στο πανεπιστημιο και πως μεχρι 13 9 δε θα γινουν εγγραφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaiz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Tελικά,για να μη βγει ανακοίνωση...
σε ό,τι αφορά τη φιλολογία Ιωαννίνων,θα πηγαίνουμε λογικά για εγγραφή από σήμερα ως τις 30 του μηνός.
Εγώ Δευτέρα θα πάω μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Tελικά,για να μη βγει ανακοίνωση...
σε ό,τι αφορά τη φιλολογία Ιωαννίνων,θα πηγαίνουμε λογικά για εγγραφή από σήμερα ως τις 30 του μηνός.
Εγώ Δευτέρα θα πάω μάλλον.
Σήμερα πήρα τηλ στην γραμματεία και μου είπαν καλύτερα να πάρουμε τηλ. πριν πάμε γιατί γίνονται καταλήψεις. Και εγώ Δευτέρα μάλλον, αλλά θα πάρω τηλ από την παρασκευή να ρωτήσω τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top