Φιλολογία ή Αστυνομία;

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν αυτοί είναι φοιτητές, εγώ είμαι αστροναύτης
Ξεκάθαρα είναι αθώοι και ανυπεράσπιστοι φοιτητές που πήγαν να παρακολουθήσουν διαλέξεις και εργαστήρια και βρέθηκαν να τρώνε ξύλο χωρίς λογο από τους μισθοφόρους της κυβέρνησης :ropalo:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ξεκάθαρα είναι αθώοι και ανυπεράσπιστοι φοιτητές που πήγαν να παρακολουθήσουν διαλέξεις και εργαστήρια και βρέθηκαν να τρώνε ξύλο χωρίς λογο από τους μισθοφόρους της κυβέρνησης :ropalo:
Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Με ένα τρόπο εντελώς πρόχειρο, που σε εκθέτει και δείχνει την πρόθεσή σου να μαζέψεις τα πράγματα. Ενόχλησε φαίνεται πολύ η συλλογή των βίντεο. Αυτά έχει η αντιπληροφόρηση, πρέπει να το συνηθίσετε.
https://el.wikipedia.org/wiki/Αυγουστίνος_Δημητρίου
https://www.ethnos.gr/ellada/75915_...egdysan-kai-me-xeftilisan-sti-mesi-toy-dromoy

Τελευταίο ενημερωτικό βίντεο, επί του θέματος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Παιδιά πάντως απο οτι διακρίνω ο θεματοθετης δεν εχει καμια ιδιαίτερη λοξα με τη φιλολογία. Ρωτάει πιο πανω αν θα μπορεί να βγάλει 1000 ευρώ τελειώνοντας κατευθείαν στην Ελλάδα ε δεν θα μπορεί simple as that.
Δεν νομίζω να εγκαταλείπει κανενα μεγαλο όνειρο του κι αυτο φαίνεται απο ολες τι απαντήσεις του.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αδερφέ μου δεν είναι δυνατόν να τα γενικεύεις και να τα μηδενίζεις όλα.Το καταλάβαμε η αστυνομία είναι άχρηστη ,τώρα μας λες είναι και οι στρατιωτικές σχολές άχρηστες και όσοι πάνε εκεί χαραμίζονται .Οι Ίκαροι που υπερασπηζονται το fir μας καθημερινά είναι άχρηστοι ,που η δουλειά που κάνουν δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τη δίκη σου ,ούτε με τη δίκη μου ούτε με καμία .
Δεν διαφώνησα ποτε ότι υπάρχουν ακατάλληλοι αστυνομικοί όπως και σε όλα τα επαγγέλματα άλλωστε αλλά δεν είναι η πλειοψηφία .Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και όλα καλά !
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά πάντως απο οτι διακρίνω ο θεματοθετης δεν εχει καμια ιδιαίτερη λοξα με τη φιλολογία. Ρωτάει πιο πανω αν θα μπορεί να βγάλει 1000 ευρώ τελειώνοντας κατευθείαν στην Ελλάδα ε δεν θα μπορεί simple as that.
Δεν νομίζω να εγκαταλείπει κανενα μεγαλο όνειρο του κι αυτο φαίνεται απο ολες τι απαντήσεις του.
Γενικότερα δεν τρελαίνομαι για κάτι συγκεκριμένο. Απλά σαν αντικείμενο μου φαίνεται πιο ωραίο το φιλολογικό σε σχέση με άλλα. Το θέμα το άνοιξα για να δω αν συμφωνείτε ή όχι με τους γονείς μου. Όσο για τα 1000 ευρώ όχι δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να τα βγάζω άμεσα, αλλά μακροπρόθεσμα αν αυτά δε βγαίνουν είναι ένα πρόβλημα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Αδερφέ μου δεν είναι δυνατόν να τα γενικεύεις και να τα μηδενίζεις όλα.Το καταλάβαμε η αστυνομία είναι άχρηστη ,τώρα μας λες είναι και οι στρατιωτικές σχολές άχρηστες και όσοι πάνε εκεί χαραμίζονται .Οι Ίκαροι που υπερασπηζονται το fir μας καθημερινά είναι άχρηστοι ,που η δουλειά που κάνουν δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τη δίκη σου ,ούτε με τη δίκη μου ούτε με καμία .
Δεν διαφώνησα ποτε ότι υπάρχουν ακατάλληλοι αστυνομικοί όπως και σε όλα τα επαγγέλματα άλλωστε αλλά δεν είναι η πλειοψηφία .Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και όλα καλά !

Δεν προσπαθώ να πω ότι η αστυνομία είναι άχρηστη στον κόσμο που ζούμε, λολ, κάθε άλλο.
Αν μη τι άλλο, γνωρίζω κάποια άτομα στο σώμα και μπορώ να πω ότι έχω καλές σχέσεις μαζί τους.
Το εάν είναι η πλειοψηφία ή όχι ούτε εγώ ούτε εσύ μπορείς να το γνωρίζεις, έτσι διαισθητικά.

Δεν μπορώ όμως στο παιδί που αναρωτιέται να μην προβάλω κατ'αρχάς τα αρνητικά είτε για την αστυνομία είτε για τη φιλολογία - τα θετικά είναι πάντα πιο εύκολο να μας χαϊδέψουν τα αυτιά.

Τέλος το πόσο σημαντική είναι η εργασία του καθενός, ο καθένας την αξιολογεί για τον εαυτό του, αλλά και το πώς η κοινωνία την αντιλαμβάνεται, πάντα σε συνάρτηση με τις συνθήκες.
πχ εάν δεν υπήρχαν μηχανολόγοι δεν θα υπήρχαν αεροπλάνα, εάν δεν υπήρχαν μαθηματικοί/φυσικοί δεν θα υπήρχαν μηχανολόγοι κοκ.

Πολλά ειπώθηκαν στο ποστ, χρήσιμα όχι μόνο για τον θεματοθέτη, αλλά και για κάποιο παιδί που στο μέλλον θα είναι σε παρόμοιο δίλημμα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αστυνομία θα έχεις ένα χιλιάρικο το μήνα για όλη σου τη ζωή .Από φιλόλογος μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα και προφανώς δεν αναφέρομαι για το δημόσιο.Αυτά από οικονομικής πλευράς.
Δεν είναι ένα χιλιάρικο όλη την ζωή, ανάλογα το ΜΚ παίρνει και ένα 40 και αν γίνει και κανα λάθος και γίνει και ταξίαρχος να το το 2 χιλιαρο. Επίσης 150 ευρώ τα τρία παιδιά το μήνα, αν είναι και η γυναίκα δημόσιος υπάλληλος εις διπλούν. Επίσης σταθερές άδειες, άδειες πατρότητας και πολλά αλλά. Αν δε η ηθική του δεν είναι τόσο υψηλή προστασία και να το το 3 χιλιαρο το μήνα
Και κάτι παράδοξο για κάποιον λόγο τα παιδιά του μπάτσου δικαιούνται λέει 8(νομίζω δεν είμαι σίγουρος) χιλιάρικα όταν ενηλικιωθούν
 

toolooboom

Νεοφερμένος

Ο toolooboom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ειμαι μαθητης της Β' Λυκειου, δίνω του χρονου πανελλήνιες και έχω το εξής δίλημμα. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φιλολογικά μαθήματα και έχω μια κλίση προς τα εκεί. Ωστόσο οι γονείς μου με συμβουλεύουν να δηλώσω σχολες όπως οι αστυνομικές για μια καλύτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Τί θα μου προτείνατε εσείς; Ευχαριστώ!
Σορρι αλλά στο λέω εκ πήρας. !!! ΜΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΤΗΝ Μ@ΛΚΙ@ ΚΑΙ ΚΑΝΕΊΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΊΣ ΣΟΥ!!!! ΚΆΝΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΘΕΣ,!!! Αν σου αρέσει πραγματικά θα βρεις τον τρόπο να βγάλεις λεφτά και να ζεις αξιοπρεπώς
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Δεν είναι ένα χιλιάρικο όλη την ζωή, ανάλογα το ΜΚ παίρνει και ένα 40 και αν γίνει και κανα λάθος και γίνει και ταξίαρχος να το το 2 χιλιαρο. Επίσης 150 ευρώ τα τρία παιδιά το μήνα, αν είναι και η γυναίκα δημόσιος υπάλληλος εις διπλούν. Επίσης σταθερές άδειες, άδειες πατρότητας και πολλά αλλά. Αν δε η ηθική του δεν είναι τόσο υψηλή προστασία και να το το 3 χιλιαρο το μήνα
Και κάτι παράδοξο για κάποιον λόγο τα παιδιά του μπάτσου δικαιούνται λέει 8(νομίζω δεν είμαι σίγουρος) χιλιάρικα όταν ενηλικιωθούν
Χαλαρώστε λίγο. Καταρχάς αρχικός μισθός δεν είναι 1000 ευρώ τον μήνα που αναμασάτε τόσες μέρες αλλά ούτε καλά καλά 800... ρωτήστε όποιον αστυνόμο θέλετε. Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε αυτό, ας πάμε στο ότι όλοι εδώ μέσα νομίζετε ότι έτσι εύκολα παίρνεις τέτοια αξιώματα. Ειδικά για κάποιον που δεν αγαπάει αυτή την δουλειά. Θέλει χρόνια υπομονή και προσπάθεια. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί προσπαθούν να βγάλουν δεύτερες σχολές και μεταπτυχιακά για να ανέβουν πιο εύκολα. Άμα είναι έτσι γίνεται και φιλόλογος να κάνει και στην τελική αυτό που θέλει. Τόσα χρόνια που θα του πάρει να γίνει ταξίαρχος(αν ποτέ γίνει) θα έχει γίνει καθηγητής, μην σου πω διευθυντής δημόσιου σχολείου.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαλαρώστε λίγο. Καταρχάς αρχικός μισθός δεν είναι 1000 ευρώ τον μήνα που αναμασάτε τόσες μέρες αλλά ούτε καλά καλά 800... ρωτήστε όποιον αστυνόμο θέλετε. Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε αυτό, ας πάμε στο ότι όλοι εδώ μέσα νομίζετε ότι έτσι εύκολα παίρνεις τέτοια αξιώματα. Ειδικά για κάποιον που δεν αγαπάει αυτή την δουλειά. Θέλει χρόνια υπομονή και προσπάθεια. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί προσπαθούν να βγάλουν δεύτερες σχολές και μεταπτυχιακά για να ανέβουν πιο εύκολα. Άμα είναι έτσι γίνεται και φιλόλογος να κάνει και στην τελική αυτό που θέλει. Τόσα χρόνια που θα του πάρει να γίνει ταξίαρχος(αν ποτέ γίνει) θα έχει γίνει καθηγητής, μην σου πω διευθυντής δημόσιου σχολείου.
800 ευρώ ο μισθός όπως είναι και του ιατρού 1300, αυτό το λάθος κάνετε εσείς και δεν προσμετράτε τα επιδόματα που είναι σταθερά. Ο αστυνομικός 20 χρόνων παίρνει κάτι πάνω από 1000 αθροιστικά το μήνα. Με ΜΚ1, δηλαδή στα 40 θα έχει ανεβεί 12 κλιμάκια άρα καθαρά 1500 ευρώ. Για να γίνει καθηγητής στο δημόσιο θέλει διδακτορικό και φουλ προϋπηρεσία με αρχικό μισθό 1000 ευρώ, άρα αν είναι γρήγορος θα πάρει συνολικά 4+1+7 χρόνια άρα 12 χρόνια όποτε στην καλύτερη στα 30 να διοριστεί(που φυσικά κανένας δε διορίζεται τότε). Εδώ αντικειμενικά μιλάμε, εγώ δεν είναι καν υπέρ των αστυνομικών ως αριστερός
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
800 ευρώ ο μισθός όπως είναι και του ιατρού 1300, αυτό το λάθος κάνετε εσείς και δεν προσμετράτε τα επιδόματα που είναι σταθερά. Ο αστυνομικός 20 χρόνων παίρνει κάτι πάνω από 1000 αθροιστικά το μήνα. Με ΜΚ1, δηλαδή στα 40 θα έχει ανεβεί 12 κλιμάκια άρα καθαρά 1500 ευρώ. Για να γίνει καθηγητής στο δημόσιο θέλει διδακτορικό και φουλ προϋπηρεσία με αρχικό μισθό 1000 ευρώ, άρα αν είναι γρήγορος θα πάρει συνολικά 4+1+7 χρόνια άρα 12 χρόνια όποτε στην καλύτερη στα 30 να διοριστεί(που φυσικά κανένας δε διορίζεται τότε). Εδώ αντικειμενικά μιλάμε, εγώ δεν είναι καν υπέρ των αστυνομικών ως αριστερός
Που τα είδες τα 1000 αθροιστικά; Έχω ρωτήσει και η απάντηση ήταν λιγότερα από 800 τον μήνα. Και ξαναλέω για να έχεις ανέβει όλα αυτά τα αξιώματα θέλει προσπάθεια και τα 40 είναι μεγάλη ηλικία και πολλή υπομονή για κάποιον που δεν αγαπάει αυτή την δουλειά εξαρχής. Ούτε διδακτορικό, ούτε "φουλ" προϋπηρεσία είναι απαραίτητα για μια τέτοια θέση στο δημόσιο. Τα 4+1+7 δεν ξέρω καν τι είναι. Δεν μιλάτε αντικειμενικά. Άμα ήταν το μοναδικό θέμα ένας παχουλός μισθός γιατί δεν παροτρύνετε να πάει εμπορικό ναυτικό να βγάζει 7-8χιλ σε ένα εξάμηνο πριν καν τελειώσει την σχολή; Ο αρχικός μισθός ενός αστυνομικού που θα έχει χρόνια και ζαμάνια για να πορεύεται, δεν έχει τίποτα άλλο από την μονιμότητα και την άμεση απολαβή για να είναι αξιοζήλευτος. Τόσα μπορεί να βγάλει και με ιδιαίτερα αν χτίσει μια καλή πελατεία και να κάνει και κάτι που πραγματικά του αρέσει. Όπως επίσης οι φιλοσοφικές σχολές έχουν πάρα πολλές διεξόδους αν το προσπαθήσει κάποιος. Γιατί αν είναι να βάζουμε τόσα χρόνια για να γίνει κάποιος ταξίαρχος να αρχίζω και εγώ να λέω για καθηγητές πανεπιστημίου, με προσπάθεια στα 40 εκεί θα είναι, μην μιλήσω για το εξωτερικό. Ξαφνικά έχετε βγάλει τους αστυνομικούς πλούσιους.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που τα είδες τα 1000 αθροιστικά; Έχω ρωτήσει και η απάντηση ήταν λιγότερα από 800 τον μήνα. Και ξαναλέω για να έχεις ανέβει όλα αυτά τα αξιώματα θέλει προσπάθεια και τα 40 είναι μεγάλη ηλικία και πολλή υπομονή για κάποιον που δεν αγαπάει αυτή την δουλειά εξαρχής. Ούτε διδακτορικό, ούτε "φουλ" προϋπηρεσία είναι απαραίτητα για μια τέτοια θέση στο δημόσιο. Τα 4+1+7 δεν ξέρω καν τι είναι. Δεν μιλάτε αντικειμενικά. Άμα ήταν το μοναδικό θέμα ένας παχουλός μισθός γιατί δεν παροτρύνετε να πάει εμπορικό ναυτικό να βγάζει 7-8χιλ σε ένα εξάμηνο πριν καν τελειώσει την σχολή; Ο αρχικός μισθός ενός αστυνομικού που θα έχει χρόνια και ζαμάνια για να πορεύεται, δεν έχει τίποτα άλλο από την μονιμότητα και την άμεση απολαβή για να είναι αξιοζήλευτος. Τόσα μπορεί να βγάλει και με ιδιαίτερα αν χτίσει μια καλή πελατεία και να κάνει και κάτι που πραγματικά του αρέσει. Όπως επίσης οι φιλοσοφικές σχολές έχουν πάρα πολλές διεξόδους αν το προσπαθήσει κάποιος. Γιατί αν είναι να βάζουμε τόσα χρόνια για να γίνει κάποιος ταξίαρχος να αρχίζω και εγώ να λέω για καθηγητές πανεπιστημίου, με προσπάθεια στα 40 εκεί θα είναι, μην μιλήσω για το εξωτερικό. Ξαφνικά έχετε βγάλει τους αστυνομικούς πλούσιους.
Τελικά έκανα λάθος 1150 είναι ο ΜΙΣΘΟΣ μόνο, συν τα επιδόματα 1300 αθροιστικά από τον πρώτο μήνα. Κατατάσσονται στην κατηγορία Α αυτοί από την σχολή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελικά έκανα λάθος 1150 είναι ο ΜΙΣΘΟΣ μόνο, + τα επιδόματα 1300 αθροιστικά από τον πρώτο μήνα. Κατατάσσονται στην κατηγορία Β αυτοί από την σχολή
Το τι λέει ο καθένας δεν έχει σημασία. Και έναν ειδικευόμενο ιατρό αν ρωτήσεις ποσα παίρνει θα σου πει 1000 ευρώ, ενώ ακουμπάει το 1600 αθροιστικά.
4 χρόνια πτυχίο,1 μεταπτυχιακό, 1 στρατός, 3 το διδακτορικό. Και στην καλύτερη να υποθέσουμε ότι δούλευε με το που τελείωσε το πτυχίο. Άρα θέλει αλλά 2 χρόνια για να έχει ελπίδες να έχει τα μόρια για μόνιμη θέση άρα αθροιστικά στην καλύτερη 11 χρόνια για να διοριστεί με μισθό 1080 ευρώ ένας καθηγητής. Όταν σαν αστυνομικός θα έχει ανεβεί 10 κλιμάκια άρα θα παίρνει 1700 καθαρά. Όπως φαίνεται παρακτω αυξάνεται ο μισθός ανάλογα το κλιμάκια το οποίο ορίζεται και από την θέση που κατέχει
7C240130-F783-4CCC-9925-587B19352142.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελικά έκανα λάθος 1150 είναι ο ΜΙΣΘΟΣ μόνο, + τα επιδόματα 1300 αθροιστικά από τον πρώτο μήνα. Κατατάσσονται στην κατηγορία Α αυτοί από την σχολή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το τι λέει ο καθένας δεν έχει σημασία. Και έναν ειδικευόμενο ιατρό αν ρωτήσεις ποσα παίρνει θα σου πει 1000 ευρώ, ενώ ακουμπάει το 1600 αθροιστικά.
4 χρόνια πτυχίο,1 μεταπτυχιακό, 1 στρατός, 3 το διδακτορικό. Και στην καλύτερη να υποθέσουμε ότι δούλευε με το που τελείωσε το πτυχίο. Άρα θέλει αλλά 2 χρόνια για να έχει ελπίδες να έχει τα μόρια για μόνιμη θέση άρα αθροιστικά στην καλύτερη 11 χρόνια για να διοριστεί με μισθό 1080 ευρώ ένας καθηγητής. Όταν σαν αστυνομικός θα έχει ανεβεί 10 κλιμάκια άρα θα παίρνει 1700 καθαρά. Όπως φαίνεται παρακάτω έχουν ένα κλιμάκια κάθε χρόνο αυτοί. 800 ευρώ δεν παίρνει κανένας ΜΟΝΙΜΟΣ στο δημόσιο. Όσοι το ΕΛΜΕ αυτοί θέλουν να σας εξαπατήσουν λες και αν ψάξει κάποιος δεν βρίσκει ποσό παίρνουν
7C240130-F783-4CCC-9925-587B19352142.jpeg
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ταξίαρχος το είπα για παράδειγμα, ξεκινάει από υπαστυνόμος Β με 1150 και ανάλογα τα έτη ανεβαίνει και κλιμάκια άρα αυξάνεται σταθερά ο μισθός .Ο ταξίαρχος ακουμπάει μαζί με επιδόματα θέσης κτλ τα 3000 αφού για να γίνει θέλει τουλάχιστον 20 χρόνια προϋπηρεσία και μέσο βέβαια
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Τελικά έκανα λάθος 1150 είναι ο ΜΙΣΘΟΣ μόνο, συν τα επιδόματα 1300 αθροιστικά από τον πρώτο μήνα. Κατατάσσονται στην κατηγορία Α αυτοί από την σχολή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το τι λέει ο καθένας δεν έχει σημασία. Και έναν ειδικευόμενο ιατρό αν ρωτήσεις ποσα παίρνει θα σου πει 1000 ευρώ, ενώ ακουμπάει το 1600 αθροιστικά.
4 χρόνια πτυχίο,1 μεταπτυχιακό, 1 στρατός, 3 το διδακτορικό. Και στην καλύτερη να υποθέσουμε ότι δούλευε με το που τελείωσε το πτυχίο. Άρα θέλει αλλά 2 χρόνια για να έχει ελπίδες να έχει τα μόρια για μόνιμη θέση άρα αθροιστικά στην καλύτερη 11 χρόνια για να διοριστεί με μισθό 1080 ευρώ ένας καθηγητής. Όταν σαν αστυνομικός θα έχει ανεβεί 10 κλιμάκια άρα θα παίρνει 1700 καθαρά. Όπως φαίνεται παρακτω αυξάνεται ο μισθός ανάλογα το κλιμάκια το οποίο ορίζεται και από την θέση που κατέχει View attachment 69371
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ταξίαρχος το είπα για παράδειγμα, ξεκινάει από υπαστυνόμος Β με 1150 και ανάλογα τα έτη ανεβαίνει και κλιμάκια άρα αυξάνεται σταθερά ο μισθός .Ο ταξίαρχος ακουμπάει μαζί με επιδόματα θέσης κτλ τα 3000 αφού για να γίνει θέλει τουλάχιστον 20 χρόνια προϋπηρεσία και μέσο βέβαια
Οι πίνακες που παραθέτεις δεν είναι για αποφοίτους αστυφυλάκων(που πάνε συνήθως οι περισσότεροι) αλλά για ανώτερες σχόλες αξιωματικών και άλλων στρατιωτικών σχολών. 718 παίρνει ο απλός αστυφύλακας που μόλις αποφοίτησε https://www.news.gr/ellada/ekpaidef...-ths-astynomias-antidoto-sthn-anergia-ma.html
Εγώ σου λέω αυτά που ξέρω από γνωστή μου που είναι όντως αστυνομικός.


Εξακολουθείς να λες για διδακτορικά και προϋπηρεσίες ενώ δεν είναι προ απαιτούμενα για να διοριστεί κάποιος. Είναι μπόνους για εξτρά μόρια. Καταρχάς υπάρχουν και οι αναπληρωτές που μπαίνουν πολύ πιο εύκολα αν είναι πρόθυμοι να φύγουν εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων. Και αυτός μισθός είναι. Η μόνιμη θέση είναι το δύσκολο στοίχημα που θέλει όντως χρόνια και τύχη. Και το λέω για τελευταία φορά. Για να ανέβεις πρέπει να το κυνηγήσεις. Αν εξαρχής δεν το θέλεις, το όλο πράγματα δυσκολεύει πολύ. Κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι που δεν του αρέσει ιδιαίτερα περιμένοντας σε 10-20-30 χρόνια να ανέβει 2-3χιλιάρικα. Για χρόνια μιλάμε. Αν σκοπός του καθενός είναι απλά η επιβίωση, αν το προσπαθήσει θα τα καταφέρει και από την φιλολογία. Τώρα αν σκοπός είναι η άνετη ζωή, γιατί να παιδεύεται με αστυνομίες και να μην επιλέξει το εμπορικό ναυτικό; Εκεί να δεις λεφτά, ψίχουλα φαντάζουν τα 3χιλ.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εφόσον και από φιλολογία και από αστυνομια ίσα ίσα επιβιώνεις τότε γιατί όλη η αφρόκρεμα οπως λετε προτιμά τις αστυνομικές από τις φιλολογικές σχολες;
Αυτό μου κάνει εντύπωση...δηλαδή όλη η αφρόκρεμα προτιμά απλά την επιβίωση και όχι έστω και κάποια άνεση παραπανω;
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εφόσον και από φιλολογία και από αστυνομια ίσα ίσα επιβιώνεις τότε γιατί όλη η αφρόκρεμα οπως λετε προτιμά τις αστυνομικές από τις φιλολογικές σχολες;
Αυτό μου κάνει εντύπωση...δηλαδή όλη η αφρόκρεμα προτιμά απλά την επιβίωση και όχι έστω και κάποια άνεση παραπανω;
Γιατι ο μεσος Ελληνας οπου δει τη λεξη Δημοσιο κοιταει να τρουπωσει ανεξαρτητως συνθηκων (πχ κινδυνος). Αλλα για αυτο ευθυνεται το κρατος πανω απο ολα που ευνοει πολυ περισσοτερο τους δημοσιους υπαλληλους και αδιαφορει για φιλελευθερες μεταρρυθμίσεις που θα σωσουν τη χωρα. Αμα περασεις Αστυνομια διοριζεσαι αμεσα στο Δημοσιο σε αντιθεση με τη Φιλολογια που μπορει να μη διοριστεις και ποτε.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Εφόσον και από φιλολογία και από αστυνομια ίσα ίσα επιβιώνεις τότε γιατί όλη η αφρόκρεμα οπως λετε προτιμά τις αστυνομικές από τις φιλολογικές σχολες;
Αυτό μου κάνει εντύπωση...δηλαδή όλη η αφρόκρεμα προτιμά απλά την επιβίωση και όχι έστω και κάποια άνεση παραπανω;
Η αστυνομία έχει σταθερότητα, που σημαίνει ότι μήνας μπει μήνας βγει, παίρνεις τον μισθό σου. Θα είσαι ανεξάρτητος και θα ξέρεις ότι δεν θα χρειαστεί ξανά να είσαι κάτω από τη φούστα της μαμάς. Δεν θα γίνεις πλούσιος αλλά όταν έχεις σταθερό εισόδημα μπορείς να κάνεις σχέδια για το μέλλον χωρίς να σε εμποδίζει τίποτα. Από τη φιλολογία επίσης δεν θα γίνεις πλούσιος, κι αν ακόμα καταφέρεις να βγάζεις κάποιους μήνες περισσότερα από όσα ένας αστυνομικός, θα βρίσκεσαι σε αβεβαιότητα γιατί άνα πάση στιγμή μπορεί να μην τα βγάζεις εύκολα πέρα. Το να διοριστείς σε σχολείο είναι δύσκολο και θα πάρει χρόνια, ενώ αν κάνεις ιδιαίτερα δεν εξασφαλίζεις σύνταξη.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γενικά ποιά επαγγέλματα θεωρείτε τέλος πάντων ότι έχουν μια κάποια σιγουριά στην Ελλάδα του σήμερα πέρα από στρατιωτικές για να καταλάβω;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αστυνομία στρατός ιατρική και πυροσβεστική έχουν σιγουριά. Τίποτα αλλο. Μια κάποια σιγουριά θα έλεγα νομική, ειδική αγωγη, ημμυ και με δυσκολία και μηχανολόγοι/χημικοί μηχανικοί. Όλα τα άλλα δύσκολα.

*Και ναυτικό που ξέχασα
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Πληροφορικη, Ιατρικη και παραϊατρικες σχολες, οικονομικες σχολες εν μερει.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αστυνομία στρατός ιατρική και πυροσβεστική έχουν σιγουριά. Τίποτα αλλο. Μια κάποια σιγουριά θα έλεγα νομική, ειδική αγωγη, ημμυ και με δυσκολία και μηχανολόγοι/χημικοί μηχανικοί. Όλα τα άλλα δύσκολα.

*Και ναυτικό που ξέχασα
Ωπα παρενθεση σχετικα με την ειδικη αγωγη. Δεν ξερετε πραγματικα ορισμενοι ποσο κορεσμενος κλαδος ειναι. Πλεον οποιος τελειωνει το παιδαγωγικο ή καποια καθηγητικη σχολη (ειδικα φιλολογοι) το πρωτο πραγμα που σκεφτεται ειναι να χτυπησει ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη, πιστευοντας οτι ετσι θα διοριστει στο Δημοσιο που ειναι αλλωστε το πραγματικο του ονειρο. Εχει μπουχτισει ο κλαδος αυτος. Δε χωραει αλλους. Επειτα ειναι τραγικο να επιλεγει κανεις το συγκεκριμενο επαγγελμα για το σιγουρο μισθο (αν καταφερει να διοριστει και κει βεβαια).
Οσο για τη νομικη αν εχεις ετοιμο δικηγορικο γραφειο οκ παω πασο ισως κανεις κατι. Μετα μονο δικαστικο ή εισαγγελεας οπου ειναι οι πιο δυσκολες εξετασεις πανελλαδικως πρωτον και δευτερον οι θεσεις καθε χρονο ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.
Αυτα να πω για οσους πιθανον δεν τα γνωριζουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top