Φιλολογία ή Αστυνομία;

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ειμαι μαθητης της Β' Λυκειου, δίνω του χρονου πανελλήνιες και έχω το εξής δίλημμα. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φιλολογικά μαθήματα και έχω μια κλίση προς τα εκεί. Ωστόσο οι γονείς μου με συμβουλεύουν να δηλώσω σχολες όπως οι αστυνομικές για μια καλύτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Τί θα μου προτείνατε εσείς; Ευχαριστώ!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Ειμαι μαθητης της Β' Λυκειου, δίνω του χρονου πανελλήνιες και έχω το εξής δίλημμα. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φιλολογικά μαθήματα και έχω μια κλίση προς τα εκεί. Ωστόσο οι γονείς μου με συμβουλεύουν να δηλώσω σχολες όπως οι αστυνομικές για μια καλύτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Τί θα μου προτείνατε εσείς; Ευχαριστώ!
Συμφωνώ με τους γονείς σου. Έχουν δίκιο.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απλά εγώ πίστευα από μικρός ότι αστυνομικός γινόταν κάποιος που δεν έπαιρνε τα γράμματα, που δεν αγαπούσε το διάβασμα και κάπως θα μου κακοφαινόταν σαν ιδέα να γίνω. Από την άλλη φιλολογία μου λένε συνεχώς ότι θα μείνω άνεργος και με αποθαρρύνουν γενικά. Πραγματικά δε ξέρω τί να κάνω.
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Κανε ο,τι σε ενδιαφερει εσενα περισσοτερο . Δικη σου ειναι η ζωη , οχι των γονιων σου. Μαζεψε απο οπου μπορεις πληροφοριες για τι συγκεκριμενες σχολες και κλαδους και ζυγισε τα. Σκεψου φυσικα οτι καθε κλαδος εχει τα καλα του και τα κακα του. Σου αρεσει η φιλολογια αλλα πρεπει να σκεφτεις και το αν μπορει σε 4 με 5 χρονια που θα αποφοιτησεις, να σου φερει φαγητο στο τραπεζι. Γενικα οι σχολες του πρωτου πεδιου ειναι υπερβολικα κορεσμενες σε σχεση με στρατιωτικες, αστυνομικες κλπ. Απο την αλλη οι αστυνομικες σχολες εχουν αρκετη εκπαιδευση και ισως να χρειαζεται και μετακινηση μακρια απο το σπιτι. Ζυγισε τα και αποφασισε αναλογα. Ο σκοπος ειναι να κανεις κατι που σου αρεσει αλλα να πληρωνει και τους λογαριασμους
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Αστυνομία θα έχεις ένα χιλιάρικο το μήνα για όλη σου τη ζωή .Από φιλόλογος μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα και προφανώς δεν αναφέρομαι για το δημόσιο.Αυτά από οικονομικής πλευράς.
 

Metamorph

Νεοφερμένος

Ο Metamorph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτο που σου προτεινω εγω ειναι να στηριχτεις στα δικα σου θελω και στις προσωπικες μελλοντικες φιλοδοξιες σου,εχοντας στο νου σου και την επαγγελματικη αποκατασταση.Οι αστυνομικες σχολες ειναι αληθεια πως σου διασφαλιζουν ενα σταθερο εισοδημα,παρολα αυτα αν σου αρεσουν πολυ τα φιλολογικα μαθηματα πορευσου με αυτα.Η τελικη αποφαση,ομως,ειναι καθαρα δικη σου!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Απλά να ξες ότι ειδικά εδώ και μια πενταετία τα παιδιά (οι γονείς τους θα λεγα για την ακρίβεια γιατί αυτοί επιλέγουν απο πίσω) προτιμούν μέχρι να εκτεθούν στον κίνδυνο μόνο και μόνο για μπουν στο Ελληνικό Δημόσιο. Τραγικό κατ'εμέ, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Φτάνει κανείς να δει και μόνο τις βάσεις για να το επιβεβαιώσει.
Σχολή αστυφυλάκων 16.600 (η χαμηλότερη αστυνομική σχολή)
Φιλολογία Αθήνας 14.600 (η υψηλότερη από τις φιλολογίες) και χωρίς αθλήματα, χωρίς ψυχομετρικά, χωρίς υγειονομικά, χωρίς τίποτα.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Απλά να ξες ότι ειδικά εδώ και μια πενταετία τα παιδιά (οι γονείς τους θα λεγα για την ακρίβεια γιατί αυτοί επιλέγουν απο πίσω) προτιμούν μέχρι να εκτεθούν στον κίνδυνο μόνο και μόνο για μπουν στο Ελληνικό Δημόσιο. Τραγικό κατ'εμέ, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Φτάνει κανείς να δει και μόνο τις βάσεις για να το επιβεβαιώσει.
Σχολή αστυφυλάκων 16.600 (η χαμηλότερη αστυνομική σχολή)
Φιλολογία Αθήνας 14.600 (η υψηλότερη από τις φιλολογίες) και χωρίς αθλήματα, χωρίς ψυχομετρικά, χωρίς υγειονομικά, χωρίς τίποτα.
Πράγματι αυτό με τις βασεις που λες το είδα σχετικά πρόσφατα και γω και μπορώ να πω ότι κάπως με παραξένεψε...μου φαίνεται παράλογο ότι ένας καθηγητής που γράφει 10 στις πανελλήνιες θα διδάσκει στο μέλλον. Αντίθετα πιστεύω ότι ο αστυνομικός δε χρειάζεται και ιδιαίτερη μόρφωση για να ανταποκριθεί στο επάγγελμα που ασκεί. Είναι αλήθεια τόσο χάλια η κατάσταση στους φιλολογους; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το φαινόμενο. Βασικά μου φαίνεται απιστευτο όλο αυτό.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
μου αρεσει που το σκεφτεσαι κιολας.εννοειται φιλολογικα.ακου να πας να γινει αστυνομικος επειδη λεει βγαζεις λεφτα.αν ειναι δυνατον.δηλαδη θα κανεις κατι που δε γουσταρεις που δεν εχει και κανενα κυρος για να βγαλεις το χιλιαρικο.φιλολογια και μην ακους κανεναν
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αποφάσισε ανάλογα με το ποσο πιστεύεις ότι χρειάζεσαι τα λεφτά στην ζωή σου. Αν θες να βγαίνεις σε ακριβά μέρη, να κάνεις πολλά ταξίδια κλπ μέσα από τα φιλολογικά δεν πρόκειται να τα κάνεις νωρίς στην ζωή σου. Οι απόφοιτοι φιλολογίας να ξέρεις που βγάζουν περισσότερα από έναν αστυνομικό είναι κάτω από το 1%. Άρα λοιπόν να κάνεις αυτό που θα σε κάνει χαρούμενο. Και δνε εννοώ μόνο το επάγγελμα γιατί αν σ'αρεσει το επάγγελμα σου αλλά αν είναι να είσαι άνεργος γάμα το. Χαρούμενο λοιπόν μπορεί να σε κάνει και ενας σταθερός καλός μισθός. Οπότε ζύγισε τα και αποφάσισε
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πράγματι αυτό με τις βασεις που λες το είδα σχετικά πρόσφατα και γω και μπορώ να πω ότι κάπως με παραξένεψε...μου φαίνεται παράλογο ότι ένας καθηγητής που γράφει 10 στις πανελλήνιες θα διδάσκει στο μέλλον. Αντίθετα πιστεύω ότι ο αστυνομικός δε χρειάζεται και ιδιαίτερη μόρφωση για να ανταποκριθεί στο επάγγελμα που ασκεί. Είναι αλήθεια τόσο χάλια η κατάσταση στους φιλολογους; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το φαινόμενο. Βασικά μου φαίνεται απιστευτο όλο αυτό.
Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι όμως τα πράγματα. Αν θες τη γνώμη μου και μένα μου φαίνεται παράλογο για αστυνομία να απαιτεί 2000 μόρια παραπάνω από την πρώτη φιλολογία. Ούτε εγώ νιώθω όμορφα που πλέον γίνεσαι πχ μαθηματικός με 7.500 μόρια (βλέπε Σάμος). Το αντίθετο. Προπαντώς θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις αυτό που σου αρέσει λαμβάνοντας όμως υπόψη σου και τις επαγγελματικές προοπτικές.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ειμαι μαθητης της Β' Λυκειου, δίνω του χρονου πανελλήνιες και έχω το εξής δίλημμα. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φιλολογικά μαθήματα και έχω μια κλίση προς τα εκεί. Ωστόσο οι γονείς μου με συμβουλεύουν να δηλώσω σχολες όπως οι αστυνομικές για μια καλύτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Τί θα μου προτείνατε εσείς; Ευχαριστώ!

Θα σου δώσω την προσωπική μου γνώμη και ελπίζω οτι θα σου φανεί χρήσιμη. Ακόμα και εαν σου αρέσει η φιλολογία νομίζω οτι θα πρέπει να σκεφτείς τις αστυνομικές ή και τις στρατιωτικές σχολές . Εκτός φυσικά και εαν δεν μπορείς να αντέξεις την καθημερινότητα αυτών των σχολών .

Καταρχάς σε ορισμένες περιπτώσεις π.χ. στρατιωτικές στεγάζεσαι,και τρως σχολή , και τα μαθήματα γίνονται εντός της σχολής . Άρα αποστάσεις που πρέπει να κάνεις με ΜΜΜ 1 και 2 ώρες για να παρακολουθήσεις ένα μάθημα δεν υπάρχουν . Ταυτόχρονα κάνεις εκπαίδευση επομένως θα κάνεις και υγιεινή ζωή σε αντίθεση με τον μέσο φοιτητή που ξενυχτάει και τρώει οτι βρεθεί μπροστά του . Επίσης οι περισσότεροι φίλοι σου θα είναι στην ίδια θέση με εσένα και θα έχουν κίνητρα και δεν θα χρωστάνε εδώ και 3 χρόνια το ίδιο μάθημα . Αυτό θα ωθεί και εσένα να έχεις στόχους και να μην ξεφεύγεις . Τα μαθήματα είναι πολύ πιο συγκεκριμένα και στοχευμένα και όχι αερολογίες που ίσως δεν ξαναδεις ποτέ στην ζωή σου . Ανεξάρτητα το πόση κρίση πέφτει η Ελλάδα έχοντας ως γείτονες αυτούς που έχει, είναι μια χώρα που πάντα θα επενδύει όσο μπορεί στον στρατό της . Αυτό το προνόμιο ούτε ο κλάδος της υγείας δεν το έχει πλην πολύ συγκεκριμένων περιπτώσεων . Και το τελικό + είναι οτι θα έχεις σταθερό εισόδημα και θα ξέρεις εκ των προτέρων που πρόκειται να δουλέψεις .

Η αστυνομία και ο στρατός δεν είναι για τους αγράμματους . Πλέον δεν αρκεί απλά η άριστη φυσική κατάσταση αλλά και εξειδικευμένες γνώσεις ( ηλεκτρονικά, φυσική ,χημεία , υπολογιστές) . Ο εξοπλισμός του στρατού πλέον είναι πολύ εξελιγμένος και απαιτείται ανάλογο προσωπικό ! Επίσης σου προσφέρονται και μαθήματα που έχουν να κάνουν με την κοινωνία,το δίκαιο,την ηθική,την ψυχολογία ( και πως θα τα εφάρμοζες,όχι μόνο σαν θεωρίες που είναι ωραίες να τις διαβάζεις) . Θεωρώ λοιπόν οτι μια στρατιωτική σχολή είναι το τέλειο πακέτο για να πορευτείς στην ζωή σου . Οπότε , οι άνθρωποι αυτοί εφόσον έχουν αξιοποιήσει σωστά τις σπουδές τους,αν μη τι άλλο είναι απο τους πιο μορφωμένους .

Μην παρεξηγείς τους γονείς σου . Οι άνθρωποι τα λαμβάνουν υπόψιν τους όλα αυτά και προσπαθούν να σε καθοδηγήσουν σε κάτι το οποίο θα σου κάνει καλό ακόμα και εαν εσύ δεν μπορείς να το δεις τώρα . Έτσι είναι ο σωστός γονιός ! Γιατί όσο και εαν σου αρέσει η φιλολογία,εαν δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει έναν καλό μισθό,να πάρεις ένα αμάξι,ένα σπίτι,να αγοράζεις οτι χρειάζεσαι και θες για να ζεις αξιοπρεπώς τι να το κάνεις ; Να φιλοσοφείς την πείνα ; Εαν πάρα αυτά είσαι πεπεισμένος οτι έχεις ξεκάθαρη κλίση στην φιλολογία και δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα άλλο,τότε και φυσικά επέλεξε αυτό και κάπως θα τον βρεις τον δρόμο σου εφόσον το ήθελες τόσο.

Ελπίζω να σε βοήθησα :D .
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ήμουν απο αυτους που ηθελαν να γινουν φιλολογοι απο μικρη ηλικια. Οταν εδινα πανελληνιες ειχα ως πρωτη επιλογη τη φιλολογια οπου και τελικα περασα. Τωρα που βρισκομαι στο τελος των σπουδων, συνειδητοποιω οτι το επαγγελματικο μελλον των φιλολογων ειναι μαυρο. Οταν ημουν στην ηλικια σου δεν εδινα βαρος στην επαγγελματικη αποκατασταση (αν και γνωριζα πως ειναι δυσκολη στο κλαδο μας).

Αν σου αρεσει η φιλολογια ως επιστημη τοτε να την σπουδασεις. Θα σου προσφερει πολλες γνωσεις αλλα δεν θα σου εξασφαλισει τον αυριανο μισθο σου.
Στην αστυνομια ξερεις εκ των προτερων οτι το μελλον σου θα ειναι εξασφαλισμενο. Αν και προσωπικα δεν θα σου προτεινα να σπουδασεις κατι που δεν το θελεις.

Φυσικα υπαρχει παντα η δυνατοτητα να τα συνδυασεις (μποερεις να μπεις αργοτερα στη φιλολογια μεσω κατατακτηριων).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αυτό το μήνυμα μιλησε στην ψυχή μου για πολλους λόγους.
Θα μπορούσα να πω πολλα αλλα πραγματικα πόση ωρα γράφω κι σβήνω.
Προσωπικά αστυνομικός δεν θα μπορούσα να γινω, ουτε τότε ουτε τωρα, για παρα πολλούς λόγους που δεν ειναι της παρούσης.
Γενικα δεν θα μπορούσα στα 18 να πω οτι σπουδάζω κατι αλλο εκτος απο αυτο που σπούδασα και μέχρι σημερα πιστεύω οτι ειναι απο τις πιο ομορφότερες σχολές που μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος .
Αλλα ηταν το μακρινό 2014 που ίσως καποιοι πιστεύαμε , και αυτο φαίνεται και απο τις -σχετικά - υψηλες βασεις ακομα στα λεγόμενα "καθηγητικα" τμήματα , οτι κατι μπορούσε να αλλάξει.
Δεν άλλαξε.
Ας πουμε επιτέλους σε ολα αυτα παιδιά οτι με μαθηματικούς υπολογισμούς δεν θα μπούνε να διδάξουν σε σχολεία.
Οχι "αλλάζουν τα πραγματα" Και "κανε αυτο που αγαπάς."
Γιατι αν αυτο που αγαπας δεν υπάρχει στην αγορά εγρασιας , τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;
Να δηλώσεις την σχολή μονο αν σε φαντάζεσαι να προετοιμάζεις παιδιά για πανελλήνιες μεσω ιδιαίτερων/φροντιστηρίων.Με ο.τι αυτο συνεπάγεται.
Θα αργήσεις πολυ να βγάλεις το μισθο του αστυνομικού παντως, ποσο μαλλον με ασφάλεια.
Παρολαυτα επειδή πιστεύω ακράδαντα οτι η αστυνομία δεν είναι για όλους θεωρω σώφρων να σε παροτρύνω σε αλλες επιλογές πιο κοντά στην φιλοσοφια της φιλολογίας σε περίπτωση που νιώθεις και εσυ το ίδιο.
Για εμενα -γενικά -η καλύτερη σχολή οσον αφορα την αποκατάσταση αυτη τη στιγμή στο πρώτο πεδίο ειναι η ειδική αγωγή.
Νομίζω ειναι αρκετά "παρεξηγημένη" ως σχολη και πολλοί έχουν εσφαλμένη ιδεα ως προς αυτήν.
Το σίγουρο ειναι οτι τοσο στον ιδιωτικό οσο κι στον δημόσιο τομεα ειναι σχολή με προοπτικες.
Αλλη μια σχολη ειναι η αγγλική φιλολογια, η οποια έχει πολυ καλύτερες προοπτικές απο την ελληνική( τοσο στην διδασκαλία αλλα κι σε τελείως διαφορετικους τομεις) και γενικα κατ εμε ειναι υπέροχη σχολή.
Αυτα απο εμενα, τωρα η απόφαση είναι δική Σου , μπορεί εσύ εν τέλει να δεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε μια αστυνομική /στρατιωτική σχολη η οποία έχει σαφώς παρα πολλα πλεονεκτήματα .
Γενικά πάντως να ξερεις οτι στην θεωρητική είναι ολα πολυ κορεσμενα και οι διάφορες οσων αφορα την επαγγελματική απόκατασταση ειναι λεπτές.
Αν τελικά δεν επιλέξεις κάποια σχολ ή με σίγουρη απόκατασταση στο δημόσιο μην κανεις το λάθος να επιλέξεις πχ την νομική η την ψυχολογια( ειδικά την ψυχολογια που επιβάλλεται να κανεις και αλλες σπουδές μετα) εφοσον βλέπεις οτι δεν ανταποκρίνεται καθόλου στα θέλω σου διοτι παλι άνεργος θα σαι .
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους γονείς σου και θα σε συμβουλεύσω να πας αστυνομία ή πυροσβεστική ή και λιμενικό. Έχεις αποκατάσταση και ανεξαρτησία αμέσως πράγμα πολύ σημαντικό. Δεν νομίζω άλλωστε να μπορεί να πει κανείς ότι τουλάχιστον η αστυνομία δεν έχει ενδιαφέρον. Όσο για αυτό που λες για τους αστυνομικούς ότι έχεις την εντύπωση ότι είναι άνθρωποι που δεν τα πάνε καλά με τα μαθήματα, αυτό ίσχυε παλιότερα που δεν ήταν μέσω πανελληνίων ή ήταν με πολύ χαμηλά μόρια (12.000 πχ). Τώρα πια όταν βλέπεις ότι για να γίνεις αστυνομικός θες 16.500-17.000 μόρια, μόνο γέλιο σου προκαλεί αυτή η άποψη ότι ο αστυνομικός δεν τα πάει καλά με τα μαθήματα. Στην αστυνομία ξεκινάς από τα 1000 ευρώ μεικτά αλλά αν διαβάσεις και ανέβεις αξιώματα μέσω εσωτερικών εξετάσεων, ανεβαίνει και ο μισθός (και φυσικά το πολύ σημαντικό είναι η μονιμότητα). Μπορείς να στρώσεις επίσης τον...πισινό σου και να δώσεις ύστερα με μειωμένη βάση για Αξιωματικών ΕΛΑΣ και να εξασφαλιστείς για μια ζωή. Στη φιλολογία θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα με την ανεργία. Ναι, όπως είπε ο φίλος πιο πάνω μπορεί να βγάζεις πάνω από τα λεφτά του αστυφύλακα αλλά σκέψου ότι στο επάγγελμα του φιλολόγου όλα είναι μετέωρα. Κάθε καλοκαίρι δεν ξέρεις πόσα παιδιά θα σου έρθουν την επόμενη χρονιά. Μπορεί τη μία χρονιά να βγάζεις 1000 ευρώ και την επομένη 600. Είσαι ανασφάλιστος επίσης. Στα φροντιστήρια πληρώνεσαι ελάχιστα. Αν μπορείς να μπεις με κάποιο τρόπο δημόσιο πάω πάσο. Αλλά εγώ συμβουλεύω 100% αστυνομικές σχολές ή γενικότερα σώματα ασφαλείας. Εγώ είμαι γενικότερα της άποψης ότι ακόμα κι αν σ αρέσει κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλά δεν έχει μέλλον, καλό είναι να το θυσιάσεις για κάτι που σ αρέσει μεν (αν και λιγότερο) αλλά έχει μέλλον. Γιατί στο μέλλον είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα καταλήξεις να μισείς το επάγγελμα που κάποτε λάτρευες αν δε βρίσκεις δουλειά. Αυτά από εμένα. Η επιλογή είναι δική σου!

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μπορείς να πας αστυνομία και παράλληλα όταν θα έχεις τη σταθερή δουλειά να διαβάζεις και βιβλία φιλολογίας και γενικά αυτά που σε ενδιαφέρουν.Οπότε συμβιβάζεσαι με μία δουλειά που ίσως αρχίσει να σαρέσει στην πορεία και παράλληλα κρατάς σαν χόμπι την φιλολογία.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τρομερό πώς μέσα σε μία δεκαετία έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι αντιλήψεις... Όλα για ένα σίγουρο μισθό.
Όχι ότι το βρίσκω παράλογο, ένα φεγγάρι πριν βρω δουλειά είχα σκεφτεί να δώσω για Αξιωματικών.
Μου έδωσα μια σφαλιάρα και ξύπνησα.
Εάν δεν είναι νοσηρή κατάσταση το να θυσιάζονται όνειρα ταλέντα κλπ πριν καν αρχίσουν, τι είναι;
Κι όλα αυτά για 1000 Ε.
Πάμε να γίνουμε όλοι μπάτσοι καραβανάδες να περνάμε το μήνα με 650 που θα μένουν αν βγάλεις το νοίκι, και του συναδέλφου τ' απαυτά ολημερίς στην πλάτη, που λένε και κάτι μεθυσμένα ξωτικά. Αναρωτιέμαι τι θα μείνει έπειτα.

Σε μια άλλη ανάγνωση, νμζ μας αξίζει τέτοιο μέλλον. Συνεχίστε.

TL : DR Αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ το να βγάζεις έναν σίγουρο μισθό, πήγαινε μπάτσος. Εάν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις επιστημονικές γνώσεις πάνω στη φιλολογία, αλλά με σκοτεινό οικονομικό μέλλον το 2ερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σκέψου όμως Ryuzaki ότι μόνο οι νέοι των σωμάτων ασφαλείας αυτή τη στιγμή είναι cool και ζουν το όνειρό τους στην Ελλάδα με τη σιγουριά του δημοσίου. Μάλιστα αγοράζουν αυτοκίνητο για να ανεβάζουν φωτογραφίες στα κοινωνικά δίκτυα, συλλέγουν likes από πεινασμένες και των δυο φύλων, κάνουν και οικογένεια, ξεπληρώνοντας έτσι και όνειρα της κοινωνικής ορθότητας (γονείς, εκκλησία, γειτονιά, κλπ) και φυσικά επειδή η χώρα είναι τόσο ξεφτυλισμένη, εργασιακά ανάπηρη, μοιάζουν ότι έκαναν τη σωστή επαγγελματική επιλογή από εκείνους που μάτωσαν και ματώνουν σε μια συμβατική Επιστήμη μήπως και επιβιώσουν μετά. Η στρατοκαυλίαση είναι απλά μια δικαιολογία. Αν δεν υπήρχε το τυράκι του δημοσίου με όλες τις παροχές (ισοβιότητας) δεν νομίζω να υπήρχε διάθεση καθώς όλοι ξέρουν ότι πρόκειται για επιλογές υπό συνθήκη. Ακόμη και αυτοί που είναι μέσα σε αυτό το σύστημα. Φυσικά δεν βάζω στο ίδιο καζάνι τον μπασκιναρά ΕΜΘ Επχια με τον στρατιωτικό γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Όλοι εσείς που σνομπαρετε το 1000αρικο αλήθεια τι μισθό είχατε στα 22;
Ο μισθός προφανώς δεν μένει 1κ για μια ζωή ,όσα περισσότερα χρόνια έχει στο σώμα κάποιος αυξάνεται ο μισθός .πέρα από όλα τα αλλά ωφέλη που απολαμβάνουν οι στρατιωτικοί /αστυνομικοί όπως διακοπές σε βάσης της αεροπορίας σχεδόν δωρεάν στην Κρήτη και αλλά πολλά μέρη .
Η αστυνομία είναι μια φοβερή επιλογή για την Ελλάδα του 2020 ειδικά το αξιωματικών όπου και ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος στη δουλειά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@nPb Νομίζω περιγράφεις ακριβώς την κατάσταση μιας μερίδας παλιών συμμαθητών μου.
Των διορατικών τουλάχιστον, που αντίθετα με τα σημεία των καιρών, αντί να δηλώσουν ΗΜΜΥ 19Κ+ δήλωσαν την ταπεινή αστυφυλάκων Κοζάνης (ή όπου έχει τέλος πάντων).

Το θέμα είναι ότι η μία μερίδα του τότε μόνο μερίδα δεν είναι σήμερα, μάλλον η πλειοψηφία. Η αποθέωση της βασικότητας στο μεγαλείο της. "Χαζός είμαι ρε φιλαράκι να σπουδάζω και να ξανασπουδάζω, 2 χρονάκια σχολή και η ζωή είναι μπροστά μου."
Και σ'αυτή τη στρεβλή πραγματικότητα έχουν δίκιο.
Ας αφήσαμε όνειρα, αξίες ιδανικά στην μπάντα, τουλάχιστον έχουμε στρατόπεδα και 1500 ειδικούς φρουρούς από φέτος, η εξασφάλιση της κοινωνικής εξέλιξης στο ζενίθ.

Όλοι εσείς που σνομπαρετε το 1000αρικο αλήθεια τι μισθό είχατε στα 22;
Ο μισθός προφανώς δεν μένει 1κ για μια ζωή ,όσα περισσότερα χρόνια έχει στο σώμα κάποιος αυξάνεται ο μισθός .πέρα από όλα τα αλλά ωφέλη που απολαμβάνουν οι στρατιωτικοί /αστυνομικοί όπως διακοπές σε βάσης της αεροπορίας σχεδόν δωρεάν στην Κρήτη και αλλά πολλά μέρη .
Η αστυνομία είναι μια φοβερή επιλογή για την Ελλάδα του 2020 ειδικά το αξιωματικών όπου και ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος στη δουλειά

Το χάνεις δεν στοχεύουμε στο αν ο άλλος παίρνει 200, 1000 ή 3000 ευρωπαϊκά το μήνα.
Πιο πολύ στο πόσο κοστολογείται για να θυσιάσεις ψυχή και σώμα για Χ ποσό χρημάτων, βαρώντας μία ζωή προσοχές ή γκαζώνοντας το v-strom (πόσο να πάει το ρημαδι).

Personally, i find it revolting...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top