Φιλολογία ή Αστυνομία;

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μετα αν τελειωσεις την αστυνομια και σπουδασεις πχ φιλολογια ασκεις οποιο επαγγελμα ιες μετα ειτε αστονομικος ειτε φιλολογος;
Οχι. Υπαρχει υποχρεωτικη παραμονη στο σωμα της αστυνομιας για καποια χρονια. Μπορεις μετα απο αυτα τα χρονια να παραιτηθεις (δε βρισκω το λογο στις μερες μας) χωρις να πληρωσεις τιποτα. Ειδαλλως αν παραιτηθεις πιο πριν πρεπει να πληρωσεις αποζημιωση. Επισης απαγορευται να εισαι αστυνομικος και να ασκεις ταυτοχρονα και 2ο επαγγελμα. Μπορεις ομως να σπουδαζεις ενω δουλευεις.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@MarcoReus
Να συμπληρώσω ότι ως παιδιά ενός ανώτερου θεού, οι ένστολοι όπου και εάν περάσουν για σπουδές, δικαιούνται μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα που είναι πιο κοντά στην τοποθέτησή τους.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
@MarcoReus
Να συμπληρώσω ότι ως παιδιά ενός ανώτερου θεού, οι ένστολοι όπου και εάν περάσουν για σπουδές, δικαιούνται μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα που είναι πιο κοντά στην τοποθέτησή τους.
Γενικα τα ενστολα επαγγελματα, παρα τις οποιες δυσκολιες, σου προσφερουν ενα αρκετα ελκυστικο πακετο δεδομενων των τραγικων εργασιακων συνθηκων που επικρατουν σημερα στην Ελλαδα. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι βασεις καθε χρονο ολο και αυξανονται σε αυτες τις σχολες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
800 με 900 ευρώ.
να φανταστω εισαι στο σωμα και ξερεις απο πρωτο χερι........... καμια σχεση ειδικα καποιος που θα βγει απο την σχολη θα υποστει κρατησεις για τις στολες,την διαμονη του στη σχολη καθως και για τον ατομικο εξοπλισμο που θα φερει
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
και πόσα θα παίρνει ένας αστυφύλακας δηλαδή? με όλες αυτές τις κρατήσεις? Πες μας εσύ που ξέρεις.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
χαμος γινεται με αυτη την αστυνομια ολοι θελουν να μπουν δημοσιο και οπου να ναι ,η ελλαδα δεν θα αλλαξει ποτε ... παντως παιρνουν σιγουρα κατω απο 800 για τους λογους που ειπε το παιδι γιατι τους κρατανε για διαφορους λογους που δεν ξερω αναλυτικα , αν θυμαμαι απο τον ξαδερφο μου ο βασικος μισθος ηταν γυρω στα 700 τα πρωτα 2 χρονια και αυξανοταν με καποια επιδοματα και τις εξτρα υπερωριες αλλα δεν ξεπερναγε τα 820 σιγουρα
τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει τιποτα διοτι δεν ειμαι ενστολος αλλα μην βλεπετε τα μισθολογια που εμφανιζονται στην πραξη δεν ισχυουν καθολου .Υπαρχουν κρατησεις ανα περιοδους οταν το κρατος αδυνατει να αποπληρωσει τα παντα .. ας μιλησει καποιος πιο ειδικος .. οταν κανουμε σεπ θα επρεπε να υπαρχουν ανθρωποι απο ολες τις σχολες και να μιλανε για τα παντα αλλα ολα λαθος γινονται..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@asdfqwerty νομίζω αν κάνουμε όντως κανονικο σεπ οι σχολές αυτές θα έχουν ακομα περισσότερη ζήτηση...😅
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
χαμος γινεται με αυτη την αστυνομια ολοι θελουν να μπουν δημοσιο και οπου να ναι ,η ελλαδα δεν θα αλλαξει ποτε ... παντως παιρνουν σιγουρα κατω απο 800 για τους λογους που ειπε το παιδι γιατι τους κρατανε για διαφορους λογους που δεν ξερω αναλυτικα , αν θυμαμαι απο τον ξαδερφο μου ο βασικος μισθος ηταν γυρω στα 700 τα πρωτα 2 χρονια και αυξανοταν με καποια επιδοματα και τις εξτρα υπερωριες αλλα δεν ξεπερναγε τα 820 σιγουρα
τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει τιποτα διοτι δεν ειμαι ενστολος αλλα μην βλεπετε τα μισθολογια που εμφανιζονται στην πραξη δεν ισχυουν καθολου .Υπαρχουν κρατησεις ανα περιοδους οταν το κρατος αδυνατει να αποπληρωσει τα παντα .. ας μιλησει καποιος πιο ειδικος .. οταν κανουμε σεπ θα επρεπε να υπαρχουν ανθρωποι απο ολες τις σχολες και να μιλανε για τα παντα αλλα ολα λαθος γινονται..
Στη φαση που βρισκεται η χωρα ακομα και τα 700-800€ του αστυφυλακα φανταζουν ικανοποιητικα. Αν προσθεσεις σε αυτο και τη μονιμοτητα (δεν σε κουναει κανεις απο τη θεση σου) δεν θελει και πολυ για να τη δηλωσει καποιος την αστυνομια. Απο την αλλη το να εισαι απολυτα εξαρτωμενος απο την πορεια και την οικονομικη κατασταση της χωρας δεν ξερω αν εν τελει ειναι και τοσο καλο.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Επίσης η φοίτηση στη σχολή αστυφυλάκων είναι πολύ δύσκολη; Από άποψης μαθημάτων εκπαίδευσης κλπ
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Επίσης η φοίτηση στη σχολή αστυφυλάκων είναι πολύ δύσκολη; Από άποψης μαθημάτων εκπαίδευσης κλπ
Σε συγκριση με αλλες στρατιωτικες σχολες (πχ Ευελπιδων, ΣΝΔ, Ικαρων, Λενικο) ειναι (αρκετα) πιο χαλαρη η εκπαιδευση. Μαθηματα εχουν αρκετα παντως απο οτι ξερω αν και δεν νομιζω να υπαρχει ιδιαιτερη δυσκολια.
 

Bool234

Νεοφερμένος

Ο Bool234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υποβάλω κι έναν δικό μου προβληματισμό (όχι κάτι άλυτο). Πέρσι που ήμουν α λυκείου πήγαινα φροντιστήριο έκθεση και θεωρώ πως μου έθεσε τις βάσεις (θα καταλάβετε τι εννοώ). Επίσης, στην Β γυμνασίου πήγαινα αρχαία. Επειδή είχα αποφασίσει να πάω επαλ τομέα πληροφορικής λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης γράφτηκα εκεί. Πήγα μια εβδομάδα δεν άντεχα (μπορεί λόγω ευαισθησίας αλλά μπορεί και όχι) και γύρισα γενικό θεωρητική. Μπορώ να πω πως έχω κλήση στα θεωρητικά μαθήματα και θέλω να μπω στο τμήμα φιλολογίας. Όμως δεν πάω φροντιστήριο. Θα με επηρεάσει αυτό στο τμήμα που σκοπεύω να επιλέξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο με νορμαλ ψυχισμό που να προτιμά να γίνει χωροφύλακας, από το να μάθει κάτι για την επιστήμη, μία χρήσιμη τέχνη, μία άχρηστη τέχνη.... Μιλάμε για χωροφύλακα, μην το ξεχνάμε.

Και φιλολογία να πάει και του τα φέρει έτσι η ζωή, ας γίνει κάτι για τα λ7 μετά. Αλλά μην θυσιάσει τα όνειρά του και την αντίληψή του από την αρχή.
Άκομη και το βιοποριστικό να βάλει κανείς στην εξίσωση ή θέλει σώνει και καλά σώματα ασφαλείας, ας πάει στην τελική πυροσβέστης, μεγαλύτερες ηθικές απολαβές θα έχει.

Μου το χουν πει πολλοί πάντως για τα προνόμια που λαμβάνουν οι των σωμάτων ασφαλείας...
Υπάρχει και ένα άλλο. Η κηδεία γίνεται δημοσία δαπάνη.
ουτε καν αυτο με την κηδεια δημοσια δαπανη δεν ισχυει
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υποβάλω κι έναν δικό μου προβληματισμό (όχι κάτι άλυτο). Πέρσι που ήμουν α λυκείου πήγαινα φροντιστήριο έκθεση και θεωρώ πως μου έθεσε τις βάσεις (θα καταλάβετε τι εννοώ). Επίσης, στην Β γυμνασίου πήγαινα αρχαία. Επειδή είχα αποφασίσει να πάω επαλ τομέα πληροφορικής λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης γράφτηκα εκεί. Πήγα μια εβδομάδα δεν άντεχα (μπορεί λόγω ευαισθησίας αλλά μπορεί και όχι) και γύρισα γενικό θεωρητική. Μπορώ να πω πως έχω κλήση στα θεωρητικά μαθήματα και θέλω να μπω στο τμήμα φιλολογίας. Όμως δεν πάω φροντιστήριο. Θα με επηρεάσει αυτό στο τμήμα που σκοπεύω να επιλέξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
αν διαβάζεις σωστά και μεθοδευμένα και έχεις την δυνατότητα για επίλυση αποριών με τους καθηγητές σου στο σχολείο...όχι δεν θα έχεις θέμα...θα γράψεις μια χαρά πανελλήνιες και θα περάσεις στη σχολή που επιθυμείς!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
φιλολογια ή αστυνομια??σαν να λες τη μερα μαθηματικος το βραδυ πανελιστας σε κουτσομπολιστικη εκπομπη.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Επόμενο θρεντ: ΙΕΚ αισθητικής ή Ευελπίδων Σώματα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ο αισθητικος εχει συγκεκριμενη ενδυμασια;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
ο αισθητικος εχει συγκεκριμενη ενδυμασια;
Απορίες και συ βραδιάτικα :hehe:
Στα ΙΕΚ έχουν απ'όσο ξέρω και μετά στην αγορά εργασίας οι περισσότεροι φοράνε στολή, τουλάχιστον αν μιλάμε για κέντρα και χώρους αισθητικής. Είναι για να τηρείται μία ομοιομορφία συνήθως, αλλά και για λόγους υγιεινής.

Υ. Γ Δε σου λέω οτι φοράνε όλοι μοβ παντελόνι και μπλε μπλούζα, απλά ότι φοράνε "στολή" :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top