Φιλολογία ή Αστυνομία;

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Προς όσους σκέφτονται μπατσοσχολές, τώρα που ακόμα δεν έχετε υποστεί τις διαδικασίες ιδεολογικής πειθάρχησης και ντουρώματος των σχολών, κάντε λίγο εικόνα των εαυτό σας να βαράει εργαζόμενους και φοιτητές σε πορείες ή να φυλάει τον επόμενο Μπογδάνο. Και σκεφτείτε αν αξίζει για ένα χιλιάρικο.
Έλεος με το τσουβάλιασμα όλων των αστυνομικών ,είναι τουλάχιστον γελοίο να γράφονται τέτοια πράγματα εδώ
Προφανώς υπάρχουν και οι μπάτσοι αλλά είναι η μειοψηφία της αστυνομίας
Αλήθεια γιατί τέτοια απέχθεια προς αυτούς ;
Οι αστυνομικοί ασκούν λειτούργημα και είναι αναπόσπαστο κομμάτι μιας καλά δομημένης και οργανωμένη κοινωνίας .
Δεν ξέρω σε τι κόσμο ζεις εσυ αλλά ποτε δεν βάρεσαν φοιτητές ,εκτός αν εννοείς τα αναρχόπαιδα που βαφτίζονται φοιτητές και τις παίζουν με τα ματ.Επισης να ξέρεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια η αστυνομία στελεχώνεται με ολοένα και πιο άριστους μαθητές και αυτά τα μεμονωμένα περιστατικά αστυνομικής βίας θα εξαφανιστούν .Ολοι αυτοί οι επιστήμονες που σπούδασαν αυτό που αγαπούσαν και δεν πήγαν στις μπατσοσχολες που είναι τώρα ;Όλοι αυτοί άραγε διαπρέπουν στο εξωτερικό ;
Τέλος να σε ενημερώσω αγαπητέ ότι η αστυνομία δεν είναι μόνο ματ ,η αστυνομία είναι δίωξη ναρκωτικών ,δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ,τροχαία και αλλα πολλά που άτομα σαν εσένα αγνοούν την ύπαρξη τους .
Πάντα φιλικά!!!
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν το είχα ποτέ σαν όνειρο από μικρός να γίνω ένστολος. Αντίθετα φιλόλογος σαν επαγγελμα μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον, γι αυτό και λίγο προβληματίζομαι για αυτή την επιλογή. Απλά θα προτιμούσα πολύ πολύ περισσότερο να εργαστώ σε σχολείο και όχι φροντιστήρια μιας και οι μισθοί είναι εξαιρετικά χαμηλοί από αυτά που ακούω. Είναι δύσκολοι οι καιροί που ζούμε κακά τα ψέματα.
Όπως είπε και ένας παραπάνω όμως μου φαίνεται και λίγο περίεργο σαν νοοτροπία οι άριστοι να επιλέγουν το βόλεμα, γιατί και γω νομίζω οτι ούτε καν οι μισοί δε το θέλουν κατά βάθος αλλά πηγαίνουν για τη σιγουριά και μόνο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Είναι όμως κρίμα να υποβαθμίζονται τόσο οι καθηγητικές σχολές σε βαθμό που να σου φέρνει αγανάκτηση. Και έπειτα τα σώματα ασφαλείας δεν είναι για όλους. Άλλοι είναι πιο σκληρόπετσοι και το αντέχουν εύκολα, άλλοι πιο ευαίσθητοι. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Έτσι είναι, καλά σκέφτεσαι. Απλά επικρατεί η νοοτροπία της προσωρινής αξίας. Δηλαδή, ο κόσμος μιλάει γι' αυτό που βλέπει. Oι επιστήμες περνούν κρίση στην Ελλάδα επειδή η οικονομία και η εκπαίδευση είναι σε λάθος πλαίσιο. Αυτό θα πρέπει να το δεχθείς και να δεις τι θα κάνεις. Μην τρέφεις αυταπάτες. Το γεγονός ότι κάποιες κρατικοδίαιτες ειδικότητες (η Αστυνομία δεν είναι επιστήμη αλλά ειδικότητα συγκεκριμένου σκοπού) έχουν καλές προοπτικές οφείλονται στο τρέχον εργασιακό πλαίσιο. Αυτό όμως αν και δείχνει ότι μέχρι ώρας η ισοβιότητα καλά κρατεί με μισθό από τα 18, τα δημόσια οικονομικά δεν έχουν την ίδια άποψη αν το κράτος συνεχίσει την ίδια πολιτική. Πότε θα γίνει το μπάμ; Δεν ξέρω. Όμως πολιτική με δανεικό και αγύριστο φόρο για μισθούς και συντάξεις χωρίς παραγωγικές δράσεις δεν μπορεί να κρατήσει και 50 χρόνια. Το 2005 κανείς δεν φανταζόταν ότι η Ελλάδα θα γινόταν μια χώρα με μνημόνιο. Τότε αρκετοί Έλληνες γελούσαν με χώρες όπως Μαλαισία που είναι σε μνημόνια κλπ αλλά ο τροχός γυρίζει. Γι' αυτό αποφάσισε με γνώμονα εσένα τι σ' αρέσει και όχι την επικρατούσα άποψη της κοινωνίας.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
...
Δεν ξέρω σε τι κόσμο ζεις εσυ αλλά ποτε δεν βάρεσαν φοιτητές ,εκτός αν εννοείς τα αναρχόπαιδα που βαφτίζονται φοιτητές και τις παίζουν με τα ματ.

Δεν ξέρω σε ποιο κόσμο ζεις, αλλά ποτέ δεν τους έχω δει με τριαντάφυλλα.



Για καθηγητής ΣΕΠ έπρεπε να πάω ρε πστ όχι για 2ερη σχολή...

 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν το είχα ποτέ σαν όνειρο από μικρός να γίνω ένστολος. Αντίθετα φιλόλογος σαν επαγγελμα μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον, γι αυτό και λίγο προβληματίζομαι για αυτή την επιλογή. Απλά θα προτιμούσα πολύ πολύ περισσότερο να εργαστώ σε σχολείο και όχι φροντιστήρια μιας και οι μισθοί είναι εξαιρετικά χαμηλοί από αυτά που ακούω. Είναι δύσκολοι οι καιροί που ζούμε κακά τα ψέματα.
Όπως είπε και ένας παραπάνω όμως μου φαίνεται και λίγο περίεργο σαν νοοτροπία οι άριστοι να επιλέγουν το βόλεμα, γιατί και γω νομίζω οτι ούτε καν οι μισοί δε το θέλουν κατά βάθος αλλά πηγαίνουν για τη σιγουριά και μόνο.
Γενικα ειναι γελοιο να παει κανεις σε αυτα τα σωματα μόνο και μονο για τη σιγουρια του Δημοσιου. Ειναι δυνατον να πας πχ πυροσβεστικη μονο για το σιγουρο μισθο, ενω ξερεις οτι παιζεις τη ζωη σου κορονα γραμματα; Οπως και ικαρος. Πρεπει να το θελεις πολυ για να μπεις σε αυτες τις σχολες. Και επισης κατα τη γνωμη μου ειναι τελειως αστοχος ο τροπος εισαγωγης. Δηλαδη αρκει να γραψει καποιος καλους βαθμούς σε Αρχαια, Λατινικα, Ιστορια, Εκθεση (πλεον θελει πανω απο 17.5 και στα 4 μαθηματα για να μπεις πυροσβεστικη, αν ειναι δυνατον) για να γινει πυροσβεστης; Ειναι απλα γελοιο το ολο σκεπτικο. Δε βγαζει λογικη.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο κόσμο ζεις, αλλά ποτέ δεν τους έχω δει με τριαντάφυλλα.



Για καθηγητής ΣΕΠ έπρεπε να πάω ρε πστ όχι για 2ερη σχολή...

Κατά τη γνώμη μου ελάχιστοι είναι οι αθώοι που τις τρώνε από τα ματ όπου για αυτή την υποκατηγορία συμφωνώ μαζί σου .
Στο θέμα τώρα έχεις σκεφτεί εσυ ποτε πως είναι να κάθεσαι και να σου ρίχνουν πέτρες και μολότοφ χωρίς λόγο ;Αλλά ξέρω αυτοί το διάλεξαν ....
Έχεις σκεφτεί ότι αν δεν υπήρχαν τα ματ θα είχε καεί όλη η Αθήνα και αυτή τη στιγμή ίσως να μην μπορούσαμε να διαφωνούμε σε αυτό το φόρουμ ;
Τα ματ δεν βάρεσαν ποτε ειρηνική διαδήλωση αλλά μπαχαλακιδες αναρχικούς .Επισης μπορώ να σου στείλω και εγώ αλλά τόσα βίντεο με καταδιώξεις αστυνομικών ενάντια σε κακοποιούς ,εξουδετέρωση τρομοκρατικών οργανώσεων ,προστασία των συνόρων μας ,μεταφορά τραυματισμένων παιδιών σε νοσοκομεία και αλλά πολλά .
Εσυ επιλέγεις να μείνεις σε αυτά που θες ,δεν μπορώ και ούτε θέλω να σου αλλάξω γνώμη .Ο αστυνομικός φίλε μου προστατεύει και εσένα γιατί και εσυ τον πληρώνεις.Ποτε θα καταλάβει άραγε ο ελληναρας ότι ο αστυνομικός είναι με τον πολίτη ;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.
Δηλαδη αρκει να γραψει καποιος καλους βαθμούς σε Αρχαια, Λατινικα, Ιστορια, Εκθεση (πλεον θελει πανω απο 17.5 και στα 4 μαθηματα για να μπεις πυροσβεστικη, αν ειναι δυνατον) για να γινει πυροσβεστης; Ειναι απλα γελοιο το ολο σκεπτικο. Δε βγαζει λογικη.
Αυτό είναι για ανθυποπυραγών, για απλούς πυροσβέστες(για πολίτες) είναι γύρω στις 6χιλ. Γενικά, κακά τα ψέματα πολλοί που μπαίνουν σε τέτοιες σχολές είναι γιατί δεν θέλουν ή και δεν μπορούν διαβάσματα κτλ. Είναι για πολλούς η εύκολη λύση, τελειώνεις αμέσως χωρίς διαβάσματά κτλ και έχεις σίγουρη δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ελάχιστοι είναι οι αθώοι που τις τρώνε από τα ματ όπου για αυτή την υποκατηγορία συμφωνώ μαζί σου .
Στο θέμα τώρα έχεις σκεφτεί εσυ ποτε πως είναι να κάθεσαι και να σου ρίχνουν πέτρες και μολότοφ χωρίς λόγο ;Αλλά ξέρω αυτοί το διάλεξαν ....
Έχεις σκεφτεί ότι αν δεν υπήρχαν τα ματ θα είχε καεί όλη η Αθήνα και αυτή τη στιγμή ίσως να μην μπορούσαμε να διαφωνούμε σε αυτό το φόρουμ ;
Τα ματ δεν βάρεσαν ποτε ειρηνική διαδήλωση αλλά μπαχαλακιδες αναρχικούς .Επισης μπορώ να σου στείλω και εγώ αλλά τόσα βίντεο με καταδιώξεις αστυνομικών ενάντια σε κακοποιούς ,εξουδετέρωση τρομοκρατικών οργανώσεων ,προστασία των συνόρων μας ,μεταφορά τραυματισμένων παιδιών σε νοσοκομεία και αλλά πολλά .
Εσυ επιλέγεις να μείνεις σε αυτά που θες ,δεν μπορώ και ούτε θέλω να σου αλλάξω γνώμη .Ο αστυνομικός φίλε μου προστατεύει και εσένα γιατί και εσυ τον πληρώνεις.Ποτε θα καταλάβει άραγε ο ελληναρας ότι ο αστυνομικός είναι με τον πολίτη ;


Αν δεν του αρέσει να παραιτηθεί, δεν τον κρατάει κανένας.
Δεν τον ανάγκασε κανείς να κάτσει να φάει πέτρες. Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρχαν κάποιοι που πάντα τις έπαιζαν με το κράτος, όποια μορφή και αν είχε. Τι νόμιζε δηλαδή, ότι τον περιμένει γραφειάρα; Αν δεν διάβαζε ιστορία, δεν έβλεπε γύρω του δεν του φταίει κανείς αλλά το κακό του το κεφάλι.

Ο μπάτσος είναι έλληνας.
Εγώ είμαι έλληνας.
Ο Μαρινάκης είναι έλληνας.
Οι έλληνες είναι φίλοι.

=Εγώ, ο αστυνομικός και ο χοντρός είμαστε φίλοι. Λετζίτ.

Οποιοσδήποτε μισθοφόρος μάγκα μου εξυπηρετεί αυστηρά καταρχάς α) την πάρτη του και β) τα συμφέροντα αυτού που τον συντηρεί άμεσα. Γιατί να είναι με οποιονδήποτε άλλον ή να ρισκάρει το τομάρι του; Από την καλή του την καρδιά; Δεν σφάξανε. Κι αν αναγκάζεται να κάνει αγαθοεργίες, απλά εκτελεί εντολές, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Μειοψηφία αποτελούν οι μπάτσοι που κυνηγούν την περαιτέρω μόρφωση.

Τελος πάντων, επειδή η κουβέντα ξεφεύγει και θα πάει για καθάρισμα το θέμα, ας μείνουμε σε αυτό που ενδιαφέρει τον θεματοθέτη: Φιλολογία: Μια γαμάτη επιστήμη αλλά δύσκολα θα στηριχθείς μόνο στο πτυχίο, Αστυνομία (και δη χωροφύλακας) σίγουρος μισθός αλλά μεγάλο ρίσκο και μικρές πιθανότητες πνευματικής εξέλιξης. Αφήνεις την επιστημονική γνώση στην άκρη (εκτός από λίγες πολύ υψηλόβαθμες σχολές των σωμάτων ασφαλείας).
Είναι β' λυκείου έχει μία χρονιά ακόμη να ωριμάσει η σκέψη μέσα του και να αποφασίσει το καλύτερο για εκείνον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αυτό είναι για ανθυποπυραγών, για απλούς πυροσβέστες είναι γύρω στις 6χιλ. Γενικά, κακά τα ψέματα πολλοί που μπαίνουν σε τέτοιες σχολές είναι γιατί δεν θέλουν ή και δεν μπορούν διαβάσματα κτλ. Είναι για πολλού η εύκολη λύση, τελειώνεις αμέσως χωρίς διαβάσματά κτλ και έχεις σίγουρη δουλειά.
Η βαση της σχολης των απλων πυροσβεστων (ανθυποπυραγων ειναι σχεδον 18.400) ειναι στα 17.312 μορια. Ειναι αστειο (μην πω ξεκαρδιστικο) αυτου του τυπου οι σχολες να εχουν τετοιες βασεις εισαγωγης και οι καθηγητικες σχολες να ειναι στον πατο. Δεν λεω οτι δεν είναι χρησιμα επαγγελματα αυτο του αστυνομικου ή του πυροσβεστη αλλα ο τροπος που μπαινεις σε αυτες τις σχολες ειναι παντελως λανθασμενος κατα τη γνωμη μου. Σε τι ακριβως θα σου χρησιμευσουν τα αρχαια και τα λατινικα για να πιασεις εναν κακοποιο ή να σβησεις μια φωτια;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το κονσεπτ των σχολών αυτών δεν είναι να μπει αυτός που θα σβήσει περισσότερες φωτιές και αυτός που θα πιάσει περισσότερους κλεφτες αλλά αυτός που θα παλέψει να γράψει περισσότερα μόρια όπως και σε κάθε σχολή. Τα λατινικά κιόλας μιας και τα ανέφερες είναι παντελώς άχρηστα σε κάθε άλλο επάγγελμα πέρα από του ιστορικού και του φιλολόγου εκτός και αν σκοπεύεις να γίνεις χιλίαρχος
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Το κονσεπτ των σχολών αυτών δεν είναι να μπει αυτός που θα σβήσει περισσότερες φωτιές και αυτός που θα πιάσει περισσότερους κλεφτες αλλά αυτός που θα παλέψει να γράψει περισσότερα μόρια όπως και σε κάθε σχολή. Τα λατινικά κιόλας μιας και τα ανέφερες είναι παντελώς άχρηστα σε κάθε άλλο επάγγελμα πέρα από του ιστορικού και του φιλολόγου εκτός και αν σκοπεύεις να γίνεις χιλίαρχος
Οχι φιλε, δεν ειναι ετσι. Το οτι εισαι καλος μαθητης δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το αν θα γινεις καλος αστυνομικος ή πυροσβεστης. Καμια ομως. Ειναι εντελως παραλογο να μπαινουν σε αυτες τις σχολες ατομα που απλως γραψανε καλα στις πανελληνιες εξετασεις. Δες το λιγο ρεαλιστικα. Πολυ πιο χρησιμο ειναι να μπορεις να κανεις ελξεις, να σηκωνεις βαρη, να μη φοβασαι τα υψη και γενικοτερα τον κινδυνο. Ακομα και οι υποτιθεμενες ΠΚΕ που περνανε ειναι της πλακας. Πρεπει να αλλαξει τελειως ο τροπος εισαγωγης. Ειναι εγκληματικο αυτο που συμβαινει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Το κονσεπτ των σχολών αυτών δεν είναι να μπει αυτός που θα σβήσει περισσότερες φωτιές και αυτός που θα πιάσει περισσότερους κλεφτες αλλά αυτός που θα παλέψει να γράψει περισσότερα μόρια όπως και σε κάθε σχολή. Τα λατινικά κιόλας μιας και τα ανέφερες είναι παντελώς άχρηστα σε κάθε άλλο επάγγελμα πέρα από του ιστορικού και του φιλολόγου εκτός και αν σκοπεύεις να γίνεις χιλίαρχος

Χιλιάρχος; Ρωμαϊκή χλαίνη και έτσι; Βλέπεις Quo Vantis με τον Ουστίνωφ;

1588109409414.png


Πέρα από την πλάκα, χωρίς να λέω ότι από τη φιλολογία μπορεί κάποιος να λύσει το πρόβλημα της ζωής του με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι στο Linkedin αρκετοί με τέτοια προσόντα στο εξωτερικό έχουν καλές δουλειές. Μάλιστα όσοι κάνουν πιο μοδάτα πράγματα, αλλάζουν σε 1 έτος 5-6 δουλειές και μάλιστα τα μπλέκουν λίγο και έτσι μπορεί να φαίνεται ότι είναι ταυτόχρονα σε 2-3 δουλειές. Δεν έχει σημασία τι σπουδάζει κάποιος αλλά τι επάγγελμα μπορεί να υποστηρίξει μετά. Η λογική του κιβωτίου, υπάρχει σε χώρες σαν την Ελλάδα όπου η ταμπέλα μένει και μετά θάνατον.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.
Η βαση της σχολης των απλων πυροσβεστων (ανθυποπυραγων ειναι σχεδον 18.400) ειναι στα 17.312 μορια. Ειναι αστειο (μην πω ξεκαρδιστικο) αυτου του τυπου οι σχολες να εχουν τετοιες βασεις εισαγωγης και οι καθηγητικες σχολες να ειναι στον πατο. Δεν λεω οτι δεν είναι χρησιμα επαγγελματα αυτο του αστυνομικου ή του πυροσβεστη αλλα ο τροπος που μπαινεις σε αυτες τις σχολες ειναι παντελως λανθασμενος κατα τη γνωμη μου. Σε τι ακριβως θα σου χρησιμευσουν τα αρχαια και τα λατινικα για να πιασεις εναν κακοποιο ή να σβησεις μια φωτια;
Μπορείς να μπεις και με λιγότερα όπως είπα. Είναι τόσο γιατί τόση ώρα όλοι εσείς συμβουλεύετε ένα 17χρόνο να μπει σε μια σχολή μόνο για τον σίγουρο μισθό, ανεξαρτήτως αν προτιμάει πολύ περισσότερο κάτι άλλο. Όταν λοιπόν, εσείς και πόσοι άλλοι έχουν αυτό το σκεπτικό πως περιμένεις μικρότερες βάσεις; Πως να έμπαιναν δηλαδή; Είναι αναγκαστικό να υπάρχει ένας κάποιος τρόπος αξιολόγησης γιατί υπάρχουν περιορισμένες θέσεις. Το να γίνεται μόνο με βάση ποιος είναι πιο δυνατός είναι σχεδόν αδύνατον. Υπάρχουν ήδη αθλήματα κτλ για τέτοιες σχολές. Δεν είναι διαγωνισμός άρση βαρών. Τα λατινικά και τα αρχαιά άμα είναι ας τα διαβάζουν μόνο οι φιλόλογοι. Δεν πάει όμως έτσι. Έχουν οριστεί κάποια μαθήματα πυλώνες σε κάθε κατεύθυνση και για να υπάρχει αξιοκρατία όλοι υποβάλλονται σε αυτά.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχικά πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να πω τη δικιά μου γνώμη πάνω σε μια άποψη ενός μέλους πιο πάνω σχετικά με τον αν πρέπει να μπαίνεις στην αστυνομία από πανελλήνιες.
Γνώμη μου είναι ότι, ναι, για μένα, το ορθό είναι να μπαίνεις αστυνομία ΜΌΝΟ από πανελλήνιες. Δε φτάνει να είσαι ντουκι και να παίζεις ξύλο, γιατί δεν ειναι αυτό η αστυνομία. Χρειάζεται να σου κάνει και κου κου ώστε να ξέρεις πως να χειριστείς το νόμο και να ξέρεις να τον εφαρμόσεις. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλα τα ευτράπελα και κωμικοτραγικα στην ΕΛ.ΑΣ γίνονται από ειδικούς φρουρούς (άτομα δλδ που μπήκαν με προκυρηξη και όχι με πανελλήνιες).

Το φιλολογία vs αστυνομία είναι κάτι πολύ πολύ αόριστο. Από φιλολογία μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα, όπως και στην αστυνομία να ασχοληθείς με πολύ διαφορετικούς κλάδους.

Το πως φαντάζεσαι την αστυνομία πριν μπεις με το πως είναι πραγματικά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.
Για αρχή, δεν είσαι υποχρεωμένος μια ζωή να είσαι στο πεζοδρόμιο και να κυνηγας τους κακούς... Μπορείς, αν είσαι αρκετά ξύπνιος και πρόθυμος από πολύ νωρίς να καβατζωθεις σε κάτι πιο ασφαλές και εύκολο, όπως πχ να καβατζωθεις σε μια σκοπιά ή να γίνεις καθαρά δημόσιος υπάλληλος σε καμία γραμματεία, να γίνεις κομμαντο, να ασχοληθείς με ηλεκτρονικό έγκλημα,με εγκληματολογικες έρευνες και ένα σωρό άλλα. Όλα είναι δική σου επιλογή, αρκεί να εκμεταλλευεσαι τις ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται.

Εγώ θα σου πρότεινα αν τόσο σου αρέσει η φιλολογία να καβατζωθεις στο δημόσιο και μετά να ακολουθήσεις και φιλολογία. Σκέψου ότι όταν εσύ θα σαι 20 χρόνων, θα παίρνεις 700ρικο ενώ άτομα στην ηλικία τους θα ζουν ακόμα με τα λεφτά των γονιών τους.
Δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις πλούσιος μονο με τα λεφτά του δημοσίου πλέον αλλά σίγουρα θα κάνεις μια αξιοπρεπή ζωη. Τα εργασιακά σου δικαιώματα θα καταπατωνται πάμπολλες φορές, ειδικά αν επιλέξεις να μείνεις χαμηλόβαθμος και δεν κυνηγήσεις να ανέβεις ιεραρχικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα για λιγότερα λεφτά.

Εννοείται ότι ο, τι γράφω παραπανω περί καβατζωματος υπάρχει σε όλο το δημόσιο. Το γράφω επειδή έγινε λόγος για πυροσβεστική. Απλά η πυροσβεστική έχει καλύτερα εργασιακά δικαιώματα τα οποία τηρουνται καθώς έχει πολύ λιγότερες υποχρεώσεις από την αστυνομία

Τη γλυκά των σιγουρων χρημάτων δεν την καταλαβαίνεις ακόμα,όπως δεν καταλάβαινα και γω οταν μπήκα και μπήκα μόνο από κ@βλ@, αλλά όταν σου ζητηθεί το 300αρι για το νοίκι και δε θα τα χεις όλα έτοιμα από τους γονείς σου θα αναθεωρήσεις για πολλά πράγματα.

Ή επιστημονική γνώση δεν έχει καμία ουσία αν δεν έχεις λεφτά να ζήσεις. Σορρυ κι ολας, αλλά το μέλος που λέει ότι αφήνεις την επιστημονική γνώση στην άκρη είναι τεράστια μπούρδα. 20 χρόνων έχεις τελειώσει τη σχολή και μπορείς μετά να κάνεις ότι σου γουστάρει. Αν θες να μορφωθεις περαιτέρω το κάνεις και δε σε εμποδιζει κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αρχικά πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να πω τη δικιά μου γνώμη πάνω σε μια άποψη ενός μέλους πιο πάνω σχετικά με τον αν πρέπει να μπαίνεις στην αστυνομία από πανελλήνιες.
Γνώμη μου είναι ότι, ναι, για μένα, το ορθό είναι να μπαίνεις αστυνομία ΜΌΝΟ από πανελλήνιες. Δε φτάνει να είσαι ντουκι και να παίζεις ξύλο, γιατί δεν ειναι αυτό η αστυνομία. Χρειάζεται να σου κάνει και κου κου ώστε να ξέρεις πως να χειριστείς το νόμο και να ξέρεις να τον εφαρμόσεις. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλα τα ευτράπελα και κωμικοτραγικα στην ΕΛ.ΑΣ γίνονται από ειδικούς φρουρούς (άτομα δλδ που μπήκαν με προκυρηξη και όχι με πανελλήνιες).

Το φιλολογία vs αστυνομία είναι κάτι πολύ πολύ αόριστο. Από φιλολογία μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα, όπως και στην αστυνομία να ασχοληθείς με πολύ διαφορετικούς κλάδους.

Το πως φαντάζεσαι την αστυνομία πριν μπεις με το πως είναι πραγματικά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.
Για αρχή, δεν είσαι υποχρεωμένος μια ζωή να είσαι στο πεζοδρόμιο και να κυνηγας τους κακούς... Μπορείς, αν είσαι αρκετά ξύπνιος και πρόθυμος από πολύ νωρίς να καβατζωθεις σε κάτι πιο ασφαλές και εύκολο, όπως πχ να καβατζωθεις σε μια σκοπιά ή να γίνεις καθαρά δημόσιος υπάλληλος σε καμία γραμματεία, να γίνεις κομμαντο, να ασχοληθείς με ηλεκτρονικό έγκλημα,με εγκληματολογικες έρευνες και ένα σωρό άλλα. Όλα είναι δική σου επιλογή, αρκεί να εκμεταλλευεσαι τις ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται.

Εγώ θα σου πρότεινα αν τόσο σου αρέσει η φιλολογία να καβατζωθεις στο δημόσιο και μετά να ακολουθήσεις και φιλολογία. Σκέψου ότι όταν εσύ θα σαι 20 χρόνων, θα παίρνεις 700ρικο ενώ άτομα στην ηλικία τους θα ζουν ακόμα με τα λεφτά των γονιών τους.
Δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις πλούσιος μονο με τα λεφτά του δημοσίου πλέον αλλά σίγουρα θα κάνεις μια αξιοπρεπή ζωη. Τα εργασιακά σου δικαιώματα θα καταπατωνται πάμπολλες φορές, ειδικά αν επιλέξεις να μείνεις χαμηλόβαθμος και δεν κυνηγήσεις να ανέβεις ιεραρχικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα για λιγότερα λεφτά.

Εννοείται ότι ο, τι γράφω παραπανω περί καβατζωματος υπάρχει σε όλο το δημόσιο. Το γράφω επειδή έγινε λόγος για πυροσβεστική. Απλά η πυροσβεστική έχει καλύτερα εργασιακά δικαιώματα τα οποία τηρουνται καθώς έχει πολύ λιγότερες υποχρεώσεις από την αστυνομία

Τη γλυκά των σιγουρων χρημάτων δεν την καταλαβαίνεις ακόμα,όπως δεν καταλάβαινα και γω οταν μπήκα και μπήκα μόνο από κ@βλ@, αλλά όταν σου ζητηθεί το 300αρι για το νοίκι και δε θα τα χεις όλα έτοιμα από τους γονείς σου θα αναθεωρήσεις για πολλά πράγματα.

Ή επιστημονική γνώση δεν έχει καμία ουσία αν δεν έχεις λεφτά να ζήσεις. Σορρυ κι ολας, αλλά το μέλος που λέει ότι αφήνεις την επιστημονική γνώση στην άκρη είναι τεράστια μπούρδα. 20 χρόνων έχεις τελειώσει τη σχολή και μπορείς μετά να κάνεις ότι σου γουστάρει. Αν θες να μορφωθεις περαιτέρω το κάνεις και δε σε εμποδιζει κανείς.
Αμα γινει αυτο που λες, να μπαινουν δηλαδη μονο μεσω πανελληνιων στην αστυνομια, κανεις δεν θα θελει να παει σε επικινδυνες υπηρεσιες. Ολοι θα σκοτωνονται για μια θεση σε γραφειο ή τελος παντων σε μια υπηρεσια χωρις ουσιαστικο κινδυνο. Καπου εκει χανει το νόημα της η αστυνομια.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αμα γινει αυτο που λες, να μπαινουν δηλαδη μονο μεσω πανελληνιων στην αστυνομια, κανεις δεν θα θελει να παει σε επικινδυνες υπηρεσιες. Ολοι θα σκοτωνονται για μια θεση σε γραφειο ή τελος παντων σε μια υπηρεσια χωρις ουσιαστικο κινδυνο. Καπου εκει χανει το νόημα της η αστυνομια.
Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί πολλά παιδιά μπαίνουν από πανελλήνιες απλά επειδή τους αρέσει η αστυνομία.Υπαρχουν και αυτοί που θέλουν μόνο την αποκατάσταση αλλά το ίδιο ισχύει και για τους φρουρούς οι οποίοι μετά από 1 2 χρόνια στη ΔΙΑΣ καβατζωνονται μέσω βύσματος. Κι ας αναφέρω επίσης ότι το 90% των ματ αυτή τη στιγμή στελεχωνεται από άτομα που εξηλθαν από σχολή μέσω πανελληνίων. Τώρα αν εσύ θεωρείς τα ματ γραφιαδες δεν ξέρω τι να σου πω.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο κόσμο ζεις, αλλά ποτέ δεν τους έχω δει με τριαντάφυλλα.



Για καθηγητής ΣΕΠ έπρεπε να πάω ρε πστ όχι για 2ερη σχολή...


Αν αυτοί είναι φοιτητές, εγώ είμαι αστροναύτης
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φίλε εγώ θα σούλεγα να πας θετική με βιολογία και να διαλέξεις την Ιατρική άμα σαρέσει.
 

GeorgePAOKara

Νεοφερμένος

Ο GeorgePAOKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φίλε εγώ θα σούλεγα να πας θετική με βιολογία και να διαλέξεις την Ιατρική άμα σαρέσει.
Πρώτον δεν το χω στη φυσική και στη χημεία και δεύτερον ιατρική δε ξέρω αν θα μπορούσα να το ασκήσω σαν επάγγελμα. Ναι μεν ενδιαφέρον αντικείμενο,αλλά πολύ ευθύνη στη δουλεια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ή επιστημονική γνώση δεν έχει καμία ουσία αν δεν έχεις λεφτά να ζήσεις. Σορρυ κι ολας, αλλά το μέλος που λέει ότι αφήνεις την επιστημονική γνώση στην άκρη είναι τεράστια μπούρδα. 20 χρόνων έχεις τελειώσει τη σχολή και μπορείς μετά να κάνεις ότι σου γουστάρει. Αν θες να μορφωθεις περαιτέρω το κάνεις και δε σε εμποδιζει κανείς.

Εκτός από μπούρδες, δεν ξέρεις βασικά μαθηματικά.
Βγάλε έναν λόγο, ένα κλάσμα, μία διαίρεση για να δούμε το ποσοστό των ενστόλων που επιμορφώνονται, ακολουθώντας κάποια σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.... 5% ? (αριθμός που επιμορφώνονται/αριθμός που υπηρετούν*100) αντε δεν θα σας τα λεω όλα εγώ.

Αλήθεια, το έκανες κι εσύ και το ξέρεις; Γιατί νομίζω αυτό που λες, η γλύκα των λ7, η καμία αξιοποίηση του πτυχίου σου, άαααμα και όοοοταν βγει σχετική προκύρηξη, η χλεύη από τα άλλα όργανα, δρουν ξεκάθαρα κατασταλτικά στις παραπάνω διεργασίες.
Αντίθετα μετά το πτυχίο έχει την ωριμότητα και την κρίση να αποφασίσει καλύτερα, παρά να δωρίσει το κορμί του στα σκυλιά από τα 18.
Βρε ουστ. Υπάρχουν πολύ ομορφότερα πράγματα από τα 700Ε στα 20. Και γενικότερα του πώς να κοστολογείς τη ζωή σου.
Δυστυχώς επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου, μόνο κάποιος που είχε τη δυνατότητα να περάσει για πλάκα σε κάτι τέτοιες σχολές και προφανώς το απέρριψε, μπορεί να κρίνει αντικειμενικά.

Αν αυτοί είναι φοιτητές, εγώ είμαι αστροναύτης

ωρε και λαιλα μη σου πω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top